Uniknij odwiedzania oszukańczycj stron, takich jak apple.com-mac-optimization.xyz

Znany również jako: Pop-up apple.com-mac-optimization.xyz
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć apple.com-mac-optimization[.]xyz z Mac?

Czym jest apple.com-mac-optimization[.]xyz?

Apple.com-mac-optimization[.]xyz to zwodnicza witryna internetowa, której celem jest nakłonienie użytkowników do pobrania (i zainstalowania) podejrzanej aplikacji o nazwie Cleanup My Mac. To oprogramowanie ma na celu usunięcie fałszywych wirusów wykrytych przez tę zwodniczą witrynę. Apple.com-mac-optimization[.]xyz nie jest jedyną tego rodzaju stroną. Nie można zaufać ani reklamom znajdującym się na takich witrynom ani promowanym przez nie aplikacjom. Oprócz tego, ludzie często nieumyślnie odwiedzają takie strony.

apple.com-mac-optimization[.]xyz scam

Podczas wizyty apple.com-mac-optimization[.]xyz wyświetla fałszywe powiadomienie o wirusie wykrytym przez tę witrynę. Jak twierdzi się w oknie pop-up, ta strona wykryła trojana o nazwie „e.tre456_worm_osx", którego należy natychmiast usunąć z systemu operacyjnego. Jednak tekst w tle wskazuje, że apple.com-mac-optimization[.]xyz wykryła więcej niż jedno zagrożenie: 2 programy typu malware i jeden program typu phishing/spyware. Aby uniknąć dalszego uszkodzenia systemu, utraty danych i/lub kradzieży danych osobowych i bankowych, użytkownicy są zachęcani do przeskanowania swoich systemów w poszukiwaniu wirusów, klikając przycisk „Skanuj teraz". Po kliknięciu uruchamiany jest fałszywy skaner, który wykrywa wirusy wysokiego ryzyka o nazwie Tapsnake, CronDNS i Dubfishicv. Twierdzi się, że odwiedzający powinni je usunąć, klikając przycisk „USUŃ WIRUSY TERAZ". Po kliknięciu pobierany jest plik instalacyjny aplikacji Cleanup My Mac. Nie zaleca się instalowania tej aplikacji ani żadnej innej aplikacji promowanej za pomocą zwodniczych witryn.

Jak wspomnieliśmy na początku, większość osób trafia na takie strony nieumyślnie. Zazwyczaj strony te są otwierane przez niektóre potencjalnie niechciane aplikacje (PUA), które są zainstalowane na komputerze użytkownika lub w przeglądarce internetowej. Oprócz niechcianych przekierowań PUA zbierają różne informacje i wyświetlają natrętne reklamy. Zbierają takie dane, jak geolokalizację użytkownika, adresy odwiedzanych witryn, wprowadzone zapytania wyszukiwania, adresy IP i inne informacje o systemie użytkownika. Ludzie, którzy tworzą te aplikacje, zwykle udostępniają wszystkie zebrane dane stronom trzecim, które niewłaściwie wykorzystują je do generowania przychodów. Co więcej, zainstalowana PUA może również służyć do karmienia użytkowników niechcianymi reklamami. Zazwyczaj ludzie, którzy klikają reklamy wyświetlane przez PUA, są przekierowywani na podejrzane witryny lub pozwalają im uruchamiać skrypty, które pobierają (lub nawet instalują) bardziej niechciane, potencjalnie złośliwe aplikacje.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up apple.com-mac-optimization.xyz
Typ zagrożenia Malware Mac, wirus Mac
Fałszywa obietnica Ta oszukańcza strona twierdzi, że wykryła wirusa i zachęca odwiedzających do jego natychmiastowego usunięcia
Promowana niechciana aplikacja Cleanup My Mac
Nazwy wykrycia Forcepoint ThreatSeeker (Suspicious), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Używany adres IP 94.237.56.155
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowyany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Pop-up apple.com-mac-optimization.xyz, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Innymi przykładami zwodniczych witryn, podobnymi do apple.com-mac-optimization[.]xyz są apple.com-mac-optimizer[.]icu, apple.com-shield-guard[.]live i apple.com-scan-mac[.]live. W większości przypadków strony te są zaprojektowane w celu nakłonienia odwiedzających do zainstalowania podejrzanej aplikacji, która powinna usuwać wykryte wirusy. Oszustwa takie jak te wyświetlają fałszywe powiadomienia o wirusach. Z tego powodu nie należy ufać ani im, ani reklamowanym przez nie aplikacjom. Zazwyczaj ludzie niechcący pobierają i instalują PUA odpowiedzialne za przekierowania na tego typu strony. Poza tym, nawet jeśli aplikacja tego typu jest reklamowana jako przydatna i legalna, jest bardzo prawdopodobne, że będzie bezużyteczna i zaprojektowana wyłącznie w celu generowania przychodów dla jej twórców.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

