FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe e-maile „Verizon”

Znany również jako: Spam Verizon
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest „wirus e-mailowy Verizon"?

„Wirus e-mailowy Verizon" to oszustwo rozpowszechniane za pomocą kampanii spamowej (e-mailowej). Cyberprzestępcy wykorzystują to oszustwo do infekowania komputerów Emotet (złośliwym programem).

Głównym celem „wirusa e-mailowego Verizon" jest nakłonienie osób do kliknięcia prezentowanego łącza internetowego powiązanego ze złośliwym dokumentem, co następnie prowadzi do pobrania i zainstalowania szkodliwego programu Emotet. Zdecydowanie zalecamy zignorowanie tego e-maila. Nie otwieraj (klikaj) prezentowanego linku do witryny.

Wirus e-mailowy Verizon

Przegląd „wirusa e-mailowego Verizon"

Oszustwo to jest przedstawiane jako e-mail otrzymany od Verizon, znanej firmy telekomunikacyjnej. Należy jednak pamiętać, że cyberprzestępcy używają nazwy Verizon tylko po to, aby sprawić, że to oszustwo będzie wyglądało na wiarygodne. Ta firma nie ma z tym nic wspólnego. Oszuści często wykorzystują uznane nazwy firm w celu uzyskania wiarygodności.

Ta wiadomość jest przedstawiana jako faktura, którą można wyświetlić online, klikając podany link do witryny. Link (hxxps://enterprisecenter.verizon.com/...) to oficjalny link do witryny Verizon, jednak w rzeczywistości jego tekst jest powiązany z inną witryną (która prowadzi do złośliwego dokumentu Microsoft Word).

W tym przykładzie dokument nosi nazwę „bill_20190204.doc" (jak na zrzucie ekranu poniżej), jednak nazwa może się różnić. Po otwarciu ten dokument MS Office Word wyświetla powiadomienie, że „Makra zostały wyłączone". Włączenie ich umożliwi temu złośliwemu dokumentowi pobranie i zainstalowanie niebezpiecznego programu Emotet.

Emotet to infekcja komputerowa, która rejestruje różne dane osobowe i rozsyła inne infekcje. Cyberprzestępcy wykorzystują ją do zbierania poufnych informacji, które mogą obejmować loginy/hasła i aktywność przeglądania, a nawet dane bankowe. Dlatego zainstalowanie go może prowadzić do znacznych strat finansowych.

Co więcej, ten szkodliwy program działa również jako trojan, otwierając „tylne drzwi" dla innych infekcji wysokiego ryzyka (takich jak ransomware).

W ten sposób powoduje infekcje łańcuchowe. Dlatego nie ufaj oszustwom takim jak „wirus e-mailowy Verizon". Nigdy nie otwieraj załączników ani łączy prezentowanych w tego typu e-mailach. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Emotetem, powinieneś być w stanie znaleźć szkodliwy proces „Icelandic Keyboard Layout" działający w Menedżerze zadań.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Spam Verizon
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące
Objawy Trojany są zaprojektowane tak, aby potajemnie infiltrować komputer ofiary i zachowywać się cicho, dzięki czemu na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-maili, złośliwe reklamy online, socjotechnika, łamania oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady kampanii malspamowych

Wielu cyberprzestępców wykorzystuje te oszustwa e-mailowe do infekowania komputerów infekcjami komputerowymi wysokiego ryzyka. Niektóre przykłady innych kampanii spamowych podobnych do „wirusa e-mailowego Verizon" obejmują "Unicredit Bank Email Virus", "Love Letter" i "Y.E DESIGN".

Emotet nie jest jedynym złośliwym programem rozsyłanym za pomocą tych oszustw — mogą one być wykorzystywane do rozsyłania takich infekcji, jak Adwind, LokiBot, TrickBot i innych złośliwych programów. Główny cel tych oszustw pozostaje identyczny: generowanie jak największych przychodów poprzez wykorzystywanie infekcji komputerowych do kradzieży danych osobowych.

Jak „wirus e-mailowy Verizon" zainfekował mój komputer?

W tym przypadku cyberprzestępcy próbują nakłonić osoby do zainstalowania Emotet po kliknięciu prezentowanego linku, co prowadzi do złośliwego dokumentu Microsoft Office. Otwarcie dokumentu nie wystarczy (jeśli jest otwierany za pomocą pakietu MS Office 2010 lub nowszego) – użytkownik musi także wyrazić zgodę na włączenie makropoleceń.

Po wykonaniu tej czynności załącznik rozpoczyna instalację wspomnianego wcześniej malware wysokiego ryzyka. Jest to powszechna metoda infekowania systemów — cyberprzestępcy prezentują łącza prowadzące do złośliwych plików lub dołączają te pliki bezpośrednio do otrzymanych e-maili.

