Usuwanie malware RT4BLOCK z komputera

Znany również jako: Wirus RT4BLOCK
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware RT4BLOCK

Czym jest RT4BLOCK?

RT4BLOCK to złośliwe oprogramowanie wysokiego ryzyka, zaliczane do kategorii ransomware. Zazwyczaj programy tego typu blokują dostęp do danych (szyfrują pliki) i blokują je, chyba że okup zostanie zapłacony. RT4BLOCK jest częścią rodziny ransomware RotorCrypt i został odkryty przez Michaela Gillespie. Zmienia nazwy plików zaszyfrowanych plików, dodając do nich nazwy ciąg "!-information-...___ ingibitor366 @cumallover.me ___....RT4BLOCK". Na przykład zmienia nazwę pliku "1.jpg" na "1.jpg!-information-...___ [email protected] ___....RT4BLOCK" itd. Podobnie jak większość ransomware, RT4BLOCK również tworzy notatkę z żądaniem okupu. Jest to plik tekstowy o nazwie "NEWS_INGiBiToR.txt".

Plik „NEWS_INGiBiToR.txt" zawiera notatkę stwierdzającą, że wszystkie dane są zablokowane, a ofiary muszą natychmiast skontaktować się z programistami RT4BLOCK za pośrednictwem adresu [email protected], w przeciwnym razie utracą swoje pliki. Twierdzi się również, że wszelkie próby odszyfrowania plików za pomocą narzędzi stron trzecich (ręcznych) spowodują trwałe uszkodzenie wszystkich zaszyfrowanych plików. Ofiary mają 15 dni na skontaktowanie się z cyberprzestępcami, którzy opracowali to ransomware, po czym wszystkie dane zostaną usunięte. Z reguły programiści ransomware jako jedyni dysponują narzędziami lub kluczami, które mogą odszyfrować zaszyfrowane pliki. Jednak nie zaleca się im ufać: ofiary często nie otrzymują narzędzi/kluczy deszyfrujących, nawet jeśli przekazują pieniądze (zwykle w kryptowalucie). Ponieważ nie ma narzędzia (przynajmniej bezpłatnego), które mogłoby odszyfrować pliki zaszyfrowane przy pomocy RT4BLOCK, najlepszą opcją odzyskania plików jest ich przywrócenie z kopii zapasowej. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy zostało utworzone przed szyfrowaniem i nie jest ona zaszyfrowana razem z resztą danych.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

