FacebookTwitterLinkedIn

Wirus ransomware Hairysquid (.Hairysquid) - opcje usuwania i odszyfrowania

Znany również jako: Wirus Hairysquid
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest Hairysquid?

Hairysquid to ransomware, które szyfruje pliki i dodaje do ich nazw rozszerzenie „.Hairysquid". Hairysquid to nowy wariant ransomware Mimic. Oprócz szyfrowania plików, Hairysquid tworzy notatkę z żądaniem okupu (plik „READ_ME_DECRYPTION_HAIRYSQUID.txt").

Przykład jak Hairysquid zmienia nazwy plików: zmienia „1.jpg" na „1.jpg.Hairysquid", „2.png" na „2.pngHairysquid" itd.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez to ransomware:

Pliki zaszyfrowane przez ransomware Hairysquid (rozszerzenie .Hairysquid)

Przegląd notatki z żądaniem okupu Hairysquid

Notatka z żądaniem okupu stwierdza, że wszystkie pliki na zainfekowanych komputerach zostały zaszyfrowane. Ofiary są informowane, że mogą zapłacić za odszyfrowanie swoich plików i mają możliwość upewnienia się, że atakujący mogą odszyfrować ich pliki przed zapłaceniem. Następnie notatka instruuje ofiary, aby wysłały swój unikalny identyfikator wraz z maksymalnie trzema plikami do testowego odszyfrowania.

Notatka zapewnia wiele opcji kontaktu, w tym komunikator TOX, komunikator ICQ, Skype i e-mail. Informuje również ofiary, że po testowym odszyfrowaniu otrzymają unikalny portfel Bitcoin do zapłaty. Po dokonaniu płatności cyberprzestępcy wyślą ofiarom program odszyfrowujący i instrukcje.

Więcej szczegółowych informacji o ransomware Hairysquid

Hairysquid zmienia zasady grupy systemu Windows i wyłącza ochronę oferowaną przez program Windows Defender, co ma kluczowe znaczenie dla skutecznego działania ransomware. Gdy na komputerze nie ma programu antywirusowego, Windows Defender jest zwykle pierwszą linią obrony przed złośliwym oprogramowaniem.

Ponadto ransomware zrywa wszystkie aktywne połączenia zdalne, co powoduje utratę kontroli dla podłączonych użytkowników. Menedżer zadań jest również zamykany i dezaktywowany, a klucz rejestru jest modyfikowany, aby całkowicie uniemożliwić jego wykonanie.

Ponadto Hairysquid uniemożliwia wylogowanie, ponowne uruchomienie i wyłączenie funkcji na urządzeniach, których dotyczy problem.

Więcej informacji o ransomware

Nie zaleca się płacenia cyberprzestępcom za odszyfrowanie plików, ponieważ było wiele przypadków, w których ofiary zapłaciły okup, ale nie otrzymały narzędzia do odszyfrowania. Niestety jedynym sposobem na odszyfrowanie plików jest użycie narzędzia odszyfrowującego innej firmy (jeśli jest dostępne online) lub jeśli ofiary mają kopię swoich plików.

Co więcej, bardzo ważne jest, aby natychmiast usunąć ransomware z każdego zainfekowanego komputera. Pomaga to zapobiegać szyfrowaniu w przyszłości, w tym na innych komputerach podłączonych do tej samej sieci lokalnej.

Podobieństwa między atakami ransomware

Przestępcy wykorzystują ransomware do wyłudzania ofiar. Zwykle ofiary są zmuszone zapłacić okup, ponieważ cyberprzestępcy jako jedyni posiadają wymagane narzędzia odszyfrowujące. Oprócz szyfrowania danych, ransomware zmienia nazwy plików i dostarcza notatkę z żądaniem okupu zawierającą dane płatności i dane kontaktowe.

Przykładami różnych wariantów ransomware są Sus, Skynet i Jypo.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Cyberprzestępcy rozpowszechniają ransomware za pośrednictwem załączników lub linków do e-maili, a także za pośrednictwem witryn internetowych oferujących pirackie oprogramowanie, narzędzia do łamania zabezpieczeń i generatory kluczy. Przykłady innych kanałów dystrybucji malware obejmują zewnętrzne programy do pobierania, fałszywe aktualizacje oprogramowania, witryny z bezpłatnym hostingiem plików, sieci P2P itp.

Gdy użytkownicy pobierają i uruchamiają złośliwe pliki, komputery zostają zainfekowane ransomware (lub trojanami, które je rozpowszechniają). Pliki te często pojawiają się jako dokumenty MS Office lub PDF, pliki JavaScript, archiwa, pliki wykonywalne lub pliki ISO i są wykorzystywane do zwabienia użytkowników do zainfekowania ich komputerów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Hairysquid
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .Hairysquid
Wiadomość z żądaniem okupu READ_ME_DECRYPTION_HAIRYSQUID.txt
Dostępne bezpłatne narzędzie do odszyfrowania? Nie
Kontakt z cyberprzestępcami TOX messenger, @Hairysquid (ICQ), Hairysquid Decryption (Skype), hairysquid@onionmail.org (Email)
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Zusy.446422), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Mimic.A), Kaspersky (HEUR:Trojan-Ransom.Win32.Mimic.gen), Microsoft (Trojan:Script/Phonzy.A!ml), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w bitcoinach) za odblokowanie plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki wiadomości e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez zapłacenia okupu. Wraz z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak ochronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec infekcjom malware, zaleca się pobieranie oprogramowania i plików wyłącznie z oficjalnych witryn i sklepów oraz regularne aktualizowanie systemu operacyjnego i zainstalowanych programów. Należy unikać klikania reklam i linków na podejrzanych stronach internetowych, ponieważ mogą one prowadzić do infekcji malware.