W większości przypadków niechciane pliki/instalacje mają miejsce, gdy ludzie klikają zwodnicze reklamy lub twórcy oprogramowania wykorzystują metodę „sprzedaży wiązanej". Używają tej metody, aby nakłonić ludzi do pobrania lub zainstalowania PUA za pomocą innych pożądanych programów, które ludzie chętnie pobierają z Internetu. Aby oszukać ich do niechcianego pobrania plików lub instalacji, programiści dołączają PUA w różnych konfiguracjach i ukrywają informacje o nich w swoich „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach. Nie wszystkie osoby sprawdzają te ustawienia, pozostawiając je bez zmian. W ten sposób zgadzają się na dodatkowe, niechciane pobieranie i/lub instalacje. Zwodnicze reklamy, jeśli zostaną kliknięte, mogą powodować niechciane pobieranie lub instalację. Dotyczy to jednak tylko reklam zaprojektowanych do uruchamiania określonych skryptów, które mogą powodować.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby zapobiec występowaniu niechcianych pobrań i instalacji, zalecamy, aby nie pobierać oprogramowania z niewiarygodnych, nieoficjalnych stron, używając zewnętrznych programów pobierania, sieci peer-to-peer, takich jak klienci torrent, eMule itd. Najbezpieczniejszym sposobem pobrania jest użycie bezpośrednich linków do pobrania i oficjalnych witryn. Ponadto, jeśli konfigurator pobierania lub instalacji zawiera „Niestandardowe", „Zaawansowane" i inne podobne ustawienia, należy je sprawdzić, a oferty pobrania lub instalacji PUA należy odrzucić. Zalecamy również, aby nie klikać natrętnych reklam, zwłaszcza gdy są wyświetlane na podejrzanych stronach. Tego rodzaju reklamy często przekierowują użytkowników na podejrzane, potencjalnie złośliwe strony lub powodują niechciane pobieranie, instalacje. Jeśli często pojawiają się tego rodzaju reklamy lub niechciane przekierowania, usuń wszystkie podejrzane lub niechciane rozszerzenia, dodatki, wtyczki zainstalowane w twojej przeglądarce internetowej oraz programy zainstalowane w twoim systemie operacyjnym i sprawdź, czy problem nadal występuje. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Tekst prezentowany w oknie pop-up apple.com-mac-optimization[.]xyz:

WYMAGANE NATYCHMIASTOWE DZIAŁANIE

 

Wykryliśmy wirusa trojańskiego (e.tre456_worm_osx) na twoim komputerze Mac.

 

Naciśnij OK, aby rozpocząć proces naprawy.

 

Twój system jest zainfekowany 3 wirusami! Środa, 4. września 2019 roku, godz. 10:47

 

Twój komputer Mac jest zainfekowany 3 wirusami. W wyniku kontroli bezpieczeństwa wykryliśmy ślady 2 malware i 1 phishingu/spyware. Uszkodzenie systemu: 28,1% - wymagane natychmiastowe usunięcie!

 

Natychmiastowe usunięcie wirusów jest wymagane, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu systemu, utracie aplikacji, zdjęć lub innych plików.

W MacOS 10.14 Mojave znaleziono ślady 1 phishingu/spyware.

 

Zagrożone są twoje informacje osobiste i bankowe.

 

Aby uniknąć większych szkód, kliknij natychmiast „Skanuj teraz". Nasz głęboki skan zapewni natychmiastową pomoc!

 

Pozostały 4 minuty i 31 sekund, zanim obrażenia będą trwałe.

 

Skanuj teraz

 Zrzut ekranu drugiej strony:

apple.com-mac-optimization.xyz second page

Tekst na tej stronie:

WYMAGANE POBRANIE

Twój komputer Mac jest poważnie uszkodzony! (33,2%)

Pobierz aplikację Advanced Mac Cleaner, aby usunąć 3 wirusy ze swojego komputera Mac.

INFORMACJA O WIRUSIE

Nazwa wirusa: Tapsnake; CronDNS; Dubfishicv

Ryzyko: WYSOKIE

Zainfekowane pliki: /os/apps/hidden/os-component/X/snake.icv; /os/local/conf/keyboard/retype.icv...

USUŃ WIRUSY TERAZ

USUWANIE WIRUSA

Aplikacja: Advanced Mac Cleaner

Ocena: 9,9/10

Cena: bezpłatna

Wygląd oszustwa apple.com-mac-optimization[.]xyz (GIF):

Appearance of apple.com-mac-optimization[.]xyz scam (GIF)

Aplikacja Cleanup My Mac:

Cleanup My Mac unwanted application

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Pop-up apple.com-mac-optimization.xyz: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Pop-up apple.com-mac-optimization.xyz. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane aplikacje promowane przez oszustwo apple.com-mac-optimization[.]xyz przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z pop-up apple.com-mac-optimization.xyz:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki pop-up apple.com-mac-optimization.xyz z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z pop-up apple.com-mac-optimization.xyz z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up apple.com-mac-optimization.xyz z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up apple.com-mac-optimization.xyz z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up apple.com-mac-optimization.xyz kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up apple.com-mac-optimization.xyz na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Pop-up apple.com-mac-optimization.xyz dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.