FacebookTwitterLinkedIn

Unikaj pobierania niewiarygodnych aplikacji z witryn Noname

Znany również jako: Pop-up Noname
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "Noname" z Mac?

Czym jest "Noname"?

Noname to grupa oszukańczych witryn. Przykładowo, częścią tej rodziny są nonamenba i nonamebnm. Strony te są zaprojektowane tak, aby wspierać niewiarygodne aplikacje. Jedną z ich często promowanych aplikacji jest PUA (potencjalnie niechciana aplikacja) Smart Mac Booster. Stosując taktykę odstraszania, zachęcają odwiedzających do pobrania/zainstalowania reklamowanego oprogramowania. Strony ostrzegają użytkowników o wykrytych zagrożeniach/problemach i zalecają ich usunięcie. Należy podkreślić, że żadna strona nie może wykryć takich problemów obecnych na urządzeniach. W związku z tym nie można ufać żadnym takim twierdzeniom. Większość odwiedzających Noname nie uzyskuje dostępu do tych stron celowo, są na nie przekierowywani przez natrętne reklamy lub PUA już obecne w ich systemie.

Noname scam

Po odwiedzeniu stron Noname, pierwszą rzeczą, którą robią, jest wyświetlenie okna pop-up. Wiadomość w nim twierdzi, że użytkownicy odwiedzający dzisiaj witryny zainfekowali swoje urządzenie wirusem. Kliknięcie „OK" prawdopodobnie rozpocznie proces naprawy. Po zamknięciu tego okna pop-up wyświetlana jest inna strona. Powtarza wstępne ostrzeżenie i stwierdza dalej, że pełne skanowanie systemu jest konieczne do zlokalizowania i usunięcia szkodliwych plików/aplikacji. Podawane są szczegóły urządzenia (marka, wersja systemu operacyjnego, przeglądarka, adres IP, dostawca Internetu i lokalizacja), aby zmaksymalizować wygląd legalności. Przycisk „Skanuj teraz" rozpoczyna fałszywe skanowanie, które „wykrywa" wirusa wysokiego ryzyka o nazwie Bankworm. Następnie Noname oferuje Advanced Mac Cleaner (rzekomo bezpłatne i wysoko oceniane oprogramowanie) do usunięcia tego fałszywego zagrożenia. Użytkownicy oszukani do kliknięcia „USUŃ WIRUS TERAZ" zostają przekierowani na strony promocyjne podejrzanych aplikacji (np. Smart Mac Booster). Zazwyczaj te niewiarygodne aplikacje są instalowane za pomocą pliku maccleaner.pkg. W większości przypadków promowane oprogramowanie jest sklasyfikowane jako PUA. Ponadto zazwyczaj wymaga aktywacji, aby rozpocząć działanie. Innymi słowy, aplikacje muszą zostać zakupione w celu wykonania obiecanych funkcji. Jednak nawet po zakupie - często nie działają.

Ogólnie rzecz biorąc, PUA mają wspólne cechy. Przykładowo, Smart Mac BoosterMac Cleanup ProMacKeeper to nielegalne programy czyszczące/optymalizujące komputery Mac, które mają ze sobą wiele podobieństw. Niechciane aplikacje oferują różne funkcje, oprócz ochrony/wzbogacenia systemu. Niezależnie od tego, jak dobrze mogą brzmieć te oferty, użytkownicy powinni pamiętać, że reklamowane funkcje rzadko działają. Jedynym celem każdego niechcianego oprogramowania jest generowanie przychodów dla jego twórców; dla użytkowników nie ma prawdziwej wartości. Zamiast realizować jakiekolwiek obietnice, PUA powodują przekierowania na niewiarygodne, zwodnicze/oszukańcze i złośliwe strony. Niektóre z nich mogą wyświetlać natrętne reklamy, które obniżają jakość przeglądania i wiążą się z pewnym ryzykiem. Inne typy wprowadzają nieautoryzowane zmiany w przeglądarkach (porywają je). Często zdarza się, że PUA mają również możliwości śledzenia danych, których używają do zapisywania aktywności przeglądania (przeglądania i historii wyszukiwarek) i zbierania danych osobowych użytkowników (adresów IP, geolokalizacji i danych osobowych). Te wrażliwe dane mogą być następnie udostępniane stronom trzecim i potencjalnie trafiają w ręce cyberprzestępców. Podsumowując, PUA mogą prowadzić do infekcji przeglądarki/systemu, a także strat finansowych, poważnych problemów z prywatnością, a nawet kradzieży tożsamości. Wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu - w celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzenia i użytkownika.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa zagrożenia Pop-up Noname
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, malware Mac, wirus Mac
Fałszywa obietnica Te strony twierdzą, że Mac użytkownika jest zainfekowany wirusami.
Nazwy wykrycia BitDefender (Malware), Fortinet (Spam), Spamhaus (Spam), Pełna lista (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP 193.35.51.5
Powiązane domeny Pełna lista.
Promowana niechciana aplikacja Smart Mac Booster i inne PUA
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywy instalator Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Smmhck, Trksmm, Nothsws to przykłady innych grup oszukańczych witryn, praktycznie identycznych z Noname. Ich jedynym celem jest generowanie zysków dla ich projektantów, głównie poprzez promowanie niewiarygodnych treści. Robią to, ostrzegając gości przed obecnymi zagrożeniami/problemami, nieaktualnym lub brakującym niezbędnym oprogramowaniem i tym podobnymi. Odradza się pobieranie/instalowanie lub kupowanie aplikacji/aktualizacji promowanych na takich stronach.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

