Ransomware Clop

Znany również jako: Wirus Clop
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Clop

Czym jest Clop?

Clop to wirus ransomware odkryty przez Jakuba Kroustek. Malware służy do szyfrowania danych i zmiany nazwy każdego pliku poprzez dołączenie rozszerzenia ".Clop". Na przykład nazwa "sample.jpg" jest zmieniana na "sample.jpg.Clop" itd. Po udanym szyfrowaniu Clop generuje plik tekstowy ("ClopReadMe.txt") i zostawia jego kopię w każdym istniejącym folderze. Ten plik zawiera wiadomość z żądaniem okupu.

Cyberprzestępcy twierdzą, że pliki ofiary są zaszyfrowane i tylko oni są w stanie je odzyskać. Niestety tak jest. Obecnie nie ma potwierdzenia, czy Clop wykorzystuje szyfrowanie symetryczne czy asymetryczne. W obu przypadkach ofiara otrzymuje unikalny klucz deszyfrowania, który jest niezbędny do odzyskania danych. Problem polega na tym, że wszystkie klucze są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez cyberprzestępców. W związku z tym, aby otrzymać klucz deszyfrujący (lub narzędzia deszyfrowania z wbudowanym kluczem), każda ofiara musi zapłacić okup. W tym celu ofiary muszą najpierw skontaktować się z cyberprzestępcami za pośrednictwem jednego z podanych adresów e-mail. Cena nie jest podana w pliku tekstowym - wszystkie szczegóły są wysyłane przez e-mail, ponieważ przypuszczalnie zależy ona od tego, jak szybko ofiara zdecyduje się skontaktować z tymi osobami. Niemniej jednak warto wspomnieć, że w większości przypadków cena waha się między 500 $ a 1 500 $ w Bitcoinach, Ethereum, Monero, DASH lub innej kryptowalucie. Ofiary mają również możliwość dołączenia kilku wybranych plików (łącznie do 5 MB i nie mogą one zawierać „przydatnych informacji"). Pliki te zostaną odszyfrowane i odesłane ofierze jako gwarancja, że ​​cyberprzestępcom można rzeczywiście zaufać. Jednak bez względu na to, jak niska lub wysoka jest cena, nigdy nie powinieneś zgodzić się na zapłacenie. Wyniki badań pokazują, że większość twórców ransomware ignoruje ofiary po dokonaniu przez nie płatności. Z tego powodu zalecamy, aby zignorować wszelkie zachęty, aby skontaktować się z tymi osobami i zapłacić okup. Niestety, nie ma narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania Clop i odzyskania danych za darmo. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu za odszyfrowanie ich zainfekowanych danych:

