Jak usunąć ransomware DeroHE z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus DeroHE
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware DeroHE

Czym jest ransomware DeroHE?

DeroHE to złośliwe oprogramowanie sklasyfikowane jako ransomware. Systemy zainfekowane tym malware mają szyfrowane dane i otrzymują żądanie okupu za ich odszyfrowanie. Podczas procesu szyfrowania, do wszystkich plików, których dotyczy problem, dołączane jest rozszerzenie ".DeroHE". Na przykład plik o pierwotnej nazwie "1.jpg" wyglądałby jako "1.jpg.DeroHE", "2.jpg" jako "2.jpg.DeroHE" itd. Po zakończeniu tego procesu zostaje utworzona notatka z żądaniem okupu - "READ_TO_DECRYPT.html". Ransomware DeroHE jest dystrybuowane za pośrednictwem fałszywych wiadomości e-mail, oferujących bezpłatną roczną licencję na oprogramowanie IObit. Wiadomości wydają się legalne, podobnie jak ich nadawca - co jest spowodowane dobrze wykonanym przebraniem lub słabością znalezioną i wykorzystaną przez cyberprzestępców, która pozwoliła im uzyskać kontrolę nad legalną wiadomością e-mail IObit. Należy podkreślić, że prawdziwa firma IObit nie jest w żaden sposób powiązana z malware DeroHE.

Notatka z żądaniem okupu („READ_TO_DECRYPT.html") informuje ofiary, że ich pliki zostały zaszyfrowane i można je odzyskać jedynie poprzez uzyskanie kluczy odszyfrowujących od cyberprzestępców stojących za DeroHE. Notatka przedstawia trzy możliwe sposoby uzyskania narzędzi do odzyskiwania. Po pierwsze, użytkownicy mogą próbować wywrzeć nacisk na programistów IObit, aby zapłacili 100 000 monet DERO. Ta suma przy obecnym kursie wymiany jest warta ponad 60 000 USD (uwaga, kursy walut podlegają ciągłym wahaniom, stąd przeliczenie może być niedokładne w przyszłości). Jeśli ten sposób działania się powiedzie, w notatce jest napisane, że wszystkie ofiary ransomware DeroHE otrzymają niezbędne klucze/narzędzia odszyfrowujące. Druga opcja odzyskania - zapłacenie przestępcom 200 DERO (około 130 USD). Następnie notatka składa się z absurdalnej oferty wysłania ofiarom pięciokrotnej kwoty okupu w kryptowalucie DERO, po osiągnięciu 100 $/monetę - jeśli wyślą żądaną kwotę cyberprzestępcom. Trzecia opcja jest przeznaczona dla tych, którzy nie są w stanie zapłacić. Te ofiary mogą wykonywać nieokreślone zadania związane z aktywnością w sieci społecznościowej w zamian za klucze odszyfrowywania. Notatka ostrzega również, że próba ręcznego odszyfrowania plików i/lub użycie narzędzi/oprogramowania do odzyskiwania danych innych firm, a także uruchomienie programów antywirusowych - może uniemożliwić odszyfrowanie danych (tj. spowodować trwałą utratę danych).

Niestety, w większości przypadków infekcji ransomware, bez ingerencji osób odpowiedzialnych za infekcję - odszyfrowanie jest niemożliwe. Może tak być, jeśli złośliwe oprogramowanie jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma wady. W każdym razie zdecydowanie odradza się spełnianie wymagań cyberprzestępców. Nie można im ufać i nie ma gwarancji, że po spełnieniu żądań przestępcy dotrzymają swojej części umowy. W rzeczywistości często ofiary nie otrzymują obiecanych kluczy/narzędzi odszyfrowujących - pomimo spełnienia żądań przestępców. Dlatego użytkownicy doświadczają strat finansowych, a ich pliki pozostają bezwartościowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu przez ransomware DeroHE, należy je usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie danych z kopii zapasowej, jeśli została utworzona przed infekcją i była przechowywana w innej lokalizacji.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Instrukcje odszyfrowania DeroHE (READ_TO_DECRYPT.html)

Blackheel, Hub i Epsilon to kilka przykładów innych złośliwych programów należących do klasyfikacji ransomware. Zwykle działają poprzez szyfrowanie danych i żądanie zapłaty za narzędzia odszyfrowujące. Między tymi programami/infekcjami są dwie zasadnicze różnice - stosowane przez nie algorytmy szyfrowania (symetryczne lub asymetryczne) oraz wysokość okupu. Wykorzystywane są waluty cyfrowe (głównie kryptowaluty), ze względu na trudne/niemożliwe do prześledzenia transakcje nimi. Aby chronić pliki, zdecydowanie zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na odłączonych urządzeniach pamięci i/lub zdalnych serwerach (najlepiej w kilku oddzielnych lokalizacjach).

