FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware OpticalUpdater z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Reklamy OpticalUpdater
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć adware OpticalUpdater zMac?

Czym jest OpticalUpdater?

OpticalUpdater to aplikacja typu aplikacją typu adware z cechami porywacza przeglądarki. Po udanej infiltracji prowadzi natrętne kampanie reklamowe i promuje fałszywe wyszukiwarki, zmieniając ustawienia przeglądarki. Ponadto, większość typów adware i porywaczy przeglądarki zbiera informacje związane z przeglądaniem. Zwykle użytkownicy przypadkowo pobierają/instalują OpticalUpdater. W związku z tym ta aplikacja jest sklasyfikowana jako PUA (potencjalnie niechciana aplikacja). Zaobserwowano, że to oprogramowanie jest rozpowszechniane za pośrednictwem fałszywych aktualizatorów Adobe Flash Player. Warto zauważyć, że nielegalne aktualizacje/instalatory oprogramowania są również wykorzystywane do rozsyłania malware (np. trojany, ransomware itp.).

Wykrycia adware OpticalUpdater na VirusTotal

Adware umożliwia umieszczanie reklam pop-up, banerowych, kuponowych, ankietowych i innych natrętnych – zwykle na dowolnej odwiedzanej witrynie (lub w różnych interfejsach). Reklamy te poważnie utrudniają przeglądanie, spowalniając szybkość przeglądania i ograniczając widoczność witryny (poprzez nakładanie się na zawartość strony). Ponadto, po kliknięciu natrętne reklamy przekierowują do różnych niewiarygodnych/złośliwych witryn, a niektóre mogą potajemnie pobierać/instalować oprogramowanie (np. PUA).

Porywacze przeglądarki przypisują adresy fałszywych wyszukiwarek internetowych jako stronę główną przeglądarki, domyślną wyszukiwarkę i adresy URL nowej karty/okna. Po zainstalowaniu takiego oprogramowania: każda otwarta nowa karta/okno przeglądarki i wyszukiwanie w sieci za pomocą paska adresu URL - przekierowują na promowany adres. Nielegalne wyszukiwarki rzadko samodzielnie generują wyniki wyszukiwania, więc przekierowują (lub powodują łańcuchy przekierowań kończące się na) do Yahoo, Bing, Google i innych oryginalnych. Porywacze przeglądarki mogą również cofnąć wszelkie zmiany, które użytkownicy próbują wprowadzić w swoich przeglądarkach i/lub ograniczyć/odmówić dostępu do ustawień przeglądarki. Dlatego odzyskanie przeglądarki, której dotyczy problem, jest niemożliwe bez usunięcia porywającego ją oprogramowania.

Co więcej, większość PUA (w tym adware i porywacze przeglądarki) ma możliwości śledzenia danych. Monitorują aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wpisywane zapytania wyszukiwania itp.) i zbierają zdobyte z nich wrażliwe informacje (adresy IP, geolokalizacje, a nawet dane osobowe). Następnie zarabia się na zebranych danych poprzez ich udostępnianie i/lub sprzedawanie stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Podsumowując, obecność niechcianych aplikacji na urządzeniach może prowadzić do infekcji systemu, poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych i kradzieży tożsamości. Aby chronić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika, wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy OpticalUpdater
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia (instalator) Avast (Other:Malware-gen [Trj]), BitDefender (Adware.MAC.Generic.19817), Ikarus (AdWare.OSX.Bundlore), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Bnodlero.bg), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (OpticalUpdater.service) Avast (MacOS:Agent-MT [Trj]), Elastic (złośliwy (duża pewność)), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.m), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (OpticalUpdater.system) Avast (MacOS:Agent-MT [Trj]), Elastic (złośliwy (duża pewność)), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.m), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

StandBoost, FormatBoostOperativeUnit i SkilledPanelSearch to tylko niektóre przykłady innych aplikacji w klasyfikacji adware. Wydają się one zwyczajne i nieszkodliwe. Użytkownicy są zachęcani do ich pobrania/instalacji ofertami „przydatnych" funkcji. Jednak reklamowane funkcje zwykle nie działają. W rzeczywistości dotyczy to prawie wszystkich PUA. Jedynym celem niechcianego oprogramowania jest generowanie zysków dla programistów; w związku z tym funkcjonalność i prywatność użytkownika nie mają znaczenia. PUA mają na celu prowadzenie natrętnych kampanii reklamowych, porywanie przeglądarek, powodowanie przekierowań i zbieranie prywatnych danych.

