Jak uniknąć zaszyfrowania plików przez ransomware Maze

Znany również jako: Wirus Maze 2019
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Maze

Czym jest Maze?

Istnieje więcej niż jedna wersja ransomware Maze (poprzednia wersja nazywa się również Maze). Nowa wersja została odkryta przez nao_sec. Programy ransomware szyfrują dane i tworzą wiadomości z żądaniem okupu, które zawierają informacje o tym, jak odszyfrować pliki. Jednak ofiary zasadniczo nie mogą odzyskać dostępu do swoich plików bez narzędzi posiadanych wyłącznie przez twórców ransomware. Ten wariant Maze nie szyfruje plików, jeśli wykryje w systemie plik "C:\hutchins.txt". Jeśli tak nie jest, Maze szyfruje pliki, zmienia ich nazwy poprzez dodanie losowego rozszerzenia (na przykład "1.jpg" staje się "1.jpg.sA16PA"), tworzy plik "DECRYPT-FILES.txt" i zmienia tapetę pulpitu.

Zmodyfikowana tapeta zawiera wiadomość z żądaniem okupu, stwierdzającą, że pliki ofiary zostały zaszyfrowane przy użyciu algorytmów szyfrowania RSA-2048 i ChaCha. Jedynym sposobem ich odszyfrowania jest zakup deszyfratora, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w pliku tekstowym „DECRYPT-FILES.txt" (wiadomość z żądaniem okupu). Wiadomość mówi, że ofiary muszą zapłacić okup za pośrednictwem linku do strony internetowej, który można otworzyć za pomocą przeglądarki Tor. Innym sposobem dokonania płatności jest skorzystanie z innej strony internetowej (link znajduje się również w wiadomości z żądaniem okupu), którą można otworzyć za pomocą dowolnej przeglądarki. W każdym razie wyjaśnia się, że ofiary nie mogą odszyfrować swoich plików bez odpowiedniego narzędzia/klucza. Strona internetowa Tor stwierdza, że ​​ofiary muszą zapłacić 500 $ w Bitcoinach, korzystając z podanego adresu portfela BTC. Wspomniano, że jeśli ofiary nie zapłacą okupu w określonym przedziale czasowym (licznik czasu jest wyświetlany na górze strony internetowej Tor), wysokość okupu zostanie podwojona. Możliwe jest bezpłatne odszyfrowanie trzech plików za pośrednictwem tej samej strony internetowej. Zasadniczo cyberprzestępcy oferują bezpłatne odszyfrowanie w celu „udowodnienia", że posiadają narzędzia/klucze zdolne do odszyfrowania plików. Mimo to ludziom, którzy projektują ransomware, nigdy nie można ufać. Tylko oni mają narzędzia/klucze deszyfrujące, jednak rzadko je zapewniają, nawet jeśli ofiary zapłacą okup. Ponieważ nie ma bezpłatnych narzędzi do odszyfrowania plików zaszyfrowanych przez Maze, zalecamy przywrócenie ich z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Maze decrypt instructions