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Kampanie spamowe - operacje na masową skalę, które obejmują wysyłanie tysięcy zwodniczych wiadomości e-mail - są powszechnie wykorzystywane do rozsyłania malware. Technika ta jest również wykorzystywana do rozsyłania ransomware DeroHE. E-maile te są zwykle przedstawiane jako „oficjalne", „pilne", „priorytetowe" i podobne. Jednak, podczas gdy wiele z nich nie jest szczególnie trudnych do wykrycia jako podejrzanych (np. z powodu wielu błędów gramatycznych i ortograficznych, użycia niewłaściwej terminologii i/lub obrazów, wysłania z podejrzanych adresów e-mail itp.) - nie jest tak przypadku e-maili rozsyłających DeroHE. Te wiadomości wyglądają na prawdziwe, tj. nadawca, zdjęcie i podany adres URL wyglądają na autentyczne. Wspomniane e-maile oferują bezpłatną roczną licencję na oprogramowanie IObit - najwyraźniej wysyłane przez IObit. Nie jest jasne, czy cyberprzestępcy rozsyłający te wiadomości przejęli prawdziwą pocztę IObit, czy też stworzyli bardzo wiarygodne przebranie. Istnieją jednak powody, by sądzić, że adresy e-mail odbiorców tych wiadomości zostały uzyskane w wyniku wykorzystanej luki na forach wsparcia oprogramowania IObit. Sama infekcja jest promowana za pomocą linku w fałszywych e-mailach, co prowadzi do pobrania szkodliwego pliku. Po otwarciu - ten złośliwy plik pobiera/instaluje ransomware DeroHE.

Oprócz kampanii spamowych, złośliwe oprogramowanie jest również dystrybuowane za pośrednictwem podejrzanych kanałów pobierania (np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn do hostowania plików, sieci udostępniania peer-to-peer i innych zewnętrznych programów do pobierania) oraz programów, które są zwykle przez nie uzyskiwane. Nielegalne narzędzia do aktywacji („łamania" oprogramowania) i fałszywe aktualizacje są najlepszym przykładem tych ostatnich. Narzędzia „łamania" oprogramowania mogą pobierać/instalować złośliwe programy zamiast aktywować licencjonowany produkt. Nielegalne aktualizacje powodują infekcje, wykorzystując słabości nieaktualnego oprogramowania i/lub instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus DeroHE
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .DeroHE
Wiadomość z żądaniem okupu READ_TO_DECRYPT.html
Kwota okupu 200 kryptowaluty DERO
Adres portfela kryptowalutowego cyberprzestępców dERopYDgpD235oSUfRSTCXL53TRakECSGQVQ2hhUjuCEjC6z SNFZsRqavVVSdyEzaViULtCRPxzRwRCKZ2j2ugCg26hRtLziwu and dERiqiUutvp35oSUfRSTCXL53TRakECSGQVQ2hhUjuCEjC6z SNFZsRqavVVSdyEzaViULtCRPxzRwRCKZ2j2ugCg5r9T1Bf8Wh79tRctx8vg7 (DERO)
Kontakt z cyberprzestępcami Witryna w sieci Tor
Nazwy wykrycia DrWeb (Program.Unwanted.2520), Emsisoft (Trojan.FileCoder (A)), GData (Win32.Application.iObit.B (2x)), Kaspersky (HEUR:Trojan-Ransom.Win32.Crypmod.gen), Microsoft (Program:Win32/Wacapew.C!ml), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkow etrojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus DeroHE, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak ochronić się przed infekcjami ransomware?

Nie można otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza żadnych znajdujących się w nich linków lub załączników - ponieważ może to doprowadzić do poważnej infekcji systemu. Zaleca się korzystanie wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych źródeł pobierania. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez oryginalnych programistów. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia/użytkownika, najważniejsze jest zainstalowanie niezawodnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. To oprogramowanie musi być regularnie aktualizowane i używane do wykonywania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany DeroHE, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w notatce z żądaniem okupu DeroHE ("READ_TO_DECRYPT.html"):

Hello, your files have been encrypted!.
It is impossible to decrypt data without known key.

 

DON’T try to change files by yourself, DON’T use any third party software for restoring your data or antivirus solutions - these actions may entail damage of the private key and, as result, the loss of all your data.

 

We know that this computer is very valuable for you.

 

So we will give you an appropriate price for you.

 

You have 3 ways to get your files back.

 

Tell iobit.com to send us 100000 (1 hundred thousand) DERO coin to this address. dERopYDgpD235oSUfRSTCXL53TRakECSGQVQ2hhUjuCEjC6z SNFZsRqavVVSdyEzaViULtCRPxzRwRCKZ2j2ugCg26hRtLziwu

 

After payment arrive, all encrypted computer (including yours) will be decrypted. THIS IS IOBIT's FAULT for your computer got hacked.

 

Pay us 200 DERO (worth $100 at the moment)… BUT

 

When DERO reach $100/coin (soon), we will send $500 back to you. That’s 5x for your investment. We will not sell DERO until then. You can verify it by using WALLET VIEW KEY provided on our website. No one can fake this, even us, thank to the decentralized nature of DERO Blockchain.

 

Hurry up while DERO is still cheap!

