FacebookTwitterLinkedIn

Ransomware RAPID RANSOMWARE V3

Znany również jako: RAPID RANSOMWARE V3 (wirus)
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania ransomware RAPID RANSOMWARE V3

Czym jest RAPID RANSOMWARE V3?

Odkryte przez MalwareHunterTeam, RAPID RANSOMWARE V3 jest zaktualizowanym wariantem wirusów Rapid i Rapid 2.0. Natychmiast po infiltracji, RAPID RANSOMWARE V3 szyfruje większość zapisanych plików i zmienia ich nazwy za pomocą wzoru "[losowa_liczba].EZYMN". Przykładowo, "przykład.jpg" może zostać zmieniona na "78431.EZYMN". Zaszyfrowane pliki stają się bezużyteczne i nierozpoznawalne. Po udanym szyfrowaniu, RAPID RANSOMWARE V3 tworzy plik tekstowy ("DECRYPT.EZYMN.txt") i umieszcza kopię w każdym istniejącym folderze.

Jak zwykle, nowy plik tekstowy informuje użytkowników o szyfrowaniu i zachęca ich do odwiedzenia strony RAPID RANSOMWARE V3 w celu odzyskania ich danych. Odwiedzając witrynę, użytkownicy są proszeni o zapłacenie okupu w zamian za narzędzie deszyfrujące. Ponadto strona internetowa zawiera kontaktowy adres e-mail - "demonslay335@rape.lol". Demonslay335 to pseudonim badacza bezpieczeństwa malware, Michael Gillespie, jednak ta osoba z pewnością nie jest zaangażowana w rozwój malware RAPID RANSOMWARE V3 ani nie odpowiada za niego - cyberprzestępcy używają jego pseudonimu, aby zepsuć jego reputację. Programiści RAPID RANSOMWARE V3 nie podają żadnych szczegółów dotyczących szyfrowania i dlatego obecnie nie wiadomo, czy wirus wykorzystuje szyfrowanie symetryczne czy asymetryczne. W każdym razie odszyfrowanie wymaga unikalnego klucza wygenerowanego indywidualnie dla każdej ofiary. Wszystkie klucze są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez programistów RAPID RANSOMWARE V3. W ten sposób użytkownicy są zachęcani do zapłacenia okupu w wysokości 0,7 Bitcoina w zamian za klucze i narzędzie deszyfrujące. Pamiętaj jednak, że cyberprzestępcom nigdy nie można ufać. Często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Dlatego płatność zazwyczaj nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, a użytkownicy są oszukiwani. Zaleca się, aby nigdy nie kontaktować się z tymi osobami ani nie przekazywać żadnych płatności. Niestety, nie ma żadnych narzędzi zdolnych do odszyfrowania danych zainfekowanych przez RAPID RANSOMWARE V3 za darmo, a jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

RAPID RANSOMWARE V3 decrypt instructions

Istnieją dziesiątki wirusów typu ransomware, które mają wiele podobieństw z RAPID RANSOMWARE V3. Lista przykładów obejmuje (ale nie wyłącznie) Sigrun, Horsuke, Everbe, RansomAES i RSAUtil. Wszystkie są opracowywane przez różnych cyberprzestępców, ale ich zachowanie jest identyczne - wszystkie szyfrują dane i żądają okupu. W większości przypadków jedynymi istotnymi różnicami są wysokość okupu i typ algorytmu szyfrowania. Niestety, większość wirusów typu ransomware wykorzystuje algorytmy (np. RSA, AES i podobne), które generują unikalne klucze deszyfrowania. Dlatego też, o ile wirus nie jest w pełni rozwinięty lub ma pewne błędy/wady (klucz jest przechowywany lokalnie, jest zakodowany lub podobny), ręczne odzyskanie plików bez udziału programistów (skontaktowanie się z nimi nie jest zalecane) jest niemożliwe. Ransomware prezentuje silne argumenty za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Jednak ważne jest, aby przechowywać je na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub na odłączonym urządzeniu pamięci masowej (zewnętrzny dysk twardy, dysk flash lub podobny). W przeciwnym razie kopie zapasowe są szyfrowane zwykłymi plikami.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware jest często dystrybuowane za pomocą wiadomości Spam (złośliwych załączników), sieci peer-to-peer (P2P), źródeł pobierania oprogramowania stron trzecich, fałszywych aktualizacji oprogramowania i trojanów. Wiadomości Spam są dostarczane z zainfekowanymi załącznikami (np. plikami JavaScript, dokumentami MS Office itp.), które po otwarciu uruchamiają skrypty zaprojektowane do pobierania i instalowania malware. Sieci P2P (torrenty, eMule i podobne) oraz inne nieoficjalne źródła pobierania (witryny z bezpłatnymi plikami do pobrania, witryny z bezpłatnym hostingiem plików itp.) dystrybuują wirusy, przedstawiając je jako legalne oprogramowanie. Użytkowników oszukuje się do pobrania i zainstalowania malware. Fałszywe aktualizatory infekują system, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowaniu lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast aktualizacji. Trojany są prawdopodobnie najprostszymi - otwierają "tylne drzwi" dla innych wirusów, aby przeniknąć do systemu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa RAPID RANSOMWARE V3 (wirus)
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, blokada plików
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować RAPID RANSOMWARE V3 (wirus), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec infekcjom ransomware, zachowaj szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu. Nigdy nie otwieraj załączników wiadomości e-mail, które wydają się nieistotne lub zostały odebrane z podejrzanych/nieznanych adresów e-mail. Te e-maile powinny zostać natychmiast usunięte. Ponadto zdecydowanie zalecamy pobieranie aplikacji wyłącznie z oficjalnych źródeł, za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji nie powinny być nigdy używane, ponieważ deweloperzy zarabiają na nich, dołączając do nich nieuczciwe aplikacje. Ta sama zasada dotyczy aktualizacji oprogramowania. Aktualizuj zainstalowane aplikacje, ale korzystaj z wbudowanych funkcji aktualizacji lub narzędzi dostarczanych wyłącznie przez oficjalnego programistę. Posiadanie prawidłowego zainstalowanego i działającego oprogramowania antywirusowego/antyspyware jest również najważniejsze. Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym RAPID RANSOMWARE V3 ("DECRYPT.EZYMN.txt"):

