FacebookTwitterLinkedIn

Jak się pozbyć adware ScreenCapture.app?

Znany również jako: Wirus ScreenCapture.app
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć ScreenCapture z Mac?

Czym jest ScreenCapture?

Identyczna z Spaces.app i Spotlight.app, ScreenCapture (znana również jako ScreenCapture.app) to aplikacja adware przeznaczona do promowania fałszywej wyszukiwarki internetowej searchbaron.com która ma na celu przekierowanie użytkowników na bing.com za pomocą usługi Amazon AWS. Ta aplikacja zazwyczaj infiltruje komputery bez zgody użytkownika. Warto również zauważyć, że aplikacje adware prawdopodobnie generują natrętne reklamy, a także zbierają informacje dotyczące aktywności przeglądania stron internetowych przez użytkownika.

ScreenCapture adware

Po infiltracji, ScreenCapture cicho działa w tle systemu i monitoruje aktywność przeglądania Internetu przez użytkownika. Po wykryciu wyszukiwanego hasła przez użytkownika ScreenCapture natychmiast przekierowuje go do strony searchbaron.com, która z kolei przekierowuje do bing.com. Sama ScreenCapture może również przekierowywać użytkowników do bing.com, korzystając z wyżej wymienionej usługi Amazon AWS. Tak czy inaczej, użytkownicy kończą przeszukując sieć za pośrednictwem Bing - legalnej wyszukiwarki internetowej opracowanej przez firmę Microsoft. Należy jednak pamiętać, że Microsoft z pewnością nie ma nic wspólnego z tym adware. Same przekierowania są nieszkodliwe, ale mogą mieć miejsce z kilku powodów. Przede wszystkim dzięki nim ScreenCapture umożliwia searchbaron.com zapisywanie różnych informacji, takich jak zapytania, adresy IP, geolokalizacje itd. Dodatkowo ScreenCapture generuje fałszywy ruch. Jak wspomniano powyżej, aplikacje typu adware często generują różnego rodzaju natrętne reklamy, takie jak kuponowe, banerowe, pop-up i podobne, które przekierowują na niewiarygodne witryny i mogą nawet uruchamiać skrypty, które pobierają/instalują inne PUA. Adware może również zapisywać takie dane, jak odwiedzane witryny, przeglądane strony i inne dane dotyczące zwyczajów przeglądania stron internetowych przez użytkownika. Zebrane dane są następnie udostępniane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które nadużywają ich do generowania przychodów. Tym samym posiadanie na swoim komputerze zainstalowanej aplikacji do śledzenia danych może w końcu doprowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że w przeciwieństwie do innych aplikacji adware, proces usuwania ScreenCapture jest dość skomplikowany. To dlatego, że usuwanie plików ScreenCapture jest niemożliwe, dopóki ten proces jest uruchomiony. Problem polega na tym, że proces jest automatycznie ponownie uruchamiany za każdym razem, gdy użytkownik go kończy. Dlatego należy podjąć szereg kroków, aby pomyślnie usunąć to adware. Możesz znaleźć więcej informacji poniżej.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus ScreenCapture.app
Typ zagrożenia porywacz przeglądarki, adware, malware Mac, wirus Mac
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Internet jest pełen aplikacji adware, z których wszystkie mają wiele podobieństw. Oferując ogromną liczbę „przydatnych funkcji", aplikacje typu adware próbują (i często skutecznie) stworzyć wrażenie bycia uzasadnionymi/użytecznymi. Programy te mają jednak tylko jeden cel: generowanie przychodów dla programistów. Dlatego też, zamiast przynosić jakąkolwiek rzeczywistą wartość dla użytkownika, aplikacje adware powodują niechciane przekierowania, zbierają informacje i generują natrętne reklamy, tym samym znacznie zmniejszając wrażenia podczas przeglądania stron internetowych, jak również stwarzając zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa komputera.

Jak zainstalowałem ScreenCapture na moim komputerze?

