Ransomware FOX

Znany również jako: Wirus FOX
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware FOX

Czym jest FOX?

Odkryte przez MalwareHunterTeam, FOX to nowy wariant ransomware wysokiego ryzyka o nazwie Matrix. Programiści dystrybuują to malware za pomocą usługi pulpitu zdalnego - przejmują komputery ofiary i ręcznie instalują FOX. Po infiltracji, FOX szyfruje większość przechowywanych danych. Dołącza również do nazwy plików rozszerzenie wg wzoru "[e-mail_deweloperów].[losowe_znaki].FOX" (np. "sample.jpg" może zostaż zmieniona na coś takiego jak "[[email protected] ].3qAbTbsd-RgfExin0.FOX"). Tym samym zaszyfrowane dane stają się bezużyteczne i są nie do odróżnienia. Ponadto FOX uruchamia szereg innych złośliwych działań, w tym usuwa kopie woluminów plików i odzyskiwanie systemu Windows przy rozruchu. Po wykonaniu wszystkich tych sekcji FOX generuje plik tekstowy ("#FOX_README#.rtf") i umieszcza jego kopię w każdym istniejącym folderze.

Warto wspomnieć, że FOX sprawdza, czy pliki są otwierane przed ich zaszyfrowaniem. Jeśli tak, najpierw je zamyka, a dopiero potem szyfruje. Jednak na szczęście, powoduje to spowolnienie całego procesu. Dlatego ofiary mogą wykryć infekcję i zakończyć ją przed zakończeniem szyfrowania. Jak zwykle, utworzony plik tekstowy generuje komunikat, że dane są zaszyfrowane za pomocą algorytmów AES-128 i RSA-2048, a zatem można je odzyskać wyłącznie za pomocą unikalnych kluczy. Niestety, to prawda. Każda ofiara otrzymuje parę unikalnych kluczy. Są jednak przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez cyberprzestępców. W związku z tym, aby otrzymać klucze i odszyfrować dane, ofiary muszą skontaktować się z programistami FOX. To jednak nie jest takie proste. Po skontaktowaniu się z tymi osobami, użytkownicy są proszeni o zapłacenie okupu w zamian za wydanie tych kluczy. Cena jest obecnie nieznana - wszystkie szczegóły są dostarczane przez e-mail. Warto jednak wspomnieć, że cyberprzestępcy zwykle żądają 500 $ -1500 $ w Bitcoinach, Monero lub innej kryptowalucie. Niemniej jednak, bez względu na to, jak niska lub wysoka jest cena, nie należy jej nigdy płacić. Wyniki badań pokazują, że oszuści często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Oznacza to, że płacenie nie przynosi zazwyczaj żadnego pozytywnego wyniku, a użytkownicy po prostu zostają oszukani. Z tego powodu zaleca się ignorowanie wszelkich zachęt do dokonania płatności. Niestety nie ma narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania FOX i bezpłatnego odzyskania danych. Z tego powodu jedynym możliwym rozwiązaniem jest i przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

FOX decrypt instructions

FOX ma wiele podobieństw z dziesiątkami innych wirusów typu ransomware, takimi jak ShutUpAndDance, Embrace, LanRan itp. Wirusy te są opracowywane przez różnych cyberprzestępców. Mimo to każdy z nich szyfruje dane i żąda okupu. W większości przypadków wirusy typu „ransomware" mają tylko dwie zasadnicze różnice: 1) wysokość okupu; 2) rodzaj zastosowanego algorytmu szyfrowania. Niestety, te wirusy często wykorzystują algorytmy generujące unikalne klucze deszyfrowania. Dlatego też, o ile malware nie jest jeszcze opracowywane i/lub ma pewne błędy/wady, ręczne odzyskanie danych (bez ingerencji programistów jest niemożliwe). Wirusy takie jak FOX przedstawiają silny powód, dla którego powinieneś regularnie tworzyć kopie zapasowe danych. Jednak ważne jest, aby przechowywać je na zdalnym serwerze i/lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej. W przeciwnym razie złośliwe oprogramowanie będzie szyfrować kopie zapasowe wraz ze zwykłymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Jak wspomniano powyżej, FOX jest dystrybuowane ręcznie - programiści porywają komputery ofiary i infekują system samodzielnie. Jest to bardzo rzadkie - zwykle oprogramowanie typu ransomware jest dystrybuowane za pomocą wiadomości spamowych, koni trojańskich, fałszywych aktualizacji oprogramowania i źródeł pobierania oprogramowania innych firm. E-maile ze spamem są łączone z zainfekowanymi załącznikami (zazwyczaj dokumentami Microsoft Office), które po otwarciu, potajemnie pobierają i instalują malware. Trojany zostały zaprojektowane do otwierania „tylnych drzwi" w celu infekowania systemu przez inne malware. Fałszywe programy aktualizujące infekują komputery, wykorzystując błędy lub wady nieaktualnego oprogramowania lub pobierając i instalując malware zamiast prawdziwych aktualizacji. Nieoficjalne źródła pobierania oprogramowania (sieci peer-to-peer [P2P], strony z freeware do pobrania, strony z darmowym hostingiem plików itp.) prezentują malware jako legalne oprogramowanie. W ten sposób użytkownicy są skazani na samodzielne pobieranie i instalowanie wirusów.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus FOX
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus FOX, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą najpierw zdać sobie sprawę, że głównymi przyczynami infekcji komputerowych są brak wiedzy i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność i dlatego zwracanie szczególnej uwagi podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania jest koniecznością. Zawsze dokładnie analizuj każdy otrzymany załącznik e-mail. Pliki, które wydają się nieistotne i/lub są otrzymane z podejrzanych/nieznanych adresów e-mail, nigdy nie powinny być otwierane. Ponadto zaleca się pobieranie oprogramowania wyłącznie z oficjalnych źródeł, za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. To samo dotyczy aktualizacji oprogramowania. Ważne jest aktualizowanie zainstalowanych aplikacji. Jednak oprogramowanie powinno być aktualizowane wyłącznie za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Ważne jest również posiadanie legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany FOX, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware FOX ("#FOX_README#.rtf"):

