FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie ransomware Oled z twojego komputera

Znany również jako: Wirus Oled
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Oled

Czym jest Oled?

Oled ransomware zostało odkryte przez S!Ri. Zwykle oprogramowanie tego typu szyfruje pliki, zmienia ich nazwy i tworzy wiadomości z żądaniem okupu. Oled zmienia nazwy zaszyfrowanych plików, dodając do nich identyfikator ofiary i adres e-mail programisty oraz rozszerzenie ".oled". Przykładowo, może zmienić nazwę "1.jpg" na taką jak "1.jpg.[EF7BE7BC].[oled@airmail.cc].oled" itd. Oled tworzy również wiadomość z żądaniem okupu w pliku tekstowym o nazwie "readme-warning.txt".

Wiadomość z żądaniem okupu („readme-warning.txt") mówi, że ofiary muszą zapłacić za narzędzie do odszyfrowania w Bitcoinach, jednak jego koszt nie jest wspomniany. Aby uzyskać więcej informacji (takich jak koszt narzędzia do odszyfrowania i sposób płatności), ofiary są proszone o wysłanie e-maila na adres oled@airmail.cc. Wiadomość może zawierać maksymalnie dwa nieznaczące pliki. Według programistów Oled, odszyfrują oni te pliki i zwrócą je. Oferują to bezpłatne odszyfrowanie jako „dowód", że mają narzędzie, które może odszyfrować pliki zainfekowane ransomware Oled. Ofiary są ostrzegane, aby nie próbowały zmieniać zaszyfrowanych plików ani używać innych narzędzi do odszyfrowania, ponieważ może to spowodować nieodwracalną utratę danych. Zazwyczaj tylko cyberprzestępcy stojący za konkretnym ransomware mają narzędzia, które mogą odzyskać zaszyfrowane pliki. Niestety tak jest również w przypadku Oled - obecnie nie ma bezpłatnych narzędzi zdolnych do odszyfrowania plików dotkniętych tym ransomware. Zasadniczo jedynym sposobem na odzyskanie plików bez konieczności korzystania z narzędzi zakupionych od cyberprzestępców jest przywrócenie ich z wcześniej utworzonej kopii zapasowej. Pamiętaj, że pliki pozostają zaszyfrowane nawet po usunięciu ransomware z systemu operacyjnego - usunięcie po prostu zapobiega dalszemu szyfrowaniu. Zdecydowanie zalecamy odzyskanie plików przy użyciu kopii zapasowej (jeśli została utworzona). Nie płać cyberprzestępcom za jakiekolwiek narzędzia do odszyfrowania, ponieważ często nic nie wysyłają. Ofiary ransomware, które ufają cyberprzestępcom i płacą okup, są często oszukiwane.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Oled decrypt instructions (readme-warning.txt)

