FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie przekierowań przeglądarki do witryny searchbaron.com

Znany również jako: Porywacz przeglądarki searchbaron.com
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki searchbaron.com z Mac?

Czym jest searchbaron.com?

searchbaron.com to zwodnicza witryna, która podobno poprawia jakość przeglądania stron internetowych, generując ulepszone wyniki wyszukiwania. Warto jednak wspomnieć, że searchbaron.com jest promowana za pomocą różnych nieuczciwych aplikacji, które zazwyczaj infiltrują komputery bez zgody użytkownika. Ponadto searchbaron.com (podobnie jak większość nieuczciwych aplikacji) prawdopodobnie zapisuje informacje dotyczące aktywności przeglądania Internetu przez użytkownika.

searchbaron.com browser hijacker on a Mac computer

Jak wspomniano powyżej, searchbaron.com jest promowana za pomocą różnych aplikacji porywających przeglądarki. Jedna z takich aplikacji nazywa się Spaces. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości przeglądarek, ta aplikacja nie zmienia ustawień przeglądarek. Zamiast tego Spaces wykrywa, gdy użytkownik wprowadza zapytanie i przekierowuje użytkowników do searchbaron.com, która z kolei jest kolejnym łańcuchem przekierowań do bing.com przy użyciu usługi Amazon AWS. Innymi słowy, ofiary przeszukują sieć za pośrednictwem Bing, nawet jeśli ich domyślna wyszukiwarka jest inna. Przekierowania tego typu nie są tak naprawdę szkodliwe (Bing jest całkowicie legalną wyszukiwarką internetową), poza tym, że znacznie zmniejszają możliwości przeglądania stron internetowych. Ponadto, zatrzymanie tych przekierowań jest dość skomplikowane. Aplikacje takie jak Spaces są raczej trudne do usunięcia (więcej informacji poniżej). Użytkownicy powinni również wiedzieć, że potencjalnie niechciane aplikacje i fałszywe wyszukiwarki internetowe z dużym prawdopodobieństwem zbierają poufne dane, takie jak adresy IP, odwiedzane adresy stron internetowych, przeglądane strony, zapytania wyszukiwania i inne. Zebrane informacje zazwyczaj zawierają różne dane osobowe, a jakby tego było mało, programiści udostępniają je stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom) w zamian za pieniądze. Osoby te nadużywają otrzymanych danych z zamiarem wygenerowania jeszcze większych przychodów. Dlatego śledzenie informacji może w końcu doprowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Użytkownicy, którzy napotkają przekierowania na searchbaron.com, powinni jak najszybciej odinstalować Spaces i inne nieuczciwe aplikacje.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Porywacz przeglądarki searchbaron.com
Typ zagrożenia porywacz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Obsługiwany adres IP 204.11.56.48
Nazwy wykrycia (niechciana aplikacja Spaces) Avast (MacOS:MaxOfferDeal-I [Adw]), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.MaxOfferDeal.M), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Geonei.ax), McAfee (RDN/Generic.osx), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż nomalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieją dziesiątki fałszywych wyszukiwarek internetowych, które mają wiele podobieństw. Go-search.me, search.zaztov.com, io-search.com - to tylko kilka przykładów z długiej listy. Oferując ulepszone wyniki wyszukiwania, a w niektórych przypadkach inne „korzystne funkcje" (np. szybki dostęp do popularnych witryn, prognozę pogody, wiadomości z całego świata itp.), fałszywe wyszukiwarki stwarzają wrażenie bycia legalnymi i użytecznymi. Problem polega na tym, że strony internetowe takie jak searchbaron.com mają zwykle tylko jeden cel: generowanie przychodów dla programistów. Dlatego też fałszywe wyszukiwarki, zamiast przynosić użytkownikowi rzeczywistą wartość, powodują przekierowania i zbierają różne informacje.

Jak zainstalowano niechciane aplikacje na moim komputerze?

