FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware FormatBoost i generowane przez nie reklamy?

Znany również jako: Reklamy FormatBoost
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć adware FormatBoost z Mac?

Czym jest FormatBoost?

FormatBoost to podejrzane oprogramowanie, które działa poprzez prowadzenie natrętnych kampanii reklamowych i promowanie fałszywych wyszukiwarek poprzez wprowadzanie zmian w ustawieniach przeglądarki. Z tego powodu FormatBoost jest sklasyfikowane jako adware i ma cechy porywacza przeglądarki. Ponieważ większość użytkowników przypadkowo pobiera/instaluje tę aplikację, jest ona również sklasyfikowana jako PUA (potencjalnie niechciana aplikacja). Te aplikacje zazwyczaj zbierają również informacje związane z przeglądaniem. Zaobserwowano, że FormatBoost jest rozpowszechniana za pośrednictwem fałszywych aktualizatorów Adobe Flash Player. Warto zauważyć, że nielegalne aktualizacje/instalatory oprogramowania są czasami wykorzystywane do rozsyłania trojanów, ransomware i innego złośliwego oprogramowania.

Pop-up wyświeltany, gdy obecne jest adware FormatBoost

Adware wyświetla reklamy pop-up, ankietowe, banerowe, kuponowe i inne natrętne. Generowane reklamy utrudniają przeglądanie, nakładając się na zawartość strony internetowej i ograniczając prędkość przeglądania. Jednak te reklamy są czymś więcej niż tylko uciążliwością. Po kliknięciu, natrętne reklamy przekierowują do różnych podejrzanych/złośliwych witryn, a niektóre mogą potajemnie pobierać/instalować oprogramowanie (np. PUA). W związku z tym adware stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa urządzenia i użytkownika.

Porywacze przeglądarki przypisują fałszywe adresy wyszukiwarek internetowych jako domyślną wyszukiwarkę, stronę główną i adresy URL nowej karty/okna przeglądarki. Dlatego po zainstalowaniu takiego oprogramowania: otwarte nowe zakładki/okna przeglądarki i wyszukiwanie w sieci poprzez pasek URL - przekierowują na promowany adres. Fałszywe wyszukiwarki rzadko są w stanie samodzielnie generować wyniki wyszukiwania, więc przekierowują (lub powodują łańcuchy przekierowań kończące się na) Yahoo, Bing, Google i innych legalnych. Ponadto porywacze przeglądarki mogą cofnąć wszelkie zmiany, które użytkownicy próbują wprowadzić w swoich przeglądarkach i/lub całkowicie ograniczyć/odmówić dostępu do ustawień przeglądarki. To sprawia, że odzyskanie porwanej przeglądarki jest niemożliwe - bez usunięcia oprogramowania, które ma na nią wpływ.

Ponadto większość PUA (w tym reklamowe i porywacze przeglądarki) ma możliwości śledzenia danych. Zapisują aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wyszukiwane zapytania itp.) i zbierają zdobyte z nich wrażliwe informacje (adresy IP, geolokalizacje, a nawet dane osobowe). Zarabia się na zebranych danych poprzez ich udostępnianie i/lub sprzedawanie stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Podsumowując, obecność niechcianego oprogramowania na urządzeniach może skutkować infekcjami systemu, poważnymi problemami z prywatnością, stratami finansowymi i kradzieżą tożsamości. Aby zapewnić integralność urządzenia i prywatność użytkownika, wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki muszą zostać niezwłocznie usunięte.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy FormatBoost
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy FormatBoost, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

OperativeUnit, TechnologyMain, SkilledPanelSearch i ManagerAnalog to tylko niektóre przykłady adware. Wyglądają one zwyczajnie i nieszkodliwie oraz oferują szeroki wachlarz „przydatnych" funkcji. Jednak obiecane funkcje rzadko działają zgodnie z reklamą, a w większości przypadków całkowicie nie działają. Dotyczy to prawie wszystkich PUA. Jedynym celem niechcianych aplikacji jest generowanie zysków dla programistów. Dlatego zamiast spełniać obietnice, PUA mogą prowadzić natrętne kampanie reklamowe, powodować przekierowania, porywać przeglądarki i zbierać prywatne dane.

