Jak odinstalować ransomware Pysa z systemu

Znany również jako: Wirus Pysa
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Pysa

Czym jest Pysa?

Pysa to nowy wariant ransomware Mespinoza, które szyfruje pliki i dołącza do ich nazwy rozszerzenie".pysa". Na przykład "1.jpg" staje się "1.jpg.pysa" itd. Tworzy również plik tekstowy o nazwie "Readme.README.txt" zawierający komunikat z żądaniem okupu i instrukcjami dotyczącymi odzyskania plików. Jak większość programów tego typu, Pysa szyfruje pliki za pomocą silnego algorytmu szyfrowania. Dlatego ofiary nie mogą odzyskać dostępu do swoich plików, chyba że odszyfrują je za pomocą określonego narzędzia i/lub klucza do odszyfrowania.

Aby przywrócić dostęp do danych, ofiary są proszone o kontakt z programistami Pysa za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] lub [email protected] Cyberprzestępcy wysyłają następnie instrukcje dotyczące sposobu zapłaty okupu. Ofiary mogą wysłać dwa zaszyfrowane pliki, które przestępcy oferują odszyfrować bezpłatnie. Zwykle cyberprzestępcy oferują to odszyfrowanie testowe jako „dowód", że mają narzędzia, które mogą odszyfrować zainfekowane pliki. Należy pamiętać, że tylko cyberprzestępcy, którzy opracowali ransomware (w tym przypadku Pysa), mają prawidłowe narzędzia. Niezależnie od tego nie można im ufać - ludzie, którzy ufają cyberprzestępcom i płacą okup, są często oszukiwani. Nie otrzymują narzędzi/kluczy do odszyfrowania, jakie im obiecano. Zwykle jedynym bezpłatnym i bezpiecznym sposobem na odzyskanie plików jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Pamiętaj, że nawet jeśli ransomware zostanie odinstalowane z systemu operacyjnego, wszystkie pliki pozostaną zaszyfrowane. Usunięcie po prostu zapobiega dalszemu szyfrowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Pysa decrypt instructions (Readme.README.txt)

Pysa to tylko jeden z wielu programów typu ransomware. Niektóre inne przykłady to Bobelectron, Nbes i DMR64. Zwykle są one zaprojektowane tak, aby uniemożliwić ofiarom dostęp do ich danych przez szyfrowanie za pomocą silnego algorytmu szyfrowania (symetrycznego lub asymetrycznego) oraz tworzenie i/lub wyświetlanie wiadomości z żądaniem okupu. Zasadniczo tylko cyberprzestępcy mają narzędzia, które mogą odszyfrować pliki zaszyfrowane przez ich ransomware. Dlatego niemożliwe jest odszyfrowanie plików, chyba że ransomware nie zostanie ukończone (zawiera błędy, wady itp.). Aby uniknąć strat danych i finansowych spowodowanych przez programy tego typu, wykonaj kopię zapasową danych i przechowuj ją na zdalnym serwerze (takim jak chmura) i/lub odłączonym urządzeniu pamięci.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zwykle ransomware i innego rodzaju złośliwe oprogramowanie jest dystrybuowane za pośrednictwem kampanii spamowych, podejrzanych źródeł pobierania plików lub oprogramowania, trojanów, fałszywych (nieoficjalnych) narzędzi do aktualizacji i aktywacji oprogramowania. Cyberprzestępcy często wysyłają e-maile ze złośliwymi plikami lub linkami. Ich głównym celem jest nakłonienie odbiorców do otwarcia załączonego/pobranego pliku, który następnie instaluje ransomware lub inne malware. Niektóre przykłady plików, które cyberprzestępcy dołączają do swoich e-maili, to Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki JavaScript, archiwa takie jak ZIP, RAR i pliki wykonywalne (.exe). Aby rozsyłać malware za pośrednictwem podejrzanego oprogramowania lub kanałów pobierania plików, cyberprzestępcy przesyłają złośliwe pliki i mają nadzieję, że ktoś je pobierze i otworzy (wykona). Po otwarciu pliki infekują systemy malware. Przykłady kanałów wykorzystywanych do rozsyłania tego oprogramowania to nieoficjalne strony internetowe, witryny z bezpłatnymi plikami do pobrania i bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (np. EMule, klienci torrent), narzędzia pobierania stron trzecich itp. Trojany to złośliwe programy, które często powodują infekcje łańcuchowe. Dlatego jeśli komputer zostanie zainfekowany trojanem, prawdopodobnie zainstaluje dodatkowe malware, takie jak ransomware. Fałszywe, nieoficjalne narzędzia do aktualizacji oprogramowania często infekują systemy, pobierając i instalując złośliwe oprogramowanie (zamiast aktualizować lub naprawiać zainstalowane programy) lub wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym. Nieoficjalne narzędzia aktywacyjne również służą do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Ludzie, którzy starają się unikać konieczności płacenia za aktywację licencjonowanego/płatnego oprogramowania za pomocą takich narzędzi, często powodują instalację malware.

