Ransomware AiraCrop

Znany również jako: AiraCrop (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware AiraCrop

Czym jest AiraCrop?

AiraCrop to ransomware typu malware, które szyfruje pliki przy użyciu szyfrowania asymetrycznego. AiraCrop dołącza do nazwy zaszyfrowanych plików rozszerzenie "._AiraCropEncrypted!" (niektóre warianty AiraCrop dołączają ".airacropencrypted!"). Przykładowo, "sample.jpg" została zmieniona na "sample.jpg._AiraCropEncrypted!". Po udanym szyfrowaniu AiraCrop tworzy plik tekstowy ("How to decrypt your files.txt") zawierający wiadomość z żądaniem okupu i umieszcza go na pulpicie.

Wiadomość informuje ofiary o szyfrowaniu i zachęca ich do kontaktu z twórcami AiraCrop za pośrednictwem podanego adresu e-mail ([email protected]). Ofiary następnie mają otrzymać wiadomość z dalszymi instrukcjami. Jak już wspomniano, AiraCrop używa szyfrowania asymetrycznego, a zatem podczas szyfrowania generowany jest klucz publiczny (szyfrowania) i prywatny (deszyfrowania). Odszyfrowanie bez klucza prywatnego jest niemożliwe. Ten klucz jest przechowywany na zdalnym serwerze kontrolowanym przez deweloperów AiraCrop. Dlatego też ofiary muszą zapłacić .5 Bitcoina (obecnie 0,5 Bitcoina jest równowartością ~353 $) w celu otrzymania go. Należy jednak pamiętać, że płacenie nie gwarantuje, że pliki zawsze zostaną rozszyfrowane. Badania pokazują, że cyberprzestępcy często ignorują ofiary pomimo dokonania płatności i jest bardzo prawdopodobne, że zostaniesz oszukany. Radzimy, aby ignorować wszystkie zachęty skontaktowania się z tymi ludźmi i nie płacić żadnego okupu. Niestety, nie istnieją żadne narzędzia zdolne do odszyfrowania plików zainfekowanych AiraCrop. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie plików/systemu z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do kontaktu z cyberprzestępcami w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

AiraCrop decrypt instructions

Wyniki badań wskazują, że wszystkie wirusy typu ransomware są bardzo podobne. Podobnie jak w przypadku AiraCrop, takie malware jak Cerber, Locky, CerberTear, Esmeralda, .Code itp. również szyfrują pliki i żądają zapłacenia okupu. Większość ransomware używa szyfrowania asymetrycznego i istnieje pomiędzy nimi tylko jedna zauważalna różnica: wysokość okupu. Cyberprzestępcy często dystrybuują te wirusy za pośrednictwem źródeł pobierania oprogramowania firm trzecich (stron internetowych z hostingiem bezpłatnych plików, stron internetowych z freeware do pobrania, torrentów itp.), wiadomości Spam (zainfekowanych załączników), fałszywych narzędzi aktualizacji oprogramowania i trojanów. Dlatego należy być bardzo ostrożnym podczas pobierania oprogramowania z nieoficjalnych źródeł i otwierania plików otrzymanych z podejrzanych adresów e-mail. Ponadto należy na bieżąco aktualizować zainstalowane aplikacje i używać legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Niewielka znajomość i pośpiech są często przyczyną tych infekcji komputerowych. Kluczem do bezpieczeństwa komputerowego jest ostrożność.

Wiadomość z żądaniem okupu (prezentowana w pliku "How to decrypt your files.txt"):

Zaszyfrowane pliki!

Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane przy użyciu szyfrowania AES256-bitowego i RSA-2048-bitowego.

Odzyskanie plików bez właściwego klucza prywatnego jest niemożliwe.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymaniem klucza i odzyskaniem swoich plików napisz na e-mail [email protected]

Wprowadź KLUCZ w temacie lub treści e-maila.

Pamiętaj, że jeśli nie otrzymasz odpowiedzi na swój e-mail w ciągu 24 godzin, powinieneś odwiedzić jeden z linków poniżej, aby otrzymać nowy e-mail kontaktowy
hxxps://6kaqkavhpu5dln6x.onion.to/
hxxps://6kaqkavhpu5dln6x.onion.link/
hxxps://qsx72kun2efdcli2.onion.to/
hxxps://qsx72kun2efdcli2.onion.link/
Alternatywnie link:
hxxp://6kaqkavhpu5dln6x.onion
hxxp://qsx72kun2efdcli2.onion
Aby uzyskać dostęp do alternatywnego linku konieczne jest użycie przeglądarki TOR, dostępnej pod linkiem
hxxps://www.torproject.org/download/download
Klucz:
EF0771674764DDAAB32A83F51239B6286FBC61265393AAA051CCC1881942616F

Zrzut ekranu strony internetowej AiraCrop:

AiraCrop decrypt instructions

Tekst prezentowany na stronie internetowej AiraCrop:

Aby uzyskać informacje na temat sposobu przywrócenia Twoich zaszyfrowanych plików wyślij e-mail na adres:

[email protected]

W temacie lub treści e-maila podaj swój klucz publiczny.

Pamiętaj, że jeśli Twój e-mail nie zostanie odebrany w ciągu maksymalnie 24 godzin, powinieneś wrócić do tej strony, ponieważ zaktualizujemy go na nowy. Stale zmieniamy nasz adres e-mail.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez AiraCrop (rozszerzenie "._AiraCropEncrypted!"):

AiraCrop decrypt instructions

Usuwanie ransomware AiraCrop:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie AiraCrop (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się AiraCrop (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows 10 i wybierz ikonę Power. W otwartym menu kliknij „Restart" jednocześnie przytrzymując przycisk „Shift" a swojej klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". W następującym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5 na swojej klawiaturze. To spowoduje ponowne uruchomienie twojego systemu operacyjnego w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem AiraCrop. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware AiraCrop).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki AiraCrop.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty AiraCrop są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użycou dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez AiraCrop możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i Malwarebytes Anti-Ransomware, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak AiraCrop.)

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta używa zaawansowanej proaktywnej technologii, która monitoruje aktywność ransomare i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dotrze do plików użytkownika.

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji o internetowych rozwiązaniach kopii zapasowych i oprogramowaniu o odzyskiwaniu danych znajduje się Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware AiraCrop:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/10651-airacrop-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
AiraCrop (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania AiraCrop (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się AiraCrop (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.