FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware Geacon z systemu operacyjnego Mac

Znany również jako: Wirus Geacon
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest Geacon?

Geacon to nazwa złośliwego programu atakującego systemy Mac OS (systemy operacyjne). Historia firmy Geacon zaczyna się od języka programowania Go i wprowadzenia Cobalt Strike – niesławnego złośliwego oprogramowania dla systemu operacyjnego Windows. Wersje Go nie były wcześniej intensywnie wykorzystywane do ataków na urządzenia z systemem macOS. Zmieniło się to jednak wraz z pojawieniem się wariantów Geacon.

Istnieją dowody sugerujące, że co najmniej dwie wersje tego malware zostały stworzone przez chińskiego programistę. Ponadto jest prawdopodobne, że w chwili pisania tego tekstu dostępny jest do kupienia jeden wariant.

Wykrycia malware Geacon na VirusTotal

Przegląd malware Geacon

Geacon ma różne funkcje, w tym komunikację i odbieranie poleceń, szpiegowanie, kradzież danych oraz pobieranie/instalację dodatkowych złośliwych programów/komponentów. To malware wymaga od użytkownika nadania mu uprawnień administratora.

Ponadto Geacon prosi o pozwolenie na dostęp do kamery, mikrofonu i różnych danych urządzenia (np. obrazów, zdjęć, kontaktów itp.). Zdolność złośliwego oprogramowania do kontrolowania kamer i mikrofonów urządzeń może być wykorzystywana do nagrywania wideo/audio, które następnie mogą być wykorzystywane do różnych niecnych celów (takich jak szantaż).

Ponadto Geacon prosi o pozwolenie na dostęp do kamery, mikrofonu i różnych danych urządzenia (np. obrazów, zdjęć, kontaktów itp.). Zdolność złośliwego oprogramowania do kontrolowania kamer i mikrofonów urządzeń może być wykorzystywana do nagrywania wideo/audio, które następnie mogą być wykorzystywane do różnych niecnych celów (takich jak szantaż).

Co więcej, zdolność Geacon do wstrzykiwania ładunków do systemu oznacza, że można go wykorzystać do wywoływania infekcji łańcuchowych. Teoretycznie taka funkcjonalność mogłaby zostać wykorzystana do wprowadzenia do systemu dowolnego rodzaju malware (np. ransomware, trojanów, koparek kryptowalutowych itp.). Jednak większość szkodliwych programów ma pewne ograniczenia, w ramach których działa taka zdolność.

Warto wspomnieć, że twórcy malware często ulepszają swoje dzieła. Dlatego przyszłe wersje Geacon mogą mieć dodatkowe/różne funkcjonalności.

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak Geacon na urządzeniach może prowadzić do wielu infekcji systemowych, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie jest zainfekowane Geaconem (lub innym złośliwym oprogramowaniem) – natychmiast wykonaj pełne skanowanie systemu programem antywirusowym i usuń wykryte zagrożenia.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Geacon
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:CobalStrike-N [Trj]), Combo Cleaner (Trojan.MAC.Generic.111602), ESET-NOD32 (wariant OSX/CobaltStrike.Beacon.F), Fortinet (OSX/CobaltStrike_Beacon.F!tr), Kaspersky (HEUR:Backdoor.OSX.GoDoor.e), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Złośliwe programy są zwykle zaprojektowane do ukradkowej infiltracji komputera ofiary i pozostawania cichymi, dzięki czemu na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, witryny z oprogramowaniem do „łamania" zabezpieczeń oprogramowania, inżynieria społeczna, zwodnicze reklamy pop-up.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware na Mac

Zbadaliśmy niezliczone szkodliwe programy, a TrafficStealerAtomic i RustBucket to tylko kilka przykładów malware atakującego urządzenia z systemem macOS.

Złośliwe oprogramowanie może mieć wiele różnych możliwości, które mogą występować w różnych kombinacjach. Możliwości mogą sięgać od kradzieży danych po szyfrowanie plików w celu okupu. Jednak niezależnie od tego, jak działa malware – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego wszystkie zagrożenia muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Jak malware Geacon dostało się na mój komputer?

