Jak zachować twój komputer bezpieczny przed TFlower i innym ransomware

Znany również jako: Wirus TFlower
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware TFlower

Czym jest TFlower?

Odkryte przez GrujaRS, TFlower to oprogramowanie sklasyfikowane jako ransomware. W przeciwieństwie do większości programów ransomware, nie zmienia rozszerzeń zaszyfrowanych plików. Tworzy jednak wiadomość z żądaniem okupu (w pliku tekstowym o nazwie "!_Notice_!.txt"), która zawiera instrukcje dotyczące zakupu narzędzia do deszyfrowania. Zazwyczaj programy takie jak TFlower szyfrują (blokują) pliki, do których nie można uzyskać dostępu, chyba że zostaną one odszyfrowane za pomocą narzędzia deszyfrującego (do zakupu którego zachęcają cyberprzestępcy).

Wiadomość z żądaniem okupu ("!_Notice_!.txt") stwierdza, że ​​pliki można odszyfrować wyłącznie za pomocą klucza, który został użyty do ich zaszyfrowania. Aby uzyskać narzędzie do odszyfrowania, ofiary są zachęcane do zapłacenia programistom TFlower okupu w wysokości 15 BTC (Bitcoin). Aby dokonać tej transakcji, muszą użyć adresu portfela BTC podanego w wiadomości z żądaniem okupu. Wiadomość zawiera również adres strony Tor, którego można użyć do bezpłatnego odszyfrowania jednego pliku, oraz adres e-mail ([email protected]), za pomocą którego można skontaktować się z cyberprzestępcami, którzy zaprojektowali ransomware TFlower. 15 Bitcoinów to duża suma pieniędzy, jednak nawet jeśli zostanie wypłacona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że programiści nie wyślą narzędzi do odszyfrowywania plików. Cyberprzestępcom nie można ufać, a ludzie, którzy im ufają, są często oszukiwani. Zasadniczo tylko programiści ransomware mają odpowiednie narzędzia/klucze do odszyfrowania. Większość programów ransomware wykonuje szyfrowania, których nie można odszyfrować bez udziału cyberprzestępców. Jedynym bezpłatnym sposobem na odzyskanie plików jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy kopia zapasowa istnieje (gdy została utworzona przed zainfekowaniem ransomware).

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

TFlower decrypt instructions

Inne przykłady ransomware to Format, Access i Ndarod. Większość z tych programów działa podobnie: szyfrują dane i tworzą wiadomości z żądaniem okupu zawierające instrukcje dotyczące odszyfrowania plików (wymagany jest zakup narzędzi do odszyfrowania). Typowe różnice to wysokość okupu (koszt narzędzia/klucza deszyfrującego) i algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) wykorzystywany do szyfrowania danych. Zwykle plików nie można odszyfrować bez odpowiednich narzędzi i zapłaty za nie. W rzadkich przypadkach szyfrowanie może zostać „złamane", ale tylko wtedy, gdy ransomware zawiera błędy/wady lub inne słabe strony. Aby zapobiec utracie danych i strat finansowych spowodowanych przez te programy, regularnie twórz kopie zapasowe i przechowuj je na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Istnieje więcej niż jeden sposób dystrybucji programów, takich jak TFlower. W większości przypadków cyberprzestępcy używają kampanii spamowych, fałszywych narzędzi aktualizacji oprogramowania, niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania, trojanów i nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych. Używają kampanii spamowych do wysyłania e-maili ze złośliwymi załącznikami, którymi są zwykle dokumenty Microsoft Office, pliki JavaScript, archiwa (ZIP, RAR lub inne) lub pliki wykonywalne. Jeśli zostaną otworzone, pobierają i instalują malware. Fałszywe aktualizatory oprogramowania infekują systemy za pomocą błędów/wad nieaktualnego i podatnego oprogramowania lub pobierając i instalując malware zamiast aktualizacji. Nieoficjalne źródła pobierania są wykorzystywane do rozsyłania fałszywego oprogramowania: cyberprzestępcy przesyłają złośliwe pliki, które są prezentowane jako zwykłe/nieszkodliwe. Osoby, które je pobierają i otwierają przypadkowo, powodują instalację malware wysokiego ryzyka. Przykładami podejrzanych źródeł pobierania plików lub oprogramowania są klienci torrent, sieci eMule (inne sieci peer-to-peer), narzędzia pobierania stron trzecich, bezpłatne pliki do pobrania lub strony z bezpłatnym hostingiem plików itd. Do rozsyłania malware wykorzystywane są nieoficjalne narzędzia do aktywacji oprogramowania. Zamiast aktywować oprogramowanie, po prostu pobierają i instalują złośliwe programy. Trojany powodują infekcje łańcuchowe: po zainstalowaniu pobierają i instalują inne złośliwe oprogramowanie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus TFlower
Typ zagrożenia Ransomware, wirusz szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Wiadomość z żądaniem okupu !_Notice_!.txt
Kwota okupu 15 BTC (Bitcoin)
Adres portfela BTC 14nfYK5frS6Jb4B3mthRffTQuTFfeM9un3
Kontakt z cybeprzestępcami [email protected], [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), AVG (Win32:Malware-gen), DrWeb (Trojan.Siggen8.38390), Kaspersky (UDS:DangerousObject.Multi.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki maja teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus TFlower, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie otwieraj plików dołączonych do nieistotnych e-maili lub gdy e-mail są odbierane z nieznanych i podejrzanych adresów. Pobieraj pliki i programy z oficjalnych oraz wiarygodnych stron. Nie korzystaj ze źródeł wymienionych powyżej. Aktualizuj system operacyjny i zainstalowane oprogramowanie, jednak używaj do tego narzędzi i wbudowanych funkcji stworzonych przez oficjalnych programistów. To samo dotyczy aktywacji oprogramowania: narzędzia do „łamania" oprogramowania są nielegalne, a cyberprzestępcy często używają ich do rozsyłania malware. Dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera dzięki renomowanemu pakietowi antywirusowemu lub antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany TFlower, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware TFlower ("!_Notice_!.txt"):

