Jak odinstalować malware MARS z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus MARS
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware MARS

Czym jest MARS?

MARS zostało odkryte przez Michaela Gillespie. To ransomware szyfruje pliki i zmienia ich nazwy (dodając do nich rozszerzenie). Tworzy również plik tekstowy "!!!MARS_DECRYPT.TXT" we wszystkich folderach zawierających zaszyfrowane pliki. Zmienia nazwy plików, dodając do nich rozszerzenie ".mars". Na przykład: zmienia nazwę pliku "1.jpg" na "1.jpg.mars", "2.jpg" na "2.jpg.mars", and so on. The "!!!MARS_DECRYPT.TXT" jest żądaniem okupu, które zawiera szczegółowe informacje, takie jak wysokość okupu, sposób jego zapłaty itp.

Jak stwierdzono w notatce z żądaniem okupu „!!!MARS_DECRYPT.TXT", to ransomware szyfruje pliki xls, xlsx, doc, docx, ppt, pptx, odt, ods, pdf, dwg, psd, dbf, fpt, ​​php, cdr, mdb i accdb. Narzędzie odszyfrowujące, które może je odszyfrować, kosztuje 500 $ i należy je kupić płacąc w Bitcoinach. Przed dokonaniem płatności ofiary mogą wysłać do 3 zaszyfrowanych plików do testowego odszyfrowania na adres e-mail mars_dec@outlook.com lub anton_ivan_8989@mail.ru. Następnie ofiary otrzymają odszyfrowane pliki i adres portfela BTC, którego należy użyć, aby zapłacić za oprogramowanie odszyfrowujące. Po dokonaniu płatności cyberprzestępcy wyślą narzędzie odszyfrowujące i instrukcje, jak z niego korzystać. Wspomina się, że jeśli ofiary nie mogą skontaktować się z programistami MARS za pośrednictwem podanych adresów e-mail, mogą to zrobić za pośrednictwem Telegramu, kontaktując się z mars_dec. Zwykle ofiary ataku ransomware nie mogą odszyfrować plików bez narzędzi, które mogą zapewnić tylko cyberprzestępcy, którzy zaprojektowali ransomware. Niestety, nie ma narzędzi innych firm, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez MARS, przynajmniej w tej chwili. Kolejny problem polega na tym, że w większości przypadków ofiary, które płacą za narzędzie odszyfrowujące i/lub klucz, nie otrzymują go/ich nawet po dokonaniu płatności - zostają oszukane. Dlatego zdecydowanie odradza się ufanie cyberprzestępcom stojącym za jakimkolwiek ransomware, w tym MARS. W takich przypadkach jedynym sposobem uniknięcia strat danych i finansowych jest przywrócenie plików z kopii zapasowej. Ponadto można zapobiec dalszemu szyfrowaniu plików przez zainstalowane ransomware, odinstalowując je z systemu operacyjnego. Jednak zaszyfrowane pliki pozostają niedostępne nawet wtedy, gdy ransomware nie będzie już zainstalowane.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

MARS decrypt instructions (!!!MARS_DECRYPT.TXT)

Podsumowując, ransomware to rodzaj malware, które szyfruje pliki ofiary oraz tworzy i/lub wyświetla żądania okupu z instrukcjami, jak zapłacić okup, skontaktować się z cyberprzestępcami itp. W większości przypadków jedynymi głównymi różnicami są algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny), który ransomware wykorzystuje do szyfrowania danych i wysokość okupu. Niektóre przykłady innych programów ransomware to H@RM@, Captcha i RegretLocker. Zwykle, odszyfrowanie plików bez narzędzi, które ofiary mogą otrzymać od cyberprzestępców korzystających z ransomware jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy ransomware ma pewne błędy, wady, nie zostało ukończone. Niestety nie zdarza się to często i jedynym sposobem na bezpłatne odzyskanie plików jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Z tego powodu zaleca się zawsze mieć kopię zapasową danych i przechowywać ją na serwerze zdalnym (np. w chmurze) i/lub jakimś odłączonym urządzeniu pamięci.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