Jak zainstalowano OpticalUpdater na moim komputerze?

PUA są rozsyłane za pośrednictwem programów do pobierania/instalowania innego oprogramowania. Ta zwodnicza taktyka marketingowa polegająca na dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłych produktów nazywa się „sprzedażą wiązaną". Przyspieszanie procesów pobierania/instalacji (np. pomijanie kroków i sekcji, używanie wstępnie ustawionych opcji itp.) zwiększa ryzyko niechcącego wpuszczenia dołączonych produktów do systemu. Natrętne reklamy również rozpowszechniają PUA. Po kliknięciu reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu pobrania/zainstalowania tych aplikacji bez zgody użytkownika. PUA mogą również posiadać „oficjalne" strony promocyjne/do pobrania.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się, aby zawsze sprawdzić oprogramowanie przed jego pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Ponadto, wszystkie pliki do pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Podejrzane kanały pobierania, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostowania plików, sieci udostępniania peer-to-peer i inne zewnętrzne źródła często oferują dołączone produkty. Należy zachować ostrożność podczas pobierania i instalacji. Dlatego zaleca się przeczytanie warunków, zbadanie możliwych opcji, skorzystanie z „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz rezygnację z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji i innych dodatków. Natrętne reklamy wydają się uzasadnione i nieszkodliwe; jednak przekierowują do różnych podejrzanych witryn (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.). W przypadku napotkania takich reklam i/lub przekierowań należy sprawdzić urządzenie i bezzwłocznie usunąć z niego wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany OpticalUpdater, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane po zainstalowaniu adware OpticalUpdater:

Pop-up ostrzegawczy adware OpticalUpdater

Tekst prezentowany w tym okienku pop-up:

"OpticalUpdaterd" will damage your computer.

This file was downloaded on an unknown date.

 

OK

Show in Finder

Zwodniczy instalator (fałszywy aktualizator Flash Player) promujący adware OpticalUpdater:

Pierwszy krok instalacji:

Zwodniczy instalator używany do promowania adware OpticalUpdater (krok 1)

Drugi krok instalacji:

Zwodniczy instalator używany do promowania adware OpticalUpdater (krok 2)

Pliki powiązane z adware OpticalUpdater, które należy usunąć:

  • /Library/LaunchDaemons/com.OpticalUpdater.system.plist
  • /Library/Application Support/.[random_string]/System/com.OpticalUpdater.system/OpticalUpdater.system
  • ~/Library/LaunchAgents/com.OpticalUpdater.service.plist
  • ~/Library/Application Support/.[random_string]/Services/com.OpticalUpdater.service/OpticalUpdater.service

WAŻNA UWAGA! W niektórych przypadkach złośliwe aplikacje, takie jak OpticalUpdater, zmieniają systemowe ustawienia serwera proxy, powodując w ten sposób niechciane przekierowania do różnych podejrzanych witryn.

Przekierowania prawdopodobnie pozostaną nawet po usunięciu samej aplikacji. Dlatego będziesz musiał przywrócić je ręcznie.

Krok 1: Kliknij ikonę koła zębatego w Docku, aby przejść do ustawień systemu. Jeśli ikona nie jest obecna w Docku, możesz ją znaleźć w Launchpadzie.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień systemu

Krok 2: Przejdź do ustawień sieci.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień sieciowych

Krok 3: Wybierz podłączoną sieć i kliknij „Zaawansowane...".

Zmiana ustawień proxy - wybierz podłączoną sieć i kliknij Zaawansowane...

Krok 4: Kliknij zakładkę „Proxy" i odznacz wszystkie protokoły. Powinieneś także ustawić domyślne ustawienia każdego protokołu - "*.local, 169.254/16".

Zmiana ustawień proxy - odznacz wszystkie opcje i przywróć ich ustawienia domyślne

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware OpticalUpdater:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z OpticalUpdater z twojego folderu "Aplikacje":

usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy opticalupdater:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy opticalupdater z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy opticalupdater z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy opticalupdater z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy opticalupdater z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy OpticalUpdater kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy OpticalUpdater na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.