Ransomware FOX

Znany również jako: Wirus FOX
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware FOX

Czym jest FOX?

Odkryte przez MalwareHunterTeam, FOX to nowy wariant ransomware wysokiego ryzyka o nazwie Matrix. Programiści dystrybuują to malware za pomocą usługi pulpitu zdalnego - przejmują komputery ofiary i ręcznie instalują FOX. Po infiltracji, FOX szyfruje większość przechowywanych danych. Dołącza również do nazwy plików rozszerzenie wg wzoru "[e-mail_deweloperów].[losowe_znaki].FOX" (np. "sample.jpg" może zostaż zmieniona na coś takiego jak "[[email protected] ].3qAbTbsd-RgfExin0.FOX"). Tym samym zaszyfrowane dane stają się bezużyteczne i są nie do odróżnienia. Ponadto FOX uruchamia szereg innych złośliwych działań, w tym usuwa kopie woluminów plików i odzyskiwanie systemu Windows przy rozruchu. Po wykonaniu wszystkich tych sekcji FOX generuje plik tekstowy ("#FOX_README#.rtf") i umieszcza jego kopię w każdym istniejącym folderze.

Warto wspomnieć, że FOX sprawdza, czy pliki są otwierane przed ich zaszyfrowaniem. Jeśli tak, najpierw je zamyka, a dopiero potem szyfruje. Jednak na szczęście, powoduje to spowolnienie całego procesu. Dlatego ofiary mogą wykryć infekcję i zakończyć ją przed zakończeniem szyfrowania. Jak zwykle, utworzony plik tekstowy generuje komunikat, że dane są zaszyfrowane za pomocą algorytmów AES-128 i RSA-2048, a zatem można je odzyskać wyłącznie za pomocą unikalnych kluczy. Niestety, to prawda. Każda ofiara otrzymuje parę unikalnych kluczy. Są jednak przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez cyberprzestępców. W związku z tym, aby otrzymać klucze i odszyfrować dane, ofiary muszą skontaktować się z programistami FOX. To jednak nie jest takie proste. Po skontaktowaniu się z tymi osobami, użytkownicy są proszeni o zapłacenie okupu w zamian za wydanie tych kluczy. Cena jest obecnie nieznana - wszystkie szczegóły są dostarczane przez e-mail. Warto jednak wspomnieć, że cyberprzestępcy zwykle żądają 500 $ -1500 $ w Bitcoinach, Monero lub innej kryptowalucie. Niemniej jednak, bez względu na to, jak niska lub wysoka jest cena, nie należy jej nigdy płacić. Wyniki badań pokazują, że oszuści często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Oznacza to, że płacenie nie przynosi zazwyczaj żadnego pozytywnego wyniku, a użytkownicy po prostu zostają oszukani. Z tego powodu zaleca się ignorowanie wszelkich zachęt do dokonania płatności. Niestety nie ma narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania FOX i bezpłatnego odzyskania danych. Z tego powodu jedynym możliwym rozwiązaniem jest i przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

FOX decrypt instructions

FOX ma wiele podobieństw z dziesiątkami innych wirusów typu ransomware, takimi jak ShutUpAndDance, Embrace, LanRan itp. Wirusy te są opracowywane przez różnych cyberprzestępców. Mimo to każdy z nich szyfruje dane i żąda okupu. W większości przypadków wirusy typu „ransomware" mają tylko dwie zasadnicze różnice: 1) wysokość okupu; 2) rodzaj zastosowanego algorytmu szyfrowania. Niestety, te wirusy często wykorzystują algorytmy generujące unikalne klucze deszyfrowania. Dlatego też, o ile malware nie jest jeszcze opracowywane i/lub ma pewne błędy/wady, ręczne odzyskanie danych (bez ingerencji programistów jest niemożliwe). Wirusy takie jak FOX przedstawiają silny powód, dla którego powinieneś regularnie tworzyć kopie zapasowe danych. Jednak ważne jest, aby przechowywać je na zdalnym serwerze i/lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej. W przeciwnym razie złośliwe oprogramowanie będzie szyfrować kopie zapasowe wraz ze zwykłymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Jak wspomniano powyżej, FOX jest dystrybuowane ręcznie - programiści porywają komputery ofiary i infekują system samodzielnie. Jest to bardzo rzadkie - zwykle oprogramowanie typu ransomware jest dystrybuowane za pomocą wiadomości spamowych, koni trojańskich, fałszywych aktualizacji oprogramowania i źródeł pobierania oprogramowania innych firm. E-maile ze spamem są łączone z zainfekowanymi załącznikami (zazwyczaj dokumentami Microsoft Office), które po otwarciu, potajemnie pobierają i instalują malware. Trojany zostały zaprojektowane do otwierania „tylnych drzwi" w celu infekowania systemu przez inne malware. Fałszywe programy aktualizujące infekują komputery, wykorzystując błędy lub wady nieaktualnego oprogramowania lub pobierając i instalując malware zamiast prawdziwych aktualizacji. Nieoficjalne źródła pobierania oprogramowania (sieci peer-to-peer [P2P], strony z freeware do pobrania, strony z darmowym hostingiem plików itp.) prezentują malware jako legalne oprogramowanie. W ten sposób użytkownicy są skazani na samodzielne pobieranie i instalowanie wirusów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus FOX
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, blokada plików
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus FOX, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą najpierw zdać sobie sprawę, że głównymi przyczynami infekcji komputerowych są brak wiedzy i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność i dlatego zwracanie szczególnej uwagi podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania jest koniecznością. Zawsze dokładnie analizuj każdy otrzymany załącznik e-mail. Pliki, które wydają się nieistotne i/lub są otrzymane z podejrzanych/nieznanych adresów e-mail, nigdy nie powinny być otwierane. Ponadto zaleca się pobieranie oprogramowania wyłącznie z oficjalnych źródeł, za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. To samo dotyczy aktualizacji oprogramowania. Ważne jest aktualizowanie zainstalowanych aplikacji. Jednak oprogramowanie powinno być aktualizowane wyłącznie za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Ważne jest również posiadanie legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany FOX, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware FOX ("#FOX_README#.rtf"):

