FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij utraty swojego konta e-mail poprzez fałszywe e-maile „Webmail Software Upgrade"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Webmail Software Upgrade"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Webmail Software Upgrade"?

Po przeanalizowaniu e-maila „Webmail Software Upgrade" ustaliliśmy, że jest to spam. Celem tej wiadomości phishingowej jest oszukanie odbiorców, aby pomyśleli, że ich konta e-mail wymagają aktualizacji, a tym samym oszukają ich i nakłonią do ujawnienia danych logowania.

E-mailowa kampania spamowa Webmail Software Upgrade

Przegląd oszustwa e-mailowego „Webmail Software Upgrade"

W oszukańczym e-mailu znajduje się informacja, że oprogramowanie poczty internetowej jest w trakcie aktualizacji. Zachęcamy odbiorcę do uaktualnienia swojego konta e-mail i uniknięcia przerw w działaniu usługi pocztowej.

Należy podkreślić, że twierdzenia te są fałszywe, a poczta ta nie jest w żaden sposób powiązana z żadnymi legalnymi usługodawcami ani innymi podmiotami.

Po kliknięciu przycisku „Email Update" zostaliśmy przekierowani na stronę phishingową prezentowaną jako login do konta e-mail. Dane logowania (tj. hasła e-mailowe) wprowadzone na tej stronie zostaną zapisane i przesłane cyberprzestępcom. E-maile są zwykle używane do rejestrowania innych treści, dlatego też mogą zostać skradzione.

Mówiąc bardziej szczegółowo, oszuści mogą kraść tożsamość właścicieli kont społecznościowych (np. e-maili, sieci społecznościowych, mediów społecznościowych, komunikatorów itp.) i prosić kontakty/przyjaciół/obserwatorów o pożyczki lub datki, promować oszustwa i rozsyłać złośliwe oprogramowanie poprzez udostępnianie złośliwego oprogramowania, plików/linków.

Ponadto konta powiązane z finansami (np. bankowością internetową, przelewami pieniężnymi, handlem elektronicznym, portfelami cyfrowymi itp.) dokonują oszukańczych transakcji i/lub zakupów online. Co więcej, jeśli na zainfekowanym nośniku danych lub podobnych platformach zostaną znalezione jakiekolwiek wrażliwe/kompromitujące treści, mogą one zostać wykorzystane do szantażu lub do innych niegodziwych celów.

Podsumowując, ofiary oszukańczych e-maili typu „Webmail Software Upgrade" mogą doświadczyć poważnych problemów związanych z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich kont, które mogły zostać przejęte, i skontaktuj się z ich oficjalnym wsparciem.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Webmail Software Upgrade"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Prawdopodobnie wystąpią przerwy w świadczeniu usług pocztowych, chyba że odbiorca uaktualni swoje konto e-mail.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

"RFQ Doc List", "Intuit QuickBooks Database Encryption Upgrade", "Voicemail Message Received" i "American Express - Account Validation Required" to tylko niektóre przykłady e-maili phishingowych, które ostatnio zbadaliśmy.

Poczta spamowa jest wykorzystywana do ułatwiania różnorodnych oszustw, a nawet do rozsyłania malware (np. trojanów, ransomware, koparek kryptowalutowych itp.). Te e-maile mogą być proste i pełne błędów lub mogą być kompetentnie spreparowane jako wiadomości od legalnych firm, organizacji, instytucji, usługodawców, władz i innych podmiotów.

Ze względu na to, jak powszechna jest poczta spamowa i jak bardzo może być rozpowszechniona, zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości prywatnych/bezpośrednich, SMS-ów i innych wiadomości.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Kampanie spamowe są powszechnie wykorzystywane do rozsyłania złośliwego oprogramowania. Złośliwe pliki mogą być dołączane do e-maili/wiadomości będących spamem lub zawierać linki do nich. Plikami tymi mogą być pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), archiwa (RAR, ZIP itp.), dokumenty (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF itp.), JavaScript itd.

Kiedy złośliwy plik jest wykonywany, uruchamiany lub otwierany w inny sposób – inicjowany jest łańcuch infekcji. Jednak niektóre formaty mogą wymagać dodatkowych działań, aby uruchomić procesy pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Przykładowo, pliki pakietu Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makropoleceń (tj. edytowania/treści), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają od użytkowników klikania osadzonych plików/łączy.

Jak uniknąć instalacji malware?

Należy zachować ostrożność w przypadku przychodzących e-maili i innych wiadomości. Odradzamy otwieranie załączników lub linków znajdujących się w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one być zaraźliwe. Zalecamy używanie wersji pakietu Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ ich tryb „Widoku chronionego" uniemożliwia automatyczne wykonywanie poleceń makr.

Należy wspomnieć, że złośliwe oprogramowanie nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej. Dlatego zalecamy również zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści online zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe.

Ponadto wszystkie pliki do pobrania muszą być pobierane z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Innym zaleceniem jest aktywacja i aktualizacja oprogramowania przy użyciu oryginalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Do regularnego skanowania systemu i usuwania zagrożeń/problemów należy używać programów zabezpieczających. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „Webmail Software Upgrade":

Temat: Pending Message Notification For - id:-


Valued: -,


We are upgrading our webmail software.


Your action is required to upgrade the webmail software of your email.


To avoid any interruption in your email service, please upgrade your webmail today Friday, October 20, 2023.


Email Update


Sincerely,
© -. All Rights Reserved

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej przez kampanię spamową „Webmail Software Upgrade":

Strona phishingowa promowana przez pszustwo e-mailowe Webmail Software Upgrade

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Wiadomości spamowe nie są osobiste. Poczta ta jest wysyłana w ramach operacji na dużą skalę – dlatego tysiące użytkowników otrzymuje identyczne e-maile.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane uwierzytelniające swoje konto – zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli podałeś inne prywatne informacje (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi służbami.

Przeczytałem wiadomość spamową, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo otwarcie e-maila nie uruchomi żadnego łańcucha pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Systemy są infekowane po otwarciu złośliwych załączników lub łączy.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otwarty plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twoje urządzenie zostało zainfekowane. Można jednak uniknąć naruszenia bezpieczeństwa systemu, jeśli jest to dokument (.doc, .xls, .one, .pdf itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowych działań, aby przyspieszyć procesy pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania (np. włączenie makropoleceń, kliknięcie osadzonej zawartości itp.).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że wykonanie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Webmail Software Upgrade kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Webmail Software Upgrade" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.