Odinstaluj ransomware DarkSide z systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus DarkSide
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware DarkSide

Czym jest DarkSide?

DarkSide zostało odkryte przez MalwareHunterTeam. W większości przypadków złośliwe oprogramowanie tego typu ma na celu uniemożliwienie ofiarom dostępu do plików poprzez ich szyfrowanie, zmianę ich nazw i generowanie żądań okupu. DarkSide zmienia nazwy zaszyfrowanych plików, dodając do nich identyfikator ofiary jako rozszerzenie. Na przykład zmienia nazwę "1.jpg" na "1.jpg.d0ac7d95", "2.jpg" na "2.jpg.d0ac7d95" itd. W każdym folderze zawierającym zaszyfrowane dane zostawia notatkę z żądaniem okupu "README.[ID_ofiary].TXT".

Jak stwierdzono w notatce z żądaniem okupu, ransomware DarkSide szyfruje dane za pomocą silnych algorytmów szyfrowania, aby ofiary nie mogły ich odszyfrować bez oprogramowania, które można kupić od cyberprzestępców stojących za tym malware. Ofiary są ostrzegane, że wszystkie ich dane zostaną opublikowane na określonej stronie internetowej, jeśli odmówią zapłaty okupu (zakupu oprogramowania odszyfrowującego) i będą na niej przechowywane przez co najmniej 6 miesięcy. Instrukcje, jak zapłacić okup i inne informacje, takie jak cena oprogramowania odszyfrowującego, są dostępne na stronie Tor, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem linki w notatce z żądaniem okupu (pliku tekstowym ("README.[ID_ofiary].TXT". Jest bardzo prawdopodobne, że cyberprzestępcy stojący za DarkSide atakują duże firmy, organizacje, ponieważ ich oprogramowanie odszyfrowujące kosztuje 194,105 BTC plus 10% tej kwoty) lub 23220,713 XMR. Ponadto ofiary są zachęcane do zakupu tego oprogramowania w ciągu 3 dni. W przeciwnym razie jego cena zostanie podwojona (będzie wynosiła 388,209 Bitcoinów plus 10% tej kwoty lub 46441,426 Monero). Największym problemem związanym z byciem ofiarą ataku ransomware jest to, że cyberprzestępcy stojący za danym ransomware są jedynymi, którzy mają narzędzia do odszyfrowania plików ofiary. Niestety, nie ma innych narzędzi, które mogłyby również odszyfrować pliki zaszyfrowane przez DarkSide, przynajmniej w tej chwili. Chociaż nie oznacza to, że zapłacenie okupu cyberprzestępcom powinno być rozważane: często nie wysyłają oni narzędzia i/lub klucza odszyfrowującego nawet po dokonaniu płatności. Krótko mówiąc, ofiary, które płacą okup, często są oszukiwane. Z reguły jedynym sposobem uniknięcia utraty danych bez konieczności kupowania czegokolwiek od cyberprzestępców jest przywrócenie plików z kopii zapasowej. Warto wspomnieć, że ofiary mogą zapobiec dalszemu szyfrowaniu przez zainstalowane ransomware, odinstalowując je z komputera. Niestety, nie przywróci to już zaszyfrowanych plików (pozostaną zaszyfrowane).

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

DarkSide decrypt instructions (README.[victim's_ID].TXT)

