FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj oszukańczym witrynom promującym Important Defender update available

Znany również jako: Pop-up Important Defender update available
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania oszustwa "Important Defender update available"

Czym oszustwo "Important Defender update available"?

"Important Defender update available" to fałszywa wiadomość wyświetlana przez podejrzane witryny. To oszustwo twierdzi, że użytkownicy muszą zaktualizować swoje oprogramowanie antywirusowe Windows Defender. Należy podkreślić, że oszustwo to nie jest w żaden sposób powiązane z Microsoft Corporation – twórcami produktów Windows. Zaobserwowano oszustwo „Important Defender update available" promuje podejrzane/złośliwe aplikacje za pośrednictwem prawdziwego konfiguratora instalacji Microsoft. Jednak jest prawdopodobne, że to oszustwo może rozpowszechniać różne programy za pośrednictwem innych instalatorów. Oszustwa tego typu są zwykle wykorzystywane do promowania fałszywych narzędzi antywirusowych, adware, porywaczy przeglądarki i innych PUA (potencjalnie niechcianych aplikacji). Oszustwa te mogą również dystrybuować złośliwe oprogramowanie, np., trojany, ransomware, górników kryptowaluty itp. Większość użytkowników nieumyślnie uzyskuje dostęp do zwodniczych witryn. Wchodzą na strony przez błędnie wpisane adresy URL, przekierowania spowodowane natrętnymi reklamami lub są one otwierane na siłę przez zainstalowane PUA.

Oszustwo Important Defender update available

Oszustwo dokładnie naśladuje grafikę treści Microsoft Windows, zwiększając w ten sposób wrażenie legalności witryny. Tekst przedstawiony w tym oszustwie zachęca użytkowników do pobrania/zainstalowania reklamowanego oprogramowania, twierdząc, że jest to ważna aktualizacja programu Windows Defender. W czasie badania oszustwo wykorzystywało oryginalny instalator firmy Microsoft do rozpowszechniania podejrzanych i/lub niebezpiecznych produktów. Ufając oszustwu „Important Defender update available" i pobierając/instalując fałszywe aktualizacje, użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

PUA są powszechnie rozpowszechniane za pośrednictwem oszustw internetowych. Te aplikacje wydają się uzasadnione i oferują „przydatne" funkcje, które w rzeczywistości rzadko działają. Fałszywe antywirusy są głównymi przykładami tego typu PUA. Wymagają aktywacji (tj. zakupu) w celu wykonania reklamowanych funkcji, jednak po aktywacji – funkcje te nie działają. Co więcej, niechciane aplikacje mogą mieć niewymienione, złośliwe zdolności. Niektóre PUA mogą wymuszać otwieranie wprowadzających w błąd, zwodniczych i złośliwych witryn (np. takich, na których działa „Important Defender update available"). Typy adware prowadzą natrętne kampanie reklamowe. Po kliknięciu, wyświetlane reklamy przekierowują na szkodliwe strony internetowe i mogą być w stanie potajemnie pobrać/zainstalować oprogramowanie. Porywacze przeglądarki to inny rodzaj PUA. Działa poprzez wprowadzanie zmian w ustawieniach przeglądarki i ograniczanie/odmawianie dostępu do nich – w celu promowania (poprzez powodowanie przekierowań) fałszywych wyszukiwarek. Promowane wyszukiwarki internetowe rzadko mogą samodzielnie zapewniać wyniki wyszukiwania, więc przekierowują do Google, Bing, Yahoo i innych legalnych wyszukiwarek. Co więcej, większość PUA może śledzić dane. Interesujące informacje obejmują: aktywność przeglądania, adresy IP, geolokalizacje, dane osobowe itd. Zebrane dane są następnie udostępniane i/lub sprzedawane stronom trzecim. Dlatego zdecydowanie zaleca się niezwłoczne usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i rozszerzeń/wtyczek przeglądarki.

