FacebookTwitterLinkedIn

Ransomware Cry

Znany również jako: Cry (wirus)
Poziom zniszczenia: Silny

 

Instrukcje usuwania ransomware Cry

Czym jest Cry?

Cry to nowy wirus typu ransomware, które potajemnie infiltruje system i szyfruje różne typy danych. Podczas szyfrowania dodaje on do nazwy zaszyfrowanych plików rozszerzenie ".cry" (na przykład "przykład.jpg" zostaje zmieniona na "przykład.jpg.cry"). Dlatego też ​​stosunkowo łatwo jest określić, które pliki są zaszyfrowane. Warto też wspomnieć, że Cry tworzy folder o nazwie "old_shortcuts", umieszcza go na pulpicie ofiary i przenosi wszystkie zaszyfrowane pliki (które zostały wcześniej umieszczone na pulpicie) do tego folderu. Po udanym szyfrowaniu Cry tworzy dwa pliki (.txt i .html, oba o nazwie "!Recovery_[6 losowych znaków]"), które zawierają identyczną wiadomość z żądaniem okupu. Te dwa pliki są umieszczone na komputerze ofiary.

Wiadomość wymagająca okupu informuje ofiary o szyfrowaniu i stwierdza, że ​​pliki można odzyskać tylko przy użyciu oprogramowania deszyfrującego ransomware Cry. Twierdzi się również, że deszyfrator może być wykorzystany dopiero po zapłaceniu okupu w wysokości 150 $. Jeżeli okup nie zostanie uiszczony w określonym przedziale (~ 100 godzin), kwota zostanie podwojona do 300 $. Jak zwykle, ofiary muszą zapłacić okup w Bitcoinach. Wiadomość żądająca okupu zawiera link do strony internetowej, która zapewnia instrukcje płatności i deszyfrowania krok po kroku. Pozwala również ofiarom odszyfrować wybrany plik za darmo, co ma zagwarantować, że deszyfrowanie jest rzeczywiście możliwe. Zauważ, że strona internetowa Cry zawiera logo "Central Security Treatment Organization (Department of pre-trial settlement)". Należy jednak pamiętać, że w ogóle nie ma takich organizacji. Cyberprzestępcy po prostu udają władze i próbują oszukać ofiary do uwierzenia, że zostały naruszone ich prawa cybernetyczne. Jest to bardzo skuteczny sposób na oszukanie nieświadomych użytkowników, ponieważ kilkaset dolarów to niewielka cena za uniknięcie kary i odszyfrowanie plików. Niemniej jednak warto wspomnieć, że twórcy wirusów typu ransomware często ignorują ofiary pomimo uiszczenia płatności. Z tego powodu zdecydowanie zalecamy ignorowanie wszystkich zachęt do zapłacenia okupu/skontaktowania się z tymi osobami. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że płacenie nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku - stracisz swoje pieniądze i nie dostaniesz nic w zamian. Niestety, obecnie nie ma żadnych narzędzi zdolnych do przywrócenia plików zaszyfrowanych przez ransomware Cry. Tym samym jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie systemu z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do kontaktu z twórcami ransomware Cry w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

Cry decrypt instructions

Istnieją dziesiątki wirusów typu ransomware, które są praktycznie identyczne jak Cry. CTB-Locker, Cerber3, Locky, Chimera - to tylko kilka przykładów z długiej listy. Wszystkie z nich są przeznaczone do szyfrowania plików ofiary oraz żądania okupu w wysokości setek dolarów w zamian za oprogramowanie/hasło deszyfrujące. Wirusy typu ransomware zwykle wykorzystują algorytm szyfrowania asymetrycznego, a tym samym jedyną zauważalną różnicą jest wysokość okupu. Poza tym, ransomware jest często dystrybuowane za pomocą szkodliwych załączników wiadomości e-mail (Spam), sieci peer-to-peer (P2P) (takich jak Torrent), trojanów i fałszywych narzędzi aktualizacji oprogramowania. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność podczas otwierania plików otrzymanych od nieznanych/podejrzanych adresów e-mail, a także podczas pobierania plików ze źródeł zewnętrznych. Ponadto, zawsze upewnij się, aby korzystać z legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware i na bieżąco aktualizować zainstalowane aplikacje. Nieostrożne zachowanie użytkowników i brak wiedzy są najprawdopodobniej przyczyną infekcji, a tym samym kluczem do bezpieczeństwa komputerowego jest ostrożność.

