FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez witryny twierdzące, że „Your Security Is Not Up-To-Date"

Znany również jako: Oszustwo wsparcia technicznego „Your Security Is Not Up-To-Date"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „Your Security Is Not Up-To-Date"?

Badając niewiarygodne witryny, nasz zespół badawczy odkrył oszustwo związane z pomocą techniczną „Your Security Is Not Up-To-Date". Zawiera ono fałszywe twierdzenia dotyczące zainfekowania komputera odwiedzającego i zablokowania systemu ze względów bezpieczeństwa. Celem jest nakłonienie użytkownika do zadzwonienia na fałszywą linię wsparcia – w ten sposób wplątując go w skomplikowane oszustwo.

Oszustwo Your Security Is Not Up-To-Date

Przegląd oszustwa „Your Security Is Not Up-To-Date"

Kiedy weszliśmy na stronę z komunikatem „Your Security Is Not Up-To-Date", pojawiło się kilka okienek pop-up. W pierwszym oknie widniała informacja, że zabezpieczenia systemu odwiedzającego są nieaktualne.

Po zamknięciu tego okienka pop-up wyświetliło się drugie. Spekulowało na temat nieistniejących zagrożeń i wymieniała już zainfekowane dane – adres IP, adres e-mail i uwierzytelniające dane bankowe. Oszustwo wspominało również nazwę legalnego programu antywirusowego Norton i zawierało informację, że sześć miesięcy wcześniej oprogramowanie to wykryło oprogramowanie reklamowe na urządzeniu. Okienko pop-up namawiało odwiedzającego do zadzwonienia na udostępnioną infolinię i podjęcia natychmiastowych działań w celu rozwiązania tych problemów.

Ostatnie okno, które się wyświetliło, zawierało informację o błędzie aktualizacji oprogramowania. Nalegało również, aby skontaktować się z pomocą techniczną i przestrzegało przed wyłączaniem komputera, ponieważ może to spowodować awarię systemu lub uszkodzenie dysku twardego.

Warto zauważyć, że niebieska paleta kolorów tego oszustwa naśladuje paletę kolorów systemu Windows. Dodatkowo początkowe okno pop-up zawiera na pasku tytułowym logo przypominające to używane w systemie Windows.

Należy podkreślić, że wszystkie informacje zawarte w tej treści są fałszywe, a to oszustwo nie jest w żaden sposób powiązane z systemem Windows, Microsoft, Norton AntiVirus, Gen Digital ani żadnymi innymi legalnymi produktami lub podmiotami.

Postęp programu, gdy użytkownik zadzwoni na fałszywą infolinię, może być różny. Zwykle oszuści zajmujący się pomocą techniczną proszą o zdalny dostęp do urządzenia ofiary. Można to osiągnąć za pomocą legalnych programów, takich jak UltraViewer, TeamViewer, AnyDesk i inne.

Zagrożenia płynące od oszustów wsparcia technicznego

Niezależnie od tego, jak działa oszustwo, cyberprzestępcy w dalszym ciągu udają, że są „wsparciem", „ekspertami technicznymi", „technikami z certyfikatem Microsoft" itp. Po nawiązaniu połączenia mogą wyrządzić różnorodne szkody – wyłączyć lub usunąć prawdziwe zabezpieczenia narzędzi, zainstalować fałszywe antywirusy, uzyskać poufne informacje, zdobyć fundusze, a nawet zainfekować system rzeczywistym złośliwym oprogramowaniem (np. trojany, ransomware, koparki kryptowalutowe etc.).

Dane docelowe obejmują głównie: dane logowania (np. poczty e-maile, sieci/mediów społecznościowych, przechowywania danych, handlu elektronicznego, portfeli kryptowalutowych, bankowości online itp.), dane osobowe (np. dane identyfikacyjne, zdjęcia/skany paszportowe) itp.) oraz informacje związane z finansami (np. dane konta bankowego, numery kart kredytowych itp.).

Ofiara może zostać oszukana w celu ujawnienia informacji przez telefon lub wprowadzenia ich do witryn/plików phishingowych. Alternatywnie oszuści mogą wykorzystać w tym celu złośliwe oprogramowanie kradnące dane.

