Jak odinstalować ransomware Devil?

Znany również jako: Wirus Devil
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Devil

Czym jest Devil?

Devil jest częścią Dharma, rodziny programów typu ransomware. Zmienia nazwę zaszyfrowanych plików, dodając do ich nazwy identyfikator ofiary, adres e-mail programisty i rozszerzenie ".devil". Na przykład zmienia nazwę pliku o nazwie "1.jpg" na "1.jpg.id[1E857D00-2574].[[email protected]].devil" itd. Jak większość programów tego typu, Devil dostarcza ofiarom instrukcje, jak skontaktować się z programistami/odszyfrować pliki. W takim przypadku tworzy plik "info.txt" i wyświetla okno pop-up (info.hta).

Jak twierdzi się w oknie pop-up, Devil szyfruje wszystkie pliki i nie można ich odszyfrować bez narzędzia deszyfrującego i/lub klucza, który można kupić od jego programistów. Instrukcje dotyczące zakupu można otrzymać, wysyłając e-mail na adres [email protected] Wspomniano, że cena odszyfrowania zależy od tego, jak szybko ofiary skontaktują się z tymi cyberprzestępcami. Deweloperzy Devil obiecują wysłać narzędzie deszyfrujące po dokonaniu płatności. Ponadto oferują bezpłatne odszyfrowanie 5 plików, które można wysłać do nich za pośrednictwem podanego adresu e-mail. Jednak pliki te nie powinny być większe niż 4 MB i nie powinny zawierać cennych informacji. Stwierdzono również, że zmiana nazwy lub próba odszyfrowania plików za pomocą innych programów może spowodować trwałą utratę danych i/lub podwyższenie ceny za odszyfrowanie. Niestety, nie ma innych (i bezpłatnych) narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez Devil, przynajmniej w tej chwili. Nie zalecamy jednak ufania tym lub innym cyberprzestępcom (twórcom ransomware). Dość często nie wysyłają oni narzędzi do odszyfrowania i/lub kluczy, nawet jeśli ofiary spełniły wszystkie swoje żądania (zapłaciły okup). Oznacza to, że jedynym sposobem na odzyskanie plików bez płacenia okupu (i ryzykowania zostania oszukanym) jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Warto wspomnieć, że pliki pozostają zaszyfrowane, nawet jeśli ransomware zostanie odinstalowane/usunięte z systemu operacyjnego. Warto jednak to zrobić, ponieważ usunięcie ransomware zapobiega dalszej utracie danych (szyfrowaniu).

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Devil decrypt instructions (info.hta)

Więcej przykładów złośliwych programów sklasyfikowanych jako ransomware to NEMTY 2.5 REVENGE, Helpforyoupc i Zeoticus. Większość z nich łączy to, że zostały zaprojektowane tak, aby uniemożliwić ofiarom dostęp do ich plików i aby tworzyć notatki z żądaniem okupu. Zwykle dwie główne różnice między nimi to algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) wykorzystywany przez ransomware do szyfrowania danych i wysokość okupu, którego żądają programiści. W większości przypadków cyberprzestępcy stojący za danym ransomware są jedynymi, którzy mogą pomóc ofiarom w odszyfrowaniu plików/mają narzędzia, które mogą odszyfrować zaszyfrowane dane. Można uniknąć utraty danych (i finansowych) tylko wtedy, gdy ransomware zawiera błędy, wady lub inne słabe strony i/lub gdy ofiary mają kopię zapasową danych. Dlatego zawsze warto utworzyć kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Dość często cyberprzestępcy próbują nakłonić ludzi do zainstalowania różnego rodzaju malware, wysyłając e-maile, które są prezentowane jako ważne, oficjalne i zawierają złośliwe załączniki i/lub linki internetowe przeznaczone do pobrania złośliwych plików. Po otwarciu pliki/załączniki infekują systemy operacyjne złośliwym oprogramowaniem. Niektóre przykłady plików dołączanych do takich e-maili to Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki JavaScript, pliki wykonywalne, takie jak .exe, oraz archiwa w formatach ZIP, RAR i innych. Innym sposobem niezamierzonego zainstalowania malware jest otwarcie pliku pobranego przez niewiarygodne źródło. Na przykład przez nieoficjalną witrynę internetową, stronę z bezpłatnym hostingiem plików lub bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, sieć peer-to-peer, taką jak klient torrent, eMule, zewnętrzny program do pobierania i inne tego rodzaju źródła. Ponadto złośliwe oprogramowanie może być dystrybuowane za pośrednictwem innego oprogramowania tego typu (trojańskiego). Trojan jest rodzajem złośliwego programu, który często jest zaprojektowany do powodowania infekcji łańcuchowych/instalowania innego malware. Może się to jednak zdarzyć tylko wtedy, gdy trojan jest już zainstalowany w systemie operacyjnym. Dość często różne nieoficjalne narzędzia do aktywacji i aktualizacji oprogramowania prowadzą również do instalacji złośliwego oprogramowania. Instalują malware zamiast aktywować lub aktualizować oprogramowanie. Ponadto fałszywe/nieoficjalne narzędzia do aktualizacji mogą infekować systemy poprzez wykorzystanie błędów, wad nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Devil
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .devil
Wiadomość z żądaniem okupu info.txt i okno pop-up.
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.Ransom.Phobos.F), ESET-NOD32 (Win32/Filecoder.Phobos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Devil, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Jeśli otrzymany e-mail jest nieistotny, wysyłany z nieznanego adresu i zawiera załącznik (lub link do strony), należy go zignorować. Zdecydowanie zalecamy, aby nie otwierać plików (ani linków internetowych), które są prezentowane w tego rodzaju e-mailach, bez pewności, że można to bezpiecznie zrobić. Oprogramowanie należy pobierać z oficjalnych stron internetowych i bezpośrednich linków do pobierania. Inne źródła (takie jak sieci peer-to-peer, zewnętrzne programy do pobierania, nieoficjalne strony itp.) mogą być wykorzystywane do rozsyłania malware. Zainstalowane programy powinny być aktualizowane za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnych twórców oprogramowania. To samo dotyczy ich aktywacji. Używanie narzędzi firm trzecich do aktywacji programów licencjonowanych jest nielegalne i może prowadzić do zainfekowania systemu malware. I wreszcie ważne jest regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware, jak również bieżące aktualizowanie go. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Devil, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up wysyłanym przez ransomware Devil:

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail [email protected]

Wpisz ten identyfikator w tytule wiadomości 1E857D00-2574

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (niezarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

https://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i poradnik dla początkujących:

http://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Devil:

Devil ransomware text file (info.txt)

Tekst w tym pliku:

!!! Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane !!!

Aby je odszyfrować, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Devil (rozszerzenie ".devil"):

Files encrypted by Devil ransomware (.devil extension)

Usuwanie ransomware Devil:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Devil: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Devil. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Devil. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Devil).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Devil.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Devil są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Devil możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Devil.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Devil:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16699-devil-ransomware

 

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Devil kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Devil na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Devil dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.