Podsumowani zagrożenia:
Nazwa Wirus Pysa
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .pysa
Wiadomość z żądaniem okupu Readme.README.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Gen:Variant.Ransom.Dee.1), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.NYO), Kaspersky (Trojan.Win32.Zudochka.dtr), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Pysa, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Nie pobieraj ani nie instaluj oprogramowania za pośrednictwem zewnętrznych programów do pobierania, instalatorów lub innych podejrzanych kanałów wymienionych powyżej. Korzystaj z oficjalnych i wiarygodnych stron internetowych oraz bezpośrednich linków do pobierania. Zainstalowane oprogramowanie lub system operacyjny należy aktualizować za pomocą wbudowanych funkcji i/lub narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Załączniki lub linki internetowe w nieistotnych e-mailach wysłanych z nieznanych i podejrzanych adresów nie powinny być otwierane. Cyberprzestępcy często prezentują swoje e-maile i załączniki jako ważne, oficjalne itp. Nie aktywuj oprogramowania ani systemów operacyjnych za pomocą narzędzi do „łamania" oprogramowania/nieoficjalnej aktywacji. Jest to nielegalne i często prowadzi do instalacji malware. Regularnie skanuj system operacyjny w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą sprawdzonego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego i upewnij się, że jest aktualny. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Pysa, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Pysa ("Readme.README.txt"):

Witaj Firmo,

Każdy bajt na wszelkiego rodzaju urządzeniach został zaszyfrowany.

Nie próbuj używać kopii zapasowych, ponieważ one również zostały zaszyfrowane.

Aby odzyskać wszystkie dane, skontaktuj się z nami:

[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
--------------

FAQ:

1.
Pyt.: Jak mogę się upewnić, że mnie nie oszukacie?
Odp.: Możesz przesłać nam 2 pliki (maks. 2 MB).

2.
Pyt.: Co zrobić, aby odzyskać wszystkie dane?
Odp.: Nie uruchamiaj ponownie komputera, nie przenoś plików i napisz do nas.

3.
Pyt.: Co powiedzieć mojemu szefowi?
Odp.: Chroń swój system Amigo.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Pysa (rozszerzenie ".pysa"):

Files encrypted by Pysa ransomware (.pysa extension)

Aktualizacja 19. marca 2020 roku -Zaobserwowano, że ransomware Pysa było głównie wykorzystywane do atakowania dużych firm; jednak ostatnio zaczęło atakować sieci władz lokalnych (zwłaszcza Francji). Nadal nie jest jasne, w jaki sposób malware infekuje swoje ofiary. Pozostałe dowody sugerują kilka potencjalnych scenariuszy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule autorstwa Catalin Cimpanu na zdnet.com.

Usuwanie ransomware Pysa:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Pysa: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Pysa. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Pysa. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Pysa).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Pysa.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Pysa są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Pysa możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Pysa.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Pysa:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16594-pysa-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Pysa kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Pysa na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Pysa dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.