RT4BLOCK decrypt instructions

RT4BLOCK jest podobne do Ntuseg, Acuf2, UNNAMED i wielu innych złośliwych programów ransomware. Zazwyczaj programy te mają dwie główne cechy wspólne: mają na celu blokowanie/szyfrowanie plików oraz wyświetlanie/tworzenie notatek z żądaniem okupu. Dwoma głównymi różnicami pomiędzy nimi są zazwyczaj wysokość okupu i algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) używany do zaszyfrowania plików ofiary. Tak czy inaczej, większości zablokowanych plików nie można odszyfrować bez odpowiedniego narzędzia. Innymi słowy, bez ingerencji cyberprzestępców, którzy zaprojektowali ransomware. Aby zapobiec utracie danych (i finansowych), zalecamy wykonanie kopii zapasowej danych i przechowywanie ich na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zazwyczaj szkodliwe programy, takie jak RT4BLOCK, są rozsyłane za pośrednictwem wiadomości e-mail (kampanii spamowych), niewiarygodnych źródeł pobierania, fałszywych narzędzi aktualizacji oprogramowania, trojanów i narzędzi, które powinny omijać aktywację płatnego oprogramowania. Cyberprzestępcy wykorzystują kampanie spamowe jako narzędzia do rozsyłania wirusów, wysyłając złośliwe załączniki za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wysyłają wiadomości e-mail zawierające zainfekowane dokumenty Microsoft Office, pliki archiwów, pliki PDF, pliki wykonywalne, pliki JavaScript itp. i mają nadzieję, że ludzie je otworzą. Po otwarciu załączniki (lub linki) pobierają i instalują malware. Podejrzane źródła pobierania oprogramowania innych firm, takie jak sieci peer-to-peer (klienci torrent, eMule itp.), strony z bezpłatnym hostingiem plików, witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania i inne podobne kanały często zawierają również złośliwe pliki. Aby zainfekować komputery za ich pośrednictwem, wystarczy pobrać i otworzyć złośliwy plik, który byłby ukryty jako nieszkodliwy zwykły plik. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania powodują uszkodzenia, gdy są przeznaczone do pobierania i instalowania malware lub wykorzystywania błędów, wad niektórych programów, które są już zainstalowane w systemie operacyjnym. Trojan jest rodzajem malware, które często jest zaprojektowane do powodowania infekcji łańcuchowych. Mówiąc wprost, programy te, jeśli są zainstalowane, często powodują pobieranie i instalowanie innego złośliwego oprogramowania. Oczekuje się, że narzędzia do łamania oprogramowania będą działać jako narzędzia aktywujące płatne programy za darmo. Jednak dość często ich twórcy to cyberprzestępcy, którzy próbują rozprzestrzeniać złośliwe programy, takie jak ransomware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus RT4BLOCK
Typ zagrożnia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .RT4BLOCK
Wiadomość z żądaniem okup NEWS_INGiBiToR.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Heim), BitDefender (DeepScan:Generic.Ransom.RotorCrypt.5DB20168), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.RotoCrypt.C), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu wlnlogon n.exe
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy, fałszywe aktualizatory, nieoficjalne narzędzia aktywacji.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus RT4BLOCK, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec zainfekowaniu komputera ransomware i innymi złośliwymi programami, ważne jest, aby nie otwierać załączników e-mail (lub linków) otrzymanych z nieznanych, niewiarygodnych lub podejrzanych adresów. Aktualizuj zainstalowane programy za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi udostępnionych przez oficjalnych programistów. Nie pobieraj oprogramowania z niewiarygodnych i nieoficjalnych witryn ani korzystając z zewnętrznych programów do pobierania. Najbezpieczniejszym sposobem na osiągnięcie tego jest użycie oficjalnych stron i bezpośrednich linków do pobierania. Aktywuj oprogramowanie za pomocą oficjalnych narzędzi. Inne narzędzia (do łamania oprogramowania) często powodują infekcje komputerowe i korzystanie z nich jest nielegalne. Zainstaluj renomowane oprogramowanie antyszpiegowskie lub antywirusowe i nie wyłączaj go bez poważnego powodu. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany RT4BLOCK, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware RT4BLOCK ("NEWS_INGiBiToR.txt"):

===================================================================================================Chcemy przekazać ci ważne informacje.

Twoje pliki są w porządku, ale są zablokowane.

Uwaga!!!

Czas jest ograniczony. Długie oczekiwanie jest obarczone utratą danych. Zalecamy natychmiastowy kontakt przez e-mail z dołączeniem nazwy pliku oraz tym dokumentem tekstowym.

Uwaga!!!!!!!!!!!!!

W przypadku prób przywrócenia plików przez programy innych firm, zostaną one nieodwracalnie uszkodzone!

Twój komputer ma unikalny kod. Jeśli ten kod zostanie uszkodzony, stracisz również wszystkie swoje pliki!

Mamy prawo wykryć próby ręcznego przywrócenia plików, nieodwracalnego zniszczenia kodu i plików.

Dane analityczne twojej firmy zostaną przekazane ekspertom w celu podjęcia dalszych działań!

W przypadku współpracy z nami przywrócimy wszystkie twoje pliki do ich pierwotnego stanu, a także uzyskamy informacje na temat

ochrony twojego serwera, a dane analityczne zostaną usunięte z naszej bazy danych.

Główny adres e-mail do komunikacji: [email protected]

___________________15 dni na odpowiedź. Po tym czasie dane zostaną usunięte_______________________

 

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez RT4BLOCK (rozszerzenie ".RT4BLOCK"):

Files encrypted by RT4BLOCK

Złośliwy proces RT4BLOCK w Menedżerze Zadań ("wlnlogon n.exe"):

RT4BLOCK ransomware malicious process

Usuwanie ransomware RT4BLOCK:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus RT4BLOCK: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus RT4BLOCK. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem RT4BLOCK. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware RT4BLOCK).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki RT4BLOCK.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty RT4BLOCK są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez RT4BLOCK możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak RT4BLOCK.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware RT4BLOCK:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15479-rt4block-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus RT4BLOCK kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus RT4BLOCK na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus RT4BLOCK dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.