FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować adware OperativeSync z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Reklamy OperativeSync
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć adware OperativeSync z Mac?

Czym jest OperativeSync?

OperativeSync to aplikacja typu adware z cechami porywacza przeglądarki. Po udanej instalacji prowadzi natrętne kampanie reklamowe i zmienia ustawienia przeglądarki w celu promowania nielegalnych wyszukiwarek. W przeglądarkach Google Chrome OperativeSync promuje search.basicgeneration.com, a w przeglądarkach Safari - d2sri.com. Ponadto większość typów adware i programów przejmujących kontrolę nad przeglądarkami ma możliwości śledzenia danych, które są wykorzystywane do szpiegowania aktywności przeglądania użytkowników. Ze względu na podejrzane techniki stosowane do dystrybucji OperativeSync, jest ona również uważana za PUA (potencjalnie niechcianą aplikację).

OperativeSync adware

Adware generuje różne reklamy pop-up, banerowe, kuponowe, ankietowe i inne natrętne. Dostarczane reklamy poważnie obniżają jakość przeglądania, ponieważ nakładają się na zawartość witryny i spowalniają szybkość przeglądania. Poza tym, że są uciążliwe, reklamy te stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika. Po kliknięciu natrętne reklamy przekierowują na niewiarygodne/złośliwe witryny, a niektóre mogą nawet potajemnie pobierać/instalować oprogramowanie (np. PUA). Porywacze przeglądarki działają na zasadzie ponownego przypisywania stron domowych przeglądarek, domyślnej wyszukiwarki i adresów URL nowej karty/okna - do adresów fałszywych wyszukiwarek. Dlatego też każda otwierana nowa karta/okno przeglądarki i wyszukiwane hasło wpisywane w pasku adresu - przekierowują na promowany adres. Po zainstalowaniu OperativeSync w przeglądarkach Google Chrome wyżej wymienione działania powodują przekierowania do search.basicgeneration.com, w przeglądarkach Safari do d2sri.com. Nielegalne wyszukiwarki rzadko są w stanie samodzielnie generować wyniki wyszukiwania, więc mają tendencję do przekierowywania (lub powodują łańcuchy przekierowań kończące się na) do Google, Yahoo, Bing i innych prawdziwych. Ponadto porywacze przeglądarki mogą cofnąć wszelkie zmiany, które użytkownicy próbują wprowadzić w swoich przeglądarkach i/lub całkowicie ograniczyć/odmówić dostępu do ustawień przeglądarek. Dlatego odzyskanie porwanej przeglądarki jest niemożliwe bez usunięcia oprogramowania, które ma na nią wpływ. Jak wspomniano na początku, PUA zazwyczaj śledzą dane. Monitorują aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wpisywane zapytania wyszukiwania itp.) i zbierają zdobyte z nich dane osobowe (adresy IP, geolokalizacje i inne szczegóły). Następnie zarabia się na zebranych danych poprzez ich udostępnianie i/lub sprzedawanie stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Podsumowując, obecność niechcianych aplikacji na urządzeniach może prowadzić do infekcji systemu, strat finansowych, poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Aby zapewnić integralność urządzenia i prywatność użytkownika, wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy OperativeSync
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), Rising (Adware.Synataeb/OSX!1.CE41 (CLASSIC)), ESET-NOD32 (wiele wykryć), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.h), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy OperativeSync, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

LaunchSystemUpdateAdmin i ExecutiveOperation to kilka przykładów innych aplikacji typu adware. Wyglądają na uzasadnione i oferują szeroką gamę „przydatnych" funkcji. Jednak obiecane funkcje rzadko działają. W rzeczywistości dotyczy to praktycznie wszystkich PUA. Jedynym celem niechcianych aplikacji jest generowanie przychodów dla programistów. Dla użytkowników nie przynoszą prawdziwej wartości i zamiast tego mogą powodować poważne problemy. PUA mają na celu prowadzenie natrętnych kampanii reklamowych, modyfikowanie przeglądarek, powodowanie przekierowań i zbieranie prywatnych danych.

Jak zainstalowano OperativeSync na moim komputerze?

PUA są dystrybuowane za pośrednictwem konfiguratorów pobierania/instalacji innego oprogramowania. Ta zwodnicza technika marketingowa polegająca na wstępnym dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłych produktów nazywa się „sprzedażą wiązaną". Przyspieszanie procesów pobierania/instalacji (np. ignorowanie warunków, pomijanie kroków i sekcji itp.) zwiększa ryzyko nieumyślnego wpuszczenia dołączonych produktów do systemu. Wybrane PUA mają „oficjalne" strony internetowe do pobrania. Po kliknięciu natrętne reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu pobrania/zainstalowania tych aplikacji bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Ważne jest, aby zapoznać się z oprogramowaniem przed jego pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Wszystkie pliki do pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Niewiarygodne kanały pobierania to np. nieoficjalne i bezpłatne witryny z hostingiem plików, sieci wymiany peer-to-peer i inne zewnętrzne programy do pobierania. Zaleca się, aby podczas pobierania/instalowania przeczytać warunki, sprawdzić wszystkie dostępne opcje, skorzystać z „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień i zrezygnować ze wszystkich dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Natrętne reklamy wydają się uzasadnione i nieszkodliwe, jednak przekierowują do różnych niewiarygodnych i podejrzanych witryn (np. z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itp.). W przypadku napotkania takich reklam i/lub przekierowań należy sprawdzić system, wykryć wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki oraz natychmiast je z niego usunąć. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany OperativeSync, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Adware OperativeSync dystrybuowane poprzez fałszywy aktualizator/instalator Adobe Flash Player:

Delusive installer used to promote OperativeSync adware

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji adware OperativeSync:

Pop-up displayed once OperativeSync installation is complete

Wygląd adware OperativeSync promującego fałszywą wyszukiwarkę search.basicgeneration.com (GIF):

Appearance of OperativeSync adware promoting search.basicgeneration.com (GIF)

Wygląd adware OperativeSync promującego fałszywą wyszukiwarkę d2sri.com (GIF):

Appearance of OperativeSync adware promoting d2sri.com (GIF)

Adware OperativeSync zainstalowane w przeglądarce Safari:

OperativeSync adware installed onto Safari

Folder instalacyjny adware OperativeSync:

OperativeSync adware install folder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy OperativeSync: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy OperativeSync. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware OperativeSync:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z OperativeSync z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer", lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy operativesync:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy operativesync z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy operativesync z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy operativesync z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy operativesync z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy OperativeSync kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy OperativeSync na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy OperativeSync dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.