Inne przykłady ransomware to FIXI, Protomolecule i AW46. W większości przypadków malware tego typu działa bardzo podobnie: szyfruje pliki, wyświetla i/lub tworzy notatkę z żądaniem okupu. Dwie główne i najczęstsze różnice to cena odszyfrowania i algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) używany do szyfrowania danych. Niestety w większości przypadków ofiary nie mogą odszyfrować plików bez odpowiednich narzędzi, a cyberprzestępcy stojący za danym ransomware są jedynymi, którzy mogą zapewnić te narzędzia. Odszyfrowanie plików bez ich ingerencji jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy ransomware ma jakieś błędy, wady lub inne luki w zabezpieczeniach. Jak wspomniano w poprzednim akapicie, zwykle jedynym bezpłatnym sposobem uniknięcia utraty danych spowodowanej przez ransomware jest przywrócenie plików z kopii zapasowej. Dlatego zaleca się, aby zawsze mieć kopię zapasową danych i przechowywać ją na serwerze zdalnym (np. w chmurze) i/lub odłączonym urządzeniu pamięci.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Dość często cyberprzestępcy wysyłają e-maile zawierające złośliwe załączniki (lub linki do witryn internetowych) i próbują nakłonić odbiorców do otwarcia złośliwego pliku. Po otwarciu plik ten powoduje instalację malware. Przykłady plików, które większość cyberprzestępców dołącza do swoich wiadomości, to złośliwe oprogramowanie Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki wykonywalne, takie jak .exe, pliki archiwów, takie jak ZIP, RAR i pliki JavaScript. Próby aktywacji licencjonowanego oprogramowania za pomocą narzędzi do łamania zabezpieczeń, mogą one również spowodować instalację złośliwego oprogramowania. Często takie narzędzia są przeznaczone do infekowania systemów malware, a nie omijania aktywacji zainstalowanego oprogramowania. Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe i często służą do tego celu. Mówiąc prosto, instalują inne oprogramowanie tego rodzaju. Jednak malware może rozsyłać się w ten sposób tylko wtedy, gdy komputer jest zainfekowany określonym trojanem. Innym popularnym sposobem nakłaniania użytkowników do infekowania ich komputerów jest użycie sieci peer-to-peer (np. klientów torrent, eMule), zewnętrznych programów do pobierania, instalatorów, witryn z freeware do pobrania, witryn z bezpłatnym hostingiem plików i innych tego rodzaju narzędzi. Komputery są infekowane, gdy użytkownicy pobierają i uruchamiają złośliwe pliki. W większości przypadków cyberprzestępcy maskują te pliki jako legalne, nieszkodliwe. Ponadto złośliwe oprogramowanie może być instalowane za pośrednictwem fałszywych aktualizatorów oprogramowania, które mają na celu wykorzystywanie błędów, wady nieaktualnego oprogramowania lub po prostu instalowanie złośliwych programów zamiast aktualizacji lub poprawek.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus DarkSide
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku ID ofiary
Wiadomość z żądaniem okupu README.[victim's_ID].TXT, witryna Tor
Kwota okupu 194,105 BTC (+10%)/388,209 BTC (+10%) lub 23220,713 XMR/46441,426 XMR
Kontakt z cyberprzestępcami Witryna Tor
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Gen:[email protected]), Emsisoft (Gen:[email protected] (B)), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Gen.xyl), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Dodatkowe informacje To ransomware może być używane do obierania za cel dużych firm i organizacji
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus DarkSide, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Oprogramowania (i plików) nie należy pobierać ani instalować za pośrednictwem zewnętrznych programów do pobierania, instalatorów, nieoficjalnych witryn internetowych i innych kanałów oraz narzędzi wymienionych w powyższym akapicie. Należy to robić, korzystając wyłącznie z oficjalnych stron internetowych i bezpośrednich linków. Zainstalowane oprogramowanie należy aktualizować za pomocą narzędzi i/lub funkcji zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. To samo dotyczy jego aktywacji. Poza tym nielegalne jest omijanie aktywacji licencjonowanego oprogramowania przy użyciu nieoficjalnych narzędzi stron trzecich („łamania" oprogramowania). Nie należy ufać nieistotnym wiadomościom e-mail, które zawierają załączniki i pochodzą z nieznanych/podejrzanych adresów (nie należy otwierać zawartych w nich plików i/lub linków do witryn internetowych). Innym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa jest regularne skanowanie ich za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware, bieżące aktualizowanie go i jak najszybsze usuwanie wykrytych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany DarkSide, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Wygląd notatki z żądaniem okupu "README.[ID_ofiary].TXT" (GIF):

darkside ransom note gif

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware DarkSide:

----------- [ Witamy w Dark ] ------------->

Co się stało?
----------------------------------------------
Twoje komputery i serwery są zaszyfrowane, a kopie zapasowe usunięte. Używamy silnych algorytmów szyfrowania, więc nie możesz odszyfrować swoich danych.

Ale możesz przywrócić wszystko, kupując od nas specjalny program - uniwersalny deszyfrator. Ten program przywróci całą twoją sieć.

Postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami poniżej, a odzyskasz wszystkie swoje dane.

Wyciek danych
----------------------------------------------

Przede wszystkim przesłaliśmy ponad 100 GB danych.

 

Przykładowe dane:

- Dane księgowe

- Dane wykonawcze

- Dane dotyczące sprzedaży

- Dane obsługi klienta

- Dane marketingowe

- Dane dotyczące jakości

- I więcej innych...

