FacebookTwitterLinkedIn

Wirus ransomware Phoenix-Phobos (.phoenix) - opcje usuwania i odszyfrowania

Znany również jako: Wirus Phoenix-Phobos
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest Phoenix-Phobos?

Phoenix-Phobos to ransomware wysokiego ryzyka przeznaczone do szyfrowania danych i żądania okupu. Zostało ono po raz pierwszy odkryte przez GrujaRS i należy do rodziny ransomware Phobos, Podczas szyfrowania Phoenix-Phobos zmienia nazwę każdego pliku, dodając do niej rozszerzenie ".phoenix" oraz unikalny identyfikator ofiary i adres e-mail programisty.

Przykładowo, nazwa "sample.jpg" mogłaby zostać zmieniona na "sample.jpg.id[1E857D00-0001].[absonkaine@aol.com].phoenix". Zaktualizowane warianty ransomware Phoenix-Phobos używają rozszerzenia ".[britt.looper@aol.com].phoenix" dla zaszyfrowanych plików. Ponadto Phoenix-Phobos zostawia na pulpicie pliki "info.hta" (również otwarte) oraz "info.txt".

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware Phoenix-Phobos:

Pliki zaszyfrowane przez ransomware Phoenix-Phobos (rozszerzenie .phoenix)

Przegląd ransomware Phoenix-Phobos

Plik tekstowy zawiera dość krótką wiadomość stwierdzającą, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą skontaktować się z cyberprzestępcami, aby je odzyskać. Otwarty plik .hta (w okienku pop-up) dostarcza nieco więcej informacji. Stwierdzono, że ofiary muszą zapłacić okup (w Bitcoinach) w zamian za odzyskanie swoich plików.

Koszt nie jest określony, ale przypuszczalnie zależy od tego, jak szybko ofiary skontaktują się z cyberprzestępcami, którzy zazwyczaj żądają 500-1500 $ w Bitcoin, Monero, Ethereum, DASH lub innej kryptowalucie. Wiadomość informuje również, że ofiary mogą załączyć pięć wybranych plików (do 10 MB).

Pliki te zostaną rzekomo odszyfrowywane i zwrócone jako „gwarancja", że przestępcy są w stanie odzyskać pliki i można im zaufać. Nie należy im płacić bez względu na koszt. Przestępcy są znani z ignorowania ofiar po dokonaniu płatności. Tak więc płacenie zwykle nie daje pozytywnych rezultatów, a ofiary są oszukiwane.

Zaleca się ignorowanie wszelkich próśb o dokonanie płatności lub nawet skontaktowanie się z tymi osobami. Phoenix-Phobos to ransomware, którego nie można odszyfrować — nie ma narzędzi, które mogłyby złamać szyfrowanie i bezpłatnie przywrócić dane. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Przykłady ransomware

Wszystkie infekcje ransomware są bardzo podobne. Rzeczywiście, Phoenix-Phobos jest praktycznie identyczna z dziesiątkami innych infekcji (takich jak Cube, Gotcha, LOVE itp.). Większość infekcji ransomware infekuje dane (zwykle poprzez szyfrowanie), umożliwiając programistom wyłudzanie pieniędzy od ofiar.

Te infekcje zwykle wykorzystują algorytmy szyfrowania, takie jak RSA, AES i podobne, które generują unikalne klucze odszyfrowywania. Dlatego ręczne odszyfrowanie jest praktycznie niemożliwe, chyba że wirus jest nadal w fazie rozwoju lub ma pewne błędy/wady (np. klucz jest zakodowany na stałe, przechowywany lokalnie lub podobnie).

Ransomware jest jednym z głównych powodów, dla których należy regularnie tworzyć kopie zapasowe. Jednak kopie te nie powinny być przechowywane lokalnie, ponieważ zostaną zainfekowane razem ze zwykłymi danymi. Kopie zapasowe powinny być przechowywane na serwerze zdalnym (np. w chmurze) lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Sposób, w jaki programiści dystrybuują Phoenix-Phobos, jest jeszcze nieznany. Jednak infekcje ransomware są zwykle dystrybuowane za pomocą fałszywych narzędzi do aktualizacji oprogramowania, trojanów, e-mailowych kampanii spamowych i nieoficjalnych źródeł pobierania oprogramowania.