INSTRUKCJE, W JAKI SPOSÓB ODZYSKAĆ ​​TWOJE PLIKI

UWAGA!

Z przykrością informujemy, że WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

przez nasze automatyczne oprogramowanie. Stało się to możliwe z powodu złego bezpieczeństwa serwera.

UWAGA!

Nie martw się, możemy pomóc ci przywrócić serwer do oryginalnego stanu.

Szybko i bezpiecznie stwórz i odszyfruj wszystkie swoje pliki!

INFORMACJA!!!

Pliki nie są zepsute!!!

Pliki zostały zaszyfrowane algorytmami szyfrowania AES-128 + RSA-2048.

Nie można odszyfrować plików bez unikalnego klucza deszyfrowania i specjalnego oprogramowania. Twój unikalny klucz odszyfrowywania jest bezpiecznie przechowywany na naszym serwerze. Dla naszego bezpieczeństwa wszystkie informacje o serwerze i kluczu odszyfrowującym zostaną automatycznie usunięte po 7 dniach! Nieodwracalnie stracisz wszystkie swoje dane!

*Należy pamiętać, że wszystkie próby odzyskania plików przez użytkownika lub za pomocą narzędzi innych firm spowodują jedynie nieodwracalną utratę danych!

*Pamiętaj, że możesz odzyskać pliki tylko za pomocą unikalnego klucza odszyfrowywania, który jest przechowywany na naszej stronie. Jeśli skorzystasz z pomocy osób trzecich, dodasz tylko prowizję dla pośrednika.

JAK ODZYSKAĆ PLIKI ???

Napisz do nas na e-mail (napisz po angielsku lub skorzystaj z profesjonalnego tłumacza):

[email protected]

[email protected]

[email protected]

Musisz wysłać wiadomość na każdy z naszych 3 e-maili, ponieważ może ona nie dotrzeć do zamierzonego odbiorcy z różnych powodów!

W temacie wpisz swoje osobiste ID: [email protected]

Zalecamy dołączenie do wiadomości 3 zaszyfrowanych plików. Pokażemy, że możemy odzyskać twoje pliki.

*Należy pamiętać, że pliki nie mogą zawierać żadnych cennych informacji, a ich łączny rozmiar nie może przekraczać 5 MB.

NASZA PORADA !!!

Bądź pewny, że znajdziemy wspólny język. Przywrócimy wszystkie dane i udzielimy wskazówek, jak skonfigurować ochronę serwera.

Na pewno dojdziemy do porozumienia;) !!!

ALTERNATYWNA KOMUNIKACJA

Jeśli nie udało ci się otrzymać odpowiedzi w ciągu 24 godzin, wyślij nam bitmessage ze swojej przeglądarki, a następnie skorzystaj z ://bitmsg.me. Poniżej znajduje się samouczek dotyczący bitmessage:

1. Оtwórz ten link w swojej przeglądarce hxxps://bitmsg.me/users/sign_up i zarejestruj się podając swój adres e-mail i hasło.

2. Musisz potwierdzić rejestrację, wrócić do swojego e-maila i instrukcji, które zostały ci podane.

3. Wróć do strony i kliknij „Zaloguj się" lub dodaj link do strony hxxps://bitmsg.me/users/sign_in, podaj swój e-mail i hasło, a następnie kliknij „Zaloguj się"

4. Kliknij przycisk „Utwórz losowy adres".

5. Kliknij przycisk „Nowa wiadomość".

6. Wysyłanie wiadomości.

Do: Podaj adres: BM-2cXRWRW5Jv5hxbhgu2HJSJrtPf92iKshhm

Temat: Wpisz swoje ID: 2D0D30719CD9D741

Wiadomość: Wpisz to, co uważasz za niezbędne.

Kliknij przycisk „Wyślij wiadomość"

s0NDfj7c

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez FOX (wzór nazwy pliku "[e-mail_dewelopera].[losowe_znaki].FOX"):

Files encrypted by FOX

Usuwanie ransomware FOX:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus FOX: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus FOX. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus FOX kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus FOX na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus FOX dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.