W większości przypadków cyberprzestępcy próbują dystrybuować złośliwe oprogramowanie na jeden z następujących sposobów: poprzez złośliwe kampanie spamowe, niewiarygodne źródła pobierania plików i/lub oprogramowania, trojany, narzędzia do aktualizacji oprogramowania stron trzecich lub nieoficjalne narzędzia do aktywacji („łamania") oprogramowania. Często wysyłają e-maile (malspam) ze złośliwym załącznikiem lub linkiem do pobrania złośliwego pliku. W takich przypadkach ich głównym celem jest oszukanie odbiorców, aby pobrali i otworzyli/uruchomili złośliwy plik, którego celem jest zainfekowanie komputera malware. Zwykle cyberprzestępcy wysyłają złośliwe dokumenty MS Office, dokumenty PDF, pliki archiwów, takie jak ZIP, RAR, pliki JavaScript lub pliki wykonywalne (takie jak .exe). Przykładami niewiarygodnych źródeł pobierania plików i oprogramowania, narzędzi, które mogą być używane do dystrybucji złośliwego oprogramowania (złośliwych plików) są nieoficjalne witryny, strony z freeware do pobrania, strony z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule i) oraz programy do pobierania stron trzecich. Złośliwe oprogramowanie może być przez nie dystrybuowane poprzez maskowanie złośliwych plików jako zwykłych i legalnych. Jest instalowane, gdy użytkownicy pobierają i otwierają te złośliwe pliki. Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe: istnieją pewne trojany, które po zainstalowaniu w systemie operacyjnym mogą instalować dodatkowe malware. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania mogą być zaprojektowane do infekowania komputerów przez instalowanie złośliwego oprogramowania zamiast instalowania aktualizacji, poprawek do zainstalowanego oprogramowania lub przez wykorzystywanie błędów, wad nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym. Narzędzia do łamania (aktywacji) oprogramowania to nielegalne programy, które mają omijać aktywację licencjonowanego oprogramowania lub systemu operacyjnego. Jednak często zdarza się, że użytkownicy, którzy próbują aktywować oprogramowanie za pomocą takich narzędzi, zamiast tego instalują malware na swoich komputerach.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus MARS
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .mars
Wiadomość z żądaniem okupu !!!MARS_DECRYPT.TXT
Kwota okupu 500 $ w Bitcoinach
Kontakt z cyberprzestępcami anton_ivan_8989@mail.ru, mars_dec@outlook.com, mars_dec (Telegram)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). ANa twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okuou. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus MARS, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Oprogramowanie należy pobierać z wiarygodnych, oficjalnych stron i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Nie należy do tego wykorzystywać innych źródeł i narzędzi (przykłady podano w poprzednim akapicie). To samo dotyczy instalatorów innych firm. System operacyjny i zainstalowane oprogramowanie muszą być aktualizowane i aktywowane za pomocą wbudowanych funkcji i/lub narzędzi, które są zapewniane (zaprojektowane) przez jego oficjalnych programistów. Nieoficjalne narzędzia stron trzecich nigdy nie powinny być do tego używane. Poza tym nielegalne jest wykorzystywanie do tego celu narzędzi aktywacyjnych stron trzecich („łamania" oprogramowania). Nielegalne jest również korzystanie z instalatorów pirackiego oprogramowania. Nie należy również otwierać załączników i/lub linków w nieistotnych wiadomościach e-mail otrzymanych z podejrzanych, nieznanych adresów - często takie e-maile są wykorzystywane przez cyberprzestępców jako narzędzia nakłaniające odbiorców do zainstalowania malware na ich komputerach. Warto wspomnieć, że w większości przypadków ich e-maile (złośliwe kampanie spamowe) są zamaskowane jako ważne i oficjalne wiadomości. Ponadto, system operacyjny/komputer powinien być regularnie skanowany pod kątem zagrożeń. Powinno to być wykonywane przy użyciu renomowanego i aktualnego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany MARS, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Wygląd notatki z żądaniem okupu "!!!MARS_DECRYPT.TXT" (GIF):

mars ransomware ransom note appearance

Tekst prezentowany w tej notatce z żądaniem okupu:

All your files have been encrypted with MARS Virus.
Your unique id: -


Our virus encrypted 231 of your office files (xls, xlsx, doc, docx, ppt, pptx, odt, ods, pdf, dwg, psd, dbf, fpt, php, cdr, mdb, accdb).
You can buy decryption for 500$ in Bitcoins.
But before you pay, you can make sure that we can really decrypt any of your files.
The encryption key and ID are unique to your computer, so you are guaranteed to be able to return your files.

To do this:
1) Send your unique id - and max 3 files for test decryption to mars_dec@outlook.com or anton_ivan_8989@mail.ru
2) After decryption, we will send you the decrypted files and a unique bitcoin wallet for payment.
3) Be careful! Fakes are possible in Telegram, never pay until you receive test files after decryption!
4) After payment ransom for Bitcoin, we will send you a decryption program and instructions. If we can decrypt your files, we have no reason to deceive you after payment.

or do this(If you have not received a reply by email):

1) Download and install Telegram Messanger: hxxps://desktop.telegram.org/ (for Windows, Linux, macOS)
2) Find user mars_dec
3) Send your unique id - and max 3 files for test decryption.
4) After decryption, we will send you the decrypted files and a unique bitcoin wallet for payment.
5) Be careful! Fakes are possible in Telegram, never pay until you receive test files after decryption!
6) After payment ransom for Bitcoin, we will send you a decryption program and instructions. If we can decrypt your files, we have no reason to deceive you after payment.

FAQ:
Can I get a discount?
    No. The ransom amount is calculated based on the number of encrypted office files and discounts are not provided. All such messages will be automatically ignored.
What is Bitcoin?
    read bitcoin.org
Where to buy bitcoins?
    hxxps://bitcoin.org/en/buy
    hxxps://buy.moonpay.io
    or use google.com
Where is the guarantee that I will receive my files back?
    The very fact that we can decrypt your random files is a guarantee. It makes no sense for us to deceive you.
How quickly will I receive the key and decryption program after payment?
    As a rule, within a few hours, but very rarely there may be a delay of 1-2 days.
How does the decryption program work?
    It's simple. You need to copy the key and select a folder to decrypt. The program will automatically decrypt all encrypted files in this folder and its subfolders.
I will complain about your Telegram account and mailbox's..
    God help you. You won't find us anyway. But many people will be deprived of any opportunity to recover their files.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez MARS (rozszerzenie ".mars"):

Files encrypted by MARS ransomware (.mars extension)

Usuwanie ransomware MARS:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus MARS: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus MARS. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus MARS kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus MARS na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus MARS dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.