FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe ostrzeżenia, jak „Error Code: 0x80073b01"

Znany również jako: Oszustwo wsparcia technicznego Error Code: 0x80073b01
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „Error Code: 0x80073b01"?

Podczas sprawdzania tej witryny odkryliśmy, że jest ona powiązana z oszustwem związanym z pomocą techniczną, polegającym na wyświetlaniu wprowadzających w błąd komunikatów pop-up, mających na celu oszukanie odwiedzających w przekonaniu, że ich komputery zostały naruszone. Należy koniecznie unikać takich witryn, ponieważ ich celem jest oszukanie użytkowników w celu podania poufnych informacji, przesłania pieniędzy lub podjęcia innych działań.

Oszustwo Error Code: 0x80073b01

Szczegółowe informacje o „Error Code: 0x80073b01"

Komunikat wyświetlany na tej oszukańczej stronie pomocy technicznej udaje ostrzeżenie z Centrum zabezpieczeń systemu Microsoft Windows. Wskazuje na wykrycie pięciu infekcji wirusami/złośliwym oprogramowaniem na urządzeniu użytkownika, czemu towarzyszy kod błędu 0x80073b01.

Wiadomość ostrzega o poważnym naruszeniu bezpieczeństwa, które naraża dane osobowe, informacje bankowe i dane logowania do internetu. Użytkownicy proszeni są o kontakt z pomocą techniczną Microsoft Windows pod numerem +1-866-552-3512 w celu uzyskania pomocy.

Celem tego oszustwa jest zmanipulowanie użytkowników, aby uwierzyli, że ich urządzenia są zainfekowane wirusami lub malware, wywołując poczucie pilności i strachu. Wyświetlając fałszywy komunikat o błędzie i rzekomy numer kontaktowy do pomocy technicznej Microsoft Windows, oszuści chcą oszukać użytkowników, aby zadzwonili pod podany numer.

Gdy użytkownik zadzwoni, oszuści mogą stosować różne taktyki, aby wyłudzić pieniądze od ofiar, często oferując niepotrzebne usługi, prosząc o zdalny dostęp do komputera lub sprzedając fałszywe oprogramowanie. Kilka przykładów oszustw, w których oszuści wykorzystują legalne oprogramowanie w celu uzyskania zdalnego dostępu do komputerów, to TeamViewer i UltraViewer.

Ponadto oszuści mogą próbować zebrać wrażliwe dane osobowe, takie jak dane karty kredytowej lub dane logowania, do złośliwych celów, takich jak kradzież tożsamości lub oszustwo finansowe. Co więcej, mogą wykorzystywać takie oszustwa do dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo wsparcia technicznego Error Code: 0x80073b01
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Komputer jest zainfekowany i uszkodzony
Przebranie Ostrzeżenie z Centrum zabezpieczeń systemu Microsoft Windows
Numer telefonu wsparcia technicznego oszustów +1-866-552-3512
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy w okienkach pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, fałszywe reklamy pop-up online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach

Oszustwa związane z pomocą techniczną to zwodnicze oszustwa, w których oszuści podszywają się pod legalnych dostawców pomocy technicznej, często wykorzystując alarmujące wiadomości lub okienka pop-up, aby wywołać wrażenie pilności. Twierdzą, że komputery są zainfekowane wirusami, złośliwym oprogramowaniem lub innymi problemami, i proszą użytkowników o zadzwonienie pod podany numer telefonu w celu uzyskania pomocy.

Celem tych oszustw jest wyłudzenie pieniędzy od ofiar poprzez oferowanie niepotrzebnych usług, sprzedaż fałszywego oprogramowania lub uzyskiwanie zdalnego dostępu do urządzeń w celu dalszego oszukańczego działania. Ważne jest, aby zachować ostrożność w przypadku niechcianych wiadomości lub okienek pop-up informujących o problemach technicznych i zwracać się o pomoc wyłącznie do zaufanych źródeł.