To ransomware jest podobne do innych programów tego typu, na przykład Uta, MedusaLocker i Leto. Szyfrują dane i tworzą/wyświetlają wiadomości z żądaniem okupu. Główne różnice to zazwyczaj koszt narzędzia/klucza deszyfrującego i algorytmu kryptograficznego używanego do szyfrowania danych. Niestety, większości szyfrowań nie można złamać bez użycia narzędzi przechowywanych tylko przez cyberprzestępców, którzy zaprojektowali ransomware, chyba że ransomware nie jest w pełni opracowane, zawiera błędy, wady itp. Aby uniknąć utraty danych spowodowanych przez ransomware, należy regularnie wykonywać kopie zapasowe danych i przechowywać je na zdalnych serwerach lub odłączonych urządzeniach pamięci.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Badania pokazują, że cyberprzestępcy dystrybuują Maze za pomocą SpelevoEK (zestawu eksploitów). Zestawy eksploitów to narzędzia służące do inicjowania „eksploitów" wobec podatnego (zwykle nieaktualnego) oprogramowania lub do wstrzykiwania złośliwego kodu na podane witryny. Inne sposoby rozsyłania ransomware (i innego malware) to wiadomości e-mail, trojany, niewiarygodne kanały pobierania oprogramowania, narzędzia do łamania oprogramowania i fałszywe aktualizatory. Kampanie e-mail/spamowe mogą służyć do infekowania komputerów za pomocą plików dołączonych do wiadomości e-mail. Zazwyczaj cyberprzestępcy dołączają dokumenty Microsoft Office, pliki archiwów (ZIP, RAR), pliki wykonywalne (.exe i inne tego rodzaju pliki), dokumenty PDF, pliki JavaScript itp. Ich głównym celem jest nakłonienie odbiorców do otworzenia załączników. Po otwarciu infekują systemy malware. Innym sposobem rozsyłania infekcji są trojany, które są złośliwymi programami. Jeśli są już zainstalowane, otwierają tylne drzwi dla innego malware. W ten sposób powodują infekcje łańcuchowe. Przykładami niewiarygodnych źródeł pobierania są: witryny z bezpłatnym hostingiem plików, strony z freeware do pobierania, sieci peer-to-peer (P2P), takie jak klienci torrent, eMule i inne podobne kanały/narzędzia. Cyberprzestępcy wykorzystują je do przesyłania złośliwych plików, które są prezentowane jako nieszkodliwe. Pobierając je i otwierając/instalując, wiele osób nieumyślnie instaluje złośliwe programy. Narzędzia do łamania oprogramowania są używane przez ludzi (nielegalnie), aby uniknąć konieczności płacenia za aktywację licencjonowanego oprogramowania. W rzeczywistości narzędzia te często instalują malware zamiast bezpłatnie aktywować zainstalowane oprogramowanie. Fałszywe (nieoficjalne) narzędzia do aktualizacji oprogramowania powodują szkody, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania, które jest już zainstalowane w systemie, lub po prostu instalując złośliwe programy zamiast aktualizacji.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Maze 2019
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików To ransomware dodaje losowe rozszerzenie.
Wiadomość z żądaniem okupu DECRYPT-FILES.txt, tapeta i witryna Tor.
Wysokość okupu 500 $/1 000 $
Kontakt z cyberprzestępcami Ofiary mogą się skontaktować z twórcami Maze poprzez okno czatu na witrynie Tor.
Nazwy wykrycia Avast (FileRepMalware), AVG (FileRepMalware), ESET-NOD32 (Win32/Filecoder.NVY), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Gen.tno), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają płatności okupu (zwykle w Bitcoinach) zaodblokowanie twoich plików.
Dodatkowe informacje To ransomware nie szyfruje plików jeśli wykryje plik C:\hutchins.txt w systemie.
Metody dystrybucji SpelevoEK (exploit kit), zainfekowane załączniki do e-maila (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Maze 2019, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Nie otwieraj załączników w wiadomościach e-mail otrzymanych z nieznanych i podejrzanych adresów. Zazwyczaj nie mają one znaczenia dla odbiorców. Aby nakłonić ludzi do otworzenia załączników lub kliknięcia linków internetowych, cyberprzestępcy często prezentują swoje e-maile jako oficjalne, ważne. Pobieraj każde oprogramowanie z oficjalnych, wiarygodnych witryn i poprzez bezpośrednie linki. Nie należy ufać ani korzystać z wszelkich kanałów/źródeł wymienionych powyżej. Często wykorzystują one nieoficjalne narzędzia, które rzekomo aktualizują zainstalowane oprogramowanie do rozsyłania malware. Najbezpieczniejszym sposobem aktualizacji oprogramowania jest użycie narzędzi i funkcji dostarczonych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Jeśli zainstalowane oprogramowanie wymaga aktywacji, NIE należy tego robić przy użyciu narzędzi do łamania zabezpieczeń. Są one nielegalne, a ludzie, którzy ich używają, często instalują złośliwe programy. Regularnie skanuj swój system operacyjny za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware i aktualizuj je. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Maze, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany na tapecie ransomware Maze na pulpicie:

