Ransomware INFOWAIT

Znany również jako: Wirus INFOWAIT
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware INFOWAIT

Czym jest INFOWAIT?

INFOWAIT to wirus, infekcja komputerowa wysokiego ryzyka typu ransomware, którą odkrył Emmanuel_ADC-Soft. Należy ona do rodziny ransomware DATASTOP (jest jej nowym wariantem). INFOWAIT jest przeznaczony do szyfrowania (blokowania) plików i zmiany ich nazwy przez dodanie rozszerzenia ".INFOWAIT" do każdego zaszyfrowanego pliku. Przykładowo, nazwa "1.jpg" jest zmieniana na "1.jpg.INFOWAIT" itd. Tworzy również notatkę z żądaniem okupu, plik tekstowy o nazwie "!readme.txt". Podczas szyfrowania ten wirus wyświetla fałszywe okno podręczne aktualizacji systemu Windows.

Z reguły utworzony plik tekstowy zawiera komunikat informujący ofiary o szyfrowaniu i twierdzący, że pliki można odzyskać wyłącznie za pomocą unikalnego klucza deszyfrowania. Niestety, to prawda. Obecnie nie wiadomo, jakiegi rodzaju szyfrowania (symetrycznego czy asymetrycznego) wykorzystuje INFOWAIT. W każdym razie odszyfrowanie wymaga unikalnego klucza generowanego indywidualnie dla każdej ofiary. Problem polega na tym, że wszystkie klucze są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez cyberprzestępców (programistów INFOWAIT). Dlatego, aby otrzymać klucz odszyfrowywania i oprogramowanie, użytkownicy są zachęcani do zapłacenia kwoty 290 $ w Bitcoinach. Należy jednak zauważyć, że ta cena będzie obowiązywać tylko wtedy, gdy ofiara skontaktuje się z programistami w ciągu 72 godzin od zaszyfrowania. Nie określono, co dokładnie stanie się później. W pliku tekstowym twierdzi się również, że ofiary mogą wysyłać maksymalnie 3 wybrane pliki (które nie są „bardzo duże"). Oszuści odszyfrują je i odeślą je jako gwarancję, że odszyfrowanie jest rzeczywiście możliwe. Niemniej jednak nigdy nie należy ufać tym osobom. Wyniki badań pokazują, że cyberprzestępcy często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Innymi słowy, płacenie zwykle nie daje żadnego pozytywnego wyniku, a użytkownicy zostają po prostu oszukani. Z tego powodu zalecamy unikanie kontaktu z tymi osobami i zdecydowanie nie należy wysyłać im żadnych pieniędzy. Niestety, nie ma narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania INFOWAIT i odzyskania danych za darmo. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

INFOWAIT decrypt instructions

Liczba wirusów ransomware rośnie z dnia na dzień, jednak większość infekcji tego typu jest bardzo podobna. ARGUS, Ghost, Vapor - - to tylko kilka przykładów. Mimo że większość z nich została zaprojektowana przez różnych cyberprzestępców, wszystkie mają ten sam cel: szyfrowanie danych i żądanie okupu. Co do zasady, głównymi różnicami są wysokość okupu i rodzaj wykorzystanego szyfrowania. Jednak w większości przypadków cyberprzestępcy używają algorytmów generujących unikalne klucze deszyfrowania. Uniemożliwia to odszyfrowanie danych bez ingerencji cyberprzestępców, chyba że wirus ransomware nie jest w pełni rozwinięty i ma pewne błędy lub wady. Malware, takie jak pavadinimas, stanowi silny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Jednak bardzo ważne jest przechowywanie ich na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub na odłączonym urządzeniu pamięci masowej. Jeśli nie, malware zaszyfruje kopie zapasowe wraz ze zwykłymi plikami.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zazwyczaj komputer jest zainfekowany przez wirusy typu ransomware w jeden lub kilka sposobów. Takie infekcje są zwykle dystrybuowane się poprzez kampanie spamu e-mail, fałszywe aktualizacje oprogramowania, sieci P2P (peer-to-peer) i niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania firm trzecich, a także trojany. Cyberprzestępcy wykorzystują kampanie spamowe e-mail do rozprzestrzeniania szkodliwych załączników (zazwyczaj dokumentów Microsoft Office, plików PDF, plików archiwów lub plików wykonywalnych). Po uruchomieniu te złośliwe załączniki pobierają i instalują wirusy. Fałszywe aktualizacje oprogramowania infekują systemy, wykorzystując błędy lub wady nieaktualnego oprogramowania, lub pobierając i instalując wirusy zamiast obiecanych aktualizacji, poprawek itp. Sieci typu peer-to-peer (takie jak torrenty, eMule itp.) i inne nieoficjalne źródła pobierania zwykle są używane do prezentacji złośliwych plików wykonywalnych jako legalnych plików. Po wykonaniu tych plików użytkownicy są skazani na samodzielne instalowanie wirusów. Trojany to złośliwe programy zaprojektowane do dystrybuowana innych infekcji. Innymi słowy, trojany powodują infekcje łańcuchowe.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus INFOWAIT
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus INFOWAIT, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

