FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie niechcianych aplikacji promowanych przez witrynę apple.com-shield-guard.live

Znany również jako: Pop-up apple.com-shield-guard.live
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "apple.com-shield-guard[.]live" z Mac?

Czym jest "apple.com-shield-guard[.]live"?

apple.com-shield-guard[.]live to nieuczciwa witryna zaprojektowana w celu generowania fałszywych komunikatów o błędach. Je celem jest promowanie różnych podejrzanych aplikacji (w czasie badań apple.com-shield-guard[.]live promowała Cleanup My Mac). Wyniki badań pokazują, że odwiedzający zwykle niechętnie kończą na apple.com-shield-guard[.]live. Są na nią przekierowywani przez natrętne reklamy (spotykane na innych nieuczciwych stronach) lub albo już obecne w ich systemach potencjalnie niechciane aplikacje, które zwykle infiltrują komputery bez pozwolenia i, oprócz powodowania przekierowań, generują również natrętne reklamy i zapisują poufne dane.

apple.com-shield-guard[.]live scam

Jak wspomniano powyżej, apple.com-shield-guard[.]live promuje aplikację Cleanup My Mac. Aby to osiągnąć, apple.com-shield-guard[.]live generuje komunikaty pop-up, które próbują przestraszyć odwiedzających. Komunikaty informują, że system jest zainfekowany/uszkodzony, a użytkownicy muszą go natychmiast wyczyścić/naprawić, ponieważ przechowywane w nim dane są zagrożone. W tym celu użytkownicy są zachęcani do pobrania wyżej wymienionej aplikacji. Należy jednak pamiętać, że nie należy ufać aplikacjom promowanym w tak podejrzany sposób. Takie witryny, jak apple.com-shield-guard[.]live nie powinny także istnieć. Takie aplikacje, jak apple.com-shield-guard[.]live2 najprawdopodobniej pozwolą użytkownikom wykonać pełne skanowanie systemu i zaprezentują im długą listę błędów/infekcji, które należy wyeliminować. Problem polega na tym, że bezpłatne wersje tych aplikacji nie są w stanie tego zrobić, dlatego ofiary zachęca się do zakupu pełnych/zaawansowanych wersji. Co ważniejsze, listy wygenerowane przez takie aplikacje są najprawdopodobniej fałszywe. Niechciane aplikacje celowo generują fałszywe wyniki skanowania, aby przestraszyć i nakłonić ofiary do zakupu - po zakupie aplikacje te wyłącznie czyszczą fałszywą listę. Innymi słowy, nie przynoszą żadnej rzeczywistej wartości dla użytkownika. Dlatego zalecamy rozważenie odinstalowania takich aplikacji, jak apple.com-shield-guard[.]live.

Obecnie potencjalnie niechciane aplikacje, które promują witryny takie jak apple.com-shield-guard[.]live, prawdopodobnie generuję reklamy kuponowe, banerowe, pop-up i inne natrętne. Reklamy te mogą przekierowywać na różne złośliwe witryny, a niektóre nawet uruchamiać skrypty, które pobierają/instalują inne PUA. Z tego powodu kliknięcie może spowodować różne infekcje systemowe. Warto również zauważyć, że natrętne reklamy są generowane przy użyciu różnych narzędzi, które umożliwiają umieszczanie treści graficznych stron trzecich. Z tego powodu reklamy często nakładają się na treść odwiedzanych witryn, co znacznie zmniejsza komfort przeglądania stron internetowych. Niechciane aplikacje są również znane z śledzenia danych. Aplikacje tego typu zwykle zbierają zapytania wprowadzone do wyszukiwarek, adresy URL odwiedzanych witryn, przeglądane strony, zapytania wyszukiwania i inne dane związane z przeglądaniem stron przez użytkownika. Zebrane dane najprawdopodobniej zawierają dane osobowe, dlatego użytkownicy powinni zostać poinformowani, że programiści udostępniają te dane stronom trzecim, które niewłaściwie wykorzystują je do generowania przychodów. Oznacza to, że zainstalowanie aplikacji śledzących dane na komputerze może ostatecznie doprowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up apple.com-shield-guard.live
Typ zagrożenia Malware Mac, wirus Mac
Fałszywa obietnica Ta strona oszustwa twerdzi, że wykryła wirusa i zachęca odwiedzających do jego natychmiastowego usunięcia
Promowana niechciana aplikacja Cleanup My Mac
Obsługiwany adres IP 95.179.146.120
Nazwy wykrycia Fortinet (Spam), Spamhaus (Spam), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Pop-up apple.com-shield-guard.live, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Jest wiele nieuczciwych witryn, które są całkowicie identyczne z apple.com-shield-guard[.]live. Lista obejmuje apple.com-scan-mac[.]live, apple.com-shield-devices[.]live, apple.com-shield[.]live i wiele innych. Wszystkie te witryny mają dokładnie ten sam cel: nakłonienie użytkowników do pobrania i zainstalowania różnych niechcianych aplikacji. Dlatego takim witrynom nigdy nie należy ufać - żadna witryna nie może wykryć malware w systemie, a takie wiadomości są zwykłym oszustwem.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