Co więcej, „usługi" świadczone przez cyberprzestępców są zwykle wygórowane cenowo. Preferują także trudne do wyśledzenia metody pozyskiwania środków, ponieważ zmniejsza to ryzyko prześladowań i odzyskania pieniędzy przez ofiary. Na przykład przestępcy mogą poprosić o kryptowaluty, karty podarunkowe, bony przedpłacone lub gotówkę ukrytą w niewinnie wyglądających opakowaniach i wysłaną. Warto wspomnieć, że skutecznie oszukane ofiary często padają ofiarą wielokrotnego ataku.

Podsumowując, ufając oszustwom typu „Your Security Is Not Up-To-Date" – użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Co należy zrobić jeśli napotkam oszustwo POP-UP?

Jeśli wyjście ze strony oszustwa jest niemożliwe, zakończ proces przeglądarki za pomocą Menedżera zadań Windows. Pamiętaj, że przywrócenie poprzedniej sesji przeglądania podczas ponownego uzyskiwania dostępu do przeglądarki spowoduje ponowne otwarcie zwodniczej witryny.

Jeśli pozwoliłeś oszustom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – musisz najpierw odłączyć je od internetu. Następnie odinstaluj oprogramowanie do zdalnego dostępu, którego używali, ponieważ oszuści mogą nie potrzebować twojej zgody, aby ponownie się połączyć. Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego i usuń wszystkie wykryte zagrożenia.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dane logowania zostały naruszone – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli przekazałeś cyberprzestępcom inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, skany/zdjęcia paszportu, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo wsparcia technicznego „Your Security Is Not Up-To-Date"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo
Fałszywe twierdzenie System jest zainfekowany, zabezpieczenia są nieaktualne, a urządzenie zostało zablokowane.
Przebranie Microsoft Windows, Norton AntiVirus
Numer telefonu wsparcia technicznego oszustów +1 (805) 706 8248
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy w okienkach pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, fałszywe wyskakujące reklamy online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady oszustw wsparcia technicznego

Zbadaliśmy niezliczone oszustwa internetowe, a "Blocked Due To Illegal Activity By The State", "Operating System Blocked Due To Questionable Activity" i "Critical Error IP Threat Detected" to tylko kilka przykładów oszustw związanych z pomocą techniczną.

Chociaż alerty o zagrożeniach i problemy z bezpieczeństwem to powszechny model oszustwa, nie jest on jedyny. Inne popularne tematy obejmują nagrody i loterie, rozdawanie kryptowalut, zagubione paczki i wpadki związane z wysyłką, próby szantażu w związku z nieistniejącymi materiałami itd.

Zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci, ponieważ internet jest pełen zwodniczych i złośliwych treści.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Oszukańcze strony mogą zostać spontanicznie wymuszone w przypadku uzyskania dostępu do witryny korzystającej z fałszywych sieci reklamowych. Ponadto fałszywe witryny mogą generować przekierowania do takich stron w przypadku interakcji z hostowaną treścią (np. kliknięcia przycisków, pól wprowadzania tekstu, łączy itp.).

Błędne wpisanie adresu URL witryny może skutkować przekierowaniem (lub łańcuchem przekierowań prowadzącym) na zwodniczą stronę internetową. Spamowe powiadomienia przeglądarki i natrętne reklamy również zachęcają do oszustw internetowych.

Adware może także wyświetlać reklamy promujące oszustwa i/lub wymuszać otwieranie witryn, na których są one uruchomione. Ogólnie rzecz biorąc, spam (np. e-maile, wiadomości prywatne/bezpośrednie, SMS-y, posty na forach/w mediach społecznościowych itp.) jest wykorzystywany do wspierania oszustw.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Zachowaj czujność podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i niebezpieczne treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe. Na przykład powiadomienia przeglądarki spamowej i natrętne reklamy mogą wyglądać nieszkodliwie, ale przekierowywać do bardzo podejrzanych witryn (np. promujących oszustwa, hazardowych, pornograficznych, randkowych dla dorosłych itp.).

Odradzamy korzystanie z witryn oferujących pirackie oprogramowanie/multimedia lub inne podejrzane usługi (np. torrenty, nielegalne przesyłanie strumieniowe/pobieranie itp.), ponieważ strony te zwykle zarabiają za pośrednictwem nieuczciwych sieci reklamowych. Kolejnym zaleceniem jest zwrócenie uwagi na adresy URL i ostrożne ich wpisywanie.

Aby uniknąć otrzymywania niechcianych powiadomień przeglądarki – nie zezwalaj podejrzanym stronom na ich wyświetlanie (tzn. nie klikaj „Zezwalaj", „Zezwalaj na powiadomienia" itp.). Zamiast tego odmów wyświetlania powiadomień z takich stron internetowych (tj. naciśnij „Zablokuj", „Zablokuj powiadomienia" itp.) lub całkowicie zignoruj te żądania.

