FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać oszustwa takie jak "Riot Games & Twitch Giveaway"?

Znany również jako: Fałszywy Riot Games & Twitch Giveaway
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest fałszywe "Riot Games & Twitch Giveaway"?

Po sprawdzeniu strony promującej "Riot Games & Twitch Giveaway" doszliśmy do wniosku, że jest to oszustwo wykorzystujące nazwy legalnych firm (Riot Games i Twitch) jako przynętę do nakłonienia osób do ujawnienia danych osobowych. Ani Riot Games, ani Twitch nie mają nic wspólnego z tą oszukańczą witryną.

Riot Games & Twitch Giveaway oszustwo

Fałszywy "Riot Games & Twitch Giveaway" w szczegółach

Riot Games to firma zajmująca się tworzeniem i wydawaniem gier wideo. Twitch jest dostawcą usług transmisji na żywo. Oszuści stojący za akcją "Riot Games & Twitch Giveaway" starają się nakłonić użytkowników do uwierzenia, że te dwie popularne firmy uruchomiły akcję rozdawniczą. Oszukańcza witryna obiecuje szansę na wygranie cennych skórek, chcąc zachęcić osoby do zakręcenia ruletką.

Kliknięcie przycisku "Spin roullete" (z literówką) lub "Spin" na oszukańczej stronie internetowej prowadzi do fałszywego formularza logowania z prośbą o podanie nazwy użytkownika i hasła. Oszuści używają tego formularza do kradzieży kont Riot Games. Mając dostęp do kont Riot Games użytkowników, oszuści mogą nadużywać ich na kilka sposobów.

Mogą oni sprzedawać dane uwierzytelniające konta w ciemnej sieci innym złośliwym podmiotom, które mogą następnie wykorzystywać je do różnych działań. Oszuści mogą również wykorzystywać skradzione konta do angażowania się w nieautoryzowane transakcje, takie jak zakup przedmiotów w grze. Co więcej, oszuści mogą wykorzystywać przejęte konta do przeprowadzania ataków socjotechnicznych.

Ponadto oszuści mogą próbować uzyskać dostęp do innych kont przy użyciu skradzionych danych uwierzytelniających. Ogólnie rzecz biorąc, skradzione dane uwierzytelniające konta mogą prowadzić do strat finansowych, kradzieży tożsamości i innych form wykorzystywania niczego niepodejrzewających ofiar. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność, gdy napotykasz prezenty lub inne kuszące oferty online.

Podsumowanie zagrożeń:
Nazwa Fałszywy Riot Games & Twitch Giveaway
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo
Fałszywe roszczenie Uczestnicy mogą otrzymać darmowe skórki
Przebranie Legalny giveaway organizowany przez Riot Games i Twitch
Powiązane domeny riotgive[.]com
Nazwy wykrywania (riotgive[.]com) Combo Cleaner (phishing), CRDF (złośliwe oprogramowanie), ESET (phishing), Kaspersky (phishing), Sophos (złośliwe oprogramowanie), pełna lista wykryć (VirusTotal).
Objawy Nieoficjalna domena, brak oficjalnej weryfikacji, nierealistyczne roszczenia, obietnice zbyt piękne, by mogły być prawdziwe.
Metody dystrybucji Naruszone konta w mediach społecznościowych, przejęte witryny WordPress, nieuczciwe wyskakujące reklamy online, wiadomości e-mail wyłudzające informacje, niechciane aplikacje.
Uszkodzenie Utrata poufnych informacji prywatnych, straty pieniężne, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Wnioski

"Riot Games & Twitch Giveaway" to jedno z wielu oszustw wykorzystujących zaufanie i popularność renomowanych firm, takich jak Riot Games i Twitch. Zazwyczaj oszuści stojący za takimi oszustwami mają na celu zwabienie użytkowników do podania danych osobowych lub przelania pieniędzy. Ważne jest, aby sceptycznie podchodzić do kuszących ofert i zawsze sprawdzać je przed podjęciem działań.

Więcej przykładów fałszywych prezentów to "Elon Musk Crypto Giveaway", "FIFA Crypto Giveaway Scam", oraz "ELON MUSK Twitter Giveaway".

Jak otworzyłem oszukańczą stronę internetową?

Użytkownicy mogą napotkać fałszywe prezenty i inne oszustwa na różne sposoby. Na przykład mogą otwierać oszukańcze witryny za pośrednictwem wprowadzających w błąd reklam na podejrzanych stronach, linków w mediach społecznościowych publikowanych za pośrednictwem przejętych lub fałszywych kont, wiadomości e-mail wyłudzających informacje lub reklam wyświetlanych przez adware.

Oszustwa są również promowane za pośrednictwem powiadomień z niewiarygodnych witryn i stron powiązanych z nieuczciwymi sieciami reklamowymi (np. witryn z torrentami lub stron z nielegalnymi strumieniowymi transmisjami filmów). W większości przypadków użytkownicy trafiają na oszukańcze witryny poprzez interakcję z wprowadzającymi w błąd treściami stworzonymi przez oszustów.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Zawsze używaj oficjalnych stron internetowych i sklepów z aplikacjami do pobierania. Unikaj korzystania z sieci P2P, programów do pobierania innych firm, nieoficjalnych witryn itp. oraz pobierania pirackiego oprogramowania (lub narzędzi do łamania zabezpieczeń). Przed kliknięciem linków należy zweryfikować adres URL, aby upewnić się, że odpowiada on oficjalnej stronie internetowej. Nie ufaj linkom w nieistotnych wiadomościach e-mail lub wiadomościach od nieznanych nadawców.

Unikaj reklam, wyskakujących okienek, ostrzeżeń, przycisków itp. na podejrzanych stronach i nie zezwalaj takim stronom na wysyłanie powiadomień. Aktualizuj system operacyjny, przeglądarkę internetową i inne oprogramowanie oraz korzystaj z renomowanego narzędzia zabezpieczającego. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Pojawienie się oszustwa "Riot Games & Twitch Giveaway" (GIF):

Pojawienie się oszustwa Riot Games i Twitch Giveaway

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest fałszywy prezent?

Fałszywe rozdawnictwo to zwodniczy schemat, w którym oszuści fałszywie twierdzą, że oferują uczestnikom nagrody lub wyróżnienia (np. karty podarunkowe lub kryptowalutę). Jednak uczestnicy nigdy nie otrzymują obiecanych nagród.

Jaki jest cel fałszywego rozdawania nagród?

Oszuści stojący za fałszywymi prezentami mają na celu zwabienie ofiar do podania danych osobowych, kliknięcia złośliwych linków, przelania pieniędzy lub zaangażowania się w inne działania przynoszące korzyści oszustom.

Dlaczego spotykam się z fałszywymi prezentami?

Użytkownicy napotykają fałszywe prezenty za pośrednictwem wprowadzających w błąd reklam, linków w mediach społecznościowych z fałszywych lub przejętych kont, wiadomości phishingowych i reklam z adware. Oszustwa te są również promowane za pośrednictwem powiadomień z niewiarygodnych witryn i stron powiązanych z nieuczciwymi sieciami reklamowymi.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszukańczymi stronami internetowymi?

Combo Cleaner skanuje każdą odwiedzaną stronę internetową, wykrywając złośliwe witryny, w tym te zaprojektowane w celu wyłudzenia danych. Zapewnia natychmiastowe ostrzeżenia i ogranicza dostęp do takich witryn.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Fałszywy Riot Games & Twitch Giveaway kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Fałszywy Riot Games & Twitch Giveaway na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.