Jak uniknąć instalacji ransomware Lazarus rasnomware?

Znany również jako: Wirus Lazarus
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Lazarus

Czym jest Lazarus?

Ransomware Lazarus pochodzi z King Ouroboros, innego programu typu ransomware. Osobą, która odkryła Lazarus, jest Alex Svirid. Ransomware to rodzaj oprogramowania, które szyfruje dane (blokuje do nich dostęp). Cyberprzestępcy tworzą programy tego typu w celu wyłudzenia pieniędzy od ofiar, prosząc o okup w zamian za narzędzie deszyfrujące i/lub klucz. Lazarus zmienia nazwy zaszyfrowanych plików poprzez dodanie do nich ciągu zawierającego adres e-mail, identyfikator ofiary i rozszerzenie ".Lazarus". Na przykład zmienia nazwę "1.jpg" na "1.jpg.[ID=LNDxrzJ2Aw][[email protected]].Lazarus" itd. Tworzy również plik tekstowy o nazwie "Read-Me-Now.txt" i wyświetla okno pop-up.

Plik Read-Me-Now.txt jest notatką z żądaniem okupu. Programiści Lazarus stworzyli go, aby poinformować ofiary, jak odszyfrować ich pliki. Jak stwierdzono w tej notatce (i oknie pop-up), to ransomware zaszyfrowało pliki za pomocą algorytmu kryptograficznego wysokiego poziomu, a ofiary, które chcą uzyskać dostęp do swoich plików, muszą zapłacić za odszyfrowanie (zapłacić cyberprzestępcom okup). Zanim to zrobią, mogą wysłać jeden plik (nie większy niż 1 MB) na adres [email protected] Cena odszyfrowania jest nieznana, jednak wspomniano, że zostanie ona podwojona, jeśli ofiary nie skontaktują się z programistami Lazarus w ciągu 48 godzin po zaszyfrowaniu lub jeśli spróbują odszyfrować pliki przy użyciu oprogramowania innego producenta. Poza tym twierdzą, że próby odszyfrowania plików za pomocą innych narzędzi mogą uszkodzić zaszyfrowane pliki. Zazwyczaj szyfrowanie spowodowane przez programy typu ransomware można odszyfrować przy użyciu narzędzi, które mają tylko cyberprzestępcy (programiści ransomware). Innymi słowy, ludzie są zmuszeni skontaktować się z twórcami ransomware i kupić od nich narzędzia deszyfrujące lub klucz, ponieważ nie ma innych narzędzi, które mogłyby odszyfrować zablokowane dane. Jednak nie zaleca się ufania cyberprzestępcom i płacenia okupu. Bardzo często nie wysyłają narzędzi wymaganych do odszyfrowania nawet po dokonaniu płatności. W takich przypadkach najlepszym sposobem uniknięcia strat danych i finansowych jest przywrócenie plików z utworzonej kopii zapasowej. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy przed szyfrowaniem utworzono kopię zapasową danych.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