Ponadto pobieraj produkty wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych źródeł i ostrożnie podchodź do ich instalacji (np. czytając warunki, sprawdzając opcje, korzystając z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień, rezygnując z dodatków itp.), aby uniknąć niezamierzonego dopuszczenia dołączonych/szkodliwych treści do instalacji infiltrować system.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Tekst prezentowany w pierwszym oknie pop-up wyświetlanym przez oszustwo „Your Security Is Not Up-To-Date":

Security update


The system has identified that your security is not up-to-date


[UPDATE] [CANCEL]

Zrzut ekranu drugiego okna pop-up wyświetlanego przez to oszustwo:

Drugie okno pop-up wyświetlane przez oszustwo Your Security Is Not Up-To-Date

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

Alert!


Your system has reported us that it has been infected by trojen or spyware. following data has been compromised


>Email security
>Bank credentianl
>IP address has been conflict


Norton has detected unwanted adware since last 6 months that can steal your data, online access password and personal identity


You need to take action immediately to prevent and fix security protection


Call customer support to report this threat and unlock the device.


Always take security protocol seriously.


Customer Support: +1 (805) 706 8248

Zrzut ekranu ostatniego okna pop-up wyświetlanego przez to oszustwo:

Ostatnie okno pop-up wyświetlane przez oszustwo Your Security Is Not Up-To-Date

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

Error updating software: #009292w099738H98


Avoid turning off the computer. It might damage the hard drive or cause a system crash.


Some features have been disabled for security reasons. Please get in touch with customer support.

Wygląd oszustwa pop-up „Your Security Is Not Up-To-Date" (GIF):

Wygląd oszustwa Your Security Is Not Up-To-Date (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo typu pop-up?

Oszustwa typu pop-up to wiadomości mające na celu oszukanie użytkowników do wykonania określonych działań. Ofiary można na przykład nakłonić do dokonania transakcji pieniężnych, ujawnienia prywatnych informacji, zadzwonienia na fałszywe linie wsparcia, pobrania/zainstalowania oprogramowania, zakupu produktów itp.

Jaki jest cel oszustwa typu pop-up?

Oszustwa typu pop-up mają na celu generowanie przychodów. Cyberprzestępcy czerpią zyski przede wszystkim z pozyskiwania funduszy poprzez oszustwo, nadużywanie lub sprzedaż poufnych informacji, promowanie treści i rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa typu pop-up są promowane na zwodniczych stronach. Użytkownicy uzyskują dostęp do tych witryn głównie poprzez przekierowania generowane przez strony internetowe wykorzystujące fałszywe sieci reklamowe, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware.

Nie mogę opuścić strony ze oszustwem. Jak ją zamknąć?

Jeśli nie możesz zamknąć zwodniczej strony, zakończ proces przeglądarki za pomocą Menedżera zadań Windows. Podczas ponownego uzyskiwania dostępu do przeglądarki nie przywracaj poprzedniej sesji przeglądania – ponieważ zawiera ona oszukańczą stronę internetową i zostanie ponownie otwarta, co spowoduje wznowienie problemu.

Pozwoliłem cyberprzestępcom na zdalny dostęp do mojego komputera. Co powinienem zrobić?

Jeśli pozwoliłeś cyberprzestępcom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – najpierw odłącz je od internetu. Po drugie, usuń program zdalnego dostępu, z którego korzystali przestępcy (np. UltraViewer, TeamViewer, AnyDesk itp.). Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego i usuń wykryte zagrożenia.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez okienko pop-up. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane uwierzytelniające swoje konto – zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawnione informacje miały inny charakter osobisty (np. dane z dowodu osobistego, skany/zdjęcia paszportu, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami w postaci okienek pop-up i rozprzestrzenianym przez nie malware?

Combo Cleaner przeznaczony jest do skanowania systemów i usuwania wszelkiego rodzaju zagrożeń. Potrafi wykryć wejście na nieuczciwą, zwodniczą lub złośliwą witrynę. Dodatkowo może odmówić dalszego dostępu do takich stron. Combo Cleaner jest także w stanie wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje malware. Należy pamiętać, że ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach, najważniejsze jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo wsparcia technicznego „Your Security Is Not Up-To-Date kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo wsparcia technicznego „Your Security Is Not Up-To-Date" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.