Clop decrypt instructions

Internet jest pełen wirusów typu ransomware, które są bardzo podobne do Clop. Pluto, FileSlack, CryCipher, Maoloa - to tylko kilka przykładów z długiej listy. Podobnie jak w przypadku Clop, wirusy te również szyfrują dane i żądają okupu. Typowe infekcje ransomware mają tylko dwie zasadnicze różnice: wysokość okupu i wykorzystywany typ algorytmu szyfrowania. Niestety, większość z nich wykorzystuje algorytmy generujące unikalne klucze deszyfrowania. Zatem, o ile wirus nie jest w pełni rozwinięty i/lub ma pewne błędy/wady (np. klucz jest trwale zaszyfrowany, przechowywany lokalnie lub coś podobnego), odszyfrowywanie danych bez udziału programistów jest niemożliwe. Z tego powodu zalecamy regularne tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub na odłączonym urządzeniu pamięci masowej (np. dysku flash, zewnętrznym dysku twardym lub podobnym). Kopie zapasowe, które są przechowywane lokalnie, są najprawdopodobniej zaszyfrowane wraz ze zwykłym oprogramowaniem.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Obecnie nie wiadomo, jak dokładnie programiści dystrybuują Clop. Jednak w większości przypadków oszuści wykorzystują następujące metody: trojany, fałszywe aktualizacje oprogramowania, pęknięcia, nieoficjalne źródła pobierania oprogramowania i kampanie spamowe e-mail. Trojany to złośliwe aplikacje, które po infiltracji wprowadzają do systemu dodatkowe malware. Fałszywe programy do aktualizacji oprogramowania są przeznaczone do infekowania komputerów, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Złamane oprogramowanie ma na celu aktywację płatnego oprogramowania za darmo. Jednak zamiast uzyskania dostępu do płatnych funkcji, użytkownicy często instalują różne wirusy. Zewnętrzne źródła pobierania oprogramowania służą do prezentowania złośliwych plików wykonywalnych jako legalnego oprogramowania, co zachęca użytkowników do samodzielnego pobierania i instalowania malware. Kampanie spamu e-mailowego rozsyłają wirusy poprzez złośliwe załączniki. Oszuści wysyłają setki tysięcy e-maili z nieuczciwymi wiadomościami zachęcającymi użytkowników do otwierania załączonych linków/plików. Powoduje to jednak zwykle infekcję złośliwym oprogramowaniem.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus Clop
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Clop, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą najpierw zdać sobie sprawę, że kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność, a brak wiedzy i nieostrożne zachowanie są głównymi przyczynami infekcji komputerowych. Innymi słowy, konieczne jest zwracanie bacznej uwagi podczas przeglądania sieci, a także pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Zawsze upewnij się, że dwa razy przed otwarciem załączników e-mail. Jeśli plik/link nie dotyczy ciebie i/lub adres e-mail nadawcy wygląda podejrzanie/nie jest rozpoznawalny, nie otwieraj niczego. Ponadto należy pobierać aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji często rozsyłają złośliwe aplikacje, dlatego nie należy z nich korzystać. To samo dotyczy aktualizacji oprogramowania. Ważne jest aktualizowanie zainstalowanych aplikacji (jak również systemu operacyjnego). Jednak powinno to zostać osiągnięte tylko za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Zalecamy także, aby nigdy nie używać narzędzi do łamania oprogramowania z dwóch powodów: 1) korzystanie z pirackiego oprogramowania jest uważane za przestępstwo - dosłownie kradniesz od twórców oprogramowania; 2) istnieje wysokie ryzyko infekcji komputerowych, ponieważ takie narzędzia są często wykorzystywane do rozsyłania malware. Ostatecznie, zawsze należy zainstalować i mieć uruchomiony sprawdzony pakiet antywirusowy/antyspyware, ponieważ takie narzędzia wykrywają i eliminują malware, zanim zdarzy się coś złego. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany przez Clop, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Clop ("ClopReadMe.txt"):

Twoja sieć została zinfiltrowana.

Wszystkie pliki na każdym hoście w sieci zostały zaszyfrowane za pomocą silnego algorytmu.

Kopie zapasowe zostały zaszyfrowane lub usunięte lub sformatowane zostały dyski zapasowe.

Kopie w tle również zostały usunięte, więc F8 lub dowolne inne metody mogą uszkodzić zaszyfrowane dane, a nie je odzyskać.

Wyłącznie my mamy oprogramowanie do odszyfrowywania, które potrzebujesz.

Żadne oprogramowanie odszyfrujące nie jest dostępne publicznie.

NIE URUCHAMIAJ PONOWNIE ANI NIE ZATRZYMUJ KOMPUTERA - pliki mogą zostać uszkodzone.

NIE ZMIENIAJ NAZWY ANI NIE PRZESUWAJ plików zaszyfrowanych i readme.

NIE USUWAJ plików readme.

Może to prowadzić do niemożności odzyskania niektórych plików.

Narzędzia do naprawy Photorec, RannohDecryptor itp. są bezużyteczne i mogą nieodwracalnie zniszczyć twoje pliki.

Jeśli chcesz odzyskać swoje pliki, napisz do e-maili (kontakty znajdują się na dole) i załącz 2-3 zaszyfrowane pliki (każdy mniejszy niż 5 Mb, niezarchiwizowane). Twoje pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkusze Excela itp.)).

Otrzymasz odszyfrowane próbne pliki i nasze warunki, jak zdobyć deszyfrator.

Uwaga!!!

Twoja gwarancja - odszyfrowane próbne pliki.

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrowywać danych za pomocą oprogramowania innych firm.

Nie potrzebujemy twoich plików ani twoich informacji.

Jednak po 2 tygodniach wszystkie twoje pliki i klucze zostaną automatycznie usunięte.

E-maile kontaktowe:

[email protected]

lub

[email protected]

Ostateczna cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz.

Clop

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Clop (rozszerzenie ".Clop"):

Files encrypted by Clop

Usuwanie ransomware Clop:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Clop: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Clop. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Clop. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Clop).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Clop.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Clop są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Clop możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Clop.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Clop:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14451-clop-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Clop kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Clop na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Clop dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.