Ransomware MOLE66

Znany również jako: MOLE66 (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware MOLE66

Czym jest MOLE66?

Po raz pierwszy wykryty przez MalwareHunterTeam, MOLE66 jest zaktualizowaną wersją ransomware wysokiego ryzyka o nazwie CryptoMix. Natychmiast po infiltracji, MOLE66 szyfruje większość przechowywanych danych przy użyciu szyfrowania RSA-2048. Podczas szyfrowania MOLE66 zmienia nazwy plików za pomocą wzoru "[32_losowe_litery_i_cyfry].MOLE66". Na przykład nazwa pliku "sample.jpg" może zostać zmieniona na "F0E341ACD5BCD456AD21ACD37856EF21.MOLE66". Po zaszyfrowaniu pliki stają się bezużyteczne i nie jest możliwe odróżnienie ich. Po pomyślnym zaszyfrowaniu plików, MOLE66 generuje plik tekstowy ("_HELP_INSTRUCTIONS_.TXT") i umieszcza kopię w każdym istniejącym folderze.

Po infiltracji, MOLE66 sprawdza, czy w systemieoperacyjnymzainstalowanorosyjskie locale. Jeśli tak, plikinie zostaną zaszyfrowane. Dlatego można bezpiecznie założyć, że programiści są Rosjanami i próbują chronić swoich rodaków. Nowy pliktekstowyzawierakomunikat informujący użytkowników o bieżącej sytuacjii zachęca ich do skontaktowania się z programistami MOLE66 w celu odzyskania danych. Podobnie jak w przypadku CryptoMix, MOLE66 wykorzystuje algorytm szyfrowania RSA-2048, który generuje indywidualnie dla każdej ofiary dwa unikalne klucze (publiczny [szyfrowania] i prywatny [odszyfrowania]). Niestety, odszyfrowanie bez kluczy prywatnych jest niemożliwe. Cyberprzestępcy przechowują te klucze na zdalnym serwerze, dając sobie przewagę - ofiary są szantażowane. Po skontaktowaniu się z przestępcami, ofiary są zachęcane do zapłacenia okupu za wydanie kluczy. Twierdzi się również, że ofiary muszą kontaktować się z programistami MOLE66 w ciągu trzech dni po szyfrowaniu. W przeciwnym razie pliki zostaną utracone na zawsze (prawdopodobnie klucze prywatne zostaną usunięte). Koszt jest obecnie nieznany (użytkownicy otrzymają szczegółowe instrukcje deszyfrowania, w tym koszt, za pośrednictwem poczty e-mail). Cyberprzestępcy żądają zwykle 500 USD - 1500 USD w kryptowalucie (zazwyczaj Bitcoinach). Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak niski lub wysoki jest koszt, nigdy nie powinieneś płacić. Cyberprzestępcy prawdopodobnie zignorują ofiary po dokonaniu płatności. Dlatego płacenie nie daje żadnych pozytywnych rezultatów, a ofiary są oszukiwane. Oprócz utraty pieniędzy ofiary będą wspierać złośliwe firmy cyberprzestępców. Z tych powodów radzimy zignorować wszystkie prośby o kontakt z tymi osobami lub zapłacenie okupu. Niestety, obecnie nie ma narzędzi zdolnych do złamania deszyfrowania MOLE66, a zatem jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zaszyfrowanych danych:

MOLE66 decrypt instructions

MOLE66 ma wiele podobieństw z Gedantar, BansomQare Manna, WhiteRose, L0cked i dziesiątkami innych wirusów typu ransomware. Chociaż wirusy te są tworzone przez różnych cyberprzestępców, ich zachowanie jest identyczne - wszystkie szyfrują dane i żądają okupu. Większość oprogramowania ransomware ma tylko dwie zasadnicze różnice: 1) wysokość okupu; 2) rodzaj wykorzystanego szyfrowania. Większość algorytmów użytkowania (takich jak RSA, AES itd.) generuje unikalne klucze deszyfrowania. W związku z tym deszyfrowanie bez pomocy programistów jest niemożliwe, chyba że wirus nie jest w pełni rozwinięty lub ma pewne błędy/usterki (np. klucz jest zakodowany na stałe, przechowywany lokalnie lub podobny). Ransomware jest jednym z głównych powodów regularnego tworzenia kopii zapasowych danych, jednak bardzo ważne jest przechowywanie plików kopii zapasowych na zdalnym serwerze (na przykład w chmurze) lub na odłączonym zewnętrznej pamięci. Jeśli tak nie będzie, malware zaszyfruje je razem ze zwykłymi plikami.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

W celu dystrybucji ransomware, programiści używają wiadomości Spam (szkodliwych załączników), sieci P2P, źródeł pobierania oprogramowania stron trzecich, trojanów i fałszywych aktualizacji oprogramowania. E-maile ze spamem często zawierają złośliwe załączniki (zazwyczaj są one w formacie plików JavaScript lub dokumentów MS Office). Otwierając je, użytkownicy nieumyślnie uruchamiają skrypty, które potajemnie pobierają i instalują malware. Sieci P2P (torrenty, eMule itp.) i inne nieoficjalne źródła pobierania (witryny z bezpłatnym hostingiem plików, witryny z freeware do pobrania itp.). Prezentują one malware jako legalne oprogramowanie. W związku z tym użytkownicy są oszukiwani przy pobieraniu i instalowaniu wirusów. Większość trojanów działa bardzo prosto – otwiera tylne drzwi dla innych wirusów wysokiego ryzyka w celu infiltracji systemu. Fałszywe aktualizacje oprogramowania infekują system, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub pobierając i instalując wirusy, a nie aktualizacje oprogramowania.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego zwracaj szczególną uwagę podczas przeglądania Internetu. Zdecydowanie zalecamy dwa razy pomyśleć przed otwarciem załączników do wiadomości e-mail. Jeśli wyglądają na nieistotne i zostały wysłane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów, nigdy ich nie otwieraj. Usuń te e-maile natychmiast, bez czytania. Ponadto pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji mogą promować fałszywe programy, dlatego nie należy ich używać. Ponadto, regularnie aktualizuj zainstalowane aplikacje i korzystaj z legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware, ponieważ przestępcy dystrybuują malware za pomocą fałszywych aktualizacji, używaj wbudowanych funkcji aktualizacji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware MOLE66 ("_HELP_INSTRUCTIONS_.TXT"):

!!!Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane!!!
Jeśli chcesz deszyfrator, napisz na adres [email protected]
 
Nie przenoś ani nie usuwaj plików !!!!
---- Twój identyfikator: ec31f6d6-d73f-44ae-bc10-926e4046c32a ----
!!! Masz 3 dni. W przeciwnym razie stracisz wszystkie swoje dane.!!!

Proces ransomware MOLE66 w Menedżerze zadań:

MOLE66 ransomware in task manager

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez MOLE66 (wzór nazwy pliku "[32_losowych_liter_i_cyfr].MOLE66):

Files encrypted by MOLE66

Usuwanie ransomware MOLE66:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie MOLE66 (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się MOLE66 (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem MOLE66. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware MOLE66).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowanie usuwania malware aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki MOLE66.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty MOLE66 są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez MOLE66 możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak MOLE66.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Here.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware MOLE66:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12549-mole66-ransomware