FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij kradzieży swojego konta poprzez fałszywe e-maile „Security Information"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Security Information"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Security Information"?

Nasza analiza e-maila „Security Information" wykazała, że jest to spam promujący oszustwo phishingowe. Ta wiadomość fałszywie twierdzi, że hasło do konta e-mail odbiorcy wkrótce wygaśnie, co nakłania go do ujawnienia poufnych informacji.

E-mailowa kampania spamowa Security Information

Przegląd oszustwa e-mailowego „Security Information"

Wiadomość spamowa o temacie „Security Alert!™ [Verify Password]" (może się różnić) zawiera informację, że hasło do konta pocztowego wygaśnie dzisiaj. Odbiorca ma dwie możliwości – zachowanie hasła lub jego zmianę. Jak wskazano na początku, informacje te są fałszywe, a ten e-mail nie jest powiązany z żadnym legalnym dostawcą usług.

Dlatego przyciski przedstawione w wiadomości przekierowują do witryny phishingowej imitującej stronę logowania e-mail odbiorcy. Pomimo tego, jak autentyczna może się wydawać ta strona, jest fałszywa i rejestruje wprowadzone dane logowania.

Ryzyko przewyższa utratę konta e-mail, ponieważ cyberprzestępcy mogą również przejąć treści zarejestrowane za jego pośrednictwem. Oszuści mogą kraść tożsamość właścicieli kont społecznościowych (np. e-maili, sieci społecznościowych, mediów społecznościowych itp.) i prosić kontakty/znajomych o pożyczki lub datki, promować oszustwa i rozsyłać malware, udostępniając złośliwe pliki lub linki.

Ponadto konta związane z finansami (np. bankowością internetową, przelewami pieniężnymi, handlem elektronicznym itp.) mogą być wykorzystywane do dokonywania nieautoryzowanych transakcji i/lub zakupów online. Co więcej, wszelkie poufne/kompromitujące treści znalezione na zainfekowanych nośnikach danych lub podobnych platformach mogą zostać wykorzystane do szantażu lub do innych niegodziwych celów.

Podsumowując, ofiary oszukańczych wiadomości typu „Security Information" mogą doświadczyć poważnych problemów związanych z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeżeli przekazałeś już oszustom dane uwierzytelniające do swojego konta – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i skontaktuj się z ich oficjalnym wsparciem.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Security Information"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Hasło do konta e-mail odbiorcy wkrótce wygaśnie.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

Przeanalizowaliśmy tysiące wiadomości spamowych, a "You Have Received Attached Document", "HSBC - Payment Swift Copy" i "Webmail Software Upgrade" to tylko kilka przykładów błędów wykorzystywanych do phishingu.

Do najczęściej atakowanych informacji zaliczają się dane logowania, dane osobowe i dane związane z finansami. Jednak inne oszustwa są również promowane za pośrednictwem spamu. Ponadto e-maile te są wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Ze względu na to, jak powszechny i jak dobrze jest wykonany jest spam, zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów i innych wiadomości.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile/wiadomości spamowe mogą zawierać złośliwe pliki w postaci załączników lub linków do pobrania. Plikami tymi mogą być dokumenty (PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), archiwa (ZIP, RAR itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), JavaScript itd.

Proces pobierania/instalacji malware jest inicjowany po otwarciu złośliwego pliku. Jednak niektóre formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji, aby uruchomić łańcuchy infekcji systemu. Przykładowo, pliki pakietu Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makropoleceń (tj. edytowania/treści), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają od użytkowników klikania osadzonych plików/łączy.

Jak uniknąć instalacji malware?

Ważne jest, aby zawsze ostrożnie traktować przychodzące e-maile i inne wiadomości. Odradzamy otwieranie załączników lub linków znalezionych w podejrzanych/odpowiednich wiadomościach, ponieważ mogą one być złośliwe. Zalecamy używanie wersji pakietu Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ ich tryb „Widoku chronionego" uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Należy wspomnieć, że złośliwe oprogramowanie nie rozsyła się wyłącznie poprzez spam. Dlatego też zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu funkcji/narzędzi zapewnionych przez legalnych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i aktualizacje stron trzecich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Kolejnym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i niebezpieczne treści online zazwyczaj wydają się autentyczne i nieszkodliwe.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i regularnie aktualizowanego niezawodnego programu antywirusowego. Tego oprogramowania należy używać do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spampwej wiadomości e-mail „Security Information":

Temat: Security Alert!™ [Verify Password]


the message is sent from a trusted sender

                                                          
Security information


Dear -


The following security information was recently added to the ********* server:


*********


Your mail password will expire today.  Please check to change or keep it.


Keep the current password


Check your recent activity and we'll help keep your account safe.


Check revision


To turn off or change where you receive security notifications.


Thanks,  ********* Administration.
Il team dell'account

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej przez kampanię spamową „Security Information":

Strona phishingowa promowana przez oszustwo e-mailowe Security Information

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Chociaż wiadomości spamowe mogą zawierać szczegółowe informacje dotyczące odbiorców, nie są one osobiste. Cyberprzestępcy rozpowszechniają te e-maile tysiącami.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania – zmień hasła wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i powiadom ich oficjalne wsparcie. W przypadku, gdy przekazane informacje miały inny charakter osobisty (tj. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – należy niezwłocznie skontaktować się z właściwymi organami.

Przeczytałem wiadomość spamową, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Infekcje pochodzą ze złośliwych załączników lub łączy. Samo przeczytanie e-maila jest nieszkodliwe.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Może to zależeć od formatu otwartego pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twoje urządzenie zostało zainfekowane. Można by tego uniknąć, gdyby był to dokument (.doc, .pdf, .xls, .one itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika w celu uruchomienia procesów infekcji systemu (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonych plików/linków itp.).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do skanowania komputerów i usuwania wszelkiego rodzaju zagrożeń. Potrafi wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Należy pamiętać, że wykonanie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyrafinowane złośliwe programy mają tendencję do ukrywania się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Security Information kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Security Information" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.