Fałszywe programy aktualizujące infekują komputery, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast aktualizacji. Pirackie narzędzia pobierania oprogramowania aktywuje płatne oprogramowanie bezpłatnie. Jednak narzędzia te są często używane do rozsyłania malware. Dlatego też użytkownicy infekują swoje komputery, zamiast uzyskiwać dostęp do płatnych funkcji.

Innym popularnym narzędziem dystrybucji są aplikacje trojańskie. Te aplikacje potajemnie infiltrują komputery i instalują dodatkowe malware.

E-mailowe kampanie spamowe są wykorzystywane do wysyłania setek tysięcy zwodniczych e-maili, które zawierają złośliwe załączniki (linki/pliki) wraz z oszukańczymi wiadomościami przedstawiającymi je jako „ważne dokumenty" (np. faktury, dokumenty, rachunki itp.) i zachęcającymi użytkowników do otwierania ich. Powoduje to infekcję systemową.

Przestępcy są również znani z rozsyłania malware za pomocą zewnętrznych źródeł pobierania, takich jak sieci peer-to-peer (P2P) (np. torrenty, eMule itp.), witryn z bezpłatnym hostingiem plików, witryn z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania i tym podobnych. Robią to, przedstawiając złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie, nakłaniając w ten sposób użytkowników do ręcznego pobrania i zainstalowania malware.

W każdym razie przyczyną tych infekcji jest brak wiedzy o tych zagrożeniach i nieostrożne zachowanie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Phoenix-Phobos
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików ".phoenix" (dodaje również unikalny identyfikator ofiary i kontaktowy adres e-mail).
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta, info.txt
Kontakt z cybeprzestępcami absonkaine@aol.com, klemens.stobe@aol.com, phobos_helper@xmpp.jp, costelloh@aol.com, peekaboom@tuta.io, @HostUppp (Telegram)
Nazwy wykrycia (Absonkaine.exe) Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Trojan.Agent.DVAM), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Phobos.A), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na pulpicie zostanie wyświetlona wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach), aby odblokować twoje pliki.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez płacenia okupu. Razem  z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak ochronić się przed infekcjami ransomware?

Aby temu zapobiec, zwracaj szczególną uwagę podczas procesów pobierania, instalacji i aktualizacji oraz ogólnie podczas przeglądania internetu. Pobieraj programy wyłącznie z oficjalnych źródeł i korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne programy do pobierania/instalacji często zawierają nieuczciwe aplikacje, dlatego nigdy nie należy ich używać.

Regularnie aktualizuj zainstalowane oprogramowanie, jednak używaj wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi zapewnionych przez oficjalnego programistę. Pamiętaj, że piractwo komputerowe to cyberprzestępczość, a ryzyko infekcji jest niezwykle wysokie. Dlatego nigdy nie należy próbować łamać zabezpieczeń zainstalowanych aplikacji. Zachowaj ostrożność podczas otwierania załączników do e-maili.

Pliki/linki, które są nieistotne i otrzymane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail, nigdy nie powinny być otwierane. Na koniec zainstaluj i uruchom renomowane oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Narzędzia te mogą wykrywać i usuwać złośliwe oprogramowanie, zanim zaszkodzi ono systemowi.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Phoenix-Phobos, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Zrzut ekranu okna pop-up ransomware Phoenix-Phobos ("info.hta"):

Wiadomość z żądaniem okupu ransomware Phoenix-Phobos (info.hta)

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

All your files have been encrypted!


All your files have been encrypted due to a security problem with your PC. If you want to restore them, write us to the e-mail absonkaine@aol.com
Write this ID in the title of your message 1E857D00-0001
In case of no answer in 24 hours write us to this e-mail:klemens.stobe@aol.com
If there is no response from our mail, you can install the Jabber client and write to us in support of phobos_helper@xmpp.jp
You have to pay for decryption in Bitcoins. The price depends on how fast you write to us. After payment we will send you the decryption tool that will decrypt all your files.