Tekst przedstawiony na stronie domowej Cry:

Ostrzeżenie Central Security Treatment Organization Department! Uwaga! Twoje pliki są zaszyfrowane! Dokumenty, bazy danych, pliki projektowe, krytyczne pliki audio i wideo oraz inne zostały zaszyfrowane przy użyciu algorytmu szyfrowania klasy wojskowej!!! Aby odzyskać dostęp do swoich plików musisz zapłacić prowizję za odszyfrowanie w wysokości 150 $ (~0.2727272727272727). Dopiero po jej uiszczeniu otrzymasz specjalne oprogramowanie do odzyskiwania zaszyfrowanych danych. Ważne! W przypadku braku zapłaty pełnej prowizji w ciągu 4 dni i 4 godzin, jej wysokość zostanie podniesiona do 300 $ (~0.5454545454545454) Uwaga! Nie podejmuj żadnych działań, aby odszyfrować pliki na własną rękę! Jest to całkowicie niemożliwe i może prowadzić do uszkodzenia zaszyfrowanych danych, a zatem, nie będą mogły one zostać odzyskane w odpowiednim czasie! W przypadku powtarzającego się braku zapłaty powiększonej prowizji w okresie 4 dni i 4 godzin, niepowtarzalny kod deszyfrujący dla plików zostanie zablokowany, a jego odzyskanie będzie absolutnie niemożliwe!

Zrzut ekranu strony „Płatności" strony internetowej Cry:

Cry website payment

Tekst prezentowany na tej stronie:

Procedura płatności Jak zapłacić? Płatność może być dokonana jedynie za pomocą systemu Bitcoin. Bitcoin to nowa generacja zdecentralizowanej waluty cybernetycznej, która została utworzona w Internecie i działa tylko w Internecie. Emisja waluty Bitcoin (BTC) jest realizowana przez pracę milionów komputerów na całym świecie za pomocą programu do obliczeń algorytmów matematycznych. W związku z tym, wszystkie płatności w ramach systemu płatności są otwarte, a w tym samym czasie całkowicie anonimowe na całym świecie. Można mieć zatem pewność, że w przypadku zapłaty pełnej prowizji, wszystkie pliki zostaną rozszyfrowane. Należy pamiętać, że kurs waluty BTC, jak każdy inny kurs waluty na świecie, nie jest ustalony. Ma on tendencję wzrostową, dlatego radzimy, aby nie opóźniać zakupu waluty BTC ani zapłaty. Jak płacić w systemie Bitcoin? Nie martw się, proces płatności w systemie Bitcoin nie jest trudny i wymaga kilku prostych kroków. Musisz przenieść zapłatę do portfela BTC, który został utworzony specjalnie dla ciebie, a wpłacona kwota nie może zostać utracona! Będziesz mógł sprawdzić wszystkie informacje na temat dokonanych płatności. Twój portfel BTC: 16NSZ676WBVw4t8Gkq5f8hcc3gbk68j3c9 Na całym świecie istnieje wiele różnych usług (zobacz pełną listę poniżej) pozwalających zakupić walutę BTC za pomocą gotówki, klasycznej karty bankowej (Visa/Mastercard), PayPal, przelewu bankowego i innej metody płatności. Poniżej można znaleźć listę zaufanych usługodawców do zakupu Bitcoin. Pragniemy zwrócić twoją uwagę na fakt, że usługi te nie są powiązane z nami! Większość z nich jest przeznaczona dla początkujących i mają szybkie usługi wsparcia. Niektóre z tych usług będą wymagały utworzenia prywatnego portfelu BTC, podczas gdy inne mogą zrealizować bezpośredni transfer do portfela, który został dla ciebie założony. Należy zauważyć, że niektóre z wymienionych usług mogą wymagać potwierdzenia twojej tożsamości przed zakupem Bitcoinów. WAŻNE JEST, ABY TO WIEDZIEĆ PRZY OKAZJI DOKONYWANIA PŁATNOŚCI W SYSTEMIE BITCOIN! Jeśli musisz zapisać, skopiować itp. numer swojego portfela BTC, nie próbuj robić tego ręcznie! Jeśli podczas dokonywania transakcji wpiszesz zły numer portfela BTC, twoje pieniądze zostaną utracone. Dlatego, jeśli to konieczne, wydrukuj numer portfela BTC lub skorzystaj ze skanera kodów QR na smartfonie. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś w stanie zrobić wszystko poprawnie za pierwszym razem, podziel pełną kwotę płatności na kilka transakcji BTC. Jak wspomniano powyżej, powinieneś dokonać płatności na portfel BTC specjalnie utworzony dla Ciebie. Dzięki temu w każdej chwili możesz zobaczyć aktualne saldo i przypomnienie do zapłaty. Należy pamiętać, że niektóre usługi zakupu BTC mają opóźnienie w płatności. Opóźnienie może trwać od 24 do 36 godzin. Dlatego zalecamy, aby nie odkładać decyzji o płatności aż do ostatniej chwili. Brak zapłaty w terminie może skutkować wzrostem kwoty prowizji !!! PEŁNA LISTA USŁUG, GDZIE MOŻESZ NABYĆ WALUTĘ BITCOIN (BTC)