 

Twoja osobista strona z wyciekami: hxxp://darksidedxcftmqa.onion/blog/article/id/6/ dQDclB_6Kg-c-6fJesONyHoaKh9BtI8j9Wkw2inG8O72jWaOcKbrxMWbPfKrUbHC

Dane są wstępnie załadowane i zostaną automatycznie opublikowane, jeśli nie zapłacisz.

Po publikacji twoje dane będą dostępne przez co najmniej 6 miesięcy na naszych serwerach Tor CDN.

 

Jesteśmy gotowi:

- Aby dostarczyć dowody kradzieży danych

- Aby zapewnić uniwersalne narzędzie do odszyfrowania wszystkich zaszyfrowanych plików.

- Aby usunąć wszystkie skradzione dane.

 

Jakie są gwarancje?
----------------------------------------------
Cenimy naszą reputację. Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązań, nikt nam nie zapłaci. To nie leży w naszym interesie.

Każde nasze oprogramowanie odszyfrowujące jest doskonale przetestowane i odszyfruje twoje dane. Zapewnimy również wsparcie w przypadku problemów.

Gwarantujemy bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku. Wejdź na stronę i skontaktuj się z nami.

 

Jak uzyskać dostęp na stronie internetowej?
----------------------------------------------
Używanie przeglądarki TOR:
1) Pobierz i zainstaluj przeglądarkę TOR z tej strony: hxxps://torproject.org/
2) Otwórz naszą witrynę: hxxp://darksidfqzcuhtk2.onion/ K71D6P88YTX04R3ISCJZHMD5IYV55V9247QHJY0HJYUXX68H2P05XPRIR5SP2U68

Po otworzeniu naszej strony internetowej, wpisz następujące dane w formularzu wejściowym:

Klucz:

-

!!!ZAGROŻENIE!!!

NIE MODYFIKUJ ani nie próbuj samodzielnie odzyskiwać żadnych plików. Nie będziemy w stanie ich PRZYWRÓCIĆ.

!!!ZAGROŻENIE!!!

Wygląd witryny Tor (GIF):

darkside ransomware tor website gif

Tekst na witrynie Tor:

Twoja sieć została zablokowana!

Musisz zapłacić 2 000 000 $

194,105 BTC (+ 10%) - teraz 23220,713 XMR, czyli 4 000 000 USD

388,209 BTC (+ 10%) - 46441,426 XMR po podwojeniu.

Po dokonaniu płatności dostarczymy ci uniwersalny deszyfrator dla całej sieci.

Nie martw się, jesteśmy dobrymi specjalistami od odszyfrowywania.

 

Jak odszyfrować pliki?

 

Kup wymaganą ilość XMR (Monero): 23220,713 XMR lub BTC (Bitcoin): 194,105 BTC (+10%)

Wyślij 23220,713 XMR lub 194.105 BTC (+10%) na następujący adres:
Monero: 86R5YKD3DbMTJ1mgqiYjjsVULxwcxN5h5Yy Jt7Sz4B2oZEpZCnGBDZY4DG293xeeZSeF6iaDJqAoRVMeQXgUNM5x3fzyZru
BTC: bc1qena2vfl7xhc5ad7q06eeuyd563ykxmwardnt2d

*Ten adres odbiorcy został utworzony dla ciebie, aby zidentyfikować twoje transakcje.

Poczekaj na 10 potwierdzeń dla XMR lub 3 potwierdzenia BTC.

Załaduj ponownie bieżącą stronę po i uzyskaj link do pobrania deszyfratora.

 

Pozostały czas

3 dni, 00:45:03

Termin upływa 15.08.2020 o godz. 10:52

*Cena zostanie podwojona, jeśli nie zapłacisz.

 

Wyciek danych

Twoje dane zostały skradzione. Przeczytaj nasz blog.

 

Następna publikacja:

3 dni, 13:50:07

 

Transakcje

Data potwierdzenia sumy TXID

Nie znaleziono transakcji

Zrzut ekranu witryny of DarkSide z wyciekiem danych:

darkside data leaking site

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez DarkSide (z ID ofiary jako rozszerzeniem):

Files encrypted by DarkSide ransomware (victim's ID as an extension)

Usuwanie ransomware DarkSide:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus DarkSide: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus DarkSide. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus DarkSide kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus DarkSide na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus DarkSide dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.