FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez strony wyświetlające „Critical Error IP Threat Detected"

Znany również jako: Oszustwo wsparcia technicznego „Critical Error IP Threat Detected"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jesst „Critical Error IP Threat Detected"?

Po sprawdzeniu „Critical Error IP Threat Detected" ustaliliśmy, że jest to oszustwo związane z pomocą techniczną. Oszustwo podszywające się pod „Wsparcie Microsoft" ma na celu zwabienie użytkowników do zadzwonienia do fałszywych techników z ostrzeżeniami o nieistniejących zagrożeniach i problemach na ich urządzeniach.

Należy podkreślić, że oszustwo to nie jest w żaden sposób powiązane ani z systemem Windows, ani z jego twórcą – firmą Microsoft Corporation.

Oszustwo Critical Error IP Threat Detected

Przegląd oszustwa „Critical Error IP Threat Detected"

Strony internetowe, na których występuje oszustwo „Critical Error IP Threat Detected" imitują oficjalną witrynę Microsoft. Po uzyskaniu dostępu odwiedzający otrzymuje fałszywy skan systemu i wiele okienek pop-up ostrzegających o fałszywych zagrożeniach. W trakcie oszustwa zachęca się odwiedzającego do skontaktowania się ze „Wsparciem Microsoft".

Oszustwa związane z pomocą techniczną promują fałszywe infolinie. Jednak ich przebieg, gdy ofiara zadzwoni do oszustów, może się znacznie różnić. Oszustwo może w całości obejmować rozmowy telefoniczne, podczas których osoba dzwoniąca zostaje nakłoniona do ujawnienia wrażliwych informacji, dokonania transakcji pieniężnych, odwiedzenia złośliwych witryn lub pobrania/zainstalowania złośliwego oprogramowania (np. trojanów, ransomware, górników kryptowaluty etc.).

W wielu przypadkach oszuści zajmujący się pomocą techniczną proszą o zdalny dostęp do komputerów ofiar. Zwykle osiąga się to poprzez użycie legalnego oprogramowania, takiego jak UltraViewer, TeamViewer, AnyDesk lub innego.

Cyberprzestępcy mogą wyrządzić znaczne szkody, gdy są połączeni, i przez cały proces zwykle podszywają się pod „wsparcie", „ekspertów technicznych" itp. Podczas gdy ofiarę rozprasza technobełkot, oszuści mogą wyłączyć lub usunąć narzędzia bezpieczeństwa, zainstalować fałszywe antywirusy, , wyodrębnić wrażliwe dane, a nawet zainfekować urządzenie prawdziwym malware.

Przestępcy mogą uzyskać informacje, namawiając użytkownika do ujawnienia ich przez telefon, prezentując mu strony/pliki phishingowe (np. podszywające się pod strony logowania, formularze rejestracyjne itp.) lub wykorzystując złośliwe oprogramowanie kradnące dane. Obierane za cel informacje mogą obejmować: dane logowania (np. e-maile, sieci/mediów społecznościowych, handlu elektronicznego, bankowości internetowej, portfeli kryptowalutowych itp.), dane osobowe i dane związane z finansami (np. dane konta bankowego, dane kredytowe numery kart itp.).

Ponadto „usługi" oszustów są zwykle wygórowane cenowo. Przestępcy preferują trudne do wyśledzenia metody zdobywania funduszy, ponieważ zmniejsza to szanse na skuteczne prześladowanie i odzyskanie pieniędzy. Mogą to być na przykład kryptowaluty, bony przedpłacone, karty podarunkowe lub gotówka ukryta i wysłana w paczkach. Co więcej, skutecznie oszukane ofiary często wielokrotnie stają się celem.

Podsumowując, ufając oszustwu typu „Critical Error IP Threat Detected" – użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli zamknięcie zwodniczej strony internetowej jest niemożliwe – zakończ proces przeglądarki za pomocą Menedżera zadań Windows. Pamiętaj, że przywrócenie poprzedniej sesji przeglądania spowoduje ponowne otwarcie oszukańczej witryny.

Jeśli pozwoliłeś oszustom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – najpierw musisz odłączyć je od internetu. Po drugie, odinstaluj program zdalnego dostępu, z którego korzystali cyberprzestępcy, ponieważ mogą nie potrzebować twojej zgody do ponownego połączenia się. Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego i usuń wszystkie wykryte zagrożenia.

Jeśli podałeś swoje dane logowania oszustom – zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli uważasz, że twoje inne prywatne informacje zostały naruszone (np. dane dowodu osobistego, skany/zdjęcia paszportu, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo wsparcia technicznego „Critical Error IP Threat Detected"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inzynieria społeczna, oszustwo finansowe
Przebranie Microsoft
Numer telefonu wsparcia technicznego oszustów +1(833)857 0530
Powiązane domeny votkol[.]shop
Nazwy wykrycia (votkol[.]shop) Avira (phishing), ESET (phishing), Google Safebrowsing (phishing), Seclookup (złośliwy), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (votkol[.]shop) 172.67.222.169
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy w okienkach pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, fałszywe wyskakujące reklamy online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady oszustw wsparcia technicznego

Zbadaliśmy tysiące oszustw internetowych, a "Your Google Account Has Been Locked!", "Error Code: W9KA528V", "Error Code: 0x80073b01", "Subscription Renewed Successfully For 349$", "Error Code: 2V7HGTVB" to tylko niektóre przykłady oszustw pomocy technicznej.