INSTRUKCJE, W JAKI SPOSÓB ODZYSKAĆ ​​TWOJE PLIKI

UWAGA!

Z przykrością informujemy, że WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

przez nasze automatyczne oprogramowanie. Stało się to możliwe z powodu złego bezpieczeństwa serwera.

UWAGA!

Nie martw się, możemy pomóc ci przywrócić serwer do oryginalnego stanu.

Szybko i bezpiecznie stwórz i odszyfruj wszystkie swoje pliki!

INFORMACJA!!!

Pliki nie są zepsute!!!

Pliki zostały zaszyfrowane algorytmami szyfrowania AES-128 + RSA-2048.

Nie można odszyfrować plików bez unikalnego klucza deszyfrowania i specjalnego oprogramowania. Twój unikalny klucz odszyfrowywania jest bezpiecznie przechowywany na naszym serwerze. Dla naszego bezpieczeństwa wszystkie informacje o serwerze i kluczu odszyfrowującym zostaną automatycznie usunięte po 7 dniach! Nieodwracalnie stracisz wszystkie swoje dane!

*Należy pamiętać, że wszystkie próby odzyskania plików przez użytkownika lub za pomocą narzędzi innych firm spowodują jedynie nieodwracalną utratę danych!

*Pamiętaj, że możesz odzyskać pliki tylko za pomocą unikalnego klucza odszyfrowywania, który jest przechowywany na naszej stronie. Jeśli skorzystasz z pomocy osób trzecich, dodasz tylko prowizję dla pośrednika.

JAK ODZYSKAĆ PLIKI ???

Napisz do nas na e-mail (napisz po angielsku lub skorzystaj z profesjonalnego tłumacza):

[email protected]

[email protected]

[email protected]

Musisz wysłać wiadomość na każdy z naszych 3 e-maili, ponieważ może ona nie dotrzeć do zamierzonego odbiorcy z różnych powodów!

W temacie wpisz swoje osobiste ID: [email protected]

Zalecamy dołączenie do wiadomości 3 zaszyfrowanych plików. Pokażemy, że możemy odzyskać twoje pliki.

*Należy pamiętać, że pliki nie mogą zawierać żadnych cennych informacji, a ich łączny rozmiar nie może przekraczać 5 MB.

NASZA PORADA !!!

Bądź pewny, że znajdziemy wspólny język. Przywrócimy wszystkie dane i udzielimy wskazówek, jak skonfigurować ochronę serwera.

Na pewno dojdziemy do porozumienia;) !!!

ALTERNATYWNA KOMUNIKACJA

Jeśli nie udało ci się otrzymać odpowiedzi w ciągu 24 godzin, wyślij nam bitmessage ze swojej przeglądarki, a następnie skorzystaj z ://bitmsg.me. Poniżej znajduje się samouczek dotyczący bitmessage:

1. Оtwórz ten link w swojej przeglądarce hxxps://bitmsg.me/users/sign_up i zarejestruj się podając swój adres e-mail i hasło.

2. Musisz potwierdzić rejestrację, wrócić do swojego e-maila i instrukcji, które zostały ci podane.

3. Wróć do strony i kliknij „Zaloguj się" lub dodaj link do strony hxxps://bitmsg.me/users/sign_in, podaj swój e-mail i hasło, a następnie kliknij „Zaloguj się"

4. Kliknij przycisk „Utwórz losowy adres".

5. Kliknij przycisk „Nowa wiadomość".

6. Wysyłanie wiadomości.

Do: Podaj adres: BM-2cXRWRW5Jv5hxbhgu2HJSJrtPf92iKshhm

Temat: Wpisz swoje ID: 2D0D30719CD9D741

Wiadomość: Wpisz to, co uważasz za niezbędne.

Kliknij przycisk „Wyślij wiadomość"

s0NDfj7c

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez FOX (wzór nazwy pliku "[e-mail_dewelopera].[losowe_znaki].FOX"):

Files encrypted by FOX

Usuwanie ransomware FOX:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus FOX: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus FOX. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem FOX. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Fox).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Fox.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Fox są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Fox możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Fox.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware FOX:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/13383-fox-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus FOX kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus FOX na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus FOX dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.