Jak wspomniano powyżej, potencjalnie niechciane aplikacje zwykle infiltrują komputery bez pozwolenia. Jest tak, ponieważ programiści rozpowszechniają je, wykorzystując natrętne reklamy i metodę „sprzedaży wiązanej". „Sprzedaż wiązana" to w zasadzie podstępna instalacja aplikacji innych firm wraz ze zwykłym oprogramowaniem. Programiści ukrywają „dołączone" aplikacje za „Niestandardowymi"/"Zaawansowanymi" ustawieniami lub sekcjami procesów pobierania/instalacji. Co ważniejsze, użytkownicy często nieostrożnie spieszą się z tymi procedurami i pomijają większość z nich. Ponadto użytkownicy klikają różne reklamy bez zastanowienia się nad możliwymi konsekwencjami. Takie zachowanie często skutkuje nieumyślną instalacją różnych potencjalnie niechcianych aplikacji.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą być bardzo ostrożni podczas przeglądania Internetu, a także pobierania i instalowania oprogramowania. Zawsze należy pamiętać, że programiści inwestują wiele zasobów w projektowanie natrętnych reklam, dzięki czemu wyglądają one zupełnie odpowiednio. Jednak po kliknięciu reklamy ujawniają się poprzez przekierowanie do niewiarygodnych witryn, takich jak z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp. Użytkownicy, którzy codziennie spotykają się z takimi reklamami/przekierowaniami, powinni jak najszybciej wyeliminować wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Ponadto pamiętaj, aby zawsze wybierać „Niestandardowe"/"Zaawansowane" ustawienia i dokładnie przeanalizować każdy etap procesów pobierania/instalacji. Robiąc to, odrzuć wszystkie oferty pobrania/zainstalowania dodatkowych aplikacji i pamiętaj o rezygnacji z już dołączonych. Zaleca się unikanie korzystania z programów do pobierania/instalowania stron trzecich, ponieważ często zawierają one nieuczciwe aplikacje. Oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Tekst prezentowany w pierwszym oknie pop-up:

WYMAGANE NATYCHMIASTOWE DZIAŁANIE

Wykryliśmy wirusa trojańskiego (e.tre456_worm_osx) na twoim komputerze Mac.

Naciśnij OK, aby rozpocząć proces naprawy.

Druga strona witryny apple.com-shield-guard[.]live:

Appearance of apple.com-shield-guard[.]live second page

Tekst prezentowany na tej stronie:

Twój system jest zainfekowany 3 wirusami! Wtorek, 27 sierpnia 2019 10:26

Twój komputer Mac jest zainfekowany 3 wirusami. W wyniku kontroli bezpieczeństwa wykryliśmy ślady 2 malware i 1 phishingu/spyware. Uszkodzenie systemu: 28,1% - wymagane natychmiastowe usunięcie!

Wymagane jest natychmiastowe usunięcie wirusów, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu systemu, utracie aplikacji, zdjęć lub innych plików.

W twoim MacOS 10.14 Mojave znaleziono ślady 1 phishingu/spyware.

Zagrożone są informacje osobiste i bankowe.

Aby uniknąć większych szkód, kliknij natychmiast „Skanuj teraz". Nasz głęboki skan zapewni natychmiastową pomoc!

Pozostały 4 minuty i 28 sekund, zanim obrażenia będą trwałe.

Skanuj teraz

Trzecia strona witryny apple.com-shield-guard[.]live:

Appearance of apple.com-shield-guard[.]live third page

Tekst prezentowany na tej stronie:

WYMAGANE POBRANIE

Twój komputer Mac jest poważnie uszkodzony! (33,2%)

Pobierz aplikację Advanced Mac Cleaner, aby usunąć 3 wirusy ze swojego komputera Mac.

INFORMACJA O WIRUSIE

Nazwa wirusa: Tapsnake; CronDNS; Dubfishicv

Ryzyko: WYSOKIE

Zainfekowane pliki: /os/apps/hidden/os-component/X/snake.icv; /os/local/conf/keyboard/retype.icv ...

USUŃ WIRUSY TERAZ

USUWANIE WIRUSA

Aplikacja: Advanced Mac Cleaner

Ocena: 9,9/10

Cena: bezpłatna

Wygląd oszustwa "apple.com-shield-guard[.]live" (GIF):

Appearance of apple.com-shield-guard[.]live scam (GIF)

Zrzut ekranu niechcianej aplikacji Cleanup My Mac:

Cleanup My Mac potentially unwanted application

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Pop-up apple.com-shield-guard.live: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Pop-up apple.com-shield-guard.live. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane aplikacje promowane przez witrynę apple.com-shield-guard[.]live przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z pop-up apple.com-shield-guard.live:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki pop-up apple.com-shield-guard.live z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z pop-up apple.com-shield-guard.live z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up apple.com-shield-guard.live z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up apple.com-shield-guard.live z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up apple.com-shield-guard.live kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up apple.com-shield-guard.live na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Pop-up apple.com-shield-guard.live dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.