 

Send your payment to this address:

 

dERiqiUutvp35oSUfRSTCXL53TRakECSGQVQ2hhUjuCEjC6z SNFZsRqavVVSdyEzaViULtCRPxzRwRCKZ2j2ugCg5r9T1Bf8Wh79tRctx8vg7

 

Download Tor Browser and open your personal page for more information

 

Don’t have $100 to invest?

 

We have some free, easy task for you to do (online social network activity). Once your works meet our requirements you will get your files back for free. Please visit our website for more information.

 

FAQ:
Do you accept bitcoin, monero or others crypto currencies?

 

No. We want DERO only. Because we believe DERO is true and the best privacy coin. It's fast and secure. You don't need to wait hours to send your payment, only seconds. Soon DERO dev team will release Private Smart Contract powered by Homomorphic Encryption. To learn more about DERO, visit twitter.com/deroproject

 

Where I can buy DERO?

 

You can buy your Dero at: tradeogre.com or kucoin.com at the moment.

 

Do I have to enter payment id?

 

No. Your provided address is already included payment id to it (integrated address).

 

Can I make multiple payment?

 

Yes. You can send multiple payment. Your balance will be added up. When your balance >= required balance, you will get your decryption key. It RECOMMEND that you send a test payment with small amount first to make sure everything work perfectly.

 

How do I get decryption tool?

 

Download Tor Browser and open our website, paste your unique payment address and click check button

 

DERO IS THE NEXT BITCOIN

Wygląd notatki z żądaniem okupu DeroHE (GIF):

notatka z żądaniem okupu ransomware DeroHE gif (READ_TO_DECRYPT.html)

Zrzut ekranu okienka pop-up wyświetlanego po wykonaniu złośliwego pliku DeroHE:

okienko pop-up wyświetlane po otwarciu złośliwego pliku wykonywalnego (zawierającego ransomware DeroHE)

Tekst prezentowany w tym okienku pop-up:

IObit License Manager

Please wait. It may take a little longer than expected. Keep your computer running or screen on!

OK

Zrzut ekranu wiadomości e-mail IObit używanej do rozsyłania złośliwego oprogramowania DeroHE:

e-mail IObit używany do rozsyłania ransomware DeroHE

Zrzut ekranu złośliwych plików rozsyłanych za pośrednictwem fałszywych e-maili IObit:

Złośliwe pliki rozprzestrzeniające ransomware DeroHE, które są dystrybuowane za pośrednictwem fałszywych wiadomości e-mail

Zrzut ekranu strony internetowej Tor ransomware DeroHE:

Witryna Tor ransomware DeroHE

Prezentowany w niej tekst:

Hello, your files have been encrypted!

Follow the instruction below to get your files back.

View Key
-
HOW TO

We know that this computer is very valuable for you. So we will give you an appropriate price for you.

You have 3 ways to get your files back.

Tell iobit.com to send us 100000 (1 hundred thousand) DERO coin to this address. dERopYDgpD235oSUfRSTCXL53TRakECSGQVQ2hhUju CEjC6zSNFZsRqavVVSdyEzaViULtCRPxzRwRCKZ2j2ugCg26hRtLziwu

After payment arrive, all encrypted computer (including yours) will be decrypted. THIS IS IOBIT's FAULT to made your computer getting infected.

Pay us at least 200 DERO (worth $100 at the moment)… BUT

When DERO reach $100/coin (soon), we will send $500 back to you. That’s 5x for your investment. We will not sell DERO until then. You can verify it by using WALLET VIEW KEY provided on our website. No one can fake this, even us, thanks to the decentralized nature of DERO Blockchain.

Hurry up while DERO is still cheap!

NOTE: If you don't paid for 3 days, your decrypton price will be double. Paste your ID to the form above to check your required amount

Don’t have $100 to invest?

We have some free, easy task for you to do (online social network activity). Once your works meet our requirements you will get your files back for free. Please visit our website for more information.

FAQ:

Do you accept bitcoin, monero or others crypto currencies?

No. We want DERO only. Because we believe DERO is true and the best privacy coin. It's fast and secure. You don't need to wait hours to send your payment, only seconds. Soon DERO dev team will release Private Smart Contract powered by Homomorphic Encryption. To learn more about DERO, visit twitter.com/deroproject

Where I can buy DERO?

You can buy your Dero at: tradeogre.com or kucoin.com at the moment.

Do I have to enter payment id?

No. Your provided address is already included payment id to it (integrated address).

Can I make multiple payment (transaction)?

Yes. You can send multiple payment. Your balance will be added up. When your balance >= required balance, you will get your decryption key. It RECOMMEND that you send a test payment with small amount first to make sure everything work perfectly. Note that minimum amount is 5 DERO. Any smaller amount will not be added up to your balance.

How to get support?

Join this discord channel and ask for help. We will contact you.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez DeroHE (rozszerzenie ".DeroHE"):

Pliki zaszyfrowane przez ransomware DeroHE (rozszerzenie .DeroHE)

Usuwanie ransomware DeroHE:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus DeroHE: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus DeroHE. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus DeroHE kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus DeroHE na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus DeroHE dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.