W dystrybucji Geacon odnotowano kilka przebrań. Został on przedstawiony jako SecureLink – bezpieczna aplikacja do zdalnego wsparcia. Zaobserwowano również, że to malware otwiera fałszywy dokument PDF, rzekomo zawierający życiorys osoby o imieniu Xu Yiqing.

Jednak Geacon prawdopodobnie używa innych przebrań i różnych metod dystrybucji. Ogólnie rzecz biorąc, złośliwe oprogramowanie rozsyła się głównie za pomocą taktyk phishingu i socjotechniki.

Do najczęściej stosowanych metod dystrybucji malware należą: złośliwe załączniki i łącza w poczcie spamowej (np. e-mailach, wiadomościach bezpośrednich/błyskawicznych, SMS-ach itp.), podejrzane kanały pobierania (np. strony internetowe z freeware i stron trzecich, sieci udostępniania peer-to-peer itp.), pirackie oprogramowanie i narzędzia do nielegalnej aktywacji programów („łamania" zabezpieczeń oprogramowania), fałszywe aktualizacje, oszustwa internetowe, pobrania drive-by (podstępne/oszukańcze) i złośliwe reklamy.

Co więcej, niektóre złośliwe programy mogą samoczynnie się rozsyłać za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. zewnętrznych dysków twardych, dysków flash itp.).

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści online zwykle wydają się zwyczajne i nieszkodliwe. Tę samą czujność należy rozszerzyć na przychodzące e-maile i inne wiadomości. Odradzamy otwieranie załączników lub linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one być zaraźliwe.

Ponadto wszystkie pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Innym zaleceniem jest aktywacja i aktualizacja programów przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ te nabyte od osób trzecich mogą zawierać malware.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i regularnie aktualizowanego niezawodnego antywirusa. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to złośliwe oprogramowanie.

Zrzut ekranu dokumentu PDF używanego jako odwrócenie uwagi podczas wstrzykiwania malware Gearcon (źródło: SentinelOne):

PDF używany do odwrócenia uwagi użytkownika podczas wstrzykiwania malware Geacon

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuń potencjalnie niechciane aplikacje z folderu „Aplikacje":

Ręczne usuwanie złośliwych aplikacji Mac

Kliknij ikonę Findera. W oknie Findera wybierz „Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj „MPlayerX", „NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przeciągnij je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy online, przeskanuj komputer Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z wirus geacon:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki wirus geacon z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z wirus geacon z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus geacon z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus geacon z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Geacon. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usuwanie złośliwego oprogramowania rzadko wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware Geacon?

Zagrożenia związane z infekcją zależą od możliwości malware i sposobu działania atakujących. Geacon może powodować infekcje łańcuchowe, kraść dane, nagrywać audio/wideo i wykonywać inne złośliwe działania. Ogólnie rzecz biorąc, tego rodzaju infekcje mogą prowadzić do utraty danych, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jaki jest cel malware Geacon?

Sposób działania szkodliwego programu może się różnić – większość atakujących wykorzystuje je do generowania przychodów. Jednak infekcje złośliwym oprogramowaniem mogą być motywowane osobistymi urazami lub względami politycznymi/geopolitycznymi. Cyberprzestępcy mogą również używać tego oprogramowania do zabawy lub odwracania uwagi procesów (np. stron internetowych, usług, firm, organizacji itp.).

W jaki sposób malware Geacon przeniknęło do mojego komputera?

Zaobserwowano, że Geacon podszywa się pod bezpieczne narzędzie do zdalnego dostępu i plik PDF zawierający CV. Jednak prawdopodobne są inne przebrania, podobnie jak różne metody dystrybucji.

Ogólnie rzecz biorąc, złośliwe oprogramowanie rozsyła się głównie poprzez pobrania drive-by, e-maile/wiadomości spamowe, oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, niewiarygodne źródła pobierania (np. nieoficjalne strony i witryny z bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania peer-to-peer itp.), nielegalne narzędzia aktywacyjne oprogramowania („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i fałszywe aktualizacje. Niektóre złośliwe programy mogą nawet samodzielnie się rozsyłać za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. dysków flash, zewnętrznych dysków twardych itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że ponieważ zaawansowane szkodliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach, najważniejsze jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Geacon kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Geacon na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.