Aplikacje porywające przeglądarkę zazwyczaj infiltrują komputery bez zgody użytkownika, ponieważ programiści promują je za pomocą natrętnych reklam i zwodniczej metody marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną". Natrętne reklamy zazwyczaj przekierowują na niewiarygodne witryny, a niektóre nawet uruchamiają skrypty przeznaczone do pobierania/instalowania niechcianych aplikacji. „Sprzedaż wiązana" jest zasadniczo potajemną instalacją aplikacji innych firm wraz ze zwykłym oprogramowaniem. Programiści wiedzą, że użytkownicy prawdopodobnie spieszą się z procesami pobierania/instalacji i pomijają większość ich kroków. Z tego powodu „dołączone" aplikacje są zazwyczaj ukryte za „Niestandardowymi"/"Zaawansowanymi" ustawieniami (lub innymi sekcjami) procesów pobierania/instalacji. Użytkownicy, którzy nieostrożnie klikają różne reklamy i pomijają kroki pobierania/instalacji, często niechętnie instalują fałszywe aplikacje. Po prostu narażają system na ryzyko różnych infekcji i zagrażają własnej prywatności.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby uniemożliwić potencjalnie niechcianym aplikacjom infiltrację komputerów, użytkownicy muszą być bardzo ostrożni podczas przeglądania Internetu, a także pobierania/instalowania oprogramowania. Ważne jest, aby wiedzieć, że natrętne reklamy zazwyczaj wyglądają zupełnie stosownie. Na szczęście reklamy tego typu zazwyczaj ujawniają się poprzez przekierowanie na niewiarygodne witryny (z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itp.). Natrętne reklamy mogą być generowane przez aplikacje typu adware. Dlatego użytkownicy, którzy codziennie spotykają się z takimi reklamami/przekierowaniami, powinni usuwać wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Warto również zauważyć, że większość zewnętrznych dostawców instalatorów zarabia za pomocą metody „sprzedaży wiązanej". Z tego powodu zaleca się pobieranie żądanych programów tylko z oficjalnych źródeł, najlepiej przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Ponadto należy wybrać „Niestandardowe"/"Zaawansowane" ustawienia i przeanalizować każdy krok procesów pobierania/instalacji. Robiąc to, zrezygnuj dodatkowo z programów i odrzuć wszystkie oferty ich pobrania/instalacji. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Fałszywy komunikat o błędzie wyświetlany przez wspomnianą aplikację Spaces:

Spaces application displaying fake error message

Tekst przedstawiony w tym błędzie:

Twój komputer ma mało pamięci.

Aby zwolnić trochę pamięci, zamknij kilka aplikacji.

WAŻNA UWAGA! Jak wspomniano powyżej, usunięcie aplikacji Spaces jest dość skomplikowanym procesem, ponieważ bez uprzedniego zakończenia jej procesu jest niemożliwe. Problem polega na tym, że proces jest automatycznie uruchamiany ponownie w momencie zakończenia. Dlatego w celu usunięcia tej aplikacji należy wykonać następujące czynności:

1) Przejdź do katalogu "/Users/Test/Library/Application Support/.spaces", kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację "Spaces" i wybierz "Show Package Content":

Removing Spaces application step 1

2) Przejdź do katalogu "Contents/MacOS" i usuń aplikację "Spaces":

Removing Spaces application step 2

3) Po wykonaniu poprzednich kroków proces aplikacji Spaces nie będzie już automatycznie uruchamiany ponownie i będziesz mógł go łatwo zakończyć, a także usunąć pozostałe pliki aplikacji:

Removing Spaces application step 3

 4) Po usunięciu aplikacji Spaces musisz przejść do katalogu "/Users/Test/Library/Application Support" i włączyć wyświetlanie ukrytcyh katalogów. Po wykonaniu tej czynności wyszukaj katalog o podejrzanej nazwie (np. ".helper", ".dir" lub podobny), który zawiera aplikację o nazwie "Finder". Po znalezieniu cały katalog musi zostać usunięty. Zauważ, że MacOS ma rzeczywiście oryginalną aplikację Finder. Jednak złośliwy ma zupełnie inną ikonę (zazwyczaj logo Terminal), a oszuści po prostu używają tej nazwy jako przebrania:

Removal of Spaces application step 4

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć przekierowania przeglądarki do searchbaron.com przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie przekierowania searchbaron.com.bravogol.com:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z searchbaron.com z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z porywacz przeglądarki searchbaron.com:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki porywacz przeglądarki searchbaron.com z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z porywacz przeglądarki searchbaron.com z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki searchbaron.com z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki searchbaron.com z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Porywacz przeglądarki searchbaron.com kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Porywacz przeglądarki searchbaron.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.