 

Free decryption as guarantee
Before paying you can send us up to 5 files for free decryption. The total size of files must be less than 10Mb (non archived), and files should not contain valuable information. (databases,backups, large excel sheets, etc.)


How to obtain Bitcoins
The easiest way to buy bitcoins is LocalBitcoins site. You have to register, click 'Buy bitcoins', and select the seller by payment method and price.
hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins
Also you can find other places to buy Bitcoins and beginners guide here:
hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

 

Jabber client installation instructions:


Download the jabber (Pidgin) client from hxxps://pidgin.im/download/windows/
After installation, the Pidgin client will prompt you to create a new account.
Click "Add"
In the "Protocol" field, select XMPP
In "Username" - come up with any name
In the field "domain" - enter any jabber-server, there are a lot of them, for example - exploit.im
Create a password
At the bottom, put a tick "Create account"
Click add
If you selected "domain" - exploit.im, then a new window should appear in which you will need to re-enter your data:
User
password
You will need to follow the link to the captcha (there you will see the characters that you need to enter in the field below)
If you don't understand our Pidgin client installation instructions, you can find many installation tutorials on youtube - hxxps://www.youtube.com/results?search_query=pidgin+jabber+install

 

Attention!
Do not rename encrypted files.
Do not try to decrypt your data using third party software, it may cause permanent data loss.
Decryption of your files with the help of third parties may cause increased price (they add their fee to our) or you can become a victim of a scam.

Zrzut ekranu pliku tekstowego ransomware Phoenix-Phobos ("info.txt"):

Plik tekstowy Phoenix-Phobos (info.txt)

Texkst prezentowany w tym pliku:

!!! All of your files are encrypted !!!
To decrypt them send e-mail to this address: absonkaine@aol.com.
If we don't answer in 48h., send e-mail to this address: klemens.stobe@aol.com
If there is no response from our mail, you can install the Jabber client and write to us in support of phobos_helper@xmpp.jp

Usuwanie ransomware Phoenix-Phobos:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak zhakowano mój komputer i jak hakerzy zaszyfrowali moje pliki?

Ofiary często same uruchamiają (otwierają) pliki wykonywalne ransomware, ponieważ są one zwykle zamaskowane lub dołączone do zwykłych programów/mediów. Złośliwe oprogramowanie (w tym ransomware) jest dystrybuowane głównie za pośrednictwem e-maili i wiadomości spamowych, pobrań drive-by, oszustw internetowych, niewiarygodnych kanałów pobierania (np. witryn z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci wymiany peer-to-peer itp.), narzędzi nielegalnej aktywacja oprogramowania („pirackich") i fałszywych aktualizacji.

Jak otworzyć pliki „.phoenix"?

Pliki zaszyfrowane przez ransomware nie mogą być otwierane ani używane w inny sposób, chyba że zostaną odszyfrowane.

Gdzie należy szukać bezpłatnych narzędzi do odszyfrowania ransomware Phoenix-Phobos?

W przypadku infekcji ransomware zalecamy zajrzenie na stronę projektu No More Ransom (więcej informacji powyżej).

Mogę wam zapłacić dużo pieniędzy. Czy możecie odszyfrować dla mnie pliki?

Nie świadczymy usług tego rodzaju. W rzeczywistości odszyfrowanie rzadko jest możliwe bez udziału cyberprzestępców. Dlatego strony trzecie oferujące płatne odszyfrowywanie są prawdopodobnie oszustami lub pośrednikami między ofiarami a przestępcami.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć ransomware Phoenix-Phobos?

Tak, Combo Cleaner przeskanuje twoje urządzenie i usunie wykryte infekcje ransomware. Należy wspomnieć, że korzystanie z programu antywirusowego jest pierwszym krokiem do odzyskania ransomware – oprogramowanie bezpieczeństwa nie może przywrócić zaszyfrowanych plików.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Phoenix-Phobos kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Phoenix-Phobos na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.