Zrzut ekranu strony „Testowe odszyfrowanie" strony internetowej Cry:

Cry website free decryption

Zrzut ekranu strony "Instrukcje" strony internetowej Cry:

Cry website instructions

Tekst prezentowany na tej stronie:

Instrukcje Co robić dokonaniu zapłaty? Jak odszyfrować wszystkie swoje dane? Po dokonaniu płatności możesz pobrać oprogramowanie deszyfrujące ze strony domowej. Gwarantujemy, że wszystkie twoje pliki zostaną rozszyfrowane. Po prostu wykonaj te proste kroki: Zaloguj się na swoją osobistą stronę, skopiuj klucz deszyfrujący z pola na stronie domowej, kliknij przycisk "Pobierz oprogramowanie deszyfrujące" i zapisz decriptor_2.0.20.143.exe na dysku twardym, uruchom decriptor_2.0.20.143.exe. Wklej klucz deszyfrujący w pola w oknie oprogramowania deszyfrowania. Kliknij "Rozpocznij deszyfrowanie" i zaczekaj na sfinalizowanie procesu deszyfrowania. WAŻNE: nie wyłączaj ani nie uruchamiaj ponownie swojego komputera, zanim proces zostanie zakończony! Gratulacje! Teraz wszystkie twoje pliki są przywrócone!

Zrzut ekranu strony "Wsparcie" strony internetowej Cry:

Cry website support

Zrzut ekranu pliku tekstowego (!Recovery_[6 random characters].txt):

Cry ransomware text file

Zrzut ekranu pliku html ransomware Cry (!Recovery_[6 losowych znaków].html):

Cry ransomware html file

Wiadomość z żądaniem okupu prezentowana w plikach.txt i .html:

............................ Nie twój język? Skorzystaj z hxxps: //translate.google.com .............................

===== UWAGA! TWOJE DOKUMENTY, BAZY DANYCH, PLIKI PROJEKTOWE, TREŚCI AUDIO I WIDEO ORAZ INNE WAŻNE PLIKI ZOSTAŁY ZASZYFROWANE PRZY UŻYCIU ALGORYTMU SZYFROWANIA KLASY WOJSKOWEJ =====

............................................ Jak to się stało? ............................................