                         WAŻNA INFORMACJA, KTÓRA JEST PILNA I PRAWDZIWA
          =================================================================

 

Szanowni Państwo,

Przepraszamy, ale wiele plików Państwa FIRMY zostało właśnie ZASZYFROWANYCH SILNYM kluczem.

Oznacza to po prostu, że nie będziecie mogli używać swoich plików, dopóki nie zostaną odszyfrowane przy użyciu tego samego klucza, którego użyto do ich zaszyfrowania.

Aby otrzymać NARZĘDZIE ODSZYFROWUJĄCE dla swojej FIRMY, musicie zapłacić nam, aby odzyskać swoje pliki.

Musicie zapłacić sumę 15 BTC na poniższy adres bitcoin:

ADRES BITCOIN: = >> 14nfYK5frS6Jb4B3mthRffTQuTFfeM9un3

 

                                                   UWAGA
        ======================================================================

 

Możesz przesłać 1 z zaszyfrowanych plików, aby przetestować deszyfrowanie za darmo.

Plik nie powinien jednak zawierać żadnych cennych informacji.

Wszystkie operacje można wykonać na następującej stronie internetowej.

WITRYNA:=>> http://665vhhhfwgtpvq6765vektenyr5iw3d5duyydpnsdaijbp4xvz2rxeqd.onion/user.php?address=14nfYK5frS6Jb4B3mthRffTQuTFfeM9un3
E-MAIL :=>> [email protected]

Zrzut ekranu witryny TFlower:

TFlower website

Tekst prezentowany w witrynie Tor:

Adres Bitcoin to 14nfYK5frS6Jb4B3mthRffTQuTFfeM9un3

Stan płatności: jeszcze nie zrealizowana

Test: Kliknij tutaj

Plik testowy to „1.jpg".

Zaszyfrowaliśmy niektóre twoje pliki.

Jeśli chcesz odszyfrować te pliki, powinieneś zapłacić 15 BTC za adres 14nfYK5frS6Jb4B3mthRffTQuTFfeM9un3, aby uzyskać tutaj narzędzie do odszyfrowywania.

Po zapłaceniu w Bitcoinach zaloguj się za pomocą podanego adresu Bitcoin i pobierz narzędzie deszyfrujące.

Uwaga: przed dokonaniem płatności możesz się zalogować i przesłać plik do testowego odszyfrowania.

Nasz adres e-mail to [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez TFlower:

Files encrypted by TFlower

Usuwanie ransomware TFlower:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus TFlower: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus TFlower. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem TFlower. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware TFlower).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki TFlower.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty TFlower są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez TFlower możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak TFlower.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware TFlower:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15507-tflower-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus TFlower kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus TFlower na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus TFlower dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.