FacebookTwitterLinkedIn

Trojan Retefe

Znany również jako: Wirus Retefe
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa Retefe

Czym jest Retefe?

Retefe to trojan wysokiego ryzyka przeznaczony do atakowania kont bankowych ofiar. Programiści rozsyłają Retefe za pomocą kampanii spamowych i zestawu exploitów o nazwie EternalBlue. W przypadku kampanii spamowych użytkownicy otrzymują złośliwy załącznik (dokument), który zawiera mały obraz i wiadomość zachęcającą do jego powiększenia. Dwukrotne kliknięcie obrazu uruchamia osadzony plik JavaScript, i w tym momencie rozpoczyna się infekcja.

Retefe malware

Po uruchomieniu skrypt kończy wszystkie procesy przeglądarki i przypisuje nowe ustawienia proxy do strony internetowej Tor. Ponadto skrypt instaluje złośliwy certyfikat główny. Podczas tego procesu pojawia się komunikat ostrzegawczy z prośbą o potwierdzenie instalacji okien pop-up, jednak natychmiast znika, ponieważ uruchomiony skrypt wykonuje kolejny skrypt PowerShell, który naśladuje kliknięcie „Tak" (zgodę na instalację). Pamiętaj, że Retefe zbiera informacje o różnych rachunkach bankowych i sprawdza, z których stron korzysta użytkownik. Istnieje kilka wariantów Retefe i są przeznaczone do obierania za cel różnych krajów. Na przykład wariant kierowany na Wielką Brytanię sprawdza domenę najwyższego poziomu każdej odwiedzanej witryny. Jeśli domena to „.com" lub „.co.uk", witryna jest ładowana za pośrednictwem wyżej wspomnianego serwera proxy. Pamiętaj, że od czasu zainstalowania złośliwego certyfikatu głównego cyberprzestępcy mogą wydawać certyfikat dla każdej odwiedzanej witryny. Ma to na celu utworzenie fałszywych certyfikatów HTTPS. Za każdym razem, gdy odwiedzana jest strona logowania do banku, użytkownik jest przekierowywany na fałszywą stronę logowania, która wygląda praktycznie identycznie jak oryginał. Przestępcy robią to, aby sprawiać wrażenie bycia uzasadnionymi i nakłaniać użytkowników do wprowadzenia danych logowania do konta i różnych poufnych danych. Po wprowadzeniu wszystkie dane są zapisywane na zdalnym serwerze. W ten sposób cyberprzestępcy uzyskują dostęp do kont bankowych ofiar. Obecność tego wirusa może prowadzić do poważnych problemów. Po pierwsze, porwane konta mogą być używane do przesyłania pieniędzy, robienia zakupów online itp. W ten sposób ofiary mogą stracić oszczędności, wynagrodzenie itp. Ponadto dane mogą być wykorzystane do potwierdzenia tożsamości online - w tym przypadku cyberprzestępcy mogą powodować problemy prywatności przez kradzieży tożsamości. Jeśli masz choćby najmniejsze podejrzenia, że ​​Retefe (lub inny podobny trojan) jest obecny, natychmiast przeskanuj swój komputer za pomocą sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware i wyeliminuj wszystkie wykryte zagrożenia.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Retefe
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, oprogramowanie szpiegujące
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.3005378), ESET-NOD32 (Win32/Agent.SYB), Kaspersky (Trojan.Win32.Agent.qwfqjh), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Trojany są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia łamania oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Retefe, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak wspomniano powyżej, Retefe jest dystrybuowany za pomocą kampanii spamowych. Istnieje wiele wirusów trojańskich dystrybuowanych w ten sposób, w tym Adwind, FormBook, Hancitor, TrickBot i AZORult - to tylko niektóre przykłady z wielu. Ich funkcjonalność może się różnić: niektóre zapisują informacje, podczas gdy inne powodują „infekcje łańcuchowe" (rozprzestrzeniają inne wirusy), jednak wszystkie stanowią poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa komputera. Dlatego natychmiast usuń Retefe i wszystkie inne wirusy.

W jaki sposób Retefe przedostał się do mojego komputera?

Jak wspomniano na początku, przestępcy rozsyłają Retefe przy użyciu zestawu exploitów EternalBlue, który wykorzystuje lukę w systemie MS Windows (CVE-2017-0144) i wprowadza malware do systemu. Ten zestaw exploitów został opracowany przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), jednak w kwietniu 2017 roku grupa EternalBlue została ujawniona przez grupę hakerów, a zaraz potem NSA ostrzegła Microsoft o istniejącej luce. Udostępniono łatę do luki, jednak nawet do dziś wiele komputerów nie zostało zaktualizowanych, a zatem nadal są podatne na ataki. Dlatego EternalBlue nadal stanowi istotne zagrożenie. Retefe jest również dystrybuowany za pomocą kampanii spamowych. Cyberprzestępcy wysyłają setki tysięcy e-maili zawierających zwodnicze wiadomości zachęcające użytkowników do otwarcia załączonego pliku - otwarcie go prowadzi do uruchomienia złośliwego skryptu JavaScript, który wprowadza Retefe do systemu.

Jak uniknąć instalacji malware?

Aby temu zapobiec, zachowaj ostrożność podczas przeglądania Internetu. Zastanów się dwa razy, zanim otworzysz załączniki do e-maila. Jeśli załączony plik/link wydaje się nieistotny lub e-mail został wysłany z podejrzanego/nierozpoznawalnego adresu e-mail, nie należy go otwierać. Pamiętaj, że przestępcy często nadużywają ciekawości użytkowników, wysyłając oszukańcze e-mail zawierające takie informacje, jak „Wygrałeś na loterii", „Otrzymałeś paczkę" itd. Nie daj się nabrać na te sztuczki. Ponadto należy aktualizować system operacyjny (i zainstalowane oprogramowanie). Aby to osiągnąć, użyj jednak wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Ważne jest również posiadanie zainstalowanego i uruchomionego renomowanego oprogramowania antywirusowego/antyspyware - narzędzia te mogą wykryć i wyeliminować złośliwe oprogramowanie przed wyrządzeniem jakichkolwiek szkód. Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie - kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą programu Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące złośliwe oprogramowanie.

Przykład kampanii spamowej e-mail (zawierającej przesłane rozmowy i złośliwe dokumenty Microsoft Word jako załączniki) wykorzystywanej do rozsyłania trojana Retefe:

Email spam campaign used to spread Retefe trojan

Zrzut ekranu złośliwego załącznika:

Malicious Microsoft Word document (email attachment) that injects Retefe trojan into the system

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Retefe: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Retefe. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Retefe kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Retefe na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Retefe dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.