FacebookTwitterLinkedIn

Jak oodinstalować adware CleanParameter z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Reklamy CleanParameter
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć adware CleanParameter z Mac?

Czym jest CleanParameter?

CleanParameter to aplikacja typu adware z cechami porywacza przeglądarki. Działa poprzez prowadzenie natrętnych kampanii reklamowych i modyfikowanie ustawień przeglądarki - w celu promowania fałszywych wyszukiwarek. Ponadto większość typów adware i porywaczy przeglądarek zbiera informacje związane z przeglądaniem i jest bardzo prawdopodobne, że robi to również CleanParameter. Ze względu na podejrzane metody zastosowane do dystrybucji, CleanParameter jest sklasyfikowana jako PUA (potencjalnie niechciana aplikacja). Jedną z technik używanych do dystrybucji tej aplikacji są fałszywe aktualizacje Adobe Flash Player. Warto zauważyć, że nielegalne aktualizacje/instalatory są wykorzystywane do rozsyłania nie tylko niechcianego oprogramowania, ale także malware (np. trojanów, ransomware itp.).

CleanParameter adware detections on VirusTotal

Adware umożliwia umieszczanie reklam pop-up, banerowych, kuponowych, całostronicowych i innych natrętnych – zwykle na każdej odwiedzanej witrynie. W związku z tym reklamy nie pochodzą z tych witryn, ale są generowane przez adware. Natrętne reklamy poważnie obniżają jakość przeglądania - nakładając się na zawartość strony i spowalniając prędkość przeglądania. Ponadto reklamy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa urządzenia i użytkownika. Po kliknięciu, natrętne reklamy przekierowują do różnych podejrzanych/złośliwych witryn, a niektóre mogą nawet potajemnie pobierać/instalować oprogramowanie (np. PUA). Porywacze przeglądarki przypisują stronę główną przeglądarek, domyślną wyszukiwarkę i adresy URL nowej karty/okna - do adresów fałszywych wyszukiwarek internetowych. Po zainstalowaniu takiego oprogramowania: każda otwarta nowa karta/okno przeglądarki i wyszukiwanie w sieci za pomocą paska adresu URL - przekierowują na promowany adres. Nielegalne wyszukiwarki internetowe rzadko są w stanie zapewnić wyniki wyszukiwania, więc mają tendencję do przekierowywania (lub powodują łańcuchy przekierowań kończące się na) do Google, Bing, Yahoo i innych oryginalnych wyszukiwarek. Porywacze przeglądarki mogą cofnąć wszelkie zmiany, które użytkownik próbuje wprowadzić w swoich przeglądarkach i/lub całkowicie ograniczyć/odmówić dostępu do ustawień przeglądarek. Dlatego odzyskanie porwanej przeglądarki jest niemożliwe bez usunięcia oprogramowania, które ma na nią wpływ. Jak wspomniano na początku, większość PUA (w tym adware i porywacze przeglądarki) ma możliwości śledzenia danych. Mogą monitorować aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony internetowe, wyszukiwane zapytania itp.) i zbierać zdobyte z nich wrażliwe informacje (adresy IP, geolokalizacje i inne szczegóły). Zebrane dane zazwyczaj zawierają informacje umożliwiające identyfikację osoby. Co więcej, programiści PUA zarabiają na tych informacjach, udostępniając je i/lub sprzedając osobom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Podsumowując, obecność niechcianego oprogramowania na urządzeniach może skutkować infekcjami systemu, poważnymi problemami z prywatnością, stratami finansowymi, a nawet kradzieżą tożsamości. Zdecydowanie zaleca się usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i rozszerzeń/wtyczek przeglądarki natychmiast po wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy CleanParameter
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Agent-MT [Trj]), BitDefender (Adware.MAC.AdLoad.ACT), Fortinet (OSX/Adload.AE!tr.dldr), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.m), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzan witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

TrustedAnalog, HerculesLookup i UpgradeCommand to kilka przykładów innych aplikacji typu adware. Wydają się uzasadnione i nieszkodliwe. Użytkownicy są zachęcani do ich pobrania/instalacji ofertami różnych „przydatnych" i „korzystnych" funkcji. Jednak obiecane funkcje rzadko działają. Dotyczy to praktycznie wszystkich PUA. Jedynym celem niechcianego oprogramowania jest generowanie przychodów dla programistów. Dla użytkowników nie przynoszą żadnej wartości i mogą powodować poważne problemy. Zamiast spełniać jakiekolwiek obietnice, PUA mogą prowadzić natrętne kampanie reklamowe, powodować przekierowania, porywać przeglądarki i zbierać prywatne dane.

Jak zainstalowano CleanParameter na moim komputerze?

PUA są dystrybuowane poprzez konfiguratory pobierania/instalacji innych programów. Ta zwodnicza taktyka marketingowa polegająca na wstępnym dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłego oprogramowania nazywana jest „sprzedażą wiązaną". Pospieszanie procesów pobierania/instalacji (np. ignorowanie warunków, pomijanie kroków i sekcji itp.) zwiększa ryzyko nieumyślnego wpuszczenia dołączonych programów na urządzenia. Natrętne reklamy również mogą wprowadzać PUA do systemów. Po kliknięciu, reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu pobrania/zainstalowania tych aplikacji bez zgody użytkownika. PUA mogą również posiadać „oficjalne" strony internetowe do pobrania.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Każde oprogramowanie należy sprawdzić przed pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Zaleca się, aby zawsze pobierać programy z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Ponieważ niewiarygodne kanały, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny z hostingiem plików, sieci wymiany peer-to-peer i inne zewnętrzne programy do pobierania - często oferują szkodliwe i/lub dołączone produkty. Ważne jest, aby podczas pobierania/instalacji przeczytać warunki, zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami, skorzystać z „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji i innych dodatków. Natrętne reklamy wyglądają zwyczajnie i nieszkodliwie, jednak przekierowują do różnych podejrzanych witryn (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.). W przypadku napotkania tego typu reklam i/lub przekierowań należy sprawdzić system. Wykryć oraz natychmiast usunąć z niego wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany CleanParameter, zalecamy przeskanowanie go za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Adware CleanParameter dystrybuowane poprzez fałszywy aktualizator/instalator Flash Player (kroki instalacji):

CleanParameter adware installer step 1 CleanParameter adware installer step 2

Pliki powiązane z adware CleanParameter, które muszą zostać usunięte:

  • ~/Library/LaunchAgents/com.CleanParameter.service.plist
  • /Library/LaunchDaemons/com.CleanParameter.system.plist

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware CleanParameter:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z CleanParameter z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy cleanparameter:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy cleanparameter z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy cleanparameter z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy cleanparameter z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy cleanparameter z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy CleanParameter kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy CleanParameter na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.