Ransomware Maze

Drogi *****, twoje pliki zostały zaszyfrowane przez algorytmy RSA-2048 i ChaCha

Jedynym sposobem na ich odzyskanie jest zakup deszyfratora

Algorytmy te są jednymi z najsilniejszych

Możesz przeczytać o nich na Wikipedii

Jeśli rozumiesz znaczenie sytuacji, możesz odzyskać wszystkie pliki, postępując zgodnie z instrukcjami w pliku DECRYPT-FILES.txt

Możesz odszyfrować pliki za darmo jako dowód pracy

Wiemy, że ten twój komputer jest dla ciebie bardzo cenny

Dlatego podamy odpowiednią cenę za odzyskanie plików

Zrzut ekranu pliku tekstowego Maze ("DECRYPT-FILES.txt"):

Maze text file

Tekst w tym pliku:

Uwaga!

----------------------------
| Co się stało?
----------------------------

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne dane są bezpiecznie zaszyfrowane za pomocą niezawodnych algorytmów.

Nie możesz teraz uzyskać dostępu do plików. Ale nie martw się. Masz szansę! Możesz je łatwo odzyskać w kilku krokach.

----------------------------
| Jak odzyskać moje pliki?
----------------------------

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup unikalnego dla ciebie klucza prywatnego, który jest bezpiecznie przechowywany na naszych serwerach.

Aby skontaktować się z nami i kupić klucz, musisz odwiedzić naszą stronę internetową w ukrytej sieci TOR.

Istnieją 2 ogólne sposoby na skontaktowanie się z nami:

1) [Zalecany] Korzystanie z ukrytej sieci TOR.

a) Pobierz specjalną przeglądarkę TOR: hxxps://www.torproject.org/

b) Zainstaluj przeglądarkę TOR.

c) Otwórz przeglądarkę TOR.

d) Otwórz naszą stronę internetową w przeglądarce TOR:

hxxp://aoacugmutagkwctu.onion/1dcb0b851e857d00

e) Postępuj zgodnie z instrukcjami na tej stronie.

2) Jeśli masz problemy z połączeniem lub korzystaniem z sieci TOR

a) Otwórz naszą witrynę: hxxps://mazedecrypt.top/1dcb0b851e857d00

b) Postępuj zgodnie z instrukcjami na tej stronie.

Ostrzeżenie: druga (2) metoda może być zablokowana w niektórych krajach. Dlatego zaleca się stosowanie pierwszej (1) metody.

Na tej stronie zobaczysz instrukcje dotyczące wykonania bezpłatnego testu odszyfrowania i sposobu zapłaty.

Ma ona również czat na żywo z naszymi operatorami i zespołem wsparcia.

----------------------------
| Jakie są gwarancje?
----------------------------

Rozumiemy twój stres i zmartwienie.

Dlatego otrzymujesz BEZPŁATNĄ możliwość przetestowania usługi poprzez natychmiastowe odszyfrowanie za darmo trzech plików na swoim komputerze!

Jeśli masz jakiekolwiek problemy, nasz przyjazny zespół wsparcia jest zawsze tutaj, aby pomóc ci poprzez czat na żywo!
----------------------------

TO JEST SPECJALNY BLOK Z INFORMACJAMI OSOBOWYMI I POUFNYMI! NIE DOTYKAJ GO. POTRZEBUJEMY GO, ABY ZIDENTYFIKOWAĆ I UPOWAŻNIĆ CIĘ.
---POCZĄTEK KLUCZA MAZE---
-
---KONIEC KLUCZA MAZE---

Zrzut ekranu witryny Maze Tor:

maze ransomware tor website

Tekst na tej stronie:

Ransomware Maze

Co się właśnie stało?

