FacebookTwitterLinkedIn

Wirus Alpha Crypt

Znany również jako: .ezz (wirus)
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Alpha Crypt

Czym jest Alpha Crypt?

Alpha Crypt to infekcja ransomware, która infiltruje komputery za pomocą zainfekowanych wiadomości e-mail lub Angler Exploit Kit (Flash exploit - CVE-2015-0311). To malware było znane wcześniej jako TeslaCrypt. Po udanej infiltracji zaczyna szyfrować pliki znajdujące się na komputerze ofiary (na przykład: wma, .avi, .wmv, .zip, docx, .doc, .ppt, .lvl, .snx, .cfr, .ff i wiele innych – w sumie 185 typów plików) z wykorzystaniem 256-bitowego algorytmu szyfrowania AES CBC. Tak jak jego poprzednik, Alpha Crypt kierowany jest głównie do graczy. Oto niektóre z przykładów gier wideo, na które celuje to adware (zapisane gry i klucze aktywacji Steam): World of Warcraft, League of Legends, World of Tanks, Call of Duty i wiele innych.

Po udanym szyfrowaniu plików, Alpha Crypt zmienia tapetę pulpitu użytkownika na HELP_TO_SAVE_FILES.bmp i otwiera plik HELP_TO_SAVE_FILES.txt, który zawiera instrukcje jak odszyfrować te pliki. W momencie pisania tego artykułu Cyberprzestępcy żądali 0,7 BTC (Bitcoin) w celu odszyfrowania plików. Alpha Crypt dodaje rozszerzenie .ezz do wszystkich zaszyfrowanych plików. Aby odzyskać kontrolę nad swoimi osłabionymi plikami, ofiary są proszone, aby połączyć się ze stroną TOR i zapłacić okup za pomocą Bitcoin. Sieć TOR zapewnia, że tożsamość i miejsca przestępców pozostaną anonimowe.

alpha crypt ransomware

Takie jak infekcje ransomware jak Alpha Crypt (w tym Crypt0L0cker, CryptoWall i CTB-Locker) przedstawiają mocne argumenty, aby regularnie tworzyć kopie zapasowe przechowywanych danych. Należy pamiętać, że płacenie okupu żądanego przez to ransomware jest równoznaczne z wysłaniem pieniędzy na cyberprzestępców - będzie wspierać ich złośliwy model biznesowy i nie ma gwarancji, że pliki będą zawsze rozszyfrowane. Aby uniknąć infekcji komputera ransomware takim jak to, wyraź ostrożność podczas otwierania wiadomości e-mail, ponieważ cyberprzestępcy wykorzystują różne chwytliwe tytuły, aby oszukać użytkowników komputerów do otwarcia zainfekowanych załączników e-mail. W czasie pisania, nie było dostępnych żadnych narzędzi do odszyfrowania plików dotkniętych ransomware Alpha Crypt bez płacenia okupu. Idealnym rozwiązaniem jest usunąć tego wirusa ransomware, a następnie przywrócić dane z kopii zapasowej.

Alpha Crypt żądający zapłaty okupu, aby odszyfrować pliki:

Twoje pliki są bezpiecznie zaszyfrowane na tym komputerze: zdjęcia, filmy, dokumenty itp. Kliknij "Pokaż zaszyfrowane pliki", aby zobaczyć pełną listę zaszyfrowanych plików, a będziesz mógł je osobiście sprawdzić. Szyfrowanie zostało wytworzone przy użyciu klucza publicznego RSA-2048 wygenerowanego na tym komputerze. Aby odszyfrować pliki należy uzyskać klucz prywatny. Jedyna kopia klucza prywatnego, który pozwala na odszyfrowanie plików, znajduje się na tajnym serwerze w Internecie. Serwer wyeliminuje klucz po terminie określonym w tym oknie.
Gdy to się stanie, nikt nigdy nie będzie w stanie przywrócić plików.

Plik Alpha Crypt HELP_TO_SAVE_FILES.bmp użyty jako tapeta pulpitu przestępstwa:

alpha crypt help_to_save_files.bmp wallpaper

Przykładowe typy plików zaszyfrowanych przez ransomware Alpha Crypt (w sumie 185 typów plików):

.unity3d, .blob, .wma, .avi, .rar, .DayZProfile, .doc, .odb, .asset, ,forge, .cas, .map, .mcgame, .rgss3a, .big, .wotreplay, .xxx, .m3u, .png, .jpeg, .txt, .crt, .x3f, .ai, .eps, .pdf, .lvl, .sis, .gdb, .wmv, .zip, docx, .doc, .ppt, .lvl, .snx, .cfr, .ff

Zrzut ekranu strony internetowej "Usługi deszyfrowania" Alpha Crypt:

alpha crypt decrypt files website

Informacja o płaceniu okupu prezentowana na stronie "Usługi deszyfrowania":

Jak zapłacić nam w bitcoinach:
Przydatne strony: howtobuybitcoins.info (znajdź wymiany w swoim kraju)
1. Odwiedź jedną z poniższych stron, aby kupić bitcoiny (lub samodzielnie znajdź korzystając ze strony podanej powyżej)
(2. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli to konieczne).
3. Kup ilość bitcoinów, jaką musisz zapłacić i wyślij je na adres podany w tym oknie.
(4. Możesz przejść do blockchain.info i wyszukać adres, aby zobaczyć, czy bitcoiny są odbierane.)
5. Jeżeli bitcoiny są pod adresem, kliknij "sprawdź płatność i odbierz klucze".
6. Twoje klucze są teraz otrzymane, naciśnij "odszyfruj za pomocą kluczy".
7. Twoje pliki zostaną przywrócone, a program samodzielnie się usunie.

Należy pamiętać, że w czasie pisania, nie były znane narzędzia umożliwiające odszyfrowanie plików zaszyfrowanych przez Alpha Crypt bez płacenia okupu (spróbuj przywrócić pliki z kopii w tle). Stosując się do tej instrukcji usuwania, będzie można usunąć to ransomware z komputera, jednak pliki pozostaną dotknięte szyfrowaniem. Zaktualizujemy ten artykuł, jak tylko pojawi się więcej dostępnych informacji dotyczących deszyfrowania osłabionych plików.

Usuwanie ransomware Alpha Crypt:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom Windows 8 w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane Alpha Crypt. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Alpha Crypt).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Alpha Crypt.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Alpha Crypt są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Alpha Crypt możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

 Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programu o nazwie CryptoPrevent. (CryptoPrevent sztucznie implementuje obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Alpha Crypt.)

cryptoprevent screenshot

Inne narzędzia znane z usuwania Alpha Crypt:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/8936-alpha-crypt-virus

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Kod QR
.ezz (wirus) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania .ezz (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.