FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć okienko pop-up "Your computer is low on memory"?

Znany również jako: Pop-up "Your computer is low on memory"
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "Your computer is low on memory" z Mac?

Czym jest "Your computer is low on memory"?

"Your computer is low on memory" to zwodnicze okienko pop-up wyświetlane przez fałszywe aplikacje (np. adware, porywacze przeglądarki lub inne potencjalnie niechciane aplikacje). Jest wyświetlane przez ScreenSaver.app, ScreenCapture.app, Spaces.app, MacSecurityPlus i inne podejrzane aplikacje. Zostało zaprojektowane w celu nakłonienia użytkowników do nadania aplikacji wyświetlającej je różnych uprawnień, takich jak kontroli nad przeglądarkami i przechowywanymi w nich danymi.

Your computer is low on memory scam

Tekst przedstawiony w oknie pop-up twierdzi, że w komputerze użytkownika jest mało pamięci i sugeruje, aby zamknąć niektóre otwarte aplikacje - w celu zwolnienia pamięci. To okno pop-up ukrywa kolejne, dlatego przycisk „Zamknij" wyżej wspomnianego okna pełni podwójną rolę jako opcja zgody na drugie okienko pop-up. Dlatego po kliknięciu przycisku „Zamknij" użytkownicy niechcący klikają również ukryty przycisk. Ukryte okienko pop-up to okno systemowe, przez które nieuczciwa aplikacja wyświetlająca oba – prosi o zgodę na potencjalnie szkodliwe funkcje/działania. Przykładowo, wykorzystując tę oszukańczą metodę - aplikacja może poprosić o pozwolenie na kontrolę nad przeglądarką (np. Google Chrome, Safari itp.). Po uzyskaniu takiego dostępu może uzyskać dostęp do dokumentów i danych przechowywanych w przeglądarce, a następnie niewłaściwie korzystać z nich na różne sposoby. Co więcej, komunikat „Your computer is low on memory" jest wyświetlany, gdy użytkownicy próbują odinstalować wyświetlającą go aplikację. Dlatego, jeśli użytkownicy napotkają to okienko pop-up - zdecydowanie zaleca się natychmiastowe usunięcie odpowiedzialnej za nie aplikacji.

Jak wspomniano na początku, PUA (potencjalnie niechciane aplikacje), takie jak ScreenSaver.app, ScreenCapture.app, Spaces.app, MacSecurityPlus - wyświetlają komunikat „Your computer is low on memory". Niechciane aplikacje mają różne złośliwe zdolności. Typy adware wyświetlają natrętne reklamy (np. pop-up, banerowe, ankietowe, kuponowe itp.), które poważnie obniżają komfort przeglądania sieci - ograniczając szybkość przeglądania i widoczność witryny internetowej. Ponadto kliknięcie tych reklam powoduje przekierowanie na oparte na sprzedaży, niewiarygodne, porwane, oszukańcze i złośliwe witryny. Można je również uruchomić (poprzez kliknięcie) w celu pobrania/zainstalowania programów (np. PUA) - bez zgody użytkownika. Inny rodzaj niechcianej aplikacji - zwany porywaczem przeglądarki, zmienia przeglądarki, ogranicza lub odmawia dostępu do ich ustawień i promuje fałszywe wyszukiwarki. Większość PUA (niezależnie od innych zdolności) może śledzić dane. Mogą śledzić aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wpisywane zapytania wyszukiwania itp.) i zbierać wynikające z nich dane osobowe użytkowników (adresy IP, geolokalizacje i rzeczywiste dane). Zebrane dane zostaną najprawdopodobniej udostępnione stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), starającym się generować dochody poprzez ich niewłaściwe wykorzystanie. Podsumowując, nieuczciwe aplikacje mogą powodować infekcje przeglądarki i systemu, prowadzić do poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika, niezwykle ważne jest usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i/lub rozszerzeń/wtyczek przeglądarki natychmiast po ich wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up "Your computer is low on memory"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, malware Mac, wirus Mac
Fałszywa obietnica Pop-up twierdzi, że na urządzeniu użytkownika jest mało pamięci.
Nazwy wykrycia (złośliwy konfigurator instalacji)
Emsisoft (Gen:Variant.Application.MAC.Koiot.939 (B)), BitDefender (Gen:Variant.Application.MAC.Koiot.939), ESET-NOD32 (OSX/Adware.MaxOfferDeal.M), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Ketin.d), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykładami okienek pop-up wyświetlanych przez nieuczciwe aplikacje są "* will damage your computer. You should move it to the Trash.", które są powodowane przez HelperamcHlpradcSmbstrhlprHelpermcp i inne. Chociaż niechciane aplikacje nie potrzebują wyraźnej zgody użytkownika na infiltrację urządzeń, mogą być również promowane przez różne oszukańcze/zwodnicze witryny internetowe. Dlatego są one prezentowane jako legalne i przydatne oprogramowanie z szeroką gamą funkcji. Jednak pomimo tego, jak dobrze brzmią - zazwyczaj nie działają. Zamiast tego PUA mogą powodować poważne problemy. Zamiast tego aplikacje te mają jeden cel - generowanie zysku dla swoich programistów. PUA są zaprojektowane do prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych, zmuszania do otwierania wszelkiego rodzaju niewiarygodnych i złośliwych witryn internetowych, porywania przeglądarek i zbierania prywatnych danych.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

