Jak usunąć ransomware Kasp z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Kasp
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Kasp

Czym jest ransomware Kasp?

Kasp to złośliwe oprogramowanie należące do rodziny ransomware Djvu. Systemy zainfekowane tym malware mają szyfrowane dane i otrzymują żądania okupu za klucze/narzędzia odszyfrowujące. Podczas procesu szyfrowania do wszystkich plików, których dotyczy problem, dołączane jest rozszerzenie ".kasp". Na przykład plik "1.jpg" po szyfrowaniu będzie wyświetlany jako "1.jpg.kasp". Po zakończeniu tego procesu w zaatakowanych folderach umieszczane są wiadomości z żądaniem okupu "_readme.txt".

Notatka z żądaniem okupu ("_readme.txt") informuje ofiary, że ich dane zostały zaszyfrowane przy użyciu najsilniejszego szyfrowania i unikalnego klucza. Zgodnie z tą wiadomością jedynym sposobem na odzyskanie plików jest zakup kluczy odszyfrowujących i narzędzi od cyberprzestępców odpowiedzialnych za infekcję ransomware. Cenę narzędzi do odzyskiwania szacuje się na 980 $, ale można ją zmniejszyć o połowę (490 $) - jeśli kontakt z przestępcami zostanie nawiązany w ciągu pierwszych 72 godzin. Komunikację należy rozpocząć za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dodatkowo, przed zapłaceniem, użytkownicy mogą dołączyć do swoich wiadomości e-mail jeden zaszyfrowany plik, który nie zawiera żadnych cennych informacji. Plik zostanie odszyfrowany i odesłany - jako gwarancja, że ​​odzyskanie jest możliwe. Jeśli użytkownicy nie otrzymają odpowiedzi w ciągu 6 godzin, powinni sprawdzić swoje foldery e-mail „Spam", aby znaleźć odpowiedź. Niestety, w większości przypadków ataków ransomware odszyfrowanie jest niemożliwe bez ingerencji odpowiedzialnych za nie cyberprzestępców. Może tak być, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma istotne błędy (wady). W każdym razie zdecydowanie odradza się spełnianie żądań okupu; ponieważ często pomimo płacenia ofiary nie otrzymują obiecanych narzędzi/kluczy odszyfrowujących. Dlatego ich dane pozostają zaszyfrowane i ponoszą straty finansowe. Usunięcie ransomware Kasp z systemu operacyjnego zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu, jednak nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została utworzona przed infekcją i była przechowywana w oddzielnej lokalizacji.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Kasp decrypt instructions (_readme.txt)

Fappy, Txdot i NOBAD to kilka przykładów innych programów typu ransomware. Służą do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Między tymi programami/infekcjami są dwie zasadnicze różnice - stosowane przez nie algorytmy szyfrowania (symetryczne czy asymetryczne) oraz wysokość okupu. Te ostatnie zwykle wahają się od trzy- do czterocyfrowych w USD. Zwykle stosuje się waluty cyfrowe (przede wszystkim kryptowaluty), ponieważ transakcje nimi są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby uniknąć trwałej utraty danych, zdecydowanie zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci. Kopie zapasowe najlepiej przechowywać w wielu różnych lokalizacjach.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są rozpowszechniane głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), fałszywych aktualizatorów i niewiarygodnych źródeł pobierania. Trojany to złośliwe programy o wielu różnych funkcjach, które mogą obejmować możliwość wywoływania infekcji łańcuchowych (tj. pobieranie/instalowanie dodatkowego malware). Kampanie spamowe to operacje na masową skalę, podczas których wysyłane są tysiące zwodniczych/oszukańczych e-maili. Te wiadomości zawierają linki do pobrania zainfekowanych plików i/lub pliki są po prostu dołączone do nich. Zakaźne pliki mogą mieć różne formaty, np. archiwów, plików wykonywalnych, dokumentów PDF i Microsoft Office, JavaScript itp. Gdy są uruchamiane, wykonywane lub w inny sposób otwierane - uruchamia się łańcuch infekcji. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, narzędzia do nielegalnej aktywacji („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować malware. Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując wady nieaktualnych produktów i/lub instalując malware zamiast aktualizacji. Niewiarygodne kanały pobierania, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny z hostingiem plików, sieci wymiany peer-to-peer i inne zewnętrzne programy do pobierania - mogą oferować złośliwe oprogramowanie do pobrania, zamaskowane lub dołączone do zwykłych produktów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Kasp
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .kasp
Wiadomość z żądaniem okupu _readme.txt
Kwota okupu $980 or $490
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia AVG (FileRepMalware), BitDefender (Trojan.GenericKD.34478150), ESET-NOD32 (wariant Win32/Kryptik.HFYV), Kaspersky (Exploit.Win32.Shellcode.toq), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Dodatkowe informacje To malware jest zaprojektowane, aby pokazywać fałszywe okno aktualizacji Windows i zmieniać plik "hostów", aby zapobiec odwiedzeniu witryn cyberbezpieczeństwa przez użytkowników (więcej informacji poniżej).
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy, nieoficjalne narzędzia aktywacji i aktualizacji.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Kasp, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza ich załączników lub zawartych w nich linków - może to spowodować infekcję wysokiego ryzyka. Zaleca się pobieranie plików i programów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Równie ważne jest aktywowanie i aktualizowanie produktów za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów. Odradza się używanie nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania) i innych zewnętrznych programów do pobierania, ponieważ często rozsyłają złośliwe oprogramowanie. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika, najważniejsze jest posiadanie zainstalowanego i na bieżąco aktualizowanego niezawodnego programu antywirusowego. To oprogramowanie musi być używane do wykonywania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Kasp, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Kasp ("_readme.txt"):

ATTENTION!

