FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie adware PasteBoard z systemu

Znany również jako: Reklamy PasteBoard
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć PasteBoard z Mac?

Czym jest PasteBoard?

PasteBoard to zwykła aplikacja typu adware, która zwykle infiltruje komputery bez zgody użytkownika. Jest bardzo prawdopodobne, że jest instalowana wraz z niechcianymi aplikacjami Spotlight.app i Spaces.app zaprojektowanymi do przekierowywania użytkowników na stronę searchbaron.com. Po udanej infiltracji PasteBoard nieustannie generuje różne natrętne reklamy, a także zapisuje informacje o zwyczajach przeglądania stron internetowych przez użytkownika.

PasteBoard adware

Aplikacje takie jak PasteBoard zazwyczaj generują reklamy kuponowe, banerowe, pop-upy i inne, które często nakładają się na zawartość odwiedzanych stron internetowych, tym samym znacznie zmniejszając wrażenia podczas przeglądania stron internetowych. Dzieje się tak dlatego, że PasteBoard dostarcza reklamy za pomocą narzędzi innych firm, które umożliwiają umieszczanie treści graficznych innych firm. Co ważniejsze, generowane reklamy prawdopodobnie przekierują na niewiarygodne witryny, a także uruchamiają skrypty przeznaczone do pobierania/instalowania innych niechcianych aplikacji. Oznacza to, że klikanie jest ryzykowne i może prowadzić do różnych infekcji komputerowych. Innym ważnym problemem jest śledzenie danych. Podobnie jak w przypadku większości aplikacji typu adware, PasteBoard zbiera różne dane dotyczące aktywności przeglądania Internetu przez użytkownika (np. zapytania wprowadzane do wyszukiwarek, odwiedzane strony internetowe, przeglądane strony, adresy protokołu internetowego [IP] i podobne). Problem polega na tym, że zebrane informacje prawdopodobnie zawierają dane osobowe. Ponadto programiści udostępniają te dane stronom trzecim w zamian za pieniądze. Osoby te (potencjalnie cyberprzestępcy) nadużywają otrzymanych informacji do generowania jeszcze większych przychodów. Dlatego posiadanie aplikacji do śledzenia danych zainstalowanej na komputerze może prowadzić do poważnych problemów prywatności, w tym kradzieży tożsamości. Zalecamy jak najszybsze wyeliminowanie tego adware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy PasteBoard
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Ikarus (PUA.OSX.AMCleaner), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieją dziesiątki aplikacji typu adware, które mają wiele podobieństw z PasteBoard. NameSync, GeneralNetSearch, Related-Offers - lista jest długa. Większość z nich oferuje różne „korzystne funkcje". Obietnice te są jednak jedynie próbą stworzenia wrażenia bycia legalnymi/użytecznymi i nakłonienia użytkowników do instalacji. W rzeczywistości niechciane aplikacje zwykle nie przynoszą żadnej rzeczywistej wartości dla użytkownika, ponieważ ich prawdziwym i jedynym celem jest generowanie przychodów dla programistów. Zamiast włączać obiecane funkcje, niechciane aplikacje powodują przekierowania, zbierają dane i generują reklamy, tym samym znacznie zmniejszając komfort przeglądania stron internetowych.

Jak zainstalowano PasteBoard na moim komputerze?

Jak wspomniano powyżej, PasteBoard zwykle infiltruje system bez zgody użytkownika. Dzieje się tak, ponieważ aplikacje tego typu są zwykle rozpowszechniane przy użyciu natrętnych reklam (takich jak te, które generuje PasteBoard), a także zwodniczej metody marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną" (ukrytej instalacji aplikacji innych firm wraz ze zwykłym oprogramowaniem). Deweloperzy ukrywają „dołączone" aplikacje za różnymi sekcjami (np. „Niestandardowymi" lub „Zaawansowanymi") procesów pobierania/instalacji. Najgorsze jest to, że użytkownicy często nieostrożnie spieszą się z tymi procedurami, pomijają większość kroków i klikają różne reklamy. W ten sposób użytkownicy narażają system na ryzyko różnych infekcji, a także swoją prywatność na zagrożenie. Innymi słowy, główne przyczyny infekcji komputerowych to słaba wiedza i nieostrożne zachowanie.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Przede wszystkim użytkownicy muszą zdawać sobie sprawę, że kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność, dlatego też koniecznością jest zwracanie uwagi podczas procesów pobierania/instalacji, a także przeglądania Internetu. Nigdy nie pobieraj żadnych aplikacji za pomocą zewnętrznych programów do pobierania/instalowania, ponieważ większość z nich promuje niechciane aplikacje. Zamiast tego oprogramowanie powinno być pobierane wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej przy użyciu bezpośrednich linków do pobrania. Niezwykle ważne jest również wybranie „Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawień i przeanalizowanie każdego okna dialogowego pobierania/instalacji. Czyniąc to, użytkownicy muszą zrezygnować ze wszystkich dodatkowo dołączonych aplikacji i odrzucić wszystkie oferty pobrania/instalacji. Ponadto należy pamiętać, że natrętne reklamy zazwyczaj wyglądają zupełnie stosownie, ponieważ programiści inwestują wiele zasobów w ich projektowanie. Na szczęście rozróżnienie jest łatwe, ponieważ takie reklamy często przekierowują na podejrzane strony (z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i podobne). Użytkownicy, którzy często napotykają takie reklamy/przekierowania, powinni jak najszybciej usunąć wszystkie podejrzane aplikacje/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PasteBoard, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to adware.

Zrzut ekranu procesu adware PasteBoard w Monitorze aktywności:

PasteBoard adware process

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane aplikacje powiązane z PasteBoard przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware PasteBoard:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z PasteBoard z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy pasteboard:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy pasteboard z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy pasteboard z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy pasteboard z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy pasteboard z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy PasteBoard kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy PasteBoard na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.