PUA są dystrybuowane poprzez konfiguratory pobierania/instalacji innych programów. Fałszywa metoda marketingu polegająca na wstępnym dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłych produktów nazywa się „sprzedażą wiązaną". Pośpieszanie procesów pobierania/instalacji (np. pomijanie kroków i sekcji, używane wstępnie ustawionych opcji) stanowi zagrożenie dla urządzeń w postaci potencjalnych infiltracji i infekcji. Niektóre PUA mają swoje „oficjalne" witryny pobierania. Po kliknięciu natrętne reklamy mogą potajemnie pobierać/instalować PUA.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Wszystkie produkty powinny zostać sprawdzone przed pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Takie źródła pobierania, jak bezpłatne witryny hostujące pliki, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne narzędzia pobierania stron trzecich są uważane za niewiarygodne i odradza się korzystanie z nich. Podczas pobierania/instalowania zaleca się czytanie warunków, sprawdzanie dostępnych opcji, korzystanie z „Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawień i rezygnację ze wszystkich dodatków (aplikacji, narzędzi, funkcji itd.). Natrętne reklamy zwykle wyglądają na uzasadnione i nieszkodliwe, jednak przekierowują na podejrzane witryny internetowe (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i inne). W przypadku napotkania takich reklam/przekierowań użytkownicy powinni niezwłocznie sprawdzić swój system i usunąć z niego wszystkie podejrzane aplikacje i/lub rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Tekst prezentowany w oknie pop-up:

Twój komputer ma mało pamięci.

Aby zwolnić trochę pamięci, zamknij kilka aplikacji.

Zrzut ekranu nieuczciwej instalacji, promującej aplikacje wyświetlające okienko pop-up „Your computer is low on memory":

Rogue installer promoting apps that display the Your computer is low on memory pop-up

WAŻNA UWAGA! Większość nieuczciwych aplikacji jest ukryta głęboko w systemie i nie pojawia się na żadnej liście zainstalowanego oprogramowania. Dlatego proces usuwania może być skomplikowany. Weźmy wyżej wspomnianą ScreenCapture.app jako przykład:

1) Przejdź do katalogu "~/Library/Application Support/.screencapture/", prawym przyciskiem myszy kliknij aplikację "ScreenCapture" i wybierz "Pokaż zawartość":

Removing ScreenCapture application step 1

2) Przejdź do katalogu "Contents/MacOS" i usuń aplikację "ScreenCapture":

Removing ScreenCapture application step 2

3) Po wykonaniu poprzednich kroków proces związany z aplikacją ScreenCapture nie będzie już automatycznie ponownie uruchamiany i będziesz w stanie łatwo go zakończyć oraz usunąć pozostałe pliki aplikacji:

Removing ScreenCapture application step 3

4) Po usunięciu aplikacji ScreenCapture przejdź do katalogu "/Users/Test/Library/Application Support" i włącz wyświetlanie ukrytych katalogów. Następnie wyszukaj katalog o podejrzanej nazwie (np. ".helper", ".dir" lub podobny), który zawiera aplikację o nazwie "Finder". Po zlokalizowaniu cały katalog musi zostać usunięty. Zauważ, że MacOS faktycznie ma oryginalną aplikację Finder. Jednak złośliwa wersja ma zupełnie inną ikonę (zazwyczaj logo Terminalu), a przestępcy po prostu używają jej jako przebrania:

Removal of ScreenCapture application step 4

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechciancych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z pop-up "your computer is low on memory":

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki pop-up "your computer is low on memory" z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z pop-up "your computer is low on memory" z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up "your computer is low on memory" z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up "your computer is low on memory" z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up Your computer is low on memory kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up "Your computer is low on memory" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.