Lazarus decrypt instructions

Większość programów ransomware służy do szyfrowania danych przechowywanych na komputerach (i podłączonych urządzeniach pamięci) oraz do tworzenia (lub wyświetlania) notatek z żądanim okupu. Dwiema głównymi i najczęstszymi różnicami są cena deszyfrowania i algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) wykorzystywany przez ransomware do szyfrowania plików. Niestety większość programów tego typu wykonuje szyfrowania, których nie można odszyfrować bez ingerencji ludzi/cyberprzestępców, którzy je opracowali. Możliwe jest odszyfrowanie plików bez konieczności płacenia za nie lub kontaktowania się z cyberprzestępcami tylko wtedy, gdy ransomware nie zostało ukończone (zawiera kilka błędów, wad). Aby uniknąć problemów spowodowanych przez te złośliwe programy, zalecamy tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu magazynującym (lub na obu urządzeniach). Kilka przykładów innych programów podobnych do Lazarusa to Carote, Gero i Hese.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Nie ma informacji na temat tego, jak programiści Lazarus próbują zainfekować komputery tym ransomware, jednak większość cyberprzestępców dystrybuuje malware za pośrednictwem kampanii spamowych (wiadomości e-mail), trojanów, nieoficjalnych źródeł pobierania oprogramowania, narzędzi do łamania oprogramowania i fałszywych narzędzi do aktualizacji oprogramowania. Dość często cyberprzestępcy wysyłają e-maile zawierające złośliwe załączniki i prezentują je jako ważne dokumenty. Głównym celem tych kampanii jest nakłonienie odbiorców do otwarcia załączonego pliku. Po otwarciu pobiera i instaluje on ransomware lub inne złośliwe oprogramowanie. Przykładami plików, które zwykle dołączają do wiadomości e-mail, są dokumenty Microsoft Office lub PDF, archiwa takie jak RAR, ZIP, pliki wykonywalne (np .exe), pliki JavaScript itd. Trojany to złośliwe programy, które często są zaprojektowane do wywoływania infekcji łańcuchowych: po zainfekowaniu komputera trojanem, program ten pobiera i instaluje inne malware. W celu rozsyłania malware można również wykorzystywać podejrzane źródła pobierania plików i oprogramowania, takie jak strony z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, strony z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule), narzędzia pobierania stron trzecich i inne podobne narzędzia. Zazwyczaj cyberprzestępcy wykorzystują je do prezentowania złośliwych plików jako legalnych. Jeśli ludzie pobierają i otwierają te pliki, sami instalują programy wysokiego ryzyka, takie jak ransomware. Narzędzia do łamania oprogramowania to programy, które powinny aktywować zainstalowane oprogramowanie (lub system operacyjny) za darmo. Jest jednak wielu cyberprzestępców, którzy projektują te narzędzia w celu infekowania komputerów różnymi wirusami. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania powodują szkody, pobierając i instalując malware zamiast aktualizować nieaktualne programy lub wykorzystując błędy, wady nieaktualnego i podatnego na infekcje oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Lazarus
Typ zagrożenia Ransomware, wirusz szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .Lazarus (ransomware zmienia również nazwy plików, dodając do nich unikalne ID ofiary i adres e-mail deweloperów)
Wiadomość z żądaniem okupu Read-Me-Now.txt i okno pop-up
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (DeepScan:Generic.Ransom.Ouroboros.9588D3CF), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.NXE), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Dodatkowe informacje Deweloperzy Lazarus korzystają z dostępnej publicznie usługi e-mail (Gmail). Łatwo jest śledzić ludzi, którzy używają tego typu usługi, co sugeruje, że cyberprzestępcy, którzy stworzyli i dystrybuują Lazarus, są amatorami na tym polu
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe infekcje malware i trojany kradnące hasła.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Lazarus, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zdecydowanie zalecamy pobieranie, instalowanie, aktualizowanie oprogramowania i odpowiedzialne przeglądanie Internetu. Nie używaj zewnętrznych programów do pobierania/instalacji, nieoficjalnych witryn, sieci peer-to-peer i innych tego rodzaju narzędzi. Każde oprogramowanie należy pobrać z oficjalnych i wiarygodnych witryn. Zainstalowane oprogramowanie powinno być aktualizowane przy użyciu wbudowanych funkcji lub narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Nie należy ufać nieistotnym e-mailom wysyłanym z nieznanych, podejrzanych adresów i zawierającym załączniki (lub linki). Nie otwieraj otwartych plików dołączonych do tego typu wiadomości e-mail, jeśli istnieje powód, by sądzić, że nie jest to bezpieczne. Narzędzia do łamania oprogramowania są nielegalne i często powodują infekcje komputerowe. Dlatego też nie należy ich używać. System operacyjny powinien być regularnie skanowany za pomocą sprawdzonego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego, a wszystkie wykryte zagrożenia należy natychmiast wyeliminować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Lazarus, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst w oknie pop-up:

Twoje pliki zostały zaszyfrowane

Jak je odzyskać:

Twoje dane zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem

Jeśli chcesz odzyskać pliki, wyślij do nas e-mail

Przed zapłaceniem możesz wysłać 1 MB plik do odszyfrowania jako test, aby się upewnić, że twoje pliki mogą zostać odzyskane

Plik testowy nie powinien zawierać cennych danych (dużych baz danych, kopii zapasowych)

Nie zmieniaj nazw plików ani nie próbuj odszyfrować plików za pomocą oprogramowania innych firm. Może to spowodować uszkodzenie plików i zwiększyć cenę deszyfrowania

Twój identyfikator: -

Nasz e-mail: [email protected]

Jak kupić Bitcoiny:

Płatność powinna zostać zrealizowana w Bitcoinach

Możesz dowiedzieć się, jak kupić Bitcoiny pod tymi linkami:

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

hxxps://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins

Zrzut ekranu pliku tekstowego Lazarus ("Read-Me-Now.txt"):

Lazarus text file

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje pliki zaszyfrowane za pomocą algorytmu kryptograficznego wysokiego poziomu

Jeśli potrzebujesz swoich plików, powinieneś zapłacić za ich odszyfrowanie

Możesz wysłać 1 MB plik do odszyfrowania jako test, aby się upewnić, że twoje pliki mogą zostać odzyskane

Plik testowy nie powinien zawierać cennych danych (dużych baz danych, kopii zapasowych)

Po 48 godzinach, jeśli nie skontaktujesz się z nami lub nie użyjesz aplikacji innych firm lub narzędzi do odzyskiwania, opłata za odszyfrowanie będzie podwójna

Po teście otrzymasz narzędzie deszyfrujące

Twój identyfikator do odszyfrowania: LNDxrzJ2Aw

Skontaktuj się z nami: [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Lazarus (rozszerzenie ".Lazarus"):

Files encrypted by Lazarus

Usuwanie ransomware Lazarus:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Lazarus: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Lazarus. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Lazarus. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Lazarus).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Lazarus.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Lazarus są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Lazarus możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Lazarus.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Lazarus:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15720-lazarus-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Lazarus kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Lazarus na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Lazarus dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.