FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć aplikacje, które promują adres search.basicgeneration.com?

Znany również jako: Porywacz przeglądarki search.basicgeneration.com
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki search.basicgeneration.com z Mac?

Czym jest search.basicgeneration.com?

Search.basicgeneration.com to adres, który pojawia się w ustawieniach przeglądarki po instalacji pewnych adware/porywacza przeglądarki (np. ExecutiveOperation). To fałszywa wyszukiwarka, które nie generuje żadnych oryginalnych wyników. Warto wspomnieć, że aplikacje, które są zaprojektowane do promowania fałszywych wyszukiwarek mogą być zaprojektowane od generowania reklam i/lub zbierania różnych informacji. Dlatego też te aplikacje są skategoryzowane jako potencjalnie niechciane aplikacje (PUA).

search.basicgeneration.com browser hijacker on a Mac computer

Jak wspomniano na wstępie, takie adresy jak search.basicgeneration.com są promowane przez aplikacje, które działają zarówno jako aplikacje typu adware, jak i porywacze przeglądarki. Po instalacji zmieniają takie ustawienia, jak adres domyślnej wyszukiwarki, strony domowej i nowej zakładki, oraz przypisują do nich adres fałszywej wyszukiwarki – w tym przypadku jest to search.basicgeneration.com. W zależności od geolokalizacji użytkownika, search.basicgeneration.com zapewnia wyniki wygenerowane przez Google lub Yahoo – i przekierowuje użytkowników do google.com lub search.yahoo.com. W większości przypadków fałszywa wyszukiwarka może zostać usunięta z ustawień przeglądarki tylko, gdy promujący ją porywacz przeglądarki nie jest już zainstalowany w przeglądarce i/lub systemie operacyjnym. Jak wspomniano na początku, search.basicgeneration.com jest promowany poprzez aplikacje, które są zaprojektowane do generowania reklam i/lub zbierania różnych danych. Generują reklamy kuponowe, ankietowe, banerowe, pop-up i innego typu reklamy. Powszechne jest, że użytkownicy, którzy klikają te reklamy, ostatecznie odwiedzają podejrzane strony lub nawet pozwalają tym reklamom na pobranie i/lub instalację niektórych niechcianych aplikacji poprzez wykonywanie określonych skryptów. Zbierają również dane dotyczące przeglądania, takie jak adresy IP, geolokalizacje, adresy odwiedzanych stron, wprowadzone zapytania wyszukiwania itp. Jednak niektóre z nich (np. ExecutiveOperation) mogą odczytywać poufne informacje W niektórych przypadkach można je również zaprojektować tak, aby obierały za cel również wrażliwe dane, na przykład hasła, dane karty kredytowej i inne poufne informacje. Takie informacje mogą zostać wykorzystane do oszukańczych zakupów, transakcji, kradzieży tożsamości, kont i/lub do innych złośliwych celów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Porywacz przeglądarki search.basicgeneration.com
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Obsługiwany adres IP 99.84.251.75
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Kilka przykładów innych fałszywych wyszukiwarek to cybersearch.xyz, d2sri.com i search.locatorunit.com. Zwykle są one bezużyteczne, a w niektórych przypadkach mogą być zaprojektowane tak, aby generowały zwodnicze wyniki (zawierały w wynikach linki do podejrzanych stron). Tak czy inaczej, nie należy używać fałszywych wyszukiwarek, a także aplikacji zaprojektowanych do ich promowania.

Jak zainstalowano search.basicgeneration.com na moim komputerze?

W większości przypadków niechciane pobrania/instalacje mają miejsce, gdy użytkownicy pobierają i/lub instalują programy, które zawierają PUA jako dodatkowe oferty. Ta metoda dystrybucji nosi nazwę „sprzedaży wiązanej". Zwykle oferty pobrania i/lub zainstalowania dołączonych aplikacji można odrzucać, odznaczając niektóre pola wyboru lub wybierając „Niestandardowe", „Zaawansowane" i inne podobne ustawienia. Niemniej jednak nie wszyscy użytkownicy sprawdzają te ustawienia. Kiedy zostawiają je bez zmian, pobierają i/lub instalują nie tylko pożądane programy, ale także PUA, które są zawarte w ich konfiguratorach. W niektórych przypadkach takie pobrania i instalacje mogą być spowodowane klikaniem zwodniczych reklam. Jednak tylko wtedy, gdy tego rodzaju reklamy są zaprojektowane do wykonywania określonych skryptów. Wiadomo, że PUA, które mają promować search.basicgeneration.com, są rozpowszechniane za pośrednictwem fałszywych instalatorów Adobe Flash Player.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Żadnych programów ani plików nie należy pobierać z nieoficjalnych i podejrzanych witryn internetowych, za pośrednictwem sieci peer-to-peer (np. klientów torrent, eMule), zewnętrznych programów do pobierania itp. ani instalować za pośrednictwem instalatorów stron trzecich. Zaleca się pobieranie programów i plików z oficjalnych witryn oraz poprzez bezpośrednie linki. Co więcej, konfiguratory pobierania i instalacji, które mają takie ustawienia, jak „Niestandardowe", „Zaawansowane" itp., lub zawierają pola wyboru, powinny być zawsze zaznaczone w ofertach pobrania i/lub zainstalowania dodatkowego niechcianego oprogramowania. Nie należy klikać natrętnych reklam, które pojawiają się na podejrzanych stronach. Najczęściej reklamy te mają na celu otwieranie innych podejrzanych witryn lub nawet powodują niechciane pobieranie lub instalacje. Wszystkie niechciane rozszerzenia, wtyczki lub dodatki, które są już zainstalowane w przeglądarce internetowej, należy z niej usunąć. To samo należy zrobić z programami tego rodzaju, które są zainstalowane w systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy przeskanowanie go za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Search.basicgeneration.com przekierowuje do google.com (GIF):

search.basicgeneration.com provides results by google

Fałszywy instalator Adobe Flash Player, który jest używany do rozpowszechniania adware zaprojektowanego do promowania search.basicgeneration.com:

fake installer used to promote search.basicgeneration.com

Search.basicgeneration.com w ustawieniach Chrome jako adres domyślnej wyszukiwarki:

search.basicgeneration.com in chrome settings as a default search engine

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania search.basicgeneration.com:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z search.basicgeneration.com z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z porywacz przeglądarki search.basicgeneration.com:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki porywacz przeglądarki search.basicgeneration.com z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z porywacz przeglądarki search.basicgeneration.com z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki search.basicgeneration.com z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki search.basicgeneration.com z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Porywacz przeglądarki search.basicgeneration.com kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Porywacz przeglądarki search.basicgeneration.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.