FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez witryny „Error Retrieving Information From Bank"

Znany również jako: Oszukańcza witryna „Error Retrieving Information From Bank"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „Error Retrieving Information From Bank"?

Badając podejrzane strony internetowe, nasz zespół badawczy odkrył oszustwo „Error Retrieving Information From Bank". Fałszywie twierdzi ono, że wystąpił problem z preferowaną metodą płatności użytkownika. Niezależnie od tego, w jaki sposób oszustwo jest prezentowane, nie jest ono w żaden sposób powiązane z Google LLC ani żadnymi jej usługami i platformami.

Oszustwo Error Retrieving Information From Bank

Przegląd oszustwa „Error Retrieving Information From Bank"

Gdy weszliśmy na stronę zawierającą to oszustwo, wyświetliła się informacja o błędzie. W ostrzeżeniu wskazano, że bank odrzucił metodę płatności użytkownika. Poproszono go o wybranie innej, aby zapobiec zakłóceniom w usługach Google, płatnościach i subskrypcjach wymienionych poniżej na stronie internetowej.

Po kliknięciu przycisku „Continue" oszustwo wyświetliło kolejną stronę. Nawoływało do aktualizacji metody płatności i zapewniało użytkownika, że te informacje są widoczne tylko dla Google.

Należy podkreślić, że wszystkie twierdzenia zawarte w tym oszustwie są fałszywe, a treści te nie są powiązane z żadną usługą/platformą Google.

Po wybraniu jedynej dostępnej metody płatności – „Add credit or debit card", witryna wymusiła otwarcie kolejnej strony, która nie mogła się załadować. Jest wysoce prawdopodobne, że celem tego oszustwa było otwarcie witryny phishingowej, której celem były dane karty kredytowej/debetowej.

Należy pamiętać, że można to naprawić, a komunikat „Error Retrieving Information From Bank" może spowodować przekierowanie do działającej strony internetowej. Witryny phishingowe rejestrują i wysyłają przekazane informacje oszustom. Cyberprzestępcy mogą następnie wykorzystać ujawnione dane związane z finansami do dokonywania oszukańczych transakcji i/lub zakupów online.

Warto wspomnieć, że po wymuszeniu otwarcia niedziałającej strony witryna prowadząca oszustwo została jednocześnie przekierowana na inną stronę internetową. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pierwotna witryna internetowa zarabia na nieuczciwych sieciach reklamowych.

Sieci te promują zwykle niegodne zaufania, zwodnicze, szkodliwe, a nawet złośliwe witryny. Mogą jednak prowadzić użytkowników również do legalnych. Oszuści powszechnie wykorzystują programy partnerskie zawierające prawdziwą treść w celu uzyskania nielegalnych prowizji za promocję (tj. przekierowań).

Kolejną rzeczą godną uwagi dotyczącą strony zawierającej oszustwo jest to, że prosiła o pozwolenie na wyświetlanie powiadomień przeglądarki. Nieuczciwe witryny wykorzystują je do prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych. Wyświetlane reklamy promują przede wszystkim oszustwa internetowe, zawodne/niebezpieczne oprogramowanie i potencjalne złośliwe oprogramowanie.

Podsumowując, ufając takiemu oszustwu, jak „ Error Retrieving Information From Bank" – użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jeżeli twoje dane prywatne zostały naruszone (np. numery kart kredytowych/debetowych, dane z dowodów osobistych, zdjęcia/skany paszportów itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszukańcza witryna „Error Retrieving Information From Bank"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Bank odrzucił wybraną przez użytkownika metodę płatności i użytkownik proszony jest o wybranie innej.
Przebranie Google
Powiązane domeny eligibleupgrade[.]autos
Nazwy wykrycia (eligibleupgrade[.]autos) Nie dotyczy (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (eligibleupgrade[.]autos) 156.38.249.83
Metody dystrybucji Zainfekowane witryny, zwodnicze reklamy internetowe pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o oszustwach internetowych

Internet jest pełen zwodniczych i złośliwych treści. W celu zdobycia, a następnie nadużywania zaufania ofiar wykorzystuje się różne fałszywe twierdzenia. Chociaż cele bezpośrednie mogą się różnić, celem końcowym jest prawie zawsze zysk finansowy.

Przeanalizowaliśmy tysiące oszustw internetowych. Niektóre popularne modele obejmują: nagrody i loterie (np. "Win Mac Book M2", "Apple iPhone 14 Winner" itp.), rozdawanie kryptowalut (np. "Brad Garlinghouse Crypto Giveaway", "Apple Crypto Giveaway" itp.), pomoc techniczną (np. "Critical Error IP Threat Detected", "Your Google Account Has Been Locked!" itp.) i alerty o zagrożeniach (np. "Security Protection Center", "Avast - Your PC Is Infected With 5 Viruses!" etc.).