Jak zainstalowano FormatBoost na moim komputerze?

PUA są dystrybuowane za pośrednictwem konfiguratorów pobierania/instalacji innych produktów. Ta fałszywa metoda marketingowa polegająca na dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłego oprogramowania nazywana jest „sprzedażą wiązaną". Przyspieszanie procesów pobierania/instalacji (np. pomijanie kroków, używanie wstępnie ustawionych opcji itp.) zwiększa ryzyko niezamierzonego wpuszczenia dołączonych produktów na urządzenia, grożąc w ten sposób potencjalnymi infekcjami systemowymi. Natrętne reklamy również rozsyłają PUA. Po kliknięciu reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu pobrania/zainstalowania tych aplikacji bez zgody użytkownika. Wybrane PUA mają również „oficjalne" strony internetowe do pobrania.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Ważne jest, aby zapoznać się z produktami przed pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Ponadto, należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Ponieważ niewiarygodne źródła, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny z hostingiem plików, sieci udostępniania P2P (klienci Torrent, eMule, Gnutella itp.) i inne zewnętrzne programy do pobierania często oferują dołączone produkty. Należy ostrożnie podchodzić do procesów pobierania i instalacji. Dlatego zaleca się przeczytanie warunków, zapoznanie się ze wszystkimi możliwymi opcjami, skorzystanie z „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz rezygnację z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji i innych dodatków. Natrętne reklamy wydają się uzasadnione i nieszkodliwe; jednak przekierowują do różnych podejrzanych witryn (np. z randkami dla dorosłych, pornografią, hazardem itp.). W przypadku napotkania reklam i/lub przekierowań tego typu należy sprawdzić system, wykryć oraz natychmiast usunąć z niego wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany formatem FormatBoost, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Tekst prezentowany w okienku pop-up wyświetlanym, gdy obecne jest adware FormatBoost:

"FormatBoostd" will damage your computer.

 

This file was downloaded on an unknown date.

 

OK

Show in Finder

Zwodniczy instalator (fałszywy aktualizator Flash Playera) promujący adware FormatBoost:

Pierwszy krok instalacji:

Zwodniczy instalator używany do promowania adware FormatBoost (krok 1)

Drugi krok instalacji:

Zwodniczy instalator używany do promowania adware FormatBoost (krok 2)

Pliki powiązane z adware FormatBoost, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/.[random_string]/Services/com.FormatBoost.service.app
  • ~/Library/LaunchAgents/com.FormatBoost.service.plist
  • /Library/Application Support/.[random_string]/System/com.FormatBoost.system
  • /Library/LaunchDaemons/com.FormatBoost.system.plist

WAŻNA UWAGA! W niektórych przypadkach złośliwe aplikacje, takie jak FormatBoost, zmieniają systemowe ustawienia serwera proxy, powodując w ten sposób niechciane przekierowania do różnych podejrzanych witryn.

Przekierowania prawdopodobnie pozostaną nawet po usunięciu samej aplikacji. Dlatego będziesz musiał przywrócić je ręcznie.

Krok 1: Kliknij ikonę koła zębatego w Docku, aby przejść do ustawień systemu. Jeśli ikona nie jest obecna w Docku, możesz ją znaleźć w Launchpadzie.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień systemu

Krok 2: Przejdź do ustawień sieci.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień sieciowych

Krok 3: Wybierz podłączoną sieć i kliknij „Zaawansowane...".

Zmiana ustawień proxy - wybierz podłączoną sieć i kliknij Zaawansowane. .

Krok 4: Kliknij zakładkę „Proxy" i odznacz wszystkie protokoły. Powinieneś także ustawić domyślne ustawienia każdego protokołu - "*.local, 169.254/16".

Zmiana ustawień proxy - odznacz wszystkie opcje i przywróć ich ustawienia domyślne

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy FormatBoost: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy FormatBoost. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware FormatBoost:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z FormatBoost z twojego folderu "Aplikacje":

usuwanie porywacza przeglądark mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy formatboost:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy formatboost z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy formatboost z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy formatboost z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy formatboost z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy FormatBoost kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy FormatBoost na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy FormatBoost dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.