FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware ExecutiveOperation z przeglądarki i komputera?

Znany również jako: Reklamy ExecutiveOperation
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć ExecutiveOperation z Mac?

Czym jest ExecutiveOperation?

ExecutiveOperation to nazwa aplikacji, która działa nie tylko jako adware, ale także jako porywacz przeglądarki i narzędzie zbierania danych. Obsługuje reklamy, promuje dwie fałszywe wyszukiwarki, zmieniając ustawienia przeglądarki i zbiera poufne informacje. Z reguły użytkownicy nieświadomie pobierają i instalują aplikacje, takie jak ExecutiveOperation. Z tego powodu są one klasyfikowane jako potencjalnie niechciane aplikacje (PUA). Wiadomo, że ExecutiveOperation jest rozpowszechniana za pośrednictwem fałszywy instalator, który udaje instalator Adobe Flash Player.

ExecutiveOperation adware

Zwykle aplikacje takie jak ExecutiveOperation wyświetlają reklamy kuponowe, banerowe, ankietowe, pop-up i/lub inne typy reklam. Najczęściej, klikając te reklamy, użytkownicy pozwalają im otwierać podejrzane witryny lub uruchamiać określone skrypty, które powodują pobranie i/lub instalację niechcianej aplikacji. Jak wspomniano w pierwszym akapicie, ExecutiveOperation działa jako porywacz przeglądarki: promuje adres z6airr.com w przeglądarkach Safari oraz adres search.basicgeneration.com w przeglądarkach Chrome. Zazwyczaj porywacze przeglądarki promują fałszywe wyszukiwarki, przypisując do swój adres jako adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty. Z6airr.com dostarcza wyniki generowane przez Yahoo (przekierowuje użytkowników do search.yahoo.com). W zależności od geolokalizacji użytkownika, search.basicgeneration.com zapewnia wyniki generowane przez Google lub Yahoo (przekierowuje użytkowników do google.com lub wyszukiwania. yahoo.com). Innymi słowy, żadna z nich nie generuje żadnych unikalnych wyników i to jest główny powód, dla którego nazywa się je fałszywymi wyszukiwarkami. Warto wspomnieć, że z6airr.com i search.basicgeneration.com można usunąć z ustawień przeglądarki tylko wtedy, gdy nie jest już zainstalowana ExecutiveOperation (lub inna PUA, który ma je promować). Ponadto ExecutiveOperation może odczytywać poufne informacje, takie jak dane karty kredytowej, hasła, numery telefonów i inne dane osobowe. Informacje te mogą zostać wykorzystane do różnych złośliwych celów, na przykład do nieuczciwych zakupów, transakcji, kradzieży tożsamości, kont. Oznacza to, że jej użytkownicy mogą stać się ofiarami kradzieży tożsamości, utracić dostęp do różnych kont, ponieść straty pieniężne, mieć problemy z bezpieczeństwem przeglądania sieci, prywatnością w internecie itp.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy ExecutiveOperation
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), AVG (MacOS:AdAgent-L [Adw]), ESET-NOD32 (wiele wykryć), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.h), Pelna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

AccessibleSkill, LearningActivity i MarketService to kolejne przykłady aplikacji, które również działają jak ExecutiveOperation. Zwykle mają na celu generowanie przychodów dla programistów poprzez wyświetlanie reklam, zbieranie informacji i promowanie podejrzanych witryn. Są nie tylko bezużyteczne dla swoich użytkowników, ale także mogą powodować różne problemy. Dlatego aplikacje takie jak ExecutiveOperation nigdy nie powinny być pobierane ani instalowane.

Jak zainstalowano ExecutiveOperation na moim komputerze?

Jak wspomniano w pierwszym akapicie, adware ExecutiveOperation jest rozpowszechniane za pośrednictwem fałszywego instalatora Adobe Flash Player. Często zdarza się, że fałszywe instalatory stron trzecich są wykorzystywane do dystrybucji nie tylko PUA, ale także złośliwych programów, takich jak trojany, programy typu ransomware itp. Ponadto dość często użytkownicy pobierają i/lub instalują PUA razem z innymi programami - kiedy są dystrybuowane poprzez dołączenie ich do konfiguratorów pobierania i/lub instalacji innych programów jako dodatkowe oferty. Z reguły użytkownicy mogą odrzucić takie oferty, odznaczając pola wyboru lub korzystając z „Niestandardowych", „Zaawansowanych" lub innych ustawień dostępnych w konfiguratorach. Użytkownicy, którzy pozostawiają niezaznaczone pola wyboru i/lub niezmienione ustawienia podczas pobierania i/lub instalowania programów, pozwalają również na pobranie i/lub zainstalowanie dołączonych aplikacji. Ta metoda dystrybucji oprogramowania jest nazywana „sprzedażą wiązaną". Ponadto niechciane pobrania i/lub instalacje mogą być spowodowane klikaniem zwodniczych reklam zaprojektowanych do wykonywania określonych skryptów.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Pliki i programy nie powinny być pobierane (ani instalowane) przez podejrzane źródła, narzędzia takie jak sieci peer-to-peer (np. eMule, klientów torrent), nieoficjalne strony, zewnętrzne programy do pobierania, instalatory itd. Zaleca się pobieranie wszystkiego z oficjalnych stron i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Ponadto, konfiguratory pobierania i instalacji, które mają takie ustawienia, jak „Zaawansowane", „Niestandardowe", powinny być sprawdzane pod kątem ofert pobrania i/lub zainstalowania niechcianych aplikacji. Reklamy, które pojawiają się na podejrzanych witrynach, nie powinny być klikane - dość często te reklamy otwierają niewiarygodne strony, a w niektórych przypadkach powodują pobranie, instalację niechcianego oprogramowania. Jeśli w przeglądarce są zainstalowane jakieś podejrzane, niechciane rozszerzenia, wtyczki lub dodatki, należy je z niej usunąć. To samo należy zrobić z programami tego rodzaju, które są zainstalowane w systemie operacyjnym/na komputerze. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ExecutiveOperation, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji ExecutiveOperation:

executiveoperation adware pop-up displayed once installation is done

Fałszywy instalator Adobe Flash Player użyty do dystrybucji ExecutiveOperation:

fake adobe flash player installer used to distribute ExecutiveOperation

Z6airr.com przekierowuje do search.yahoo.com (GIF):

z6airr.com redirects to search.yahoo.com

Search.basicgeneration.com przekierowuje do google.com (GIF):

search.basicgeneration.com redirects to google.com

Search.basicgeneration.com przekierowuje do search.yahoo.com (GIF):

search.basicgeneration.com redirects to yahoo.com

ExecutiveOperation zainstalowane na Safari:

executiveoperation adware safar extension

Folder zawartości ExecutiveOperation:

executiveoperation adware contents folder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware ExecutiveOperation:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z ExecutiveOperation z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W oknie Finder wybierz "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy executiveoperation:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy executiveoperation z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy executiveoperation z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy executiveoperation z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy executiveoperation z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy ExecutiveOperation kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy ExecutiveOperation na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.