=== Specjalnie dla twojego komputera zostały wygenerowane prywatne 4096-bitowe klucze RSA, zarówno publiczny, jak i prywatny. Wszystkie pliki zostały zaszyfrowane za pomocą klucza publicznego. Odszyfrowanie twoich plików jest możliwe tylko za pomocą klucza prywatnego i programu deszyfrującego.

................................................ Co teraz zrobić? ...............................................

=== Nie czekaj na cud i podwojenie ceny! Zacznij zdobywanie Bitcoinów teraz i odzyskaj dane w prosty sposób! Jeśli MASZ NAPRAWDĘ CENNE DANE, lepiej NIE TRAĆ CZASU, bo NIE MA INNEGO SPOSOBU, aby uzyskać dostęp do plików, OPRÓCZ DOKONANIA PŁATNOŚCI =====

.................................. Co należy zrobić z tymi adresami? ..................................

1. Spójrz na pierwszy adres (w tym przypadku jest to hxxp://neutx2ll7kh7h7zt.onion.to); 2. Wybierz go kursorem myszy przytrzymując lewy przycisk myszy i przesuwając kursor w prawo; 3. Zwolnij lewy przycisk myszy i naciśnij prawy; 4. W ukazanym menu wybierz opcję "Kopiuj"; 5. Uruchom przeglądarkę internetową (jeśli nie wiesz co to jest, uruchom Internet Explorer); 6. Przesuń kursor myszy na pasku adresu przeglądarki (jest to miejsce, w którym jest wpisany adres strony); 7. Kliknij prawym przyciskiem myszy tam, gdzie znajduje się pole adresu strony; 8. W ukazanym menu wybierz przycisk "Wstaw"; 9. Następnie zobaczysz, że pojawił się tam adres hxxp://neutx2ll7kh7h7zt.onion.to; 10. Naciśnij ENTER; 11. Strona powinna zostać załadowana. Jeśli tak się nie stanie, powtórz te same czynności z drugim adresem i tak dalej, w razie koniczności aż do ostatniego adresu. Jeśli z jakiegoś powodu strona nie może zostać załadowana, sprawdź połączenie z Internetem. Niestety, strony te są krótkotrwałe, ponieważ firmom antywirusowym zależy, abyś nie miał szans na odzyskanie swoich plików, ale w dalszym ciągu kupował ich produkty. W odróżnieniu od nich, my jesteśmy zawsze gotowi pomóc. Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, ale strony są tymczasowo niedostępne: 1. Uruchom przeglądarkę internetową (jeśli nie wiesz co to jest, uruchom Internet Explorer); 2. Wpisz lub skopiuj adres hxxps://www.torproject.org/download/download-easy.html.en w pasku adresu przeglądarki i naciśnij Enter; 3. Poczekaj na załadowanie strony; 4. Na stronie zostanie ci zaoferowane pobranie przeglądarki Tor. Pobierz i uruchom ją. Postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji. Zaczekaj na zakończenie instalacji; 5. Uruchom przeglądarkę Tor; 6. Połącz się za pomocą przycisku "Połącz" (jeśli używasz wersji angielskiej); 7. Po inicjalizacji zostanie otworzone normalne okno przeglądarki internetowej; 8. Wpisz lub skopiuj adres hxxp://neutx2ll7kh7h7zt.onion do paska adresu przeglądarki; 9. Naciśnij ENTER; 10. Strona powinna zostać załadowana. Jeśli z jakiegoś powodu tak się nie stanie, zaczekaj chwilę i spróbuj ponownie
===== !!! WAŻNE !!! Pamiętaj, aby skopiować swoje ID oraz link z instrukcjami do swojego notatnika, aby ich nie stracić. =====

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware Cry (rozszerzenie .cry):

Cry ransomware encrypting victim's files

Usuwanie ransomware Cry:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Cry (wirus) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Cry (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.