Inne przykłady oprogramowania sklasyfikowanego jako ransomware to Adair, Jenkins i Afrodita. W większości przypadków programy te uniemożliwiają ofiarom dostęp do ich danych przez szyfrowanie, a następnie przekazują instrukcje (za pośrednictwem wiadomości z żądaniem okupu) szczegółowo określające sposób zapłaty za narzędzia i/lub klucze do odszyfrowania. Głównymi zmiennymi są zwykle wysokość okupu i algorytm kryptograficzny (symetryczny czy asymetryczny), którego ransomware używa do blokowania plików. Niestety większość programów tego typu szyfruje pliki za pomocą silnych algorytmów szyfrujących - nie można odzyskać plików bez określonych narzędzi, chyba że w rzadkich przypadkach ransomware jest nadal w fazie rozwoju (zawiera luki w zabezpieczeniach). Dlatego utrzymuj kopie zapasowe danych na zdalnym serwerze i/lub odłączonym urządzeniu pamięci.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zwykle cyberprzestępcy dystrybuują malware za pośrednictwem kampanii spamowych, trojanów, niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania, fałszywych aktualizacji oprogramowania i nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych. Rozsyłają malware, wysyłając e-maile zawierające linki internetowe, które pobierają złośliwe pliki lub załączniki. W większości przypadków dołączają dokumenty MS Office, pliki wykonywalne (.exe), archiwa, takie jak RAR, dokumenty PDF, pliki JavaScript i inne pliki. Ich głównym celem jest nakłonienie odbiorców do otwarcia (wykonania) złośliwego pliku. Po otwarciu instaluje on złośliwe oprogramowanie. Malware rozprzestrzenia się również za pośrednictwem trojanów. Po zainstalowaniu trojany często instalują inne złośliwe oprogramowanie, powodując w ten sposób infekcje łańcuchowe. Do rozsyłania malware wykorzystywane są różne niewiarygodne źródła pobierania plików i oprogramowania. Niektóre przykłady to sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), bezpłatne strony do pobierania lub hostowania plików, narzędzia pobierania oprogramowania stron trzecich itp. Używa się ich do rozsyłania malware, przesyłając złośliwe pliki zamaskowane jako legalne, regularne, nieszkodliwe itp. Zauważ, że systemy zostają zainfekowane złośliwym oprogramowaniem tylko wtedy, gdy ludzie otwierają złośliwe pliki pobrane z tych źródeł. Fałszywe aktualizatory oprogramowania mogą wykorzystywać błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub instalować złośliwe programy zamiast aktualizacji. Nieoficjalne narzędzia aktywacyjne rzekomo aktywują licencjonowane (płatne) programy bezpłatnie, jednak mogą instalować malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Oled
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .oled
Wiadomość z żądaniem okupu readme-warning.txt
Kontakt z cyberprzestępcami oled@airmail.cc
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), AVG (Win32:Trojan-gen), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Phobos.E), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Cryptor.czp), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Oled, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Nie pobieraj ani nie instaluj oprogramowania za pośrednictwem zewnętrznych programów pobierania, instalatorów, nieoficjalnych stron lub innych źródeł wymienionych powyżej. Używaj wyłącznie oficjalnych witryn i bezpośrednich linków do pobierania. Zainstalowane oprogramowanie i systemy operacyjne muszą być aktualizowane za pomocą wbudowanych funkcji/narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. Załączniki lub linki internetowe otrzymane za pomocą nieistotnych wiadomości wysłanych z nieznanych i podejrzanych adresów nie powinny być otwierane. Nie aktywuj oprogramowania ani systemów operacyjnych za pomocą nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych. Obejście aktywacji oprogramowania w ten sposób jest nielegalne i często prowadzi do instalacji malware wysokiego ryzyka. Regularnie skanuj komputer w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą sprawdzonego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego i aktualizuj je. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Oled, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Oled ("readme-warning.txt"):

::: Witamy :::

 

Krótki FAQ:
.1.
Pyt.: Co się stało?
Odp.: Twoje pliki zostały zaszyfrowane i mają teraz rozszerzenie „OLED". Struktura pliku nie została uszkodzona. Zrobiliśmy wszystko, aby tak się nie stało.

.2.
Pyt.: Jak odzyskać pliki?
Odp.: Jeśli chcesz odszyfrować swoje pliki, musisz zapłacić w Bitcoinach.

.3.
Pyt.: Jakie są gwarancje?
Odp.: To tylko biznes. Absolutnie nie dbamy o ciebie ani twoje sprawy, z wyjątkiem korzyści. Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązania - nikt nie będzie z nami współpracował. To nie leży w naszym interesie.

Aby sprawdzić możliwość odzyskania plików, możesz wysłać do nas dowolne 2 pliki z rozszerzeniami SIMPLE (jpg, xls, doc itp. ... nie bazami danych!) i w małych rozmiarach (maks. 1 mb), odszyfrujemy je i odeślemy do ciebie. To nasza gwarancja.

.4.
Pyt.: Jak skontaktować się z wami?
Odp.: Możesz do nas napisać na adres e-mail: oled@airmail.cc

.5.
Pyt.: Jak przebiegnie proces odszyfrowania po dokonaniu płatności?
Odp.: Po dokonaniu płatności prześlemy ci nasz program skanera-odszyfrowania i szczegółowe instrukcje użytkowania. Dzięki temu programowi będziesz być w stanie odszyfrować wszystkie zaszyfrowane pliki.

