Ransomware Troldesh (.xtbl)

Znany również jako: Troldesh (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Troldesh

Czym jest Troldesh?

Troldesh to rodzina wirusów typu ransomware. Malware z tej rodziny jest tworzone przy użyciu „zestawu rozwojowego", który wykorzystuje różne powiązane podmioty z ich własnymi adresami e-mail płatności, a następnie dystrybuuje je, aby zainfekować jak największą liczbę komputerów. Po infiltracji systemu, wirusy te szyfrują pliki ofiar za pomocą algorytmu szyfrowania asymetrycznego (na przykład RSA-2048) i zmieniają nazwy plików. Na przykład, jeśli oryginalny plik był nazwany "filesample.jpg", to jego zmienioną wersją byłaby "filesample.jpg.[ID OFIARY].[E-MAIL DEWELOPERÓW].xtbl". Wirusy te zmieniają również tapetę pulpitu i tworzą wiele plików tekstowych o przykładowych nazwach: „Jak odszyfrować twoje pliki.txt", umieszczając je w każdym folderze zawierającym zaszyfrowane pliki.

Plik tekstowy i tapeta pulpitu twierdzą, że ofiara musi użyć podanego adresu e-mail w celu przywrócenia zainfekowanych danych. Następnie otrzymywana jest odpowiedź stwierdzająca, że ofiara musi zapłacić okup, aby otrzymać klucz deszyfrowania. Podane są również instrukcje płatnicze. Okup należy uiścić w Bitcoinach (BTC), a jego wysokość zazwyczaj waha się pomiędzy 0,5 a 1,5 BTC (w czasie badań 1 BTC stanowiło równowartość ok. 538,06 $). Należy jednak pamiętać, że cyberprzestępcy często ignorują ofiary, pomimo dokonania płatności. Dlatego nigdy nie należy próbować kontaktować się z tymi przestępcami, ani płacić okupu. Podczas szyfrowania algorytmem asymetrycznym generowane są dwa klucze - publiczny (szyfrowania) i prywatny (deszyfrowania). Rozszyfrowanie bez klucza prywatnego jest niemożliwe. Niemniej jednak, niektóre ransomware mają wady, a więc można spróbować odzyskać pliki za pomocą deszyfratora Rakhni, opracowanego przez zespół Kaspersky (link pobierania). W przeciwnym razie można próbować przywrócić tylko pliki/system z kopii zapasowej.

Zrzuty wiadomości ekranowych (tapet pulpitu) zachęcających użytkowników do kontaktu z twórcami ransomware Troldesh w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

Troldesh decrypt instructions Troldesh decrypt instructions Troldesh decrypt instructions Troldesh decrypt instructions

Lista obecnie znanych wirusów typu ransomware należących do rodziny Troldesh obejmuje Vegclass, Ecovector, Mahasaraswati, JohnyCryptor i Green_Ray. Wszystkie mają identyczne zachowanie - szyfrują pliki, a następnie żądają okupu. Ten rodzaj malware jest najprawdopodobniej rozpowszechniany za pomocą złośliwych załączników e-mail (na przykład fałszywych formularzy aplikacji o pracę, które pojawiają się w postaci dokumentów Microsoft Word – są to w rzeczywistości, pliki JavaScript, które pobierają ransomware), sieci peer-to-peer, podejrzanych aktualizacji oprogramowania i trojanów. Dlatego bardzo ważne jest, aby korzystać z legalnego oprogramowania antyspyware lub antywirusowego i na bieżąco aktualizować zainstalowane aplikacje. Co więcej, nigdy nie otwieraj załączników wysyłanych z nierozpoznanych/podejrzanych adresów e-mail i pobieraj żądane pliki/oprogramowanie z zaufanych źródeł (na przykład oficjalnych stron internetowych do pobrania).

Obecnie znane adresy e-mail używane przez twórców ransomware należącego do rodziny Troldesh:

[email protected]_aol.com
[email protected]_india.com
[email protected]_india.com
[email protected]_india.com
[email protected]_aol.com
[email protected]_india.com
[email protected]_india.com
[email protected]_aol.com
[email protected]_aol.com
[email protected]_aol.com
[email protected]_aol.com
[email protected]_aol.com
[email protected]_india.com
[email protected]_aol.com
[email protected]_aol.com

[email protected]

[email protected]

Usuwanie ransomware Troldesh:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Troldesh (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Troldesh (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Troldesh. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Troldesh).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer recommended malware removal software, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Troldesh.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Troldesh są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer za pomocą dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

 Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Troldesh możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i Malwarebytes Anti-Ransomware, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Troldesh.)

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta używa zaawansowanej proaktywnej technologii, która monitoruje aktywność ransomare i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dotrze do plików użytkownika.

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji o internetowych rozwiązaniach kopii zapasowych i oprogramowaniu o odzyskiwaniu danych znajduje się Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Troldesh:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/10070-troldesh-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Troldesh (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Troldesh (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Troldesh (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.