Należy zachować ostrożność w przypadku nieoczekiwanych e-maili od nieznanych nadawców, które zawierają załączniki lub łącza, zwłaszcza jeśli wydają się one nieistotne. Zaleca się przeanalizowanie takich wiadomości i zweryfikowanie bezpieczeństwa wszelkich plików lub linków przed ich otwarciem.

Zaleca się również regularne skanowanie komputera za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Hairysquid, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Wygląd notatki z żądaniem okupu Hairysquid (GIF):

Notatka z żądaniem okupu ransomware Hairysquid (READ_ME_DECRYPTION_HAIRYSQUID.txt)

Tekst w tej notatce z żądaniem okupu:

Hi!
All your files have been encrypted with Our virus.
Your unique ID: -

You can buy fully decryption of your files
But before you pay, you can make sure that we can really decrypt any of your files.
The encryption key and ID are unique to your computer, so you are guaranteed to be able to return your files.

To do this:
1) Send your unique id - and max 3 files for test decryption
OUR CONTACTS
1.1)TOX messenger (fast and anonimous)
hxxps://tox.chat/download.html
Install qtox
press sing up
create your own name
Press plus
Put there my tox ID
95CC6600931403C55E64134375095128F18EDA09B4A74B9F1906C1A4124FE82E4428D42A6C65
And add me/write message
1.2)ICQ Messenger
ICQ live chat which works 24/7 - @Hairysquid
Install ICQ software on your PC here hxxps://icq.com/windows/ or on your smartphone search for "ICQ" in Appstore / Google market
Write to our ICQ @Hairysquid hxxps://icq.im/Hairysquid
1.3)Skype
Hairysquid Decryption
1.4)Mail (write only in critical situations bcs your email may not be delivered or get in spam)
* Hairysquid@onionmail.org

In subject line please write your decryption ID: -

2) After decryption, we will send you the decrypted files and a unique bitcoin wallet for payment.
3) After payment ransom for Bitcoin, we will send you a decryption program and instructions. If we can decrypt your files, we have no reason to deceive you after payment.

FAQ:
Can I get a discount?
No. The ransom amount is calculated based on the number of encrypted office files and discounts are not provided. All such messages will be automatically ignored. If you really only want some of the files, zip them and upload them somewhere. We will decode them for free as proof.
What is Bitcoin?
read bitcoin.org
Where to buy bitcoins?
hxxps://www.alfa.cash/buy-crypto-with-credit-card (fastest way)
buy.coingate.com
hxxps://bitcoin.org/en/buy
hxxps://buy.moonpay.io
binance.com
or use google.com to find information where to buy it
Where is the guarantee that I will receive my files back?
The very fact that we can decrypt your random files is a guarantee. It makes no sense for us to deceive you.
How quickly will I receive the key and decryption program after payment?
As a rule, during 15 min
How does the decryption program work?
It's simple. You need to run our software. The program will automatically decrypt all encrypted files on your HDD.

Wyłączone funkcje Hairysquid:

Ransomware Hairysquid wyłącza funkcje

Usuwanie ransomware Hairysquid:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak mój komputer został zhakowany i jak hakerzy zaszyfrowali moje pliki?

Cyberprzestępcy wykorzystują różne taktyki do dystrybucji ransomware, takie jak pobieranie danych, złośliwe łącza i załączniki w e-mailach, pliki wykonywalne na stronach oferujących pirackie oprogramowanie i inne sposoby. Sukces tych taktyk zależy od tego, czy użytkownicy nieświadomie pobiorą i uruchomią malware.

Jak otworzyć pliki „.Hairysquid"?

Twoje pliki stały się niedostępne z powodu ataku ransomware i można je odzyskać tylko poprzez ich odszyfrowanie.

Gdzie należy szukać bezpłatnych narzędzi odszyfrowujących dla ransomware Hairysquid?

W przypadku ataku ransomware należy sprawdzić stronę internetową projektu No More Ransom (więcej informacji powyżej).

Mogę wam zapłacić dużo pieniędzy. Czy możecie odszyfrować dla mnie pliki?

Nie oferujemy takiej usługi. Zwykle, gdy ransomware szyfruje pliki, można je odszyfrować tylko za pomocą narzędzi zakupionych od atakujących, chyba że ransomware zawiera lukę. W związku z tym, jeśli podmioty zewnętrzne oferują ci sprzedaż usługi odszyfrowywania, mogą działać jako pośrednicy lub próbować cię oszukać.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć ransomware Hairysquid?

Chociaż oprogramowanie antywirusowe, takie jak Combo Cleaner, może wykrywać i usuwać aktywne infekcje ransomware, należy zauważyć, że nie może odszyfrować zaszyfrowanych plików. Jednak usunięcie ransomware może pomóc w zapobiegnięciu dalszemu szyfrowaniu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Hairysquid kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Hairysquid na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.