Usuwanie ransomware Oled z twojego komputera

Znany również jako: Wirus Oled
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Oled

Czym jest Oled?

Oled ransomware zostało odkryte przez S!Ri. Zwykle oprogramowanie tego typu szyfruje pliki, zmienia ich nazwy i tworzy wiadomości z żądaniem okupu. Oled zmienia nazwy zaszyfrowanych plików, dodając do nich identyfikator ofiary i adres e-mail programisty oraz rozszerzenie ".oled". Przykładowo, może zmienić nazwę "1.jpg" na taką jak "1.jpg.[EF7BE7BC].[[email protected]].oled" itd. Oled tworzy również wiadomość z żądaniem okupu w pliku tekstowym o nazwie "readme-warning.txt".

Wiadomość z żądaniem okupu („readme-warning.txt") mówi, że ofiary muszą zapłacić za narzędzie do odszyfrowania w Bitcoinach, jednak jego koszt nie jest wspomniany. Aby uzyskać więcej informacji (takich jak koszt narzędzia do odszyfrowania i sposób płatności), ofiary są proszone o wysłanie e-maila na adres [email protected] Wiadomość może zawierać maksymalnie dwa nieznaczące pliki. Według programistów Oled, odszyfrują oni te pliki i zwrócą je. Oferują to bezpłatne odszyfrowanie jako „dowód", że mają narzędzie, które może odszyfrować pliki zainfekowane ransomware Oled. Ofiary są ostrzegane, aby nie próbowały zmieniać zaszyfrowanych plików ani używać innych narzędzi do odszyfrowania, ponieważ może to spowodować nieodwracalną utratę danych. Zazwyczaj tylko cyberprzestępcy stojący za konkretnym ransomware mają narzędzia, które mogą odzyskać zaszyfrowane pliki. Niestety tak jest również w przypadku Oled - obecnie nie ma bezpłatnych narzędzi zdolnych do odszyfrowania plików dotkniętych tym ransomware. Zasadniczo jedynym sposobem na odzyskanie plików bez konieczności korzystania z narzędzi zakupionych od cyberprzestępców jest przywrócenie ich z wcześniej utworzonej kopii zapasowej. Pamiętaj, że pliki pozostają zaszyfrowane nawet po usunięciu ransomware z systemu operacyjnego - usunięcie po prostu zapobiega dalszemu szyfrowaniu. Zdecydowanie zalecamy odzyskanie plików przy użyciu kopii zapasowej (jeśli została utworzona). Nie płać cyberprzestępcom za jakiekolwiek narzędzia do odszyfrowania, ponieważ często nic nie wysyłają. Ofiary ransomware, które ufają cyberprzestępcom i płacą okup, są często oszukiwane.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Oled decrypt instructions (readme-warning.txt)