W celu uniknięcia typu ransomware (i innych infekcji), zalecamy podjęcie środków ostrożności podczas przeglądania stron internetowych, instalowania/pobierania lub aktualizowania oprogramowania. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail zawierającą załącznik i została ona wysłana z nieznanego/podejrzanego adresu e-mail - nie otwieraj załącznika bez uprzedniej starannej analizy. Mówiąc prosto, unikaj otwierania załączników prezentowanych w różnych nieistotnych e-mailach. Ważne jest, aby aktualizować oprogramowanie, jednak powinno się to odbywać za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych wyłącznie przez oficjalnych programistów. Ponadto, nie pobieraj oprogramowania z nierzetelnych i nieoficjalnych witryn internetowych ani z zewnętrznych programów pobierania. Wiadomo, że często różne instalatory pobierania lub instalowania innych firm zawierają fałszywe aplikacje, które mogą powodować różne infekcje, w tym ransomware. Dodatkowo, zabezpiecz swój komputer przed zainstalowaniem renomowanego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego. Jest bardzo prawdopodobne, że takie narzędzia będą w stanie zapobiec wielu różnym infekcjom. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany INFOWAIT, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware INFOWAIT ("!readme.txt"):

================!UWAGA!====================
Twoje bazy danych, pliki, zdjęcia, dokumenty i inne ważne pliki są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: .INFOWAIT

Jedyną metodą odzyskiwania plików jest zakup oprogramowania do odszyfrowywania i unikalnego klucza prywatnego.

Po zakupie rozpoczniesz odszyfrowywanie oprogramowania, wpiszesz swój unikalny klucz prywatny i odszyfrujesz wszystkie swoje dane.

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Musisz skontaktować się z nami poprzez e-mail [email protected] i wysłać nam swój osobisty identyfikator oraz czekać na dalsze instrukcje.

Dla pewności, że możemy odszyfrować twoje pliki - możesz wysłać nam 1-3 niezbyt duże zaszyfrowane pliki, a my odeślemy ci je w oryginalnej formie BEZPŁATNIE.

Cena do odszyfrowanie wynosi 290 USD, jeśli skontaktujesz się z nami w ciągu pierwszych 72 godzin.

=======================================================

Adres e-mail do kontaktu z nami:
[email protected]

Rezerwowy e-mail do kontaktu z nami:
[email protected]

Twoje osobiste id:
0048qpq3ylnE16aHSgo4Sg0XH3ODhi9ddXBObJMGjZI

Ransomware INFOWAIT wyświetlające fałszywą aktualizację Windows podczas szyfrowania:

INFOWAIT fake Windows Update

Proces ransomware INFOWAIT w Menedżerze Zadań Windows ("updatewin.exe (32 bit)"):

INFOWAIT in Windows Task Manager

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez INFOWAIT (rozszerzenie ".INFOWAIT"):

Files encrypted by INFOWAIT

Usuwanie ransomware INFOWAIT:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus INFOWAIT: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus INFOWAIT. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownik Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem INFOWAIT. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware INFOWAIT).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki INFOWAIT.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty INFOWAIT są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez INFOWAIT możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak INFOWAIT.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obemuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu" która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware INFOWAIT:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14063-infowait-ransomware