PUA można pobrać/zainstalować przypadkowo razem z innymi produktami. Ta fałszywa technika marketingowa polegająca na dołączaniu niechcianych treści do zwykłego oprogramowania nazywa się „sprzedażą wiązaną". Pośpieszane procesy pobierania/instalacji (np. ignorowane, pomijane kroki i sekcje, używanie wstępnie ustawionych opcji itp.) - zwiększają ryzyko przypadkowej zgody na zainstalowanie dodanych programów w swoich systemach. Niektóre PUA mają swoje „oficjalne" witryny promocyjne, w których zwykle są one oznaczone jako „bezpłatne". Po kliknięciu natrętne reklamy mogą uruchamiać skrypty zaprojektowane do pobierania/zainstalowania PUA bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się, aby zawsze sprawdzać oprogramowanie przed pobraniem/zainstalowaniem. Należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych źródeł pobierania. Nie zaleca się korzystania z sieci do udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.), bezpłatnych witryn do przechowywania plików, zewnętrznych programów do pobierania plików i podobnych kanałów - ponieważ są one uważane za niewiarygodne. Podczas pobierania/instalowania użytkownicy powinni przeczytać warunki, zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami, skorzystać z „Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawień, aby zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Natrętne reklamy rzadko wyglądają podejrzanie oraz wydają się być uzasadnione i nieszkodliwe. Jednak reklamy te przekierowują na wiele podejrzanych witryn (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i inne). Jeśli użytkownicy napotkają tego rodzaju reklamy/przekierowania, zdecydowanie zaleca się sprawdzenie urządzenia i niezwłoczne usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i/lub rozszerzeń/wtyczek przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Tekst prezentowany w oknie pop-up:

WIRUS ZNALEZIONO

Witryna, którą dzisiaj odwiedziłeś, zainfekowała twój komputer Mac.

Naciśnij OK, aby rozpocząć proces naprawy.

Zrzut ekranu drugiej strony wyświetlanej przez witryny Noname:

noname second page

Tekst prezentowany na tej stronie:

ZNALEZIONO WIRUSA

Witryna, którą odwiedziłeś dzisiaj, zainfekowała twój komputer Mac wirusem. Wymagane jest teraz pełne skanowanie systemu w celu znalezienia i usunięcia szkodliwych plików lub aplikacji z urządzenia Mac OS X 10_13_6.

INFORMACJE O URZĄDZENIU

Marka: Apple

Urządzenie: Mac OS X 10_13_6

Przeglądarka: Safari 12.0.1

IP: 85.206.10.62

Dostawca: Telia Lietuva, AB

Lokalizacja: - LT

Skanuj teraz

Zrzut ekranu fałszywego skanu:

noname fake scan

Tekst prezentowany na tej stronie:

WYMAGANE POBRANIE

Pobierz aplikację Advanced Mac Cleaner, aby usunąć Bankworm ze swojego komputera Mac.

INFORMACJA O WIRUSIE

Nazwa wirusa: Bankworm

Ryzyko: WYSOKIE

Zainfekowany plik: /os/apps/worm.icv

USUWANIE WIRUSA

Aplikacja: Advanced Mac Cleaner

Ocena: 9,9/10

Cena: bezpłatna

USUŃ WIRUS TERAZ

Wygląd Noname (GIF):

Appearance of Noname scam (GIF)

Lista rodzin domen należących do grupy oszukańczych witryn Noname:

  • nonamebnm
  • nonamefci
  • nonamenba
  • nonamenbm
  • nonamesrv
  • nonametds

Zrzut ekranu Smart Mac Booster:

Smart Mac Booster installer

Zrzut ekranu aplikacji Smart Mac Booster:

Smart Mac Booster app

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć niechciane aplikacje promowane przez witryny Noname przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z pop-up noname:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki pop-up noname z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z pop-up noname z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up noname z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up noname z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up Noname kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up Noname na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.