Inne przykłady oprogramowania sklasyfikowanego jako ransomware to Adair, Jenkins i Afrodita. W większości przypadków programy te uniemożliwiają ofiarom dostęp do ich danych przez szyfrowanie, a następnie przekazują instrukcje (za pośrednictwem wiadomości z żądaniem okupu) szczegółowo określające sposób zapłaty za narzędzia i/lub klucze do odszyfrowania. Głównymi zmiennymi są zwykle wysokość okupu i algorytm kryptograficzny (symetryczny czy asymetryczny), którego ransomware używa do blokowania plików. Niestety większość programów tego typu szyfruje pliki za pomocą silnych algorytmów szyfrujących - nie można odzyskać plików bez określonych narzędzi, chyba że w rzadkich przypadkach ransomware jest nadal w fazie rozwoju (zawiera luki w zabezpieczeniach). Dlatego utrzymuj kopie zapasowe danych na zdalnym serwerze i/lub odłączonym urządzeniu pamięci.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zwykle cyberprzestępcy dystrybuują malware za pośrednictwem kampanii spamowych, trojanów, niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania, fałszywych aktualizacji oprogramowania i nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych. Rozsyłają malware, wysyłając e-maile zawierające linki internetowe, które pobierają złośliwe pliki lub załączniki. W większości przypadków dołączają dokumenty MS Office, pliki wykonywalne (.exe), archiwa, takie jak RAR, dokumenty PDF, pliki JavaScript i inne pliki. Ich głównym celem jest nakłonienie odbiorców do otwarcia (wykonania) złośliwego pliku. Po otwarciu instaluje on złośliwe oprogramowanie. Malware rozprzestrzenia się również za pośrednictwem trojanów. Po zainstalowaniu trojany często instalują inne złośliwe oprogramowanie, powodując w ten sposób infekcje łańcuchowe. Do rozsyłania malware wykorzystywane są różne niewiarygodne źródła pobierania plików i oprogramowania. Niektóre przykłady to sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), bezpłatne strony do pobierania lub hostowania plików, narzędzia pobierania oprogramowania stron trzecich itp. Używa się ich do rozsyłania malware, przesyłając złośliwe pliki zamaskowane jako legalne, regularne, nieszkodliwe itp. Zauważ, że systemy zostają zainfekowane złośliwym oprogramowaniem tylko wtedy, gdy ludzie otwierają złośliwe pliki pobrane z tych źródeł. Fałszywe aktualizatory oprogramowania mogą wykorzystywać błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub instalować złośliwe programy zamiast aktualizacji. Nieoficjalne narzędzia aktywacyjne rzekomo aktywują licencjonowane (płatne) programy bezpłatnie, jednak mogą instalować malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Oled
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .oled
Wiadomość z żądaniem okupu readme-warning.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), AVG (Win32:Trojan-gen), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Phobos.E), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Cryptor.czp), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Oled, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Nie pobieraj ani nie instaluj oprogramowania za pośrednictwem zewnętrznych programów pobierania, instalatorów, nieoficjalnych stron lub innych źródeł wymienionych powyżej. Używaj wyłącznie oficjalnych witryn i bezpośrednich linków do pobierania. Zainstalowane oprogramowanie i systemy operacyjne muszą być aktualizowane za pomocą wbudowanych funkcji/narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. Załączniki lub linki internetowe otrzymane za pomocą nieistotnych wiadomości wysłanych z nieznanych i podejrzanych adresów nie powinny być otwierane. Nie aktywuj oprogramowania ani systemów operacyjnych za pomocą nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych. Obejście aktywacji oprogramowania w ten sposób jest nielegalne i często prowadzi do instalacji malware wysokiego ryzyka. Regularnie skanuj komputer w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą sprawdzonego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego i aktualizuj je. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Oled, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Oled ("readme-warning.txt"):

::: Witamy :::

 

Krótki FAQ:
.1.
Pyt.: Co się stało?
Odp.: Twoje pliki zostały zaszyfrowane i mają teraz rozszerzenie „OLED". Struktura pliku nie została uszkodzona. Zrobiliśmy wszystko, aby tak się nie stało.

.2.
Pyt.: Jak odzyskać pliki?
Odp.: Jeśli chcesz odszyfrować swoje pliki, musisz zapłacić w Bitcoinach.

.3.
Pyt.: Jakie są gwarancje?
Odp.: To tylko biznes. Absolutnie nie dbamy o ciebie ani twoje sprawy, z wyjątkiem korzyści. Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązania - nikt nie będzie z nami współpracował. To nie leży w naszym interesie.

Aby sprawdzić możliwość odzyskania plików, możesz wysłać do nas dowolne 2 pliki z rozszerzeniami SIMPLE (jpg, xls, doc itp. ... nie bazami danych!) i w małych rozmiarach (maks. 1 mb), odszyfrujemy je i odeślemy do ciebie. To nasza gwarancja.

.4.
Pyt.: Jak skontaktować się z wami?
Odp.: Możesz do nas napisać na adres e-mail: [email protected]

.5.
Pyt.: Jak przebiegnie proces odszyfrowania po dokonaniu płatności?
Odp.: Po dokonaniu płatności prześlemy ci nasz program skanera-odszyfrowania i szczegółowe instrukcje użytkowania. Dzięki temu programowi będziesz być w stanie odszyfrować wszystkie zaszyfrowane pliki.

