Jak usunąć ransomware Wiki z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus Wiki
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Wiki

Czym jest Wiki?

Wiki to złośliwe oprogramowanie sklasyfikowane jako ransomware, należące do rodziny malware Crysis/Dharma. Podziękowania za odkrycie Wiki należą się Jakubowi Kroustek. Zostało ono zaprojektowane do szyfrowania danych i utrzymywania ich zablokowanych, dopóki nie zostanie zapłacony okup (tzn. zakupione zostanie oprogramowanie/narzędzie deszyfrujące). Ponieważ ten złośliwy program szyfruje dane, zmienia nazwy plików, dodając do nich unikalny numer identyfikacyjny (generowany dla każdej ofiary), adresem e-mail twórców i rozszerzenie ".wiki". Na przykład zaszyfrowany plik "1.jpg" wyglądałby jak "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected] ].wiki" itd. Po zakończeniu tego procesu Wiki zostawia na pulpicie plik o nazwie "FILES ENCRYPTED.txt" i wyświetla okno pop-up.

Wiadomość w pliku tekstowym informuje ofiary, że ich dane zostały zablokowane, a jeśli chcą je odzyskać, mają napisać do cyberprzestępców stojących za ransomware Wiki. Okno pop-up zawiera bardziej szczegółową notatkę o okupie. Twierdzi, że e-mail musi zawierać unikalny numer identyfikacyjny w temacie/tytule oraz że istnieją alternatywne adresy, na wypadek gdyby użytkownicy nie otrzymali odpowiedzi w ciągu 24 godzin. Ofiary muszą zapłacić okup, aby otrzymać narzędzie deszyfrujące. Wysokość płatności będzie zależeć od tego, jak szybko napiszą do przestępców. Jako dowód ich zdolności do odzyskania zaszyfrowanych danych, twórcy tego malware oferują odszyfrowanie jednego pliku za darmo. Plik nie powinien być większy niż 1 MB (nie zarchiwizowany) i nie powinien zawierać żadnych cennych informacji. Dlatego nie może to być baza danych, kopia zapasowa, duży arkusz programu Excel i tym podobne. Wiadomość zawiera również instrukcje, jak uzyskać kryptowalutę Bitcoin, która jest walutą, w której trzeba będzie zapłacić okup. Ponadto użytkownicy proszeni są o nie zmienianie nazw zaszyfrowanych plików i nie podejmowanie próby ich ręcznego odszyfrowania (przy użyciu oprogramowania innej firmy) - ponieważ spowoduje to trwałą utratę danych. Prawdą jest, że nie ma bezpłatnych programów, które mogłyby „złamać" szyfrowanie Wiki. Infekcje typu ransomware wykorzystują silne szyfrowanie, którego zwykle nie można złamać bez ingerencji cyberprzestępców, którzy szyfrują dane. Niezależnie od tego odradza się komunikowanie się z nimi i spełnianie żądań okupu. Często pomimo zapłacenia ofiary nie otrzymują żadnych niezbędnych narzędzi do odszyfrowywania swoich plików. Dlatego ich dane pozostają zaszyfrowane i bezwartościowe. Jedynym realnym rozwiązaniem jest przywrócenie plików z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed atakiem i przechowywana osobno.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Wiki decrypt instructions

Większość programów ransomware ma pewne wspólne cechy. Maze 2019, MedusaLocker, Deal to kilka przykładów podobnych infekcji do Wiki. Każde ransomware szyfruje pliki i wymaga zapłaty za ich odszyfrowanie. Istnieją jednak pewne zasadnicze różnice - zastosowany algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość okupu. Te ostatnie są zwykle między trzycyfrowymi a czterocyfrowymi sumami (w USD). Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (np. kryptowaluty, przedpłacone kupony itp.), ponieważ takie transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Jedynymi przypadkami, w których możliwe jest odszyfrowanie bez udziału przestępców – są takie, w których ransomware jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma wady/błędy. Aby chronić dane przed szyfrującymi/niszczącymi atakami, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej. Ze względu na to, że oba są podatne na uszkodzenia, zaleca się przechowywanie kilku kopii zapasowych w różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware rozprzestrzeniają się głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, niewiarygodnych kanałów pobierania, fałszywych aktualizacji oprogramowania i narzędzi do „łamania" oprogramowania. Trojany to złośliwe programy zaprojektowane w celu wywoływania infekcji łańcuchowych (tj. pobierania/instalowania dodatkowego malware). Kampanie spamowe są wdrażane w celu wysyłania tysięcy zwodniczych e-maili zawierających zainfekowane załączniki (lub prowadzące do nich linki internetowe). Te e-maile są zwykle oznaczone jako „oficjalne", „ważne", „pilne" lub w inny sposób jako priorytetowe. Załączniki, które powodują infekcję, mogą mieć różne formaty plików (np. dokumenty Microsoft Office i PDF, pliki wykonywalne i archiwalne, JavaScript itp.). Sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.), nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, podmioty pobierania stron trzecich i podobne kanały - są uważane za niegodne zaufania. Te niewiarygodne źródła pobierania prawdopodobnie oferują malware i/lub podobne oprogramowanie w pakiecie z nimi. Fałszywe aktualizacje programów nadużywają wad/słabości obecnych w nieaktualnym oprogramowaniu i/lub instalują złośliwe oprogramowanie zamiast aktualizacji. Nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania) infekują systemy podobnie, pobierają/instalują złośliwe oprogramowanie zamiast aktywować licencjonowany produkt.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Wiki
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .wiki (to ransomware zmienia również nazwy plików, dodając do nich unikalne ID ofiary i adres e-mail deweloperów)
Wiadomość z żądaniem okupu Okno pop-up (aplikacja HTML), FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (FileRepMalware), BitDefender (Trojan.Ransomware.GenericKDS.32600106), DrWeb (Trojan.Inject3.29015), ESET-NOD32 (wariant Generik.FYASUBF), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komouterze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware zainstalowane zostały dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Wiki, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy otwierać podejrzanych i nieistotnych e-maili, zwłaszcza otrzymanych od nieznanych nadawców (adresów). Załączniki znajdujące się w tego typu wiadomościach nie mogą być nigdy uruchamiane, ani w inny sposób otwierane - ponieważ spowoduje to infekcję (pobranie/instalację złośliwego oprogramowania). Zdecydowanie zaleca się korzystanie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł pobierania. Zainstalowane oprogramowanie powinno być aktualizowane przy użyciu funkcji/narzędzi udostępnianych przez legalnych programistów. Programy należy również aktywować przy użyciu prawdziwych środków, w przeciwieństwie do nielegalnych narzędzi do jego „łamania". Użytkownikom zaleca się zainstalowanie i aktualizowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Takie oprogramowanie ma być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Wiki, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware Wiki:

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail [email protected]

Wpisz ten identyfikator w tytule wiadomości 1E857D00

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności prześlemy ci narzędzie deszyfrujące, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 1 pliku w celu bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar plików musi być mniejszy niż 1 Mb (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" oraz wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupowania Bitcoinów i przewodnik dla początkujących:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut pliku tekstowego Wiki ("FILES ENCRYPTED.txt"):

Wiki text file

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz email na [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Wiki (rozszerzenie ".wiki"):

Files encrypted by Wiki

Usuwanie ransomware Wiki:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Wiki: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Wiki. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Wiki. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Wiki).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Wiki.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Wiki są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Wiki możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Wiki.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Wiki:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16158-wiki-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Wiki kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Wiki na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Wiki dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.