Ransomware Chimera

Znany również jako: Chimera (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania wirusa Chimera

Czym jest Chimera?

Chimera to wirus ransomware, który szyfruje pliki zapisane w zainfekowanym systemie. Jest on rozprowadzany za pomocą różnych fałszywych aplikacji o pracę, jak również ofert biznesowych i zainfekowanych załączników e-mail. Po zaszyfrowaniu plików, Chimera dodaje rozszerzenie .crypt do każdego pliku. Po ponownym uruchomieniu zainfekowanego komputera, Chimera zmienia tapetę pulpitu na obraz, który zawiera komunikat informujący, że użytkownicy muszą zapłacić okup, aby otrzymać klucz, który jest wymagany do deszyfrowania plików.

Chimera decrypt instructions

Stwierdza się, że użytkownik musi zapłacić okup 2.45267544 Bitcoinów (w czasie badań równało się to 835,4 €), w przeciwnym razie pliki osobiste (zdjęcia, filmy itp.) wraz z nazwą użytkownika zostaną opublikowane w Internecie. Co więcej, dane pozostaną zaszyfrowane. Niestety, w momencie badania nie było żadnych narzędzi zdolnych do deszyfrowania tych plików. Dlatego jedynym sposobem rozwiązania tego problemu jest przywrócenie plików z kopii zapasowej. Należy pamiętać, że płacenie żądanego okupu równa się wysyłaniu pieniędzy cyberprzestępcom, a tym samym wspiera ich szkodliwą działalność. Poza tym, nigdy nie możesz być pewien, że twoje pliki zostaną rozszyfrowane. Z tych powodów nigdy nie należy próbować skontaktować się z twórcami o Chimera, ani płacić okupu.

Użytkownicy muszą uświadomić sobie, że wirusy ransomware, takie jak HELP_YOUR_FILES, TorLocker i CTB Locker są najprawdopodobniej dystrybuowane za pośrednictwem fałszywych e-maili z załącznikami, zainfekowanych fałszywych aktualizacji oprogramowania (odtwarzaczy Flash, Java itd.) oraz sieci P2P. Z tego powodu użytkownicy muszą być bardzo ostrożni podczas pobierania plików z podejrzanych źródeł i otwierania nierozpoznanych wiadomości e-mail. Ten rodzaj infekcji komputerowych stanowi silny argument za tworzeniem regularnych kopii zapasowych plików. Ponadto bardzo ważne jest, aby utrzymywać zainstalowane oprogramowanie aktualizowane. Zawsze używaj uzasadnionych programów antyspyware i antywirusowych.

Tekst przedstawiany na tapecie pulpitu Chimera:

Jesteś ofiarą malware Chimera. Twoje prywatne pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać przywrócone bez specjalnego pliku. Być może niektóre programy nie działają prawidłowo: Przekaż Bitcoiny na poniższy adres, aby uzyskać niepowtarzalny plik klucza. Aby uzyskać dodatkowe informacje oraz dotyczące programu deszyfrowania, odwiedź: https://mega.nz/ChimeraDecrypter Jeśli nie zapłacisz, twoje prywatne dane, które zawierają zdjęcia i filmy będą publikowane w Internecie z twoim imieniem. Skorzystaj z naszego programu partnerskiego. Więcej informacji w kodzie źródłowym pliku.

Usuwanie ransomware Chimera:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Chimera (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Chimera (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Chimera. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Chimera).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Chimera.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Chimera są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Chimera możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

 Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i Malwarebytes Anti-Ransomware, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Chimera.)

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta używa zaawansowanej proaktywnej technologii, która monitoruje aktywność ransomare i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dotrze do plików użytkownika.

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji o internetowych rozwiązaniach kopii zapasowych i oprogramowaniu o odzyskiwaniu danych znajduje się Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Chimera:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/9542-chimera-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Chimera (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Chimera (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Chimera (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.