Zauważono, że takie oszustwa jak „Important Defender update available" rozpowszechniały również złośliwe oprogramowanie. To niebezpieczne oprogramowanie może mieć różne złośliwe funkcje, które mogą występować w różnych kombinacjach. Trojan to szeroki typ złośliwego oprogramowania, które może służyć do kradzieży danych, szpiegowania użytkowników, wywoływania infekcji łańcuchowych itd. Aby to rozwinąć, te złośliwe programy mogą umożliwiać zdalny dostęp i kontrolę nad zainfekowanym urządzeniem (trojany zdalnego dostępu - RAT), eksfiltrować zawartość przechowywaną w systemach, wyodrębniać informacje z zainstalowanych przeglądarek i innych aplikacji, zapisywać naciśnięcia klawiszy (keyloggery) lub dźwięk/wideo, pobierać/instalować dodatkowe złośliwe oprogramowanie itp. Ransomware działa poprzez szyfrowanie plików i/lub blokowanie ekranu urządzenia – w celu żądania okupu za odszyfrowanie/odzyskanie dostępu. Górnicy kryptowaluty wykorzystują zasoby systemowe (potencjalnie aż do trwałego uszkodzenia sprzętu) do generowania kryptowaluty. Dlatego, aby zapewnić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, konieczne jest natychmiastowe użycie narzędzi antywirusowych w celu usunięcia wszystkich infekcji malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up Important Defender update available
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywa obietnica Oszustwo twierdzi, że użytkownicy muszą zaktualizować swój Windows Defender.
Dystrybuowane niechciane aplikacje Różne podejrzane i/lub złośliwe aplikacje
Nazwy wykrycia (instalator) AegisLab (Trojan.MSIL.Reline.i!c), ESET-NOD32 (wariant MSIL/Spy.Agent.BXY), Kaspersky (HEUR:Trojan-PSW.MSIL.Reline.gen), Malwarebytes (Malware.AI.4022418607), McAfee (Artemis!1AE6FB4E1B4B), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Powiązane domeny updatedefender[.]online
Obsługiwany adres IP (updatedefender[.]online) 104.21.36.137
Objawy Fałszywe wiadomości o błędzie, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy pop-up, fałszywy skan komputerowy.
Metody dystrybucji Zainfekowane witryny, zwodnicze reklamy internetowe pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Internet jest pełen zwodniczych, mylących i złośliwych materiałów. Oszustwa internetowe mają na celu zdobycie, a następnie nadużycie zaufania użytkowników – aby generować zyski ich kosztem. Aby osiągnąć ten cel, stosuje się różne taktyki i sposoby. Popularne modele oszustw obejmują: ostrzeżenia, że część niezbędnego oprogramowania jest nieaktualna lub wybrakowana jej (np. vpn1aprotectplus[.]com, "Fake flash player update" itp.), ostrzeżenia, że system jest zainfekowany lub zagrożony ("Firewall Spyware Alert", "Your System Detected Some Unusual Activity" itp.), fałszywe loterie z nagrodami (np. "Google Membership Rewards", "Chrome search contest 2021" itp.), absurdalne okazje i oferty (np. "Binance giveaway", "Doge Giveaway" itp.) itd. Niezależnie od tego, co te oszustwa twierdzą, oferują, żądają lub co obiecują – zaufanie im może spowodować szereg poważnych problemów. Ze względu na rozpowszechnienie oszustw internetowych zdecydowanie zaleca się zachowanie ostrożności podczas przeglądania.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

PUA są rozprowadzane poprzez konfiguratory pobierania/instalacji innych programów. Ta zwodnicza technika marketingowa polegająca na dołączeniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłego oprogramowania nazywana jest „sprzedażą wiązaną". Przyspieszanie procesów pobierania/instalacji (np. pomijanie kroków i sekcji itp.) zwiększa ryzyko nieumyślnego wpuszczenia dołączonych produktów do systemu. Natrętne reklamy są również używane do rozpowszechniania PUA. Po kliknięciu reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu pobierania/instalacji bez zgody użytkownika. PUA mogą mieć „oficjalne" strony internetowe do pobrania, które są często promowane przez oszukańcze witryny.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Ważne jest, aby zapoznać się z oprogramowaniem przed jego pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Ponadto, należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Niewiarygodne źródła, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny z hostingiem plików, sieci udostępniania peer-to-peer i inne zewnętrzne programy do pobierania oferują zwykle szkodliwe i dołączone produkty. Zaleca się, aby podczas pobierania/instalowania czytać warunki, zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami, skorzystać z „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień i zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Natrętne reklamy wydają się uzasadnione i nieszkodliwe; jednak przekierowują na niewiarygodne i podejrzane strony internetowe (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i wiele innych). W przypadku napotkania tego rodzaju reklam i/lub przekierowań należy sprawdzić system, wykryć oraz natychmiast usunąć wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Tekst prezentowany w oszustwie "Important Defender update available":

Update Windows Defender


Important Defender update available. Click "Install" to continue.


Program    windef.exe
Verified Publisher: Microsoft Corporation
 
Necessary measures: Click "Install", then "Allow" and then "Add" to continue.


Install Cancel
Do not show this notification again

Zrzut ekranu konfiguratora instalacji promowanego za pośrednictwem oszustwa "Important Defender update available":

Instalator promujący oszustwo Important Defender update available

Wygląd oszustwa pop-up "Important Defender update available" (GIF):

Wygląd oszustwa Important Defender update available (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Odinstalowanie PUA za pomocą Panelu sterowania

W oknie odinstalowywania programów poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych aplikacji, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianej aplikacji, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń Google Chrome z 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij „Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki i usuń je.

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń Google Chrome z 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem pop-up important defender update available, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z Mozilla Firefox krok 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz „Dodatki". Kliknij „Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszelkie ostatnio zainstalowane wtyczki przeglądarki.

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z Mozilla Firefox krok 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem pop-up important defender update available, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Internet Explorer krok 1

Kliknij ikonę „koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu Internet Explorer) i wybierz „Zarządzaj dodatkami". Poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych rozszerzeń przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij „Usuń".

Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Internet Explorer krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem pop-up important defender update available, możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware pop-up important defender update available ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat pop-up important defender update available lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/20652-important-defender-update-available-pop-up-scam

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up Important Defender update available kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up Important Defender update available na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.