Jeśli widzisz tę stronę, oznacza to, że masz szczęście, ponieważ uprzejmie dajemy ci szansę na odzyskanie twoich danych. Prześlij notatkę z żądaniem okupu za pośrednictwem poniższego formularza i rozpocznij odzyskiwanie danych. Jeśli notatka z żądaniem okupu zostanie rozpoznana przez nasz analizator składni, zostaniesz pomyślnie autoryzowany i otrzymasz dalsze instrukcje.

Prześlij notatkę z żądaniem okupu DECRYPT-FILES.txt

Gwarancje?

Możemy odzyskać twoje pliki, ponieważ nasze ransomware zostało starannie zaprojektowane, aby zachować integralność zaszyfrowanych danych.

Nie bój się i zacznij je odzyskiwać?

Korporacje antywirusowe?

Jeśli czekasz na bezpłatne rozwiązanie, musimy cię rozczarować.

Nasze ransomware wykorzystuje silną kombinację algorytmów. Złamanie ich będzie wymagało dziesięcioleci.

Zacznij z nami współpracować.

Cena?
Rozumiemy, że klient nie zawsze może zapłacić okup. Mamy zniżki i czasami możesz odzyskać swoje pliki, współpracując z nami.

Ransomware Maze 2019? Ponieważ zawsze dajemy drugą szansę!

Aby odzyskać pliki, musisz zapłacić okup.

Twoja aktualna cena okupu to 500 $ (USD)

Musisz się pospieszyć, ponieważ cena okupu podwoi się, gdy licznik w prawym górnym rogu tej strony osiągnie zero. Jeśli nie zapłacisz do tego czasu, cena wzrośnie x2 (podwoi się), więc jeśli wynosiła 500 $, to wyniesie 1 000 $. Możesz wysyłać pieniądze w częściach. Cena zostanie przeliczona przy każdej udanej transakcji.

Transakcja zostanie zakończona po 3 potwierdzeniach z sieci.

Aby zapłacić okup, musisz kupić Bitcoiny i wysłać dokładnie tę kwotę 0,0619667 BTC na adres:

3JGqKRWSsXQsnHWDpHXXNg7TJcubszJher

Aby zobaczyć, jak kupić Bitcoiny, kliknij Kup bitcoiny w menu zakładki na górze strony.

Oferujemy 3 odszyfrowania testowe, aby udowodnić, że możemy odzyskać twoje pliki.

Kliknij Odszyfrowanie testowe w menu u góry tej strony, aby odszyfrować 3 pliki za darmo.

Uwaga! Odszyfrowujemy tylko pliki graficzne za darmo, ponieważ nie mają dla ciebie żadnej znaczącej wartości.

Wygląd strony Tor (GIF):

appearance of Maze Tor website

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Maze (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by Maze

Aktualizacja 18. grudnia 2019 roku - Twórcy ransomware Maze 2019 zaczęli niedawno stosować nową metodę grożenia ofiarom i zachęcać je do zapłacenia okupu. Oszuści kradną pewną ilość danych z zamiarem upublicznienia ich, jeśli ofiara odmówi zapłaty. Stworzyli publiczną stronę internetową do przechowywania skradzionych danych różnych ofiar. Chociaż programiści stosują tę taktykę głównie przeciwko różnym firmom i firmom (ponieważ o wiele bardziej prawdopodobnie zapłacą niż zwykli użytkownicy), nie ma gwarancji, że sytuacja ostatecznie się nie zmieni. W tej chwili wspomniana strona internetowa zawiera 8 różnych wpisów.

Usuwanie ransomware Maze:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Maze 2019: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Maze 2019. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Maze 2019 kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Maze 2019 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Maze 2019 dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.