Przykładami podobnych oszustw są "Error Code:- G-0x80070057", "!!Dridex007!! Malware Detected" i "Virus Has Been Detected On Your Device".

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę

Użytkownicy mogą nieumyślnie natrafić na fałszywe witryny, w tym z oszustwami związanymi z pomocą techniczną, wchodząc w interakcję ze złośliwymi reklamami lub okienkami pop-up, które przekierowują ich do takich witryn. Może się to również zdarzyć w wyniku powiadomień z niezaufanych stron. E-maile phishingowe mogą zawierać linki do tych zwodniczych witryn, zachęcając użytkowników do ich kliknięcia.

Ponadto adware może ułatwiać rozprzestrzenianie się takich oszustw. Co więcej, użytkownicy natrafiają na oszukańcze witryny podczas przeglądania stron powiązanych z nieuczciwymi sieciami reklamowymi. Strony internetowe, takie jak nielegalne platformy do strumieniowego przesyłania filmów, strony z torrentami, strony z treściami dla dorosłych itp., często korzystają z tych sieci.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Powstrzymaj się od klikania linków w podejrzanych e-mailach lub reklamach na podejrzanych stronach internetowych. Unikaj zezwalania podejrzanym stronom na wysyłanie powiadomień. Unikaj stron internetowych, które mogą być powiązane z nieuczciwymi sieciami reklamowymi. Wskazane jest również regularne skanowanie komputera w poszukiwaniu oprogramowania typu adware i niechcianego oprogramowania.

Podczas pobierania aplikacji zaleca się wybieranie oficjalnych witryn i zweryfikowanych sklepów z aplikacjami. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Wygląd oszustwa pop-up „Error Code: 0x80073b01" (GIF):

Wygląd oszustwa Error Code: 0x80073b01

Tekst prezentowany w oknie pop-up „Error Code: 0x80073b01":

Microsoft Windows Security Center

(5) Virus/Malware infections have been detected on your device.
Error code: 0x80073b01

Your personal data, banking information and web login credentials saved on this PC are at risk due to a major security breach.
Contact Microsoft Windows Support: +1-866-552-3512 (Microsoft USA)

Microsoft Windows [Deny] [Allow]

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo typu pop-up?

Oszustwo w postaci okienek pop-up polega na oszukańczym wykorzystaniu nieoczekiwanych wiadomości pop-up, często twierdzących, że komputer jest zainfekowany malware lub występują problemy. Oszuści wykorzystują te oszustwa, aby nakłonić użytkowników do wykonania określonych działań.

Jaki jest cel oszustwa typu pop-up?

Oszuści mają na celu zmylenie użytkowników, aby zadzwonili pod podany numer telefonu, zapłacili za fałszywe lub niepotrzebne usługi lub kliknęli złośliwe linki, co doprowadziło do dalszego wykorzystania, potencjalnego oszustwa finansowego lub wprowadzenia malware lub innego niepożądanego oprogramowania do ich systemów.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa typu pop-up stają się widoczne dla użytkowników, gdy na ich komputerach znajdują się podejrzane aplikacje lub podczas uzyskiwania dostępu do stron internetowych za pośrednictwem fałszywych sieci, takich jak nielegalne platformy do strumieniowego przesyłania filmów lub strony z torrentami. Ponadto oszustwa te mogą być promowane poprzez powiadomienia pochodzące z niewiarygodnych witryn.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami typu pop-up?

Combo Cleaner może dokładnie skanować odwiedzane strony internetowe, w tym potencjalnie złośliwe. Potrafi wykryć strony internetowe, które zamierzają wyświetlać okienka pop-up. Po odwiedzeniu takiej witryny Combo Cleaner wyświetli ostrzeżenie i ograniczy dostęp, aby chronić cię przed oszustwami.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo wsparcia technicznego Error Code: 0x80073b01 kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo wsparcia technicznego Error Code: 0x80073b01 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.