Jak uniknąć instalacji malware?

Aby uniknąć infekcji komputera Emotetem lub innymi złośliwymi programami, ostrożnie obchodź się z otrzymanymi e-mailami. Jeśli otrzymasz e-mail z nieznanego, podejrzanego/nieistotnego adresu, która zawiera załącznik (lub linki do stron internetowych), zdecydowanie zalecamy, aby go nie otwierać (przynajmniej sprawdź, czy jest bezpieczna).

Pamiętaj, że cyberprzestępcy używają dobrze znanych nazw firm i przedstawiają te e-maile jako wiarygodne. W niektórych przypadkach składają oferty udziału w loteriach, wygrywania nagród itd. Pobieraj, instaluj i aktualizuj oprogramowanie, korzystając z oficjalnych narzędzi i źródeł.

Należy pamiętać, że cyberprzestępcy wykorzystują wiele narzędzi stron trzecich (takich jak programy do pobierania oprogramowania, instalatory, sieci peer-to-peer itd.) w celu rozsyłania infekcji komputerowych. Unikaj używania narzędzi do łamania zabezpieczeń oprogramowania, ponieważ jest to nielegalne, a cyberprzestępcy wykorzystują je do infekowania komputerów złośliwymi programami.

Zainstaluj i uruchom renomowane oprogramowanie antywirusowe lub antyszpiegowskie. Narzędzia te pomagają uniknąć wielu możliwych infekcji komputerowych. Jeśli otworzyłeś już załącznik „wirusa e-mailowego Verizon", zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne złośliwe oprogramowanie.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „wirusa e-mailowego Verizon":

For the account(s) noted below, Verizon invoice(s) are now available to view online at via the Verizon Enterprise Center:

Master Acct. No.
2978800278020

https://enterprisecenter.verizon.com/enterprisesolutions/global/dlink/ncas/********

Use the View Invoices function or locate the account on the List of Accounts table.

Please do not reply to this e-mail message.

Your Verizon Team

If you have received this notification in error, or if you need further assistance accessing your invoice, please contact Verizon Enterprise Center Support at (800) 694-0036

Złośliwy załącznik dystrybuowany w kampanii spamowej „Verizon Email Virus":

Złośliwy załącznik rozpowszechniany za pośrednictwem kampanii spamowej wirusa e-mailowego Verizon

Zrzut ekranu złośliwego procesu Emotet ("Icelandic Keyboard Layout") uruchomionego w Menedżerze zadań:

Złośliwy proces Emotet uruchomiony w Menedżerze zadań jako Icelandic Keyboard Layout

Zrzut ekranu e-maila spamowego o tematyce Verizon, rozsyłającego złośliwy dokument HTML, zaprojektowany do celów phishingowych:

E-mail spamowy Verizon (2023-11-09)

Prezentowany w nim tekst:

Objawy: Verify Recent Activities On Your Account

 

Please unlock your account.

Dear customer: ********

We have detected unusual activity with your account. Therefore we have locked your account until you verify your account.

Please follow steps to verify your ownership and identity..
Download and open the secure attachment file to restore account.
Thanks for choosing Verizon Wireless.

Zrzut ekranu załączonego dokumentu HTML:

Wyłudzający informacje dokument HTML rozpowszechniany za pośrednictwem spamowych e-maili Verizon (2023-11-09)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Wiadomości spamowe nie są osobiste. Cyberprzestępcy wysyłają tysiące takich wiadomości z nadzieją, że przynajmniej niektórzy odbiorcy dadzą się nabrać na ich oszustwa.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i skontaktuj się z ich oficjalnym wsparciem. Jeśli jednak podane dane miały inny charakter osobisty (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi organami.

Przeczytałem wiadomość zawierającą spam, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Czytanie e-maili jest nieszkodliwe. Infekcje są wyzwalane w momencie otwarcia złośliwych załączników lub łączy.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy twoje urządzenie zostało zainfekowane, zależy od celu załącznika (tj. phishingowego lub infiltracji złośliwego oprogramowania). Może mieć na to wpływ również format pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – system został zainfekowany.

Można by jednak tego uniknąć, gdyby był to dokument (.doc, .pdf, .xls, .one itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowych działań, aby rozpocząć pobieranie/instalację złośliwego oprogramowania (np. włączenie makropoleceń, kliknięcie osadzonej zawartości itp.).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner ma na celu wykrywanie i usuwanie zagrożeń. Jest w stanie usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że wykonanie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, ponieważ zaawansowane szkodliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Spam Verizon kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Spam Verizon na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.