FacebookTwitterLinkedIn

Wirus e-mail Christmas Greetings

Znany również jako: Wirus Emotet
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania wirusa "Christmas Greetings Email"

Czym jest "Christmas Greetings Email Virus"?

"Christmas Greetings Email Virus" to jedna z wielu e-mailowych kampanii spamowych wykorzystywanych przez cyberprzestępców (oszustów), którzy chcą oszukać swoich odbiorców do otwarcia zainfekowanego załącznika. To konkretne oszustwo jest używane do dystrybucji szkodliwego programu Emotet, który ma na celu kradzież różnych danych. Zdecydowanie zaleca się zignorowanie tego (lub innego podobnego) oszustwa.

Christmas Greetings Email Virus

"Christmas Greetings Email Virus" to jedna z kilku wersji oszustw o ​​tematyce świątecznej, które są używane do dystrybucji tego konkretnego wirusa Emotet. Zawiera ona wiadomość, która życzy odbiorcy Wesołych Świąt i cudownego Nowego Roku. Wskazuje na załączoną Kartkę z życzeniami i nie podaje dalszych wyjaśnień o tym, co jest w środku. Faktycznie nie zawiera niczego związanego z życzeniami. Załącznik "Christmas-greeting-card.doc" to dokument Microsoft Word, który po otwarciu prosi o pozwolenie na włączenie makropoleceń. Włączenie ich daje temu zainfekowanemu dokumentowi pozwolenie, aby pobrać i zainstalować wcześniej wspomnianą infekcję wysokiego ryzyka, Emotet. Zauważ, że istnieje kilka wariantów wiadomości "Christmas Greetings Email Virus". W związku z tym nazwa wiadomości i załącznika może się nieznacznie różnić. W tym przypadku zainstalowany program Emotet można znaleźć w Menedżerze zadań pod nazwą "lzVX3aeBYsA.exe" (32-bitowy lub 64-bitowy). Jego obecność zwykle powoduje kradzież haseł, loginów, informacji bankowych, danych związanych z przeglądaniem i może powodować nie tylko problemy prywatności, ale również straty finansowe. Może być wykorzystywana przez cyberprzestępców jako narzędzie do dokonywania przelewów lub różnych zakupów. Ponadto Emotet jest w stanie otworzyć „tylne drzwi" dla innych infekcji komputerowych. Innymi słowy, jest to wirus trojański, przeznaczony do wywoływania infekcji łańcuchowych. Z tych powodów najlepiej jest nie otwierać załączników prezentowanych w takich wiadomościach, jak "Christmas Greetings Email Virus".

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus Emotet
Typ zagrożeniaPhishing, oszustwo, inżynieria społeczna
ObjawyNieautoryzowane zakupy internetowe, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do czyjegoś komputera.
Metody dystrybucjiZwodnicze e-maile, złośliwe internetowe reklamy pop-up, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędnie napisanymi nazwami.
ZniszczenieUtrata wrażliwych prywatnych informacji, straty finansowe, kradzież tożsamości.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Oto kilka przykładów podobnych kampanii spamowych: Christmas Day Bonus Gift Email Virus, A2 Trading Corp Email Virus, Brexit Email Virus. Wszystkie są zaprojektowane do infekowania komputerów różnymi wirusami wysokiego ryzyka (szkodliwymi programami), takimi jak Adwind, FormBook, TrickBot lub jednym z wielu innych. Zazwyczaj te złośliwe programy powodują mniej lub bardziej poważne problemy związane z finansami, prywatnością, bezpieczeństwem przeglądania, inne infekcje komputerowe itd. Jeśli podejrzewasz, że podobny (lub dokładnie taki sam) złośliwy program jest zainstalowany, usuń go natychmiast.

W jaki sposób wirus "Christmas Greetings Email Virus" zainfekował mój komputer?

Wirus "Christmas Greetings Email Virus" (kampania spamowa) infekuje komputer za pomocą dołączonego dokumentu Microsoft Word (plik .doc) o nazwie "Christmas-greeting-card.doc". Samo otwarcie go nie wyrządza jednak żadnej szkody, ale pozwala na uruchamianie makropoleceń - dokument otrzymuje uprawnienia do wykonywania poleceń instalujących wyżej wymieniony wirus Emotet. W innych przypadkach oszuści dołączają dokumenty PDF, pliki archiwów (takie jak ZIP, RAR), pliki wykonywalne (.exe) itd. Istnieje wiele przypadków, w których cyberprzestępcy prezentują linki internetowe, które prowadzą również do jednego lub innego rodzaju zainfekowanego pliku.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie zalecamy otwierania załączników w otrzymanych e-mailach bez dokładnego ich przeanalizowania (lub całego e-maila). Nie otwieraj go jeśli jest prezentowany w wiadomości e-mail otrzymanej z nieznanego, podejrzanego adresu lub jeśli wiadomość nie wydaje się być ważna lub nie dotyczy ciebie. Nie klikaj (otwieraj) linków internetowych prezentowanych w takich e-mailach. Najlepszym sposobem uniknięcia sytuacji, w której komputer jest infekowany szkodliwymi plikami prezentowanymi w takich kampaniach e-mailowych ze spamem jest po prostu zignorowanie i usunięcie tych e-maili. Innym sposobem zabezpieczenia komputera jest posiadanie zainstalowanego i uruchomionego sprawdzonego oprogramowania antywirusowego lub antyszpiegowskiego. Programy tego typu są zwykle w stanie zapobiec atakom na system operacyjny przez różne infekcje i wyrządzeniu szkód. Jeśli już otworzyłeś załącznik "Christmas Greetings Email Virus", zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.

Tekst przedstawiony w wiadomości e-mail "Christmas Greetings Email Virus":

Temat: Świąteczne życzenia e-mailowe

Drogi,

Będąc w moim życiu sprawiasz, że gwiazdy świecą jaśniej, a zimowe dni są cieplejsze. Wesołych Świąt dla mojej ulubionej osoby na świecie.

Wesołych Świąt i wspaniałego Nowego Roku!

Kartka okolicznościowa w załączeniu.

Uroczą rzeczą w Bożym Narodzeniu jest to, że jest obowiązkowa, jak burza z piorunami, i wszyscy razem przez nie przechodzimy. Garrison Keillor

Złośliwy załącznik dystrybuowany w "Christmas Greetings Email Virus":

Malicious attachment distributed through Christmas Greetings Email Virus spam campaign

Zrzut ekranu złośliwego procesu Emotet "lzVX3aeBYsA.exe (32-bit)" w Menedżerze Zadań:

christmas greetings email virus lzVX3aeBYsA.exe malicious process in Task Manager

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Emotet kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Emotet na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.