.6.
Pyt.: Jeśli nie chcę płacić złym ludziom takim jak wy?
Odp.: Jeśli nie będziesz współpracować z naszym serwisem - dla nas to nie ma znaczenia. Ale stracisz swój czas i dane. Tylko my mamy klucz prywatny. W praktyce czas jest o wiele cenniejszy niż pieniądze.

:::UWAŻAJ:::
NIE próbuj samodzielnie zmieniać zaszyfrowanych plików!

Jeśli spróbujesz użyć oprogramowania innej firmy do przywrócenia danych lub rozwiązań antywirusowych - wykonaj kopię zapasową dla wszystkich zaszyfrowanych plików! Wszelkie zmiany w zaszyfrowanych plikach mogą spowodować uszkodzenie klucza prywatnego, a w konsekwencji utratę wszystkich danych.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Oled (rozszerzenie ".oled"):

Files encrypted by Oled ransomware (.oled extension)

Aktualizacja 11. maja 2020 roku - Cyberprzestępcy wydali niedawno zaktualizowaną wersję ransomware Oled, która zostawia inną notatkę z żądaniem okupu i dołącza inną notatkę z żądaniem okupu - losowy ciąg.

Zrzut ekranu zaktualizowanego pliku tekstowego ransomware Oled ("readme-warning.txt"):

Updated Oled ransomware ransom note

Tekst prezentowany w notatce:

Drogi Użytkowniku! Twój komputer jest zaszyfrowany! Żądamy okupu!

Usługa odszyfrowania jest płatna!!!! PŁATNOŚĆ ZA POMOCĄ BITCOIN!!!

Do naszej pamięci w chmurze zostały przesłane z twoich serwerów pliki, dokumenty, bazy danych SQL i PDF.

Po uzgodnieniu z nami otrzymasz program do odszyfrowania, cenne porady, aby nie wpaść w taką sytuację w przyszłości, a także wszystkie twoje pliki na naszym serwerze zostaną usunięte.

W przeciwnym razie zostaną opublikowane w Internecie!

Próby odzyskania danych przy użyciu oprogramowania firm trzecich i rozwiązań antywirusowych spowodują utratę danych.

Miej pewność, że znajdziemy wspólny język. Przywrócimy wszystkie dane i podpowiemy ci, jak skonfigurować ochronę twojego serwera.

METODA KOMUNIKACJI:

Aby odszyfrować komputer, musisz pobrać przeglądarkę TOR ze strony
hxxps://www.torproject.org/download/
Zainstaluj i odwiedź naszą stronę internetową, aby podjąć dalsze działania hxxp://paymen45oxzpnouz.onion/E38D7F03

Zrzut ekranu zaktualizowanej witryny ransomware Oled w sieci Tor:

Updated Oled ransomware website

Prezentowany w niej tekst:

Co się stało

Twoja sieć lokalna została zhakowana

Twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane.

Aby odszyfrować swoje pliki, musisz skontaktować się z nami za pośrednictwem czatu. Żądamy okupu!

Możesz to zrobić już teraz. Użyj poniższego czatu. Pamiętaj jednak, że nie masz dużo czasu.

Skontaktuj się z pomocą techniczną
-

Aby rozpocząć, podaj swoje ID
Twoje ID
Informacje
Kup Bitcoiny za pomocą swojego konta bankowego lub przelewu bankowego
Coinmama, Korbit, Coinfloor, Coinfinity, BitPanda, BTCDirect, Paymium, Bity, CoinCorner, HappyCoins, Coinbase,
*Nie używaj Coinbase jeśli jesteś w USA, Bitfinex, Poloniex

Kup Bitcoiny za pomocą karty kredytowej/debetowej
CEX.io, CoinMama, Huobi, Bittylicious, BitPanda, CoinCafe, Coinhouse, Safello

Kup Bitcoiny za pomocą gotówki lub depozytu gotówkowego
LocalBitcoins, BitQuick, Wall of Coins, LibertyX, Bitit, Coin ATM Radar

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez zaktualizowane ransomware Oled (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by the updated Oled ransomware

Usuwanie ransomware Oled:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Oled: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Oled. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Oled kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Oled na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Oled dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.