Aplikacje adware, takie jak ScreenCapture, są zazwyczaj rozpowszechniane przy użyciu zwodniczej metody marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną", a także wyżej wymienionych natrętnych reklam. „Sprzedaż wiązana" jest zasadniczo potajemną instalacją aplikacji innych firm wraz ze zwykłym oprogramowaniem. Programiści wiedzą, że zdecydowana większość użytkowników pomija większość kroków pobierania/instalacji. Z tego powodu wszystkie „dołączone aplikacje" są ukryte za „Niestandardowymi"/"Zaawansowanymi" ustawieniami lub w innych sekcjach tych procedur. Poprzez nieostrożny pośpiech i pomijanie kroków użytkownicy narażają swoje systemy na ryzyko różnych infekcji, a prywatność na zagrożenie.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą być bardzo ostrożni podczas przeglądania Internetu, a także pobierania i instalowania oprogramowania. Pamiętaj, że programiści inwestują wiele zasobów w projektowanie natrętnych reklam, dzięki czemu wyglądają na całkowicie odpowiednie. Jednak po kliknięciu ujawniają się, przekierowując na podejrzane witryny (z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itp.. Użytkownicy, którzy stale napotykają takie reklamy/przekierowania, powinni usuwać wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki do przeglądarek. Analizuj każdy krok procesów pobierania/instalacji za pomocą „Niestandardowych" lub „Zaawansowanych" ustawień. W tym celu zrezygnuj ze wszystkich dodatkowo dołączonych programów i odrzuć wszystkie oferty pobierania/instalacji takiego oprogramowania. Oprogramowanie powinno być pobierane wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. Narzędzia pobierania/instalacji stron trzecich często zawierają nieuczciwe aplikacje, dlatego nigdy nie powinny być używane. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ScreenCapture, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to adware.

Fałszywy komunikat o błędzie wyświetlany przez aplikację ScreenCapture:

ScreenCapture application displaying fake error message

Tekst prezentowany w tym błędzie:

Twój komputer ma mało pamięci.

Aby zwolnić trochę pamięci, zamknij kilka aplikacji.

Wygląd adware ScreenCapture przekierowującego do witryny searchbaron.com, która następnie przekierowuje do bing.com:

ScreenCapture adware redirecting users to bing.com

WAŻNA UWAGA! Jak wspomniano powyżej, usunięcie aplikacji ScreenCapture jest dość skomplikowanym procesem, ponieważ bez uprzedniego zakończenia jej procesu jest niemożliwe. Problem polega na tym, że proces jest automatycznie uruchamiany ponownie w momencie zakończenia. Dlatego w celu usunięcia tej aplikacji należy wykonać następujące czynności:

1) Przejdź do katalogu "~/Library/Application Support/.screencapture/" kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację "ScreenCapture" i wybierz "Show Package Content":

Removing ScreenCapture application step 1

2) Przejdź do katalogu "Contents/MacOS" i usuń aplikację "ScreenCapture":

Removing ScreenCapture application step 2

3) Po wykonaniu poprzednich kroków proces aplikacji ScreenCapture nie będzie już ponownie automatycznie uruchamiany i będziesz mógł go łatwo zakończyć, a także usunąć pozostałe pliki aplikacji.

Removing ScreenCapture application step 3

4) Po usunięciu aplikacji ScreenCapture musisz przejść do katalogu "/Users/Test/Library/Application Support" i włącz wyświetlanie ukrytych folderów. Po wykonaniu tej czynności wyszukaj katalog o podejrzanej nazwie (np. ".helper", ".dir" lub podobny), który zawiera aplikację o nazwie "Finder". Po znalezieniu cały katalog musi zostać usunięty. Zauważ, że MacOS ma rzeczywiście oryginalną aplikację Finder. Jednak złośliwa ma zupełnie inną ikonę (zazwyczaj logo Terminal), a oszuści po prostu używają jej nazwy jako przebrania.

Removal of ScreenCapture application step 4

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware ScreenCapture:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych ze ScreenCapture z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z wirus screencapture.app:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki wirus screencapture.app z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z wirus screencapture.app z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus screencapture.app z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus screencapture.app z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus ScreenCapture.app kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus ScreenCapture.app na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.