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Strony korzystające z fałszywych sieci reklamowych mogą zostać otwarte na siłę przez witryny korzystające z fałszywych sieci reklamowych. Te ostatnie mogą również generować przekierowania do tych pierwszych, gdy wchodzi się w interakcję z hostowaną treścią (np. klika przyciski, pola wprowadzania tekstu, linki, reklamy itp.). Natrętne reklamy i powiadomienia przeglądarki spamowej również promują oszustwa internetowe.

Błędne wpisanie adresu URL witryny może również skutkować przekierowaniem (lub łańcuchem przekierowań prowadzącym) do zwodniczej strony internetoweh. Ponadto spam (np. e-maile, wiadomości prywatne/bezpośrednie, SMS-y, posty na forach itp.) może zostać wykorzystany do promowania tych treści. Kolejnym promotorem jest adware, które może wyświetlać reklamy promujące oszustwa lub wymuszać otwieranie witryn, które je obsługują.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Należy zachować ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści online zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe. Przykładowo natrętne reklamy i spamowe powiadomienia przeglądarki mogą wyglądać nieszkodliwie, ale przekierowywać do niewiarygodnych i podejrzanych witryn (np. promujących oszustwa, hazardowych, pornograficznych, randkowych dla dorosłych itp.).

Aby uniknąć otrzymywania niechcianych powiadomień przeglądarki – nie zezwalaj podejrzanym witrynom na ich wyświetlanie (tzn. nie klikać „Zezwalaj", „Zezwalaj na powiadomienia" itp.). Zamiast tego należy ignorować lub odrzucać prośby o wyświetlanie powiadomień z takich stron (tj. wybierać „Blokuj", „Blokuj powiadomienia" itp. opcje). Dodatkowo zwracaj uwagę na adresy URL i wprowadzaj je ostrożnie.

Należy ostrożnie podchodzić do przychodzących e-maili i innych wiadomości. Nie należy otwierać załączników i linków znajdujących się w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one być złośliwe.

Innym zaleceniem jest pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów i zachowanie czujności podczas instalacji (np. przeczytanie warunków, przestudiowanie możliwych opcji, korzystanie z „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień, rezygnacja z dodatków itp.). Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Tekst prezentowany przez oszustwo „Error Retrieving Information From Bank":

Google Account


Account update Payment method


! Error retrieving information from bank


Your payment method was declined by your bank. Please select a different payment method to avoid disruption to Google services, payments & subscriptions such as:


Play
YouTube
Drive
Google Pay
Store


Your devices
-


Continue

Wygląd oszustwa pop-up „Error Retrieving Information From Bank" (GIF):

Wygląd oszustwa Error Retrieving Information From Bank (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo typu pop-up?

Oszustwa typu pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wykonania określonych działań. Ofiary mogą na przykład zostać oszukane w celu dokonania transakcji pieniężnych, ujawnienia prywatnych danych, zakupu produktów, subskrypcji usług, pobrania/zainstalowania oprogramowania itp.

Jaki jest cel oszustwa typu pop-up?

Oszustwa typu pop-up mają na celu generowanie przychodów. Cyberprzestępcy czerpią korzyści przede wszystkim z pozyskiwania funduszy poprzez oszustwo, nadużywanie lub sprzedaż prywatnych informacji, promowanie treści i dystrybucję złośliwego oprogramowania.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez oszustwo. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś swoje dane do logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i powiadom ich oficjalne wsparcie. Jeśli ujawniłeś inne informacje prywatne (np. dane dowodu osobistego, zdjęcia/skany paszportu, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Pszustwa typu pop-up są promowane na fałszywych stronach internetowych. Większość odwiedzających uzyskuje dostęp do takich stron poprzez przekierowania spowodowane przez witryny korzystające z fałszywych sieci reklamowych, błędnie wpisane adresy URL, natrętne reklamy, spamowe powiadomienia przeglądarki lub zainstalowane adware.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami typu pop-up?

Combo Cleaner może skanować odwiedzane strony internetowe i wykrywać te fałszywe, zwodnicze i złośliwe. Jeżeli wejdziesz na taką stronę – zostaniesz natychmiast ostrzeżony, a dalszy dostęp do niej zostanie zablokowany.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszukańcza witryna „Error Retrieving Information From Bank kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszukańcza witryna „Error Retrieving Information From Bank" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.