Ransomware Anatova

Znany również jako: Wirus Anatova
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Anatova

Czym jest Anatova?

Anatova zostało odkryte przez Valthek i jest zaklasyfikowane jako złośliwy program ransomware. Anatova różni się od innych infekcji tego typu, ponieważ nie dodaje rozszerzenia do nazw zaszyfrowanych plików i pozostawia ikony niezmienione. Ten program po prostu sprawia, że ​​pliki stają się bezużyteczne (po zaszyfrowaniu, plików nie można otworzyć) i tworzy komunikat z żądaniem okupu w pliku tekstowym "ANATOVA.TXT". Nazwa wiadomości z żądaniem okupu może się różnić w zależności od wersji ransomware Anatova.

Wiadomość w pliku "ANATOVA.TXT" informuje ofiary o tym, że wszystkie pliki są zaszyfrowane i aby je odszyfrować trzeba zakupić narzędzie deszyfrujące w cenie równej 10 kryptomonetom DASH. Można je kupić, przesyłając wymaganą kwotę kryptowaluty na podany adres portfela. Po otrzymaniu płatności ofiary Anatova muszą wysłać adres użyty do dokonania płatności oraz plik "ANATOVA.TXT" (lub inną wiadomość z żądaniem okupu) na jeden z następujących adresów e-mail: [email protected] lub [email protected] Oferują oni bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku JPG (.jpg) nie większego niż 200 KB jako "dowód", że mają odpowiednie narzędzie do pomyślnego odszyfrowania. Większość cyberprzestępców, którzy projektują i rozsyłają infekcje ransomware, używa szyfrowania (symetrycznego lub asymetrycznego), które generują unikalne klucze. Dlatego każda ofiara otrzymuje indywidualny klucz i żaden inny klucz nie zadziała. Ponadto cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnych serwerach kontrolowanych tylko przez nich. Używają szyfrowania, którego nie można "złamać", a tym samym ofiary ransomware nie mają innego wyjścia, jak tylko skontaktować się z cyberprzestępcami. Zauważ, że nigdy nie można ufać tym ludziom - często ignorują swoje ofiary po otrzymaniu okupu w kryptowalucie (lub innej formie płatności). W ten sposób ludzie zostają oszukani. Niestety, nie ma narzędzi, które są w stanie bezpłatnie odszyfrować szyfrowanie Anatova. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest użycie istniejącej kopii zapasowej danych i odtworzenie wszystkiego.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu za odszyfrowanie ich zainfekowanych danych:

Atanova decrypt instructions

Jest wiele infekcji ransomware promowanych pod różnymi nazwami. Na przykład Ppam, Mdk4y i Crypt0r. Większość zachowuje się podobnie - te złośliwe programy szyfrują dane i wyświetlają komunikaty z żądaniem okupu. Niektóre typowe różnice to wysokość okupu, narzędzie do odszyfrowania i kryptografia użyta do zaszyfrowania danych. Te szyfrowania są zwykle niemożliwe do złamania, chyba że ransomware nie jest w pełni rozwinięte (ma błędy/luki - nie jest to bardzo rozpowszechnione). Dlatego zalecamy regularne tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich na serwerach zdalnych lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Programiści Anatova rozsyłają tę infekcję ransomware za pomocą kampanii spamowych (e-mailowych), trojanów, fałszywych aktualizacji oprogramowania lub niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania. Programiści ransomware używają kampanii antyspamowych do rozsyłania różnych infekcji za pomocą złośliwych załączników. Zazwyczaj załączają złośliwy plik (na przykład dokument Microsoft Office, plik archiwum, plik PDF, plik wykonywalny lub inny) do wiadomości e-mail i mają nadzieję, że niektórzy odbiorcy go pobiorą i otworzą. Po otwarciu te załączniki pobierają i instalują infekcje komputerowe, takie jak Anatova lub inne wirusy. Trojany, z drugiej strony, muszą już być zainstalowane. Po infiltracji powodują infekcje łańcuchowe - rozsyłają inne złośliwe oprogramowanie. Fałszywe aktualizacje oprogramowania powodują infekcje poprzez pobieranie i instalowanie wirusów komputerowych zamiast aktualizacji lub wykorzystywanie błędów bądź wad nieaktualnego oprogramowania. Różne serwisy z bezpłatnym hostingiem plików i freeware do pobrania, sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule itp.) i inne źródła pobierania oprogramowania stron trzecich również są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Przedstawiają zainfekowane pliki jako uzasadnione w celu nakłonienia użytkowników do instalacji infekcji komputerowych.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus Anatova
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Anatova, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Zarządzaj ostrożnie wszystkimi otrzymanymi e-mailami, zwłaszcza tymi, które zawierają załączniki lub linki do stron internetowych. Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail z nieznanego/podejrzanego adresu, nie otwieraj załącznika ani linku bez jego uprzedniego sprawdzenia. Pobieraj oprogramowanie za pomocą bezpośrednich linków, wyłącznie zaufanych (oficjalnych) źródeł. Nie korzystaj z zewnętrznych programów pobierania, instalacji - w niektórych przypadkach źródła te rozsyłają nieuczciwe aplikacje, które mogą powodować infekcje komputerowe lub inne problemy. Nie używaj żadnego z wyżej wymienionych źródeł pobierania oprogramowania. Aktualizuj oprogramowanie za pomocą narzędzi lub wbudowanych funkcji dostarczanych przez oficjalnych programistów. Nie korzystaj z aktualizacji stron trzecich. Ostatecznie, należy mieć zainstalowane i zawsze uruchomione sprawdzone oprogramowanie antywirusowe/antyszpiegowskie. Narzędzia te mogą wykryć i usunąć zagrożenia przed uszkodzeniem systemu/komputera. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Anatovą, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Anatova ("ANATOVA.TXT"):

Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane. Tylko my możemy odszyfrować twoje pliki. Musisz zapłacić nam 10 DASH na adres:

XpRvUwSjSeHfJqLePsRfQtCKa1VMwaXh12

Po dokonaniu płatności wyślij nam adres użyty dokonania płatności na jeden z poniższych adresów:

[email protected]

[email protected]

Zaczekaj następnie na naszą odpowiedź z twoim deszyfratorem. Jeśli chcesz, możesz wysłać nam JEDEN PLIK JPG, maksymalnie 200 kb, a odszyfrujemy go za darmo przed dokonaniem płatności.

Nie próbuj nas wyruchać. Wtedy NIGDY nie odzyskasz swoich plików. To nic osobistego, tylko biznes.

Wyślij ten nietknięty plik ze swoją płatnością lub/i bezpłatnym plikiem!

481

---KLUCZ---
-
---KLUCZ---

Zrzut ekranu z plikami zaszyfrowanymi przez Anatovą (na pierwszy rzut oka pliki mogą wyglądać dobrze, ale nie można ich otworzyć):

Files encrypted by Atanova

Usuwanie ransomware Anatova:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Anatova: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Anatova. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Anatova. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Anatova).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Anatova.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Anatova są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Anatova możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Anatova.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Anatova:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14318-anatova-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Anatova kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Anatova na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Anatova dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.