.6.
Pyt.: Jeśli nie chcę płacić złym ludziom takim jak wy?
Odp.: Jeśli nie będziesz współpracować z naszym serwisem - dla nas to nie ma znaczenia. Ale stracisz swój czas i dane. Tylko my mamy klucz prywatny. W praktyce czas jest o wiele cenniejszy niż pieniądze.

:::UWAŻAJ:::
NIE próbuj samodzielnie zmieniać zaszyfrowanych plików!

Jeśli spróbujesz użyć oprogramowania innej firmy do przywrócenia danych lub rozwiązań antywirusowych - wykonaj kopię zapasową dla wszystkich zaszyfrowanych plików! Wszelkie zmiany w zaszyfrowanych plikach mogą spowodować uszkodzenie klucza prywatnego, a w konsekwencji utratę wszystkich danych.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Oled (rozszerzenie ".oled"):

Files encrypted by Oled ransomware (.oled extension)

Aktualizacja 11. maja 2020 roku - Cyberprzestępcy wydali niedawno zaktualizowaną wersję ransomware Oled, która zostawia inną notatkę z żądaniem okupu i dołącza inną notatkę z żądaniem okupu - losowy ciąg.

Zrzut ekranu zaktualizowanego pliku tekstowego ransomware Oled ("readme-warning.txt"):

Updated Oled ransomware ransom note

Tekst prezentowany w notatce:

Drogi Użytkowniku! Twój komputer jest zaszyfrowany! Żądamy okupu!

Usługa odszyfrowania jest płatna!!!! PŁATNOŚĆ ZA POMOCĄ BITCOIN!!!

Do naszej pamięci w chmurze zostały przesłane z twoich serwerów pliki, dokumenty, bazy danych SQL i PDF.

Po uzgodnieniu z nami otrzymasz program do odszyfrowania, cenne porady, aby nie wpaść w taką sytuację w przyszłości, a także wszystkie twoje pliki na naszym serwerze zostaną usunięte.

W przeciwnym razie zostaną opublikowane w Internecie!

Próby odzyskania danych przy użyciu oprogramowania firm trzecich i rozwiązań antywirusowych spowodują utratę danych.

Miej pewność, że znajdziemy wspólny język. Przywrócimy wszystkie dane i podpowiemy ci, jak skonfigurować ochronę twojego serwera.

METODA KOMUNIKACJI:

Aby odszyfrować komputer, musisz pobrać przeglądarkę TOR ze strony
hxxps://www.torproject.org/download/
Zainstaluj i odwiedź naszą stronę internetową, aby podjąć dalsze działania hxxp://paymen45oxzpnouz.onion/E38D7F03

Zrzut ekranu zaktualizowanej witryny ransomware Oled w sieci Tor:

Updated Oled ransomware website

Prezentowany w niej tekst:

Co się stało

Twoja sieć lokalna została zhakowana

Twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane.

Aby odszyfrować swoje pliki, musisz skontaktować się z nami za pośrednictwem czatu. Żądamy okupu!

Możesz to zrobić już teraz. Użyj poniższego czatu. Pamiętaj jednak, że nie masz dużo czasu.

Skontaktuj się z pomocą techniczną
-

Aby rozpocząć, podaj swoje ID
Twoje ID
Informacje
Kup Bitcoiny za pomocą swojego konta bankowego lub przelewu bankowego
Coinmama, Korbit, Coinfloor, Coinfinity, BitPanda, BTCDirect, Paymium, Bity, CoinCorner, HappyCoins, Coinbase,
*Nie używaj Coinbase jeśli jesteś w USA, Bitfinex, Poloniex

Kup Bitcoiny za pomocą karty kredytowej/debetowej
CEX.io, CoinMama, Huobi, Bittylicious, BitPanda, CoinCafe, Coinhouse, Safello

Kup Bitcoiny za pomocą gotówki lub depozytu gotówkowego
LocalBitcoins, BitQuick, Wall of Coins, LibertyX, Bitit, Coin ATM Radar

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez zaktualizowane ransomware Oled (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by the updated Oled ransomware

Usuwanie ransomware Oled:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Oled: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Oled. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Oled kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Oled na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Oled dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.