[ RAPID RANSOMWARE V3 ]

Witaj drogi Przyjacielu!

 

Wszystkie twoje pliki zostały ZASZYFROWANE

Jedynym sposobem ich odszyfrowania jest odebranie klucza prywatnego i programu deszyfrującego.

Aby uzyskać klucz i program deszyfrujący, wykonaj poniższe instrukcje:

 

1. Pobierz przeglądarkę Tor - hxxps: //www.torproject.org/

2. Zainstaluj przeglądarkę Tor

3. Uruchom przeglądarkę Tor

4. W przeglądarce Tor otwórz stronę: hxxp://vgon3ggilr4vu32q.onion/?id=BTC

Uwaga! Ta strona jest dostępna tylko przez przeglądarkę Tor!

5. Postępuj zgodnie z instrukcjami na tej stronie

 

Na naszej stronie można zobaczyć wszystkie instrukcje, jak odszyfrować system i odszyfrować za darmo 1 plik!

 

UWAGA!

Nie próbuj odszyfrowywać danych za pomocą oprogramowania innej firmy, ponieważ może to spowodować trwałą utratę danych.

Zrzut ekranu witryny RAPID RANSOMWARE V3:

Strona "Kup deszyfrator":

RAPID RANSOMWARE V3 website (sample 1)

Tekst prezentowany na tej stronie:

DESZYFRATOR RAPID Kup Deszyfrator FAQ Wsparcie 24/7 + DARMOWY DESZYFRATOR

Wszystkie twoje ważne pliki są zaszyfrowane przez ransomware Rapid

Aby je odszyfrować pliki, musisz kupić specjalne oprogramowanie - "Deszyfrator Rapid". To oprogramowanie odszyfruje wszystkie zaszyfrowane pliki i usunie Rapid z twojego komputera. Do zakupu potrzebna jest kryptowaluta.

Ile pieniędzy potrzebujesz?

Niezbędna ilość Bitcoinów:

0,07 BITCOINA

Adres BITCOIN do zapłaty

(jeśli nie widzisz adresu BTC - odśwież stronę - naciśnij klawisz F5):

Jak zdobyć ?

1. Utwórz portfel Bitcoin (zalecamy Blockchain.info).

2. Kup niezbędną ilość Bitcoinów.

Oto nasze rekomendacje:

LocalBitcoins.com - najszybszy i najłatwiejszy sposób na kupno i sprzedaż Bitcoinów.

CoinBase.com/buy-bitcoin - jak kupić Bitcoiny.

CEX.IO - kup Bitcoiny za pomocą karty Visa/Mastercard lub przelewu.

coincafe.com - zalecany do szybkiej i łatwej obsługi.

(Metody płatności: Western Union, Bank of America, gotówka za pośrednictwem FedEx, MoneyGram i/lub przelewem)

Coinmama.com - Visa/Mastercard.

3. Wyślij 0.07 na następujący adres Bitcoin (jeśli nie widzisz adresu BTC - odśwież stronę - wciśnij F5):

4. Po dokonaniu płatności prześlij poniższy formularz.

Strona "FAQ":

RAPID RANSOMWARE V3 website (sample 2)

Tekst prezentowany na tej stronie:

Pyt.: Czy naprawdę możesz odszyfrować moje pliki?

Odp.: Tak. Możemy odszyfrować wszystkie twoje pliki. Możesz to przetestować - wypróbuj BEZPŁATNY DESZYFRATOR.

 

Pyt: Co się stanie po dokonaniu płatności?

Odp: Po dokonaniu płatności musisz przesłać formularz z prawdziwym adresem e-mail. Prześlemy ci wszystkie instrukcje.

Strona "Wsparcia":

RAPID RANSOMWARE V3 website (sample 3)

Tekst prezentowany na tej stronie:

Jakie dajemy ci gwarancje?

Możesz wysłać jeden z zaszyfrowanych plików ze swojego komputera i odszyfrować go za darmo.

Możemy jedynie odszyfrować 1 plik za darmo. Plik nie może zawierać cennych informacji.

Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnego deszyfratora - napisz do naszego wsparcia:

demonslay335@rape.lol

Uwaga: maks. rozmiar pliku: 2 MB.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez RAPID RANSOMWARE V3 (wzór nazwy pliku [losowa_liczba].EZYMN"):

Files encrypted by RAPID RANSOMWARE V3

Usuwanie ransomware RAPID RANSOMWARE V3:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie RAPID RANSOMWARE V3 (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się RAPID RANSOMWARE V3 (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
RAPID RANSOMWARE V3 (wirus) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania RAPID RANSOMWARE V3 (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się RAPID RANSOMWARE V3 (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.