Internet jest pełen zwodniczych i złośliwych treści. W celu zdobycia, a następnie nadużywania zaufania ofiar wykorzystuje się różne modele oszustwa. Dlatego zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Dostęp do witryn z oszustwami jest najczęściej uzyskiwany poprzez przekierowania powodowane przez strony internetowe korzystające z fałszywych sieci reklamowych, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy i zainstalowane adware. Zwodnicze strony mogą być również promowane poprzez kampanie spamowe (np. e-maile, wiadomości prywatne/bezpośrednie, SMS-y, posty na forach itp.).

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Należy zachować ostrożność podczas przeglądania sieci. Odradzamy korzystanie z witryn oferujących pirackie oprogramowanie/multimedia lub inne podejrzane usługi (np. torrenty, nielegalne przesyłanie strumieniowe/pobieranie itp.), ponieważ strony te zwykle zarabiają za pośrednictwem nieuczciwych sieci reklamowych.

Zalecamy zwrócenie uwagi na adresy URL lub ostrożne ich wprowadzanie. Należy zachować ostrożność w przypadku przychodzących e-maili i innych wiadomości.

Aby uniknąć otrzymywania niechcianych powiadomień przeglądarki – nie zezwalaj na ich wyświetlanie podejrzanym witrynom (tzn. nie klikaj „Zezwalaj", „Zezwalaj na powiadomienia" itp.). Zamiast tego ignoruj lub odrzucaj prośby o powiadomienia z takich stron internetowych (np. kliknij „Zablokuj", „Zablokuj powiadomienia" itp.).

Aby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych/dołączonych treści do systemu – pobieraj je wyłącznie z oficjalnych/wiarygodnych źródeł i traktuj instalacje z ostrożnością (np. czytaj warunki, korzystaj z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień, zrezygnuj z dodatków itp.).

Dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika najważniejsze jest zainstalowanie i aktualizowanie niezawodnego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Tekst prezentowany w najwyższej wiadomości pop-up oszustwa „Critical Error IP Threat Detected":

Critical error IP threat detected !! do not try to restart the computer.
Call support +1 (833)857 0530

Wygląd oszustwa pop-up „Critical Error IP Threat Detected" (GIF):

Wygląd oszustwa Critical Error IP Threat Detected (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo typu pop-up?

Zasadniczo oszustwa w postaci okienek pop-up to zwodnicze wiadomości mające na celu nakłonienie użytkowników do wykonania określonych działań. Ofiary można zwabić do zadzwonienia na fałszywe linie wsparcia, co umożliwi cyberprzestępcom zdalny dostęp do urządzeń, dokonywanie transakcji pieniężnych, ujawnianie prywatnych informacji, zakup produktów, subskrypcję usług, pobieranie/instalowanie oprogramowania itp.

Jaki jest cel oszustwa typu pop-up?

Oszustwa typu pop-up służą do generowania przychodów. Cyberprzestępcy czerpią zyski przede wszystkim z uzyskiwania funduszy poprzez oszustwo, sprzedaż lub nadużywanie prywatnych informacji, promowanie treści i dystrybucję złośliwego oprogramowania.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa typu pop-up są promowane na zwodniczych stronach. Dostęp do nich jest najczęściej uzyskiwany poprzez przekierowania generowane przez witryny wykorzystujące nieuczciwe sieci reklamowe, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware.

Nie mogę opuścić strony ze oszustwem. Jak ją zamknąć?

Jeśli nie możesz zamknąć oszukańczej strony, zamknij ją, kończąc proces przeglądarki za pomocą Menedżera zadań. Jednak podczas ponownej oceny przeglądarki – nie przywracaj poprzedniej sesji przeglądania, ponieważ spowoduje to ponowne otwarcie oszukańczej witryny.

Pozwoliłem cyberprzestępcom na zdalny dostęp do mojego komputera. Co powinienem zrobić?

Jeśli pozwoliłeś cyberprzestępcom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – odłącz je od internetu. Następnie usuń program zdalnego dostępu, którego używali przestępcy, ponieważ mogą nie potrzebować twojej zgody na ponowne połączenie. Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego i usuń wszystkie wykryte zagrożenia.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez oszustwo pop-up. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania – zmień hasła do wszystkich potencjalnie przejętych kont i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie. Jeśli podałeś informacje o innym charakterze osobistym (np. dane dowodu osobistego, zdjęcia/skany paszportu, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami w postaci okienek pop-up i rozsyłanym przez nie złośliwym oprogramowaniem?

Combo Cleaner jest w stanie skanować odwiedzane strony i wykrywać te zwodnicze/złośliwe. Może także blokować dalszy dostęp do tych stron. Dodatkowo Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że pełne skanowanie systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo wsparcia technicznego „Critical Error IP Threat Detected kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo wsparcia technicznego „Critical Error IP Threat Detected" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.