 

Don't worry, you can return all your files!
All your files like photos, databases, documents and other important are encrypted with strongest encryption and unique key.
The only method of recovering files is to purchase decrypt tool and unique key for you.
This software will decrypt all your encrypted files.
What guarantees you have?
You can send one of your encrypted file from your PC and we decrypt it for free.
But we can decrypt only 1 file for free. File must not contain valuable information.
You can get and look video overview decrypt tool:
hxxps://we.tl/t-ccUfUrQOhF
Price of private key and decrypt software is $980.
Discount 50% available if you contact us first 72 hours, that's price for you is $490.
Please note that you'll never restore your data without payment.
Check your e-mail "Spam" or "Junk" folder if you don't get answer more than 6 hours.


To get this software you need write on our e-mail:
[email protected]

 

Reserve e-mail address to contact us:
[email protected]

 

Your personal ID:
-

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Kasp (rozszerzenie ".kasp"):

Files encrypted by Kasp ransomware (.kasp extension)

Zrzut ekranu okienka pop-up fałszywej aktualizacji Windows wyświetlanego podczas szyfrowania:

Fake Windows pop-up displayed by Kasp during the encryption

WAŻNA UWAGA! - Oprócz szyfrowania danych, infekcje typu ransomware z rodziny malware Djvu powodują również dodanie pewnej liczby wpisów do pliku „hosts" systemu Windows. Wpisy zawierają adresy URL różnych witryn, z których większość jest związana z usuwaniem złośliwego oprogramowania. Ma to na celu uniemożliwienie użytkownikom dostępu do witryn zabezpieczonych przed malware i szukania pomocy. Nasza strona internetowa (PCrisk.com) również znajduje się na liście. Usunięcie tych wpisów jest jednak proste - szczegółowe instrukcje znajdziesz w tym artykule (zwróć uwagę, że chociaż kroki są pokazane w środowisku Windows 10, proces jest praktycznie identyczny we wszystkich wersjach systemu operacyjnego Microsoft Windows).

Zrzut ekranu witryn dodanych do pliku hosts Windows:

Tro Ransomware adding websites to Windows Hosts file

Obecnie istnieją dwie wersje infekcji ransomware Djvu: stara i nowa. Stare wersje zostały zaprojektowane do szyfrowania danych przy użyciu zakodowanego na stałe „klucza offline", gdy zainfekowana maszyna nie miała połączenia z internetem lub gdy serwer przekraczał limit czasu lub nie odpowiadał. Dlatego niektóre ofiary były w stanie odszyfrować dane za pomocą narzędzia opracowanego przez badacza cyberbezpieczeństwa, Michaela Gillespie. Jednak ponieważ mechanizm szyfrowania został nieznacznie zmieniony (stąd nowa wersja, wydana w sierpniu 2019 roku), narzędzie odszyfrowania przestało działać i nie jest już obsługiwane. Jeśli twoje dane zostały zaszyfrowane przez starszą wersję, możesz je przywrócić za pomocą innego narzędzia opracowanego przez Emsisoft i Michaela Gillespie. Obsługuje ono łącznie 148 wariantów Djvu, a więcej informacji, a także link do pobrania i instrukcje odszyfrowywania można znaleźć na oficjalnej stronie Emsisoft.

Zrzut ekranu narzędzia odszyfrowywania Djvu opracowanego przez Emsisoft i Michael Gillespie:

Djvu ransomware decrypter by Michael Gillespie and Emsisoft

Dodatkowo Emsisoft udostępnia teraz usługę umożliwiającą odszyfrowanie danych (ponownie, tylko jeśli zostały one zaszyfrowane przez warianty Djvu wydane przed sierpniem 2019 roku) dla tych ofiar, które mają parę tego samego pliku przed i po zaszyfrowaniu. Ofiary muszą jedynie przesłać parę oryginalnych i zaszyfrowanych plików na stronie odszyfrowywania Djvu firmy Emsisoft i pobrać wspomniane narzędzie odszyfrowujące (link do pobrania zostanie podany po przesłaniu plików). Pamiętaj, że przetwarzanie pliku może zająć trochę czasu, więc bądź cierpliwy. Warto również wspomnieć, że system musi mieć połączenie z internetem podczas całego procesu odszyfrowywania. W przeciwnym razie proces ten się nie powiedzie.

Zrzut ekranu strony usługi odszyfrowywania Djvu Emsisoft:

Djvu ransomware decryption service by Emsisoft

Usuwanie ransomware Kasp:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